Anairda
19.07.05,08:57
Vie mi niekto, prosím Vás, poradiť ako odstránim živicu z oblečenia?
liba2
19.07.05,07:01
Vie mi niekto, prosím Vás, poradiť ako odstránim živicu z oblečenia?Skúsila by som to ako so žuvačkou. Nechala zamraziť, potom odpojila od textilu. Mám to vyskúšané so žuvačkou, ale so živicou nie.
Anairda
19.07.05,07:32
Živica vsiakla do materiálu, nedá sa odlepiť. Skúšala som benzínový čistič, nepomohlo...
liba2
19.07.05,07:36
Živica vsiakla do materiálu, nedá sa odlepiť. Skúšala som benzínový čistič, nepomohlo...Živica je "mastný" materiál? čo ak by sa to nahrialo, napr. žehličkou cez pijavý papier (neviem či to ešte býva v písankách). Ten papier by to vsiakol do seba.
Arava
19.07.05,07:36
Skús prežehliť žehličkou cez savý papier napr. servítku, mne sa tak podarilo odstrániť živicu z nohavíc.
Anairda
19.07.05,08:16
Ďakujem, skúsim to. Parafín som tak odstránila, možno pojde aj živica.
pyton
20.07.05,05:44
My sme mali živicu na vetrovkách a dole nešla ničím.
soske
20.07.05,05:50
Keď chodím do hory a mám živicu na rukách ide dole iba slinami. Neviem si to predstaviť ako by som sliny aplikoval na oblečenie, ale skúsiť treba všetko.
:))
kukučka
26.07.05,21:14
Bravčová masť rozpúšťa asfalt, ale to ti asi nepomôže. Aj do múdrej knižky som práve pozrela a živicu nenašla, len radu - ak už nič nepomôže, skúste zubnú pastu. Nechať na škvrne vyschnúť a potom vykefovať. Tak skús a napíš či to odev prežil :confused:
Paula
26.07.05,21:28
Sliny na živicu...to je možné, kedysi ako deti sme žuvali živicu...lenže nie je živica ako živica. Na autiaky tiež padajú na jar zo stromov "obaly" z listov, obsahujúce živicu a tú nedostanú z karosérie ani kefy na umývarke...tam pomôže len leštiaca pasta, obsahujúca práve živicu....I ja som zvedavá na dobrý návod na odstránenie z oblečenia.
Viki
27.07.05,03:51
Toto som našla, snáď niečo z toho zaberie.

ŽIVICA
Škvrny od živice patria medzi tie, ktoré sa odstraňujú len veľmi ťažko.
Malé škvrny môžeme odstrániť pomerne ľahko francovkou alebo kolínskou vodou.
Väčšie škvrny čistíme liehom a naozaj veľké a zatvrdnuté škvrny vyčistíme takto:
Látku položíme na pijavú podložku a škvrnu rozpustíme terpentínovým olejom, cez pijavý papier prežehlíme horúcou žehličkou a dočistíme liehom. Iný postup - látku položíme na pijavú podložku, natrieme terpentínovou silicou a necháme chvíľu pôsobiť. Potom škvrnu preklepávame, kým sa neuvolnia zlepené vlákna. Potrieme liehom a utrieme čistou handričkou, nakoniec ešte dočistíme benzínom. Škvrnu môžeme tiež vyčistiť benzínovým čističom škvŕn, ktorý nanesieme na chumáčik vaty alebo na kefku a škvrnu ním preklepávame.

Zdroj:
Malý domáci lexikón, vydala Živena v roku 1987, cena 9,- Kčs :)
Anairda
28.07.05,11:29
Ďakujem za všetky rady, už sa mi to podarilo odstrániť, nohavice som vyvarila a vyšlo to :)
Jara
28.07.05,12:11
Anairda, pozorne som si čítala všetko od začiatku do konca a potešilo ma že sa Ti to podarilo tým svojim spôsobom nikde neuvedeným nakoniec odstrániť. Já to tak skúšam vždy najprv obyčajným mydlom a zväčša to tiež zaberie. Skoro ako ariel. Ale len skoro...
AntekaK
29.08.10,10:43
Ahojte, neviete poradiť, ako očistiť živicu z okna auta a karosérie? Vďaka. :)
buchač
29.08.10,11:05
Ahojte, neviete poradiť, ako očistiť živicu z okna auta a karosérie? Vďaka. :)

Čítaj a aj pozeraj ...

http://www.sonax.sk/katalog/images/390300.png

Odstraňovač živice a vtáčieho trusu
Odstraňovač živice odstráni rýchlo , živicu, vtáčí trus a iné organické znečistenia z lakovaných, sklenených, chrómových a plastových povrchov. Vhodný dokonca aj pre svetlomety z polykarbonátu Na ochranu laku odporúčame pravidelne používať tvrdý vosk.

390000 1 ks 0.8 €
24.1,-
http://www.sonax.sk/index.php?page=sortiment&category=2&PHPSESSID=a12d7b9e867a4615f87f259cf2564a41&PHPSESSID=a12d7b9e867a4615f87f259cf2564a41

a aj tu sa pozri ..

http://forum.autobazar.eu/zivica-z-topo-a-na-laku-t12796.html
AntekaK
29.08.10,15:03
Ďakujem, určite skúsim, asi aj hneď zajtra. :)