Bambi23
11.05.09,09:26
Ahojte,
chcela by som sa poradit ako sa spravne robi vyuctovanie zahranicnej sluzobnej cesty?

Majitel spolocnosti bol na sluzobnej ceste a ziadne nahrady si nebude uplatnovat v cestovnom, len diety. Takze ziadne blocky za ubytovanie, taxi, stravu a pobodne. Mame en fakturu za letenku, ta je zauctovana priamo v nakladoch cez dosle faktury.

Vyuctovanie mu urobime v cestaku, tam budu len diety ale neviem ako ich mam pocitat. V kazdej krajine kde bol ine, kez za jeden den bol v 3 statoch? Alebo je to obmedzene len casovo?

Napr.:
1.den - autom z BA na letisko do Viedne, dalej z Viedne lietadlom do Anglicka.
2.-3. den - Anglicko
4. den - lietadlom z Anglicka do Viedne, z Viedne vlastnym autom spat do BA.

vopred dakujem za rady
Chobot
11.05.09,08:37
Ahojte,
chcela by som sa poradit ako sa spravne robi vyuctovanie zahranicnej sluzobnej cesty?

Majitel spolocnosti bol na sluzobnej ceste a ziadne nahrady si nebude uplatnovat v cestovnom, len diety. Takze ziadne blocky za ubytovanie, taxi, stravu a pobodne. Mame en fakturu za letenku, ta je zauctovana priamo v nakladoch cez dosle faktury.

Vyuctovanie mu urobime v cestaku, tam budu len diety ale neviem ako ich mam pocitat. V kazdej krajine kde bol ine, kez za jeden den bol v 3 statoch? Alebo je to obmedzene len casovo?

Napr.:
1.den - autom z BA na letisko do Viedne, dalej z Viedne lietadlom do Anglicka.
2.-3. den - Anglicko
4. den - lietadlom z Anglicka do Viedne, z Viedne vlastnym autom spat do BA.

vopred dakujem za rady

Treba napísať presné hodiny prechodu hranicami a odletu a príletu lietadiel, bez toho sa nedajú vypočítať cestovné náhrady - stravné a vreckové.
Bambi23
11.05.09,11:09
Presne casy mi dali, to mam ... len neviem ako mam podla toho pocitat nahrady.

Takze:
1. den - 8:00h - odjazd z BA na letisko do Viedne
- 10:15h - odlet z Viedne do Londyna
- 11:35h - prilet do Londyna
2.den - cely den Londyn
3.den - 8:30h - odlet z Londyna
- 9:35h - prilet na letisko do Viedne
- 10:00h - prichod do BA

Dakujem
Chobot
11.05.09,11:38
Presne casy mi dali, to mam ... len neviem ako mam podla toho pocitat nahrady.

Takze:
1. den - 8:00h - odjazd z BA na letisko do Viedne
- 10:15h - odlet z Viedne do Londyna
- 11:35h - prilet do Londyna
2.den - cely den Londyn
3.den - 8:30h - odlet z Londyna
- 9:35h - prilet na letisko do Viedne
- 10:00h - prichod do BA

Dakujem

Z uvedeného vyplýva, že za všetky dni budeš rátať náhrady zo základu pre GB a to v 1. - 2. deň v plnej výške a v 3. deň 50%. Takže:

1. deň
37 GBP stravné, 14,80 GBP vreckové

2. deň
37 GBP stravné, 14,80 GBP vreckové

3. deň
18,50 GBP stravné, 7,40 GBP vreckové
Bambi23
11.05.09,14:41
Dakujem za pomoc.

Este jedna otazka, ked to budem vyplacat v EUR, prepocitam vyslednu sumu vypocitanu v GBP kurzom NBS z 1.dna cesty?
Chobot
12.05.09,06:33
Dakujem za pomoc.

Este jedna otazka, ked to budem vyplacat v EUR, prepocitam vyslednu sumu vypocitanu v GBP kurzom NBS z 1.dna cesty?

Nie, v zmysle novely zákona o CN je to kurz NBS prvého dňa mesiaca, v ktorom sa pracovná cesta začala.
j.u.l.i.a
16.06.09,07:18
Dobrý deň,

mám podobný problém.
Šéf dnes cestuje na služobnú cestu do Kórey s tým, že:
1. deň: odlet z Viedne: 18:55
prílet do Zurichu: 20:15
odlet z Zurichu: 21:45
2. deň: prílet do Kórey: 15:30 miestneho času

Potrebovala by som zistiť aký má nárok na stravné + vreckové keď pre Kóreu platí 40 EUR stravné na deň. Neviem hlavne čo s prvým dňom.

Vopred ďakujem za odpoveď.
Michi10
16.06.09,08:32
ked robite vyuctovanie zahranicnej pracovnej cesty, a pred tym ako vycestoval ste mu vyplatili zalohu v cudzej mene. akym kurzom uctujete cestovne nahrady? kurzom vyplatenia zaloha na PC alebo kurzom dna, kedy je robene vyuctovanie??
Chobot
16.06.09,09:10
ked robite vyuctovanie zahranicnej pracovnej cesty, a pred tym ako vycestoval ste mu vyplatili zalohu v cudzej mene. akym kurzom uctujete cestovne nahrady? kurzom vyplatenia zaloha na PC alebo kurzom dna, kedy je robene vyuctovanie??



Aký kurz? V účtovníctve? V účtovníctve používaš kurzy zo dňa účtovného prípadu.

Ak prepočítavaš náhradu na inú menu, tak používaš zase iný kurz - v zmysle zákona o cest. náhradách.

Vidím, že aj ty máš v tom trošku zmätok. Na začiatok si prečítaj tieto moje príspevky, aby si mala prehľad o tom, čo vlastne potrebuješ:


zahraničný cestovný príkaz (http://www.porada.sk/t109476-zahranicny-cestovny-prikaz.html)

Zahraničný cestovný príkaz (http://www.porada.sk/953741-post34.html)

Zahraničný cestovný príkaz (http://www.porada.sk/306333-post15.html)
j.u.l.i.a
16.06.09,09:33
Dobrý deň,

mám podobný problém.
Šéf dnes cestuje na služobnú cestu do Kórey s tým, že:
1. deň: odlet z Viedne: 18:55
prílet do Zurichu: 20:15
odlet z Zurichu: 21:45
2. deň: prílet do Kórey: 15:30 miestneho času

Potrebovala by som zistiť aký má nárok na stravné + vreckové keď pre Kóreu platí 40 EUR stravné na deň. Neviem hlavne čo s prvým dňom.

Vopred ďakujem za odpoveď.

Prosím, poraďte
Michi10
16.06.09,10:18
mily chobot,myslim, ze som to tam napisala dost zretelne. ja som sa len pytala, akym kurzom zauctujem 512 - cestovne naklady, ktore su vyuctovane na tlacive ZPC, ak zamestnanec dostal zalohu pred cestou. mam uctovat po ceste 512 kurzom poskytnutej zalohy, ci kurz dna, kedy bolo toto vyuctovanie na cestaku urobene? normalna otazka....
Chobot
16.06.09,10:29
Dobrý deň,

mám podobný problém.
Šéf dnes cestuje na služobnú cestu do Kórey s tým, že:
1. deň: odlet z Viedne: 18:55
prílet do Zurichu: 20:15
odlet z Zurichu: 21:45
2. deň: prílet do Kórey: 15:30 miestneho času

Potrebovala by som zistiť aký má nárok na stravné + vreckové keď pre Kóreu platí 40 EUR stravné na deň. Neviem hlavne čo s prvým dňom.

Vopred ďakujem za odpoveď.

Chýba tu údaj, kedy prekročil hranice SR/AT, teda kedy skutočne začala zahraničná pracovná cesta. Za ten prvý deň bude náhrada podľa tej krajiny, kde v tom dni strávil najviac času. Ak to bolo Rakúsko, tak náhrada podľa AT. Z uvedeného mi ale vychádza, že náhrada bude podľa CH, lebo tam asi strávil najviac času - 3 hodiny (za CH sa považuje už čas odletu). Jedine ak do Rakúska vycestoval niekedy pred 15:00, vtedy by strávil v AT viac času (muselo by to byť viac ako 3 hodiny).

Takže kedy prekročil hranice SR/AT?
Chobot
16.06.09,10:32
mily chobot,myslim, ze som to tam napisala dost zretelne. ja som sa len pytala, akym kurzom zauctujem 512 - cestovne naklady, ktore su vyuctovane na tlacive ZPC, ak zamestnanec dostal zalohu pred cestou. mam uctovat po ceste 512 kurzom poskytnutej zalohy, ci kurz dna, kedy bolo toto vyuctovanie na cestaku urobene? normalna otazka....

AK sa pýtaš na účtovný kurz, tak kurzom dňa účtovného prípadu, teda v ten deň, kedy robíš účtovnú operáciu. Takže na vyplatenú zálohu (čo si tiež musela niekde zaúčtovať ako vyplatené peniaze z pokladne) bude asi iný kurz, než pri zúčtovaní preplatku/nedoplatku (v pokladni bude + alebo -) kurzom dňa, kedy si peniaze do pokladne prijala.
Vianocka
22.06.09,10:28
Nie, v zmysle novely zákona o CN je to kurz NBS prvého dňa mesiaca, v ktorom sa pracovná cesta začala.

Pracovná cesta v Izraeli trvala od 09.05. - 12.05.09. Zo dňa 10.05.09 bol výdavok 164,40 šekelov.

Otázka:
ak prvý deň v mesiaci máj 2009 nie je kurz, použijem až 04.05.2009 alebo ešte 30.04.2009? (01.05. - sviatok, 02.a03.05. - sobota a nedeľa).
Ďakujem vopred za odpoveď.
Chobot
22.06.09,12:08
Pracovná cesta v Izraeli trvala od 09.05. - 12.05.09. Zo dňa 10.05.09 bol výdavok 164,40 šekelov.

Otázka:
ak prvý deň v mesiaci máj 2009 nie je kurz, použijem až 04.05.2009 alebo ešte 30.04.2009? (01.05. - sviatok, 02.a03.05. - sobota a nedeľa).
Ďakujem vopred za odpoveď.

Použiješ ten kurz, ktorý platiť 1.5. To, že 1.5. nebol stanovený nový kurz, neznamená, že v ten deň neplatiť žiadny kurz. 1.5. bol v platnosti kurz zo dňa 30.4. (tento platil od 30.4. do 3.5.).
NicoSK
25.06.09,12:02
Nie, v zmysle novely zákona o CN je to kurz NBS prvého dňa mesiaca, v ktorom sa pracovná cesta začala.
Ten kurz sa týka vyplatenej zálohy pred cestou.
Nie som si istý, či sa dá tento kurz použiť aj pri výplate stravného a náhrad po vyúčtovaní ZSC v inej mene (EUR) ako je mena vyúčtovania.
Chobot
25.06.09,14:14
Ten kurz sa týka vyplatenej zálohy pred cestou.
Nie som si istý, či sa dá tento kurz použiť aj pri výplate stravného a náhrad po vyúčtovaní ZSC v inej mene (EUR) ako je mena vyúčtovania.

Nie je to tak. Viď § 36 ods. 6:

(6) Preddavok na stravné zamestnávateľ poskytuje v mene ustanovenej pre jednotlivé krajiny opatrením ministerstva financií. Zamestnávateľ sa v prípade potreby môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu opatrením ministerstva financií. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.

Takže ide o vyúčtovanie náhrad, nie o účtovanie zálohy na PC.
Lula13
14.08.09,13:01
Dobrý deň,
obraciam sa aj ja s prosbou o pomoc. Tento týždeň som bola na zahraničnej pracovnej ceste. Na letisko do Viedne som šla vlastným autom, hranice som prekročila o 6:00. Letela som do Poľska, kam som priletela o 11:00. Mala som zabezpečený obed, večeru aj ubydtovanie. Druhý deň som mala raňajky a obed. O 17:30 som letela do Viene, kam som priletela 19:15 a vlastným autom som sa dopravila domov. Slovenské hranice som prekročila o 20:00.
Ak som správne pochopila, tak by som mala mať nárok na raňajky prvý deň a večeru druhý deň plus vreckové. Ibaže stravné ktorej krajiny treba použiť? Tiež mám otázku, či to vreckové mi musí zamestnávateľ vyplatiť a v akej výške? Mám nárok ešte na niečo
Ďakujem za odpovede, lucia
liba2
15.08.09,11:23
Dobrý deň,
obraciam sa aj ja s prosbou o pomoc. Tento týždeň som bola na zahraničnej pracovnej ceste. Na letisko do Viedne som šla vlastným autom, hranice som prekročila o 6:00. Letela som do Poľska, kam som priletela o 11:00. Mala som zabezpečený obed, večeru aj ubydtovanie. Druhý deň som mala raňajky a obed. O 17:30 som letela do Viene, kam som priletela 19:15 a vlastným autom som sa dopravila domov. Slovenské hranice som prekročila o 20:00.
Ak som správne pochopila, tak by som mala mať nárok na raňajky prvý deň a večeru druhý deň plus vreckové. Ibaže stravné ktorej krajiny treba použiť? Tiež mám otázku, či to vreckové mi musí zamestnávateľ vyplatiť a v akej výške? Mám nárok ešte na niečo
Ďakujem za odpovede, lucia

§ 13 Stravné ZCN:
"(5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie."
Chobot
15.08.09,19:09
Dobrý deň,
obraciam sa aj ja s prosbou o pomoc. Tento týždeň som bola na zahraničnej pracovnej ceste. Na letisko do Viedne som šla vlastným autom, hranice som prekročila o 6:00. Letela som do Poľska, kam som priletela o 11:00. Mala som zabezpečený obed, večeru aj ubydtovanie. Druhý deň som mala raňajky a obed. O 17:30 som letela do Viene, kam som priletela 19:15 a vlastným autom som sa dopravila domov. Slovenské hranice som prekročila o 20:00.
Ak som správne pochopila, tak by som mala mať nárok na raňajky prvý deň a večeru druhý deň plus vreckové. Ibaže stravné ktorej krajiny treba použiť? Tiež mám otázku, či to vreckové mi musí zamestnávateľ vyplatiť a v akej výške? Mám nárok ešte na niečo
Ďakujem za odpovede, lucia

Náhrada sa ti bude počítať podľa Poľska, teda základná náhrada je 37 EUR.

V prvý deň si cestovala viac ako 12 hodín takže základ 37, z toho sa kráti za obed a večeru, takže čistá náhrada je 9,25 EUR plus vreckové 1,85 EUR.

Druhý deň opäť trvala cesta viac ako 12 hodín - náhrada 37 EUR sa kráti raňajky a obed, teda čistá náhrada 12,95 plus vreckové 1,85 EUR.

Spolu náhrady za oba dni - 25,90 EUR.

Ak ti zamestnávateľ vopred odsúhlasil použitie vlastného motorového vozidla, tak máš nárok aj na náhradu za použitie vlastného MV - 0,183 EUR / km plus náhradu za spotrebu PHM.

Tabuľku pre výpočet náhrady a prípadné krátenie poistného a tiež výšku vreckového nájdeš tu:

http://www.porada.sk/t109877-stravne-a-vreckove-pre-tuzemske-a-zahranicne-pracovne-cesty-kratenie-stravneho.html
Lula13
15.08.09,19:30
ďakujem za odpovede... teraz mi už len ostáva dúfať, že mi to aj bude vyplatené, lebo sa vo firme tvária, že by som nemala dostať nič...
ivana184
20.10.10,08:25
Prosím Vás ak let začínal 13.00 z Bankgkoku, prílet do Viedne bol 18.45, tak rátam stravné podľa výšky v Bankgkoku, keďže tam strávil najviac hodín?

Ďakujem