kaja211
11.05.09,09:36
Prajem pekný deň.
Chcel by som sa spýtať, som živnostník a chcel by som zmeniť majiteľa firmy na manželku,môžem si ponechať obchodné meno?
zalobaba
11.05.09,08:37
Prajem pekný deň.
Chcel by som sa spýtať, som živnostník a chcel by som zmeniť majiteľa firmy na manželku,môžem si ponechať obchodné meno?

Živnosť FO je viazaná na konkrétnu fyzickú osobu a nie je možné ju "prevádzať" napr. na manželku. Manželka si môže požiadať samostatne o vydanie ŽL. Iné je to v prípade SRO (PO) tam je možný prevod obchodných podielov (= zmena "majiteľa spoločnosti")
Katarina
11.05.09,16:43
Živnosť FO je viazaná na konkrétnu fyzickú osobu a nie je možné ju "prevádzať" napr. na manželku. Manželka si môže požiadať samostatne o vydanie ŽL. Iné je to v prípade SRO (PO) tam je možný prevod obchodných podielov (= zmena "majiteľa spoločnosti")

Súhlasím, ale manželka si môže vybavyť živnosť na to isté obchodné meno, nakoľko manžel živnosť s tým obchodným menom zruší.
hanelie
11.05.09,17:28
Súhlasím, ale manželka si môže vybavyť živnosť na to isté obchodné meno, nakoľko manžel živnosť s tým obchodným menom zruší.

nemôže:)
evuša
11.05.09,17:48
Obchodné meno fyzickej osoby je vlastne meno a priezvisko + názov firmy, ktorá sa uvádza za pomlčkou. Tento názov firmy môže byť taký istý ako mal manžel za predpokladu, že na takýto názov firmy nemá manžel ochrannú známku. Predpokladám, že nemá a teda neexistuje dôvod prečo by sa firma nemohla volať tak ako manželova. Podotýkam ešte, že fyzická osoba môže mať viac firiem, pričom každá bude mať svoj názov. Napríklad názov na obchod s potravinami, názov na obchod s textilom. Je rozdiel medzi obchodným menom, ktoré je u fyzickej osoby vždy meno a priezvisko a názvom firmy, ktoré si môže zvoliť fyzická osoba akékoľvek, prípadne i viac, pokiaľ teda nie sú chránené ochrannou známkou.
Katarina
11.05.09,19:14
nemôže:)

Prečo? Účtovala som firmu kde druh daroval obchod družke a obchod naďalej bežal pod tým istým názvom.
Lianka
11.05.09,19:18
Priklad:
muzov obchodny nazov: Janko Mrkvicka - Pekaren Rohlik
manzelkin obchodny nazov: Janka Mrkvickova - Pekaren Rohlik

Takto to moze byt, ak za obchodny nazov povazujes "Pekaren Rohlik". Obchodne meno FO sa vsak v kazdom pripade musi skladat z mena a priezviska.