a.palenikova
10.05.09,15:06
teraz asi aktualna téme.
Niečo som už naštudovala, ale predsa prosim o radu:
som szčo, chcem prerušiť živnosť nakoľko neviem zohnať nových klientov (som účtovníčka). Odvody do ZP platim 14 %, do SP neplatim, musim sa ale zaevidovať na úrad práce? Nemam zaujem o zamestnanie, ani o prispevok. Mam byt akože samoplatitel?

dakujem za odpoveď

Ani
veronikasad
10.05.09,13:28
teraz asi aktualna téme.
Niečo som už naštudovala, ale predsa prosim o radu:
som szčo, chcem prerušiť živnosť nakoľko neviem zohnať nových klientov (som účtovníčka). Odvody do ZP platim 14 %, do SP neplatim, musim sa ale zaevidovať na úrad práce? Nemam zaujem o zamestnanie, ani o prispevok. Mam byt akože samoplatitel?

dakujem za odpoveď

Ani
Ak prerušíš živnosť, nemáš povinnosť zaevidovať sa na úrade práce. Vtedy však štát nebude platiť za teba zdr.poistenie a musíš sa prihlásiť v ZP ako samoplatiteľ.
Lianka
10.05.09,15:22
Ja skor uvazujem nad tym, co ti prerusenie pomoze vyriesit. Prerusit zivnost mozes najmenej 6 mesiacov. Ak si povedzme po mesiaci najdes klienta a budes mat pozastavenu zivnost, ako to budes chciet potom riesit?

Mozno je moja uvaha zbytocna a mas to premyslene, len mi nedalo, aby som na to nereagovala a nezamyslala sa aj nad tymto.
a.palenikova
10.05.09,17:51
povedzme ze mam klienta, pokial by som mala ale platit aj ZP a SP, nijako mi to financne nevyjde, nakolko externe studujem, dochadzam za skolou. Po polroku by som mala porobene skusky, vyriesim si aj nejaku inzerciu, mozno aj nekaje zamestnanie na HPP. potom by som zivnosť zrušila. ak by sa mi ale podarilo najsť klienta, ako pišeš, po mesiaci, to je riziko, ktoré musím teraz podstúpiť.
veronikasad
10.05.09,20:29
povedzme ze mam klienta, pokial by som mala ale platit aj ZP a SP, nijako mi to financne nevyjde, nakolko externe studujem, dochadzam za skolou. Po polroku by som mala porobene skusky, vyriesim si aj nejaku inzerciu, mozno aj nekaje zamestnanie na HPP. potom by som zivnosť zrušila. ak by sa mi ale podarilo najsť klienta, ako pišeš, po mesiaci, to je riziko, ktoré musím teraz podstúpiť.
Ak budeš mať pozastavenú činnosť, za externých študentov platí zdr.poistenie štát do veku 25 rokov. Ak podmienku veku ešte splňaš, nemusíš sa v ZP prihlásiť ako samoplatitel, odovzdaj potvrdenie o návšteve školy.
Ak by sa ti podarilo získať počas štúdia klienta, môžeš účtovníctvo robiť na dohodu o pracovnej činnosti - rozsah práce 10 hod. týždenne. Ak nemáš skúsenosti so mzdami, je to pre klienta prácnejšie, ale dá sa ... Na PORADe nájdeš dosť príspevkov a rád.