Danielka58
10.05.09,16:38
Prosim poradte mi.Začínam podnikať v oblasti obchodu.Mám už vybavenú živnosť,ktorá začína 15.06.2009.Kedy si môžem kúpiť stánok,aby som si ho mohla odpísať z daní?Už tento mesiac alebo až v mesiaci,ked začínam s podnikaním oficialne? Dakujem
Lianka
10.05.09,14:58
Najlepsie az po 15.6.2009.
Rozalka
10.05.09,15:16
§ 4 ZDP
Základ dane
(4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. ...
veronikasad
10.05.09,15:31
Prosim poradte mi.Začínam podnikať v oblasti obchodu.Mám už vybavenú živnosť,ktorá začína 15.06.2009.Kedy si môžem kúpiť stánok,aby som si ho mohla odpísať z daní?Už tento mesiac alebo až v mesiaci,ked začínam s podnikaním oficialne? Dakujem
Budeš mať dotáciu z úradu práce ?
Danielka58
10.05.09,17:18
No hádam mi ju dajú,žiadosť už mám podanú,ešte pred komisiu,ktorá rozhodne.Len neviem ako je to s tým odpisom,ked si kúpim stánok ešte tento mesiac alebo mám počkať až v júni,kedy by som už mala rozbehnúť obchod.Ťahá sa to už od marca.Je to pomerne dosť veľka suma,ktorú by som si chcela odpísať z daní.
veronikasad
10.05.09,20:38
No hádam mi ju dajú,žiadosť už mám podanú,ešte pred komisiu,ktorá rozhodne.Len neviem ako je to s tým odpisom,ked si kúpim stánok ešte tento mesiac alebo mám počkať až v júni,kedy by som už mala rozbehnúť obchod.Ťahá sa to už od marca.Je to pomerne dosť veľka suma,ktorú by som si chcela odpísať z daní.
Ak máš nákup stánku v podn. pláne - neuviedla si jeho cenu, môžeš si ho obstarať až po podpísaní zmluvy o poskytnutí dotácie na prevádzkovanie samostatnej zárobkovej činnosti z UPSVaR.

Neviem, čo je pre teba dosť veľká suma, ak sa jedná o dlhodobý hmotný majetok, nemôžeš si ho do daňových výdavkov zahrnúť naraz, ale len vo forme odpisov. Dlhodobý hmotný majetok /odpisovaný/ nie je možné nakupovať z dotácie UPSVaR.
KEJKA
10.05.09,20:44
určite počkaj s takýmito výdavkami, až budeš mať dotáciu - resp. budeš mať jasne na papieri podpísané, čo môžeš a čo nie.
Uplatňuješ výdavky v rámci roka, takže čo sa stánku týka - môžeš počkať.
Aj tak ho do 15.6. nevyužiješ....a samozrejme záleží na obstarávacej cene.