maxinova
11.05.09,17:37
Dobry deň, 24.04. som nastupila na matersku. Pred nastupom som bola zamestnana a dobrovolne nem poistenie som si začala platit neskoro /nestihla som 270 dni/, ale v januari som prerusila poistenie /§ 26 ods. 3 zak o SP/, takže podla mojich info, by malo byt rozhodujuce obdobie pre určenie vymeriavacieho zakladu mesiac predchadzajuci mesiacu nastupu na matersku dovolenku. Naviac moj zamestnavatel nesidli v meste mojho bydliska, takže pobocka sociálnej poistovne, ktorá rozhodnutie vydala, ani nevie to tom, že si platim dobrovolne poistenie a pobočka v sídle moho bydliska nevie o prerušeni poistenia. Socialna poistovna mi vymedzila rozhodujuce obdobie minuly rok je to správne? Oplati sa podat odvolanie? Lehota na odvolanie mi beži :-( Ďakujem za reakciu
brčko
11.05.09,15:49
neoplatí, pozri § 54 ods.5 Zákon o sociálnom poistení.

Zo zamestnania je tvoje RO predch.kalend.rok, je to správne. (to prerušenie platilo cca do r.2006, no ani vtedy neplatilo, že RO bol predch.kalend.mesiac)

A ak z DNP nesplníš podmienku aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak nemá význam sa baviť o RO z DNP, ked nárok na materské z DNP žiadny nevznikne.
maxinova
12.05.09,05:39
Ďakujem :-)
lydiack
03.01.10,16:53
vie niekto poradit ci sa do doby nemocenskeho poistenia 270 dni zapocitava aj doba zamestnania v zahranici konkretne v anglicku?
brčko
03.01.10,17:29
vie niekto poradit ci sa do doby nemocenskeho poistenia 270 dni zapocitava aj doba zamestnania v zahranici konkretne v anglicku?

áno, pozri napr. tu:
http://www.socpoist.sk/poradna-pre-eu/1232s?prm2=29253
andrea palcova
03.01.10,17:31
Budete si musieť vybaviť formulár E 104 Formulár - je potvrdením o úhrne období poistenia, zamestnania alebo bydliska – nemocenské poistenie. Vydáva Sociálna poisťovňa pre prípad, že osoba nespĺňa podmienku doby poistenia v jednom členskom štáte EU, pripočítajú sa jej doby poistenia v iných členských štátoch. Princíp spočítania dôb poistení je jednou zo základných princípov koordinácie systému sociálneho zabezpečenia v EU.

vychádza to z ustanovení článku 18 nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnancov, samostatne zárobkovo činné osoby a ich rodinných príslušníkov, ktorí sa pohybujú v rámci spoločenstva a článkov 15 a 16 nariadenia Rady (EHS) č. 574/72 ustanovujúceho postup pri vykonávaní nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71, ak na nadobudnutie, zachovanie alebo znovunadobudnutie nároku na peňažné dávky v prípade choroby a materstva v Slovenskej republike je potrebná určitá doba poistenia, Sociálna poisťovňa zohľadní v potrebnom rozsahu doby poistenia dosiahnuté podľa predpisov iného členského štátu tak, akoby boli dobami poistenia podľa právnych predpisov Slovenskej republiky.

Vo Vašom prípade sa v prípade potreby zohľadní doba poistenia v Anglicku. Formulár E104 Vám vyplní príslušná inštitúcia v Anglicku, alebo o to môže požiadať priamo sociálna poisťovňa.

Nájdete o tom informácie na stránke: euroinfo.gov.sk - žijeme v EÚ - pobyt v EÚ - formuláre EU a administratívne postupy.

Ja osobne by som ešte zavolala do sociálnej poisťovne a informovala sa u nich ako postupovať. V Bratislave mi zatiaľ vždy ochotne odpovedali na môj problém, keďže aj ja som si riešila materskú. Tak veľa šťastia :)