pogy
10.05.09,19:05
Prosím Vás o pomoc, larvy chrústa nám ničia záhon jahôd. Celú ju zospodu obhryžú, a jahoda ostane bez koreňa a úplne uschne., bojím sa že sa to presťahuje aj na ostatné vysadené rastliny(paradajky, papriky,...), prípadne náš čerstvo vysadený trávnik. Podozrivo mi usychá aj hrach. Ako sa zbaviť tých lariev? Prosím mate nejaký konkrétny recept??http://www.zahrada.cz/obrazky/smajliky/cry_smile.gif
Ďakujem za každú radu.
wagner
10.05.09,17:17
Neviem síce či Ti to pomôže, ale skús ku koreňom zaliať Diazolom. Návod nájdeš na prípravku. Odporúča sa to aj na vysadenú plantu - po dvoch týždňoch naliať ku koreňom cca 2 dcl. Osvedčilo sa mi to.
pogy
11.05.09,18:28
Ale ja som pod každou jahodou ktorá hynie našla larvy 3-4 cm dlhé, priemer do 1 cm, vpredu 4 alebo 6 nôh. A vyžiera ich postupne jednu potom vedľajšiu a ide po rade. Pod jednou som našla až dve takéto pandravy. :eek: Skúsim poslať foto
36762
Chobot
12.05.09,07:08
....tak to si na veľkom omyle, pretože larvy chrústa ak dosiahnú dospelosť tak sa živia prevážne listami na slivkách. Tie korene Ti môže podhrýzať medvedík, alebo krtko, ešte chcem dodať, že chrústy sú chránené pretože sme ich vyničili, takže sú vzácnosťou.

Larvy chrústa nežijú na stromoch, ale v zemi a živia sa korienkami. A veľmi im chutia jahody...
Larva žije v zemi až 3 roky, na 4. rok sa z nej vyliahne chrúst, ktorý vylezie zo zeme v máji až v júli a počas tohto obdobia zase kladie vajíčka do zeme.

A chrúst nie je chránený, je to škodca. Existujú rôzne granulové insekticídy, ktorými ich možno vyhubiť, treba sa opýtať v záhradníckych potrebách, určite ti poradia.
Marianna01
12.05.09,07:25
tieto larvy mám aj ja, nemám ich však v jahodách, ale v zemiakoch a robia tam neuveriteľnú paseku. Skúšala som na ne všeličo - najviac sa mi oplatilo hasené vápno. Problém je v tom, že vápno vo väčšom množstve zničí aj úrodu - takže si tam, kde si bola predtým. Larvy síce mŕtve, ale aj úroda a na ďalší rok sa objavili znova. Najbezpečnejší spôsob je vykopať ich a dať ich zožrať kocúrovi - môjmu chutili neuveriteľne - čisté bielkoviny, mali ste potom vidieť ten krásny, ligotavý, čierny kožúštek. Ale kocúr dal doma výpoveď a larvy sa množia veselo ďalej. Ozaj, mám ich najviac v komposte - asi im vyhovuje teplo kompostu a hnilobné procesy, ktoré tam prebiehajú. Ktovie? :cool:
pogy
12.05.09,19:56
Dnes sme našli larvu pod vyhynutou paradajkou. Asi aj tá sa stala jej obeťou. Ak to pôjde takto ďalej:mee: ani nechcem pomyslieť.
A niečo bez chémie nevie niekto poradiť (okrem ručného vykopávania spolu s odumretými rastlinkami)?
Ďakujem všetkým za každú radu v tejto "krízovej" situácii.:(
alla66
12.05.09,20:30
Pandravami nazývame larvy rôznych druhov chrústov. Keďže ich vývoj trvá jeden až štyri roky, na zamorenej ploche môžu opakovane poškodzovať pestované plodiny. Mechanicky ich ničíme pri obrábaní pôdy, ale aj pri vyberaní zemiakov alebo koreňovej zeleniny. Na chemické ničenie pandráv používame granulované insekticídy Basudin 10 G alebo Diazinon 10 G. Aplikujú sa do riadkov pri sejbe alebo pri výsadbe ohrozených plodín. Nemali by sa použiť na ošetrenie skorých zemiakov ani skorej mrkvy, pretože ich účinok trvá dva až tri mesiace.
alla66
13.05.09,14:28
Ale ja som pod každou jahodou ktorá hynie našla larvy 3-4 cm dlhé, priemer do 1 cm, vpredu 4 alebo 6 nôh. A vyžiera ich postupne jednu potom vedľajšiu a ide po rade. Pod jednou som našla až dve takéto pandravy. Skúsim poslať foto
36762



Po dlhšom hľadaní som našla foto pandravy :http://www.inra.fr/hyppz/IMAGES/7032253.jpg

http://www.nahuby.sk/images/fotosutaz/2008/04/24/viktoria_strbova_104352.jpg
pogy
13.05.09,16:24
Brrrr! Nechutné.
alla66
13.05.09,16:43
Ako ich ničíš?
Skús pandravy zbierať ručne, podobne ako Pásavka zemiaková (Mandelinka)..., kto nechce použiť chem.postrek, tak zbiera do vedra a potom zničí...
pogy
13.05.09,19:58
Keď kopem alebo sadím, prípadne už vyberám zo zeme uvädliny (rastliny bez koreňou), tak pandravy vyberám zo zeme (Brrr!) a manžel ich likviduje. Nechce sa mi zatiaľ použiť chémiu. Uvidím ako to pôjde ďalej.
Niekde som čítala že nemajú radi kyslé prostredie, len neviem či je to pravda. Potom by možno stačilo pridať do výsadby trocha rašeliny.:D
skatarinas
25.05.09,10:07
Jahody nám kántria pandravy chrústov, má niekto skúsenosti ako skántriť ich. Jahôdky máme moc radi :mee:, nechceme sa deliť s tými hnusobami
Bionda
25.05.09,10:24
My pestujeme jahody dlho a aj moji rodičia, ale s takýmto problémom som sa ešte nestretla- na začiatku jari jahody komplet očistím nechám len mladé a zdravé listy a postriekame ich, následne každý týždeň hnojíme kristalonom na jahody. Po odrodení skosíme event. vyčistíme na max. 3 lístky - a postrekujeme .
Teraz keď jahody rodia- postrekovať sa proti žravým škodcom sa nedá. Jedine môžete škodcu zbierať.
skatarinas
25.05.09,10:34
my ich pestujeme už tiež hodnú chvíľu, ale to čo sa robí teraz z našimi (a deje sa to aj u susedov), je niečo hrozné. Nájdete len odhryzené korene a zaschnuté listy a plody. V zemi sú práve tie mrchy. Za socíku sa chrústov skoro podarilo vyničiť postrekmi, teraz už také niečo neexistuje, teraz vyničia oni nás (ešte si pamätám ,čo dokázali urobiť s úradou na zemi aj na stromoch) pán Boh nás opatruj......
pogy
26.05.09,20:01
Zatiaľ to riešim tak, že vädnúcu jahodu vykopem, larvy odstránim. Mám ešte jahody na pôvodnom mieste odkiaľ som ich nemala čas presadiť atm sú v pohode ( je to asi o 10 m ďalej) snáď tam sa zachovajú, lebo to sú ešte tie staré odrody a nie terajší Baumax, ktoré nemajú ani chuť. Tu posielam link, ale nič moc. počkať 4 roky:D

http://www.zahrada.cz/forum/skudci/larvy-chrousta-132103/?stranka=
skatarinas
27.05.09,09:24
informovala som sa v záhradkárskych potrebách, bolo mi povedané, že momentálne sa nedá robiť nič, bol na to prípravok, ale že už sa nevyrába, teraz odprúčajú zapracovať do zeme na jeseň dusíkaté vápno
arizona
18.05.13,06:41
Prave vyhladavam na nete, co za potvory to mam v zemi.Nikdy sme to v zahrade nemali, tento rok do zufania! Kde zakopnem motykou, tam nachydzam tuto pliagu.

To biele budu asi larvy chrustov,ale neviete niekto, co za haved je ta hneda pandrava?