Monica838
11.05.09,13:47
Ahojte :)
Potrebovala by som poradiť:
v rámci podpory predaja sme našim partnerom zabezpečili výlet do zahraničia na futbalový zápas. S našimi obchodnými partnermi išiel aj náš zamestnanec, ktorý sa o nich staral, zabezpečoval program atď.....
Chcela by som sa spýtať, či náklady na zabezpečenie zahraničnej cesty nášho zamestnanca sú daňovo uznané výdavky?
Náklady našich partnerov a niektoré náklady zamestnanca sú jasne nedaňové, ale ako je to s ubytovaním a letenkami?

Ďakujem pekne :)
Monika
Chobot
11.05.09,12:39
Ahojte :)
Potrebovala by som poradiť:
v rámci podpory predaja sme našim partnerom zabezpečili výlet do zahraničia na futbalový zápas. S našimi obchodnými partnermi išiel aj náš zamestnanec, ktorý sa o nich staral, zabezpečoval program atď.....
Chcela by som sa spýtať, či náklady na zabezpečenie zahraničnej cesty nášho zamestnanca sú daňovo uznané výdavky?
Náklady našich partnerov a niektoré náklady zamestnanca sú jasne nedaňové, ale ako je to s ubytovaním a letenkami?

Ďakujem pekne :)
Monika

No nie som si istý, ale podľa môjho názoru by to mohol byť daňový náklad len v tom prípade, keby ten zamestnanec plnil také úlohy (resp. účel pracovnej cesty), ktoré by bol v súlade s predmetom činnosti firmy. Teda ak firma robí napr. inštalatérske činnosti a zamestnanec cez pracovnú cestu bude robiť doprovod a sprievodcu rodinným príslušníkom konateľa, tak tieto náklady asi ťažko budú daňovým nákladom (viem, že nebol s deťmi konateľa, ale je to v podstate podobné, ako ísť s obchodnými partnermi na futbalový zápas).

Keby to bola cestovka (ktorá má v náplni činnosti zabezpečovanie zájazdov) a ten zamestnanec by vystupoval ako sprievodca či delegát firmy, tak by to bolo podľa mňa OK.

Skús sa na to pozrieť nestranne.;)
Monica838
11.05.09,13:11
Ďakujem pekne za radu :)
Máš pravdu :)
Môžem ešte poprosiť o radu:
zamestnanec si spravil vyúčtovanie pracovnej cesty a boli mu vyplatené zahraničné diéty (po odpočítaní stravného, ktoré mu bolo poskytnuté). Toto stravné je pre mňa daňovo uznateľné?

Ďakujem :)
Chobot
11.05.09,13:36
Ďakujem pekne za radu :)
Máš pravdu :)
Môžem ešte poprosiť o radu:
zamestnanec si spravil vyúčtovanie pracovnej cesty a boli mu vyplatené zahraničné diéty (po odpočítaní stravného, ktoré mu bolo poskytnuté). Toto stravné je pre mňa daňovo uznateľné?

Ďakujem :)

Čo myslíš tým "stravné"? Upresni prosím.
Monica838
11.05.09,14:02
Najprv som dostala zahraničné vyúčtovanie s tým, že nemal poskytnutú stravu na pracovnej ceste, kde bol vyslaný. Takže som mu vypočítala podľa vyúčtovania koľko mu prináleží ak bol na pracovnej ceste. Tento výlet nám vybavovala sesterská spoločnosť v ČR, ktorá nám teraz poslala faktúru za ubytovanie, letenky, atď pre našich partnerov a zamestnanca.....
Chobot
11.05.09,14:05
Najprv som dostala zahraničné vyúčtovanie s tým, že nemal poskytnutú stravu na pracovnej ceste, kde bol vyslaný. Takže som mu vypočítala podľa vyúčtovania koľko mu prináleží ak bol na pracovnej ceste. Tento výlet nám vybavovala sesterská spoločnosť v ČR, ktorá nám teraz poslala faktúru za ubytovanie, letenky, atď pre našich partnerov a zamestnanca.....

A kde je to stravné?

To akože na faktúre bola položka - raňajky obedy a večere? Tak ani to nie je daňový náklad.
Monica838
11.05.09,14:13
Stravné a vreckové som účtovala na vyúčtovaní do daňových nákladov na 512. A teraz mám na faktúre letenky, ubytovanie, občerstvenie, prehliadku štadióna.....
Na faktúre nie je strava, lebo tú nám sesterská spoločnosť nezabezpečovala, len ubytovanie mali s raňajkami....
Chobot
11.05.09,14:23
Stravné a vreckové som účtovala na vyúčtovaní do daňových nákladov na 512. A teraz mám na faktúre letenky, ubytovanie, občerstvenie, prehliadku štadióna.....
Na faktúre nie je strava, lebo tú nám sesterská spoločnosť nezabezpečovala, len ubytovanie mali s raňajkami....

Asi sa nerozumieme - aké stravné mu bolo poskytnuté?
Monica838
11.05.09,14:32
Pôvodne som mala len jeho vyúčtovanie ZPC. Tak som ju brala ako služobnú cestu a vypočítala som mu diéty, ktoré mu prináležia, lebo podľa jeho záznamov bol na ZPC a nebolo mu poskytnuté stravovanie. Toto som zaúčtovala na 512 - stravné a vreckové na pracovnej ceste daňové.