fatfly
10.05.09,14:34
S kamaratom chceme uzavriet zmluvu o pozicke. Zatial som ju nechal vypracovat u advokata. Cakam kym mi preposle zmluvu, lebo v sucasnosti sme obaja v anglicku. Ale kamen urazu nastava v tom, ze potrebujeme overit podpisy aby to bolo pravoplatne.

Moja otazka znie:
Mozeme si overit podpisy na ambasade, uz som to zistoval, je to mozne. No budu tie podpis stacit, aby sa dala zmluva pouzit napriklad pri vymahani? Alebo exekucii? Koncom tohto roku sa ja vraciam spet na Slovensko. Nechcem to riesit cez anglickeho notara, lebo tam by bolo potrebne prelozit listinu do AJ/specialnou firmou a potom aby to bolo pravo vymahatelne aj na Slovensku, tak aj nejaky apostolis. A potom zasa prekladat notarom overenu zmluvu z anglictiny do slovnenciny.

Neviem ci je to realne, ale nestacilo by povedzme na tej zmluve uviest svedkov a vynechat aj ambasadu? Dvoch svedkov, ktori by boli pri podpise zmluvy.

Dakujem za vsetky reakcie
mi_ke
11.05.09,12:44
isteze je to najjednoduchsie riesit cez slovenskeho notara, no s niektorymi krajinami mame bilateralne zmluvy o uznavani si vzajomnych dokumentov a v takom pripade apostilu netreba. Neviem, ale podla toho co pises, Anglicko k nim nepatri. Akokolvek, ty by si mohol predlozit aj anglickemu notarovi zmluvu napisanu v slovencine a notar by mal podpisy ucastnikov overit, pretoze aspon u nas, notar neskuma obsah zmluvy, overuje len podpisy ucastnikov. To s tymi svedkami neodporucam, zmluva nie je zavet.
fatfly
11.05.09,14:06
Na oficialnej stranke slovenskej ambasady je napisane, ze plnia aj funkciu notara. Takze by to mohlo v podstate stacit. Ked notar neskuma co je napisane na dokumente, preco to potom treba prekladat. Nasiel som si niekolko forumov a tam pisali, ze to museli prelozit do reci krajiny v ktorej isli za notarov. Vsak ten notar, by naozaj mal overit iba podpisy a neskumat obsah zmluvy. Som uplne strateny.

Ale inak dakujem za odpoved.
fatfly
19.05.09,13:03
Takze som dovolal s advokatom zo Slovenska a ten mi povedal, ze zo zakona nevyplyva, ze podpisy musia byt overene notarom. Uplne staci svedok, ktory bude pri podpise a sam sa podpise pod zmluvu.

Ja mu verim, ale ma niekto prakticke skusenosti s takymto typom zmluvy???

Prosim o odpovede, velmi by mi pomohli
josh
25.05.09,03:38
samozrejme ze nie je nutne overovat podpisy. je to len pre vasu bezpecnost do buducna. nie je treba ani svedkov. zmluva o pozicke by dokonca mohla mat aj ustnu formu...