maiky
10.05.09,18:51
ahojte poraďáci,,

nevie mi niekto poradiť ako je to s DPH zo zahraničia? chcem doviezť tovar zo zahraničia EU a tu ho predať ako veľkoobchod.

V zahraničí teda kúpim s alebo bez DPH ?

A čo je to vlastne to samozdanenie ?

A koľko sa platí za to poistenie DPH alebo niečo také niekde som to čítal, že si treba dávať pozor do 420 000 SKK ,,, to je na jeden tovar ? alebo na jeden mesiac ? alebo rok ? a koľko musím zaplatiť ak to prekročím..

ďakujem
Dáša_
10.05.09,17:23
základna otázka, si platcom dph na slovensku?
Paula
10.05.09,17:48
Poradila by som zamestnať skúseného účtovníka:)
maiky
11.05.09,07:01
základna otázka, si platcom dph na slovensku?
nie som plátca DPH
Nokerla
11.05.09,09:58
nie som plátca DPH
zaregistruj sa ako platca DPH, budes vo vacsej vyhode, pretoze DPH si budes moct odpocitat.Ako neplatca budes v znacnej nevyhode. A pokial budes platca tak zo zahranicia mozes nakupovat bez DPH.
Dáša_
11.05.09,10:38
nie som plátca DPH


daľšia otázka: budeš predávať firmám alebo súkromným osobám?

Lebo ak firmám, tak jednoznačne je výhodnejšie sa zaregistrovať ako platca DPH na DU.
Ale ak budeš predavať iba sukromným osobám, resp.prevažne sukromnym osobam, tak je to na zvaženie.
Lianka
11.05.09,10:46
K tym 420 tis. Sk si mal na mysli toto:

§ 7, http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#4 (novsi tu nie je k dispozivii)

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 420 000 Sk.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

420 000 Sk = 13 941,45 EUR

Registrovat sa mozes, za urcitych podmienok si povinny, aj podla § 4,5,6.

Pozn. Zakon sa menil k 1.1.2009, 1.3.2009 a bude sa menit k 1.6.2009. Treba pozorne sledovat pripadne zmeny.
Nokerla
11.05.09,11:14
odsek 3) Nie je to celkom tak ako pises, resp. nie vsade........Ja som mal problem sa zaregistrovat , tie byrokraticke krysy ma nechceli zaregistrovat.Ze musim mat nejake zmluvy(oponoval som ze chcem byt VO a pokial nie som platca tak nemozem mat nijake zmluvy, pretoze to nik so mnou nepodpise)A ze nech im dam zoznam s ktorymi firmami obchodujem......a pod. kecy.
Lianka
11.05.09,11:21
Nokerla, ty si sa chcel zrejme zaregistrovat ako dobrovolny platitel DPH podla § 4, ods. 4 - to je iny pripad.

Ja som poukazala na pripad, kedy sa pri dovoze (este pred nim) musis registrovat na DPH, ak hodnota tovaru presiahne urcitu hodnotu.
maiky
11.05.09,11:24
jj cital som tu nejaký clanok o tom, a ozaj bude asi lepšie zaregistrovať sa ako plátca ,, a nevieš mi povedať čo to presne obnáša ? a samozrejme koľko ma to bude stáť ,,,,

hmm a potom ak tomu dobre rozumiem nakúpim tovar v zahraničí a nakúpim ho hneď bez DPH ? či zaplatim s DPH a bude mi to vrátené ?
maiky
11.05.09,11:27
daľšia otázka: budeš predávať firmám alebo súkromným osobám?

Lebo ak firmám, tak jednoznačne je výhodnejšie sa zaregistrovať ako platca DPH na DU.
Ale ak budeš predavať iba sukromným osobám, resp.prevažne sukromnym osobam, tak je to na zvaženie.
budem distribuovať ďalej do obchodov čiže nie konečnému spotrebiteľovi
Lianka
11.05.09,11:28
maiky, bez urazky, ale vobec to nie je take jednoduche, ako sa to mozno na prvy pohlad zda... Problematika DPH je velmi narocna. Odporucam zamysliest sa nad prispevkom c. 3 od Pauly.
maiky
11.05.09,12:45
maiky, bez urazky, ale vobec to nie je take jednoduche, ako sa to mozno na prvy pohlad zda... Problematika DPH je velmi narocna. Odporucam zamysliest sa nad prispevkom c. 3 od Pauly.
nie v pohode kludne ,, viem, že je to zložité a chcem sa nejako do toho dostať viem, že to bude aj nejaký čas trvať ale tak snažim sa :) a toho účtovníka to určite ,, to treba ale tak nechcem potom v prípade, že si ho aj zoženiem vyzerať ako úplný amatér ,,
Lianka
11.05.09,12:47
... narocna nielen na pochopenie, ale najma na uctovanie :confused:.
Lianka
11.05.09,12:57
jj cital som tu nejaký clanok o tom, a ozaj bude asi lepšie zaregistrovať sa ako plátca ,, a nevieš mi povedať čo to presne obnáša ? a samozrejme koľko ma to bude stáť ,,,,

Na DU je registracia zadarmo ;).

Co to obnasa platitel/neplatitel DPH:
Zvysene naklady na uctovnika (oproti neplatitelovi DPH). Rozdiel v uplatnovani vydavkov (pausalne vs. skutocne). Rozdiel pri cenotvorbe. ...



hmm a potom ak tomu dobre rozumiem nakúpim tovar v zahraničí a nakúpim ho hneď bez DPH ? či zaplatim s DPH a bude mi to vrátené ?

Ak budes platitelom DPH a nakupis tovar v inom clenskom state EU, faktura by mala byt bez DPH, s tym, ze tovar tzv. samozdanis. T. j. k nadobudacej cene prepocitanej na EUR vypocitas DPH - pouzijes slovensku sadzbu 19% DPH. Zaroven si uplatnis aj odpocet DPH vo vyske vypocitanej dane. Toto sa vykonava v danovom priznani DPH.

Standardne si stvrtrocnym platitelom DPH, pokial neprekrocis urcitu hranicu obratu, resp. nepoziadas zmenu obdobia.

Veeelmi zjednodusene:
Danova povinnost sa vypocita ako rozdiel medzi DPH na vystupe a DPH na vstupe. Kladny rozdiel odvedies (uhradis) danovemu uradu.
DPH na vystupe = DPH z vydanych faktur, z trzieb ERP a pod.
DPH na vstupe = DPH z doslych faktur, doklad z ERP a pod. od platitelom DPH.
Dáša_
11.05.09,12:58
budem distribuovať ďalej do obchodov čiže nie konečnému spotrebiteľovi

No v tom pripade bude vhodnejšie, ked budeš plátca DPH. Registracia je "zadarmo", na DU, dostaneš kartičku, kde ti bude pridelene číslo ič dph. Pod tymto číslom si budeš objednávať tovar v zahraničí a oni ti ho v tom prípade predajú bez dane.

Nasledne samozdanenie sa v podstate robi papierovo, pri podani priznania k dph. (toto plati v ramci eurozony, ked do toho nevstupuje colnica)

Ked si platca dph, tak musíš jednak všetko na uzemi sr predavať s dph, jednak musíš pravidelne (bud kvartalne alebo mesačne, podľa obratu) robiť priznania k dph a nasledne dan odvadzať štatu. Vlastne štatu odvadzaš rozdiel medzi danou, ktorou zaťažíš predavané tovary a služby a tou daňou, ktorá je na tovaroch a službách, ktoré nakúpiš.
maiky
11.05.09,13:10
hmm už som čoraz viac múdrejší no toto :) ,,
teda ak som správne pochopil, zaregistrujem sa ako plátca na DU, tovar mi v zahraničí na základe ič predajú bez DPH no ja si vypočítam 19 % to odvediem no následne mi to vrátia , predám ten tovar obchodníkovi ktorý ho predá zákaníkovi , on zase ten tovar zaplatí s DPH a zase mu aj tú jeho DPH vrátia a nakoniec tu DPH zaplatí zákazník ktorému to už nikto nevráti ,, neviem či som to správne pochopil

ak to je tak neprichádza potom ten štát z ktorého beriem tovar o nejakú daň? neni to potom nefér, že ten tovar som kúpil v jeho štáte a predsa on ten štát z toho nemá nič ? :)
maiky
11.05.09,13:14
ako tak pozerám tak pár ľudí čo sa tu do toho vyznajú by sa tu našlo.

Koľko by si tak normálny šikovný účtovník/čka zapýtal/a za vedenie podobného účtovníctva na mesiac?

nemám totiž ani predstavu ,,,
Dáša_
11.05.09,13:14
hmm už som čoraz viac múdrejší no toto :) ,,
teda ak som správne pochopil, zaregistrujem sa ako plátca na DU, tovar mi v zahraničí na základe ič predajú bez DPH no ja si vypočítam 19 % to odvediem no následne mi to vrátia , predám ten tovar obchodníkovi ktorý ho predá zákaníkovi , on zase ten tovar zaplatí s DPH a zase mu aj tú jeho DPH vrátia a nakoniec tu DPH zaplatí zákazník ktorému to už nikto nevráti ,, neviem či som to správne pochopil

ak to je tak neprichádza potom ten štát z ktorého beriem tovar o nejakú daň? neni to potom nefér, že ten tovar som kúpil v jeho štáte a predsa on ten štát z toho nemá nič ? :)

no v podstate to chápeš správne. Ide o to, že dph by sa mala platiť v mieste spotreby - v konečnom dôsledku, ked sa zamyslíš, tak dph platíme iba ako koneční spotrebitelia v obchode, pri službách....

A ešte poznámka, štatu ako podnikatelia odvádzame iba rozdiel medzi danou, ktoru sme zaplatili našim dodavateľom a tou, ktorú sme dostali od našich zakazníkov (zjednodušene)
Lianka
11.05.09,13:18
Spravne ;). Statu vlastne ostane ta DPH, ktoru zaplati obcan, resp. konecny spotrebitel, ktory si nemoze DPH uplatnit. Miesto zdanitelneho plnenia je vo vseobecnosti tam, kde sa sluzba uskutocnila/tovar spotreboval.

Este male upresnenie k nasledujucemu:

... tovar mi v zahraničí na základe ič predajú bez DPH no ja si vypočítam 19 % to odvediem no následne mi to vrátia...

Neodvedies vypocitanu dan, ale:
dan na vystupe (tvoje tzv. "vypocitana dan") minus dan na vstupe (odpocet dane, v tvojom pripade ta ista suma) = 0 EUR

Toto je ale velmi zjednoduseny priklad. ;)
Lianka
11.05.09,13:19
ako tak pozerám tak pár ľudí čo sa tu do toho vyznajú by sa tu našlo.

Koľko by si tak normálny šikovný účtovník/čka zapýtal/a za vedenie podobného účtovníctva na mesiac?

nemám totiž ani predstavu ,,,

Nachadzas sa na stranke, kde je takmer samy uctovnik :D:D:D.

Vidim, ze s Daskou odpovedame v rovnakom case :).
maiky
11.05.09,13:20
no v podstate to chápeš správne. Ide o to, že dph by sa mala platiť v mieste spotreby - v konečnom dôsledku, ked sa zamyslíš, tak dph platíme iba ako koneční spotrebitelia v obchode, pri službách....

A ešte poznámka, štatu ako podnikatelia odvádzame iba rozdiel medzi danou, ktoru sme zaplatili našim dodavateľom a tou, ktorú sme dostali od našich zakazníkov (zjednodušene)
aháááá no ja som teda hlúpi ,, teraz mi asi došla dolezita vec.
stále rozmýšlam o akom rozdiele dani tu je reč ,,,
ten rozdiel to je toto ?

kúpim tovar za 100 + 19% = 119 ( 19 skk je dan )
predam tovar za 120 +19 % = 142 ,8 ( 22,8 skk je dan )

takže ja štátu odvediem 22,8 - 19 = 3,8 skk ?? to je ono ?
maiky
11.05.09,13:32
Nachadzas sa na stranke, kde je takmer samy uctovnik :D:D:D.

Vidim, ze s Daskou odpovedame v rovnakom case :).
no ale vidím, že aj samý účtovník ktorý tomu aj rozumie, to ma teší a som povďačný za každú radu

no ale tak koľko mám teda počítať náklady na účtovníka na mesiac ak s tým niekedy začnem ? nechcem presne ale cca stačí
Dáša_
11.05.09,13:35
takto na dialku ti ťažko povedať - ide o to, koľko budeš mať faktúr, koľko bločkov, ako výpisy. Firma s malym obratom može mať relatívne obrovský počet faktúr. Na druhú stranu mám firmu so stomilionovym obratom a par fakturami.
Trochu záleží aj komodity, ktorú budeš predávať. Proste ťažko na to jednoznačne odpovedať.
zuzulienkaxxx
19.05.09,06:11
mám otázku. ked som platca dph, tak nakupim v inom členskom štáte tovar bez dph. potom si tovar zdanim sama ale zaujimalo by ma, kedže nakupujem bez dane a predávam s daňou ako si potom vypočítam daňovu povinnost? DU platim, ak predaj-nákup = kladný rozdiel a teda ak som nakupil bez dane, je to 0 a predal s danou napr. za 100000 je to 100000 - 0, tak zaplatim DU 100000?????????????????????
macula
19.05.09,06:26
Ak predáš tovar s daňou za 100000, tak daň z toho je 19% čo je 15966,39, takže v tvojom prípade je to daňová povinnosť.
iriska
17.03.10,15:08
Ak by som sa mohla ešte opýtať k tejto téme:

SZČO neplatca DPH chce vo svojom obchode s tovarom zo SR predávať pár kusov tovaru malej hodnoty zo štátov EÚ. Ohľadom DPH mám naštudované, tak sa pýtam, musí si sám na vlastné náklady zabezpečiť slovenský návod na obsluhu, ošetrovanie, resp. kde sa dá informovať, či treba nejaké doklady, certifikáty o zhode alebo niečo podobné.

Ďakujem
taylor
22.03.10,18:45
DOBRY DEN.SOM TU NOVY.chcem sa spytat-ake povolenia treba pri dovoze bateriek z ciny na slovensko...treba nejaky certifikat?
a samotne svitidla do ruky...tiez k tomu nieco treba?
vie mi niekto poradit???
diky moc.pocul som o nejakom povoleni od ministerstva ziv.prostredia a nejaky recyklacny fond....nemam o tom ani paru...velmi pekne dakujem za radu.ahoj..