Dana2009
11.05.09,16:50
Ahojte,
bludim tu po poradni uz cely den, ale odpoved na svoju otazku nedokazem najst. Som zamestnana, avsak mojim konickom je vlastnorucna vyroba nausnic a inych darcekovych predmetov. Chcela by som ich zacat predavat, avsak neviem ci si mam zalozit volnu zivnost alebo sa ist prihlasit na danovom urade ako "umelec na volnej nohe resp. slobodne povolanie". Na danovom urade mi totiz povedali, ze musim spadat pod nejaku komoru, avsak znama mi vravela, ze to nie je podmienka. A aky je vobec rozdiel, ked budem registrovana na volnu zivnost alebo na slobobodne povolanie? Viete mi niekto poradit? Dakujem.
vmsux
13.05.09,14:35
Ja som raz nieco podobne zistoval ohladom hudobnikov. Zavolal som na ministerstvo kultury a tam mi poradili. Tak tam skus aj ty zavolat. Telefon si uz na nete najdes :-)
Gabhus
14.05.09,04:45
Ahoj, poznám človeka, ktorý má na čosi podobné živnosť - vyrába originálne paličkované čipky, pritom vydáva aj časopis. Robí to na základe živnostenského listu. Potom poznám akademického maliara, ktorý teda živnosť nemá, (nemaľuje izby), ten je zamestnaný ako učiteľ VV a ešte je registrovaný na DÚ na občasné príjmy - to keď niečo predá - obraz a tak. Podáva riadne daňové priznanie, len nezaškrtuje riadok ako živnostník, ale iný. Neviem o tom, že by bol členom nejakej komory. Ak ho stretnem, tak sa spýtam.
Blankake
14.05.09,05:15
daduc
17.02.10,15:42
Ja som raz nieco podobne zistoval ohladom hudobnikov. Zavolal som na ministerstvo kultury a tam mi poradili. Tak tam skus aj ty zavolat. Telefon si uz na nete najdes :-)


a čo si sa dozvedel ohladom hudobníkov, ja tiež zisťujem ohladom hudobnej skupiny jej fungovanie a vždy sa dozviem, že každý osobitne sa ma registrovať a deliť príjmy a výdaje, čo si neviem predstaviť, lebo u nás to funguje tak, že všetko /to málo/ ide na jednu kopu a z toho sa potom riešia tričká, nálepky, preprava, nájom skúšobne ... ale to všetko ako za jeden celok. Neviem si predstaviť nejaké to hranie a štyri faktúry za každého, štyri príjmové doklady, vyhotovenie faktúry od prepracvcu za 1 dopravu cez štyri faktúry pre každého člena, nájom skúšobne - štyrin zmluvy na každého člena atď.