viera_j
11.05.09,20:30
DObrý Deň,
chcela by som sa spýtať na takúto situáciu.
Mama od marca 2010 by mala nastúpiť na riadny dôchodok. Je učiteľka, a toho času sa jej končí funkčné obdobie na poste riaditeľky strednej školy. Uvažuje nad alternatívou, že k 1.7. 2009 by požiadala o predčasný dôchodok, alebo, keďže pre jej aprobáciu by nebol dostatočný počet hodín, zvažuje aj možnosť výpovede zo strany zamestnávateľa z dôvodu prebytočnosti. je pravd, že v tomto prípade by jej nebol krátený dôchodok? (zdá sa mi, že som počula, že ak je to rok a menej pred riadnym dôchodkom, tak sa dôchodok nekráti) takže teraz premýšľame, čo by bolo výhodnejšie.
Ďakujem za vaše názory
VIera
terezamaria
13.05.09,12:03
DObrý Deň,
chcela by som sa spýtať na takúto situáciu.
Mama od marca 2010 by mala nastúpiť na riadny dôchodok. Je učiteľka, a toho času sa jej končí funkčné obdobie na poste riaditeľky strednej školy. Uvažuje nad alternatívou, že k 1.7. 2009 by požiadala o predčasný dôchodok, alebo, keďže pre jej aprobáciu by nebol dostatočný počet hodín, zvažuje aj možnosť výpovede zo strany zamestnávateľa z dôvodu prebytočnosti. je pravd, že v tomto prípade by jej nebol krátený dôchodok? (zdá sa mi, že som počula, že ak je to rok a menej pred riadnym dôchodkom, tak sa dôchodok nekráti) takže teraz premýšľame, čo by bolo výhodnejšie.
Ďakujem za vaše názory
VIera



Píšeš o viacerých alternatívach. Môže nastúpiť na predčasný starobný dôchodok aj 1.7.2009, však za každých 30 dní o ktoré skôr nastúpi, sa jej dôchodok skráti o 0,5%, t.j. od 1.7.2009 do 29.2.2010 je 244 dní, t.j. krátenie o 4,5 %.Vtedy dostane, keď jej to SP potvrdí aj odstupné, určite podľa KZ.

Pokiaľ jej zamestnávateľ dá výpoveď z nadbytočnosti, nevieme ku ktorému dátumu, ale uvažujme že k 31.8.2009, od 1.9.2009 bude nezamestnaná 6 mesiacov, čo je presne do konca februára 2010 a môže ísť do riadneho starobného dôchodku.Dostane minimálne 2 mesačné odstupné, podľa toho, koľko rokov učila, nad 5 rokov 3 mesačné. To však všetko závisí na komunikácii zamestnávateľa a Vašej mamičky.

Situáciu musíte zvážiť a hlavne komunikovať so zamestnávateľom, ako sa on k tejto záležitosti postaví.
ajobs
13.05.09,12:12
Píšeš o viacerých alternatívach. Môže nastúpiť na predčasný starobný dôchodok aj 1.7.2009, však za každých 30 dní o ktoré skôr nastúpi, sa jej dôchodok skráti o 0,5%, t.j. od 1.7.2009 do 29.2.2010 je 244 dní, t.j. krátenie o 4,5 %.Vtedy dostane, keď jej to SP potvrdí aj odstupné, určite podľa KZ.

Pokiaľ jej zamestnávateľ dá výpoveď z nadbytočnosti, nevieme ku ktorému dátumu, ale uvažujme že k 31.8.2009, od 1.9.2009 bude nezamestnaná 6 mesiacov, čo je presne do konca februára 2010 a môže ísť do riadneho starobného dôchodku.Dostane minimálne 2 mesačné odstupné, podľa toho, koľko rokov učila, nad 5 rokov 3 mesačné. To však všetko závisí na komunikácii zamestnávateľa a Vašej mamičky.

Situáciu musíte zvážiť a hlavne komunikovať so zamestnávateľom, ako sa on k tejto záležitosti postaví.


Súhlasím s horeuvedeným príspevkom, a naviac ak bola v posledných 4 rokoch poistená v nezamestnanosti aspoň 3 roky, má nárok na podporu v nezamestnanosti v dĺžke 6 mesiacov.
31Jankal
30.05.09,13:15
budem mať v júni 56 rokov a chcem ísť na predčasný dôchodok. Kedy mám nárok? Mám 2 deti, zatiaľ som zamestnaná.
wagner
30.05.09,13:27
Pokiaľ si sa narodila v roku 1953 a máš dve deti, tak normálny odchod do starobného dôchodku máš vo veku 58 rokov a 9 mesiacov. Z toho si odpočítaj dva roky a podľa toho môžeš požiadať o predčasný SD
31Jankal
30.05.09,19:05
A kedy je najlepšie o nom požiadať? V decembri alebo na budúci rok?
mzdarka renca
30.05.09,20:37
A kedy je najlepšie o nom požiadať? V decembri alebo na budúci rok?
Najlepšie je požiadať o dôchodok vtedy, ak dosiahneš dôchodkový vek. Ale ako píšeš, chceš odísť tak či tak do predčasného dôchodku. Nepíšeš, či si zamestnaná a či aj chceš zostať zamestnaná ako predčastný dôchodca.
Mária27
30.05.09,21:07
Ešte lepšie je niečo si nadrobiť bez poberania dôchodku, vtedy sa dôchodok prudko zvyšuje a tým aj ďalšie ročné zvyšovanie.
Pravda, záleží aj na tom, ako dlho ho potom mieniš poberať ...:)
veronikasad
31.05.09,07:21
A kedy je najlepšie o nom požiadať? V decembri alebo na budúci rok?
Pokial budeš ešte v prac. pomere, je dobré požiadať o dôchodok od 2.1., aby ešte si mala v tom kal. roku nárok na nezd.časť základu dane. Ak by si požiadala o dôchodok v decembri, alebo od 1.1. nárok budeš mať len vo výške rozdielu medzi tvojim dôchodkom a NČZD, aj to nie mesačne vo výplate, ale až pri ročnom zúčtovaní dane.
wagner
31.05.09,07:39
Keď si sa narodila v júni, tak nárok na prečasný dôchodok Ti vznikne až v marci budúceho roku. Netreba žiadať skôr, ale až dňom, kedy si sa narodila. Ak si sa narodil napríklad 5. júna tak nárok Ti vznikne až 5 marca budúceho roku.
31Jankal
31.05.09,10:40
Ale ked to podám v marci budúceho roka tak že vraj im to trvá až 3 mesiace dokedy to schvália, aja chcem ísť na ten dôchodok už v marci budúceho roka a potom to bude už neskoro. Tak kedy je treba najlepšie požiadať? Dakujem
veronikasad
31.05.09,12:10
Ale ked to podám v marci budúceho roka tak že vraj im to trvá až 3 mesiace dokedy to schvália, aja chcem ísť na ten dôchodok už v marci budúceho roka a potom to bude už neskoro. Tak kedy je treba najlepšie požiadať? Dakujem
Nárok na predčasný dôchodok ti vznikne až v marci, nemôžeš oň žiadať už teraz. Lehota na vybavenie je niekedy aj dlhšia ako 3 mesiace, s tým nič nenarobíš ...

Ak máš nízky priemerný osobný mzdový bod, predčasný dôchodok ti ani neschvália
Mária27
31.05.09,20:36
Pokial budeš ešte v prac. pomere, je dobré požiadať o dôchodok od 2.1., aby ešte si mala v tom kal. roku nárok na nezd.časť základu dane. Ak by si požiadala o dôchodok v decembri, alebo od 1.1. nárok budeš mať len vo výške rozdielu medzi tvojim dôchodkom a NČZD, aj to nie mesačne vo výplate, ale až pri ročnom zúčtovaní dane.

Ak požiada o dôchodok v decembri, od 1.1. sa jej dôchodk zvýši a každý ďalší rok aj to zvýšenie. Asi je to viac ako ušetrená daň z nezdaniteľnej čiastky. Bude síce (aj v kríze možno) vyššia dôchodková hodnota, ale dobré je to prepočítať.

A tiež si myslím, že dôchodok bude vyšší ako NČZD, takže ďalšie roky si už nič neodpočíta.