papulisko
11.05.09,16:08
Firma kúpila budovu. V zmluve bolo zadané, že nezaplatí kompletnú sumu pri predaji, ale podrží si rok tzv.zádržné. Teraz sa blíži obdobie keď má vrátiť zádržné. Ale dozvedel som sa, že sa vedenie dohodlo s dodávateľskou firmou na tom, že im nevráti 100 % zádržného, ale len 80 %. Ako mám zúčtovať tých 20 % zo záväzku ? Bude to ako výnos daného obdobia, v ktorom k zúčtovaniu zádržného došlo ? Bude to asi normálny výnos, keďže predmet faktúry je daňový výdavok (prostredníctvom odpisov). Prípadne sa to má riešiť iným spôsobom ?
ďakujem za radu
apo
13.05.09,06:44
Rozhodujúci je dôvod krátenia zádržného.

apo
papulisko
19.05.09,12:06
je to dohoda medzi oboma subjektami o odpustení záväzku, ale len prechodu cash.
apo
19.05.09,14:18
je to dohoda medzi oboma subjektami o odpustení záväzku, ale len prechodu cash.

Tvojmu upresneniu nerozumiem. Mohlo by sa to posúdiť ako dodatočná zľava formou dobropisu, alebo prevádzkový výnos 648.
Forma dobropisu by bola čistá v tom, že by sa znížila vstupná cena majetku čo by sa prejavilo následne v odpisoch.

Všetko závisí od toho čo bolo dôvodom zádržného, ako je v kúpnej zmluve odôvodnené zádržné.

Ak by som ja kupoval nehnuteľnosť tak by som odôvodnil zádržné ako zábezpeku pre prípad zistenia okolností, ktorých dôsledkom by malo byť zníženie ceny, napríklad konštrukčné nedostatky, ktorých odstránenie bude vyžadovať náklady u kupujúceho s ktorými nebolo kalkulované pri adaptácii kúpenej nehnuteľnosti. No a takéto zistenie by mohlo byť dôvodom na dobropis.

apo
papulisko
22.06.09,16:47
K tomu upresneniu. Zadrzne bolo zadrzane z dovodu potencialnej opravy nehnutelnosti, resp. nejakej zavady, ktora suvisi s vystavbou nehnutelnosti pocas zarucnej doby, ktora je cca 1 rok. Pocas tejto doby si kupujici zadrzi cast kupnej ceny, ktoru potom len doplati (fakturacia prebehla na zaciatku).
Zarucna doba uplynula, zadrzne by sa malo uhradit, ale obe zmluvne strany sa dohodli, ze ta suma nebude vyplatena v 100%-nej vyske, ale len v 50%-nej. Takze ostava vysporiadat tych zostavajucich 50 %. A o to ide. Z mojho pohladu sa tiez jedna o prevadzkovy vynos 648.
Vdaka
apo
22.06.09,17:22
Pri zmluvných vzťahoch vo všeobecnosti je možné po vzájomnej dohode urobiť akúkoľvek zmenu.

V tomto prípade sa dve strany v podstate dodatočne dohodli na zľave z ceny. O zľavách sa tu na Porade veľa diskutovalo. Skús sa zorientovať v okruhu príspevkov okolo zliav z ceny.

Ak dôjde k zmene ceny pred podaním daňového priznania je možné upraviť vstupnú cenu ako pri dobropise, ale ak sa už odpisovalo tak je nutné pozrieť príspevky z Porady.

apo
KEJKA
22.06.09,17:30
podľa môjho názoru budova bola zaradená a odpisovaná. Teda k zmene ceny došlo následne po zaradení budovy do užívania.
Vstupná cena sa neupravuje.
Ak sa dohodli na nevyplatení zádržného, dá sa predpokladať, že vznikli dôvody pre vykonanie nejakých opráv, odpustené zádržné slúži potom na kompenzáciu týchto výdavkov.