air_p
11.05.09,20:33
Ahoj. Tak sme prehodnotili plany a namiesto prerabky stareho domu sme sa rozhodli zburat ho a postavit novy. Chcel by som sa ale opytat, o aky je asi rozdiel medzi cenou na kluc a cenou, ked by som to dal robit robotnikom, ktorych by som si hladal postupne a nieco aj svojpomocne (elektrina, podlahy, malovky...) Viem, ze je to moc vseobecne, ale aspon zhruba, kolko percent sa da usetrit oproti stavbe na kluc. Rozpocet mame na stavbu asi 3,5 mil. Dakujem.
220870
11.05.09,19:27
Viem, že je to moc všeobecne, ale aspoň zhruba 30% oproti kľučkovému domu.
dad111
11.05.09,19:29
Prvé rozhodnutie ste urobili správne. Prerábať staré nemá cenu. Ešte to druhé. V podstate to je jedno. Miniete všetky peniaze, ktoré máte, či to budete robiť sami, alebo na kľúč. Len svojpomocne urobíte omnoho viac. Ak ale máte peňazí dosť, tak ide o to, či sa narobíte, alebo nie, ak si to zaplatíte.
Teraz ale k otázke. Podľa mňa. Svojpomocne to dokážete urobiť za polovicu oproti "na kľúč". Nejde len o to, čo preplatíte dodávateľovi, ale ak to budete robiť svojpomocne, stavba Vás chytí celých, budete stále v tom, dostanete sa aj k materiálu za lepšie ceny a podobne. Druhá vec je to, že svojpomocne to budete mať také,ako si to urobíte. Dodávateľ "na kľúč" to urobí tak, ako to bude pre neho najlepšie.
Moja rada je teda len svojpomocne.
220870
12.05.09,04:05
Prvé rozhodnutie ste urobili správne. Prerábať staré nemá cenu. Ešte to druhé. V podstate to je jedno. Miniete všetky peniaze, ktoré máte, či to budete robiť sami, alebo na kľúč. Len svojpomocne urobíte omnoho viac. Ak ale máte peňazí dosť, tak ide o to, či sa narobíte, alebo nie, ak si to zaplatíte.
Teraz ale k otázke. Podľa mňa. Svojpomocne to dokážete urobiť za polovicu oproti "na kľúč". Nejde len o to, čo preplatíte dodávateľovi, ale ak to budete robiť svojpomocne, stavba Vás chytí celých, budete stále v tom, dostanete sa aj k materiálu za lepšie ceny a podobne. Druhá vec je to, že svojpomocne to budete mať také,ako si to urobíte. Dodávateľ "na kľúč" to urobí tak, ako to bude pre neho najlepšie.
Moja rada je teda len svojpomocne.
dad 111 možno aj za polovicu ale vždy musíte rátať s takými vecami ktoré svojpomocný stavebníci nikdy do nákladov nezarátajú keď sa chvália o koľko lacnejšie postavili.oplotenie,stavebná búda,svoj čas,spálený benzín,je toho viac ;)
chandler
12.05.09,13:26
vela usetris na daniach ak si stavias svojpomocne... ale zase nemas ziadne zaruky za vady
air_p
12.05.09,15:19
Este by som chcel upresnit - isto by som nerobil uplne sam - skor by som si najimal partie robotnikov a pomahal im, co sa bude dat a stihat. Asi tak. Dakujem za odpovede. A to, ze sa minie vsetko je jasne :) Skor si musime vybrat projekt tak, aby sme to utiahli.
dad111
12.05.09,20:03
dad 111 možno aj za polovicu ale vždy musíte rátať s takými vecami ktoré svojpomocný stavebníci nikdy do nákladov nezarátajú keď sa chvália o koľko lacnejšie postavili.oplotenie,stavebná búda,svoj čas,spálený benzín,je toho viac ;)
Skutočne to nie je len o peniazoch. Treba započítať aj ostané, napríklad po skončneí stavby Ti z nového auta zostane vrak zničený zvážaním všetkého možného, v šatníku Ti zostane len kopa starých handier, ktoré dávno vyšli z módy, lebo nové si nekúpiš, radšej dáš peniaze na stavbu a podobne. Najhoršie sa Ti ale svojpomocná stavba podpíše na Tvojom zdraví. Keď to dorobíš, začneš pociťovať to obrovské preťažovanie organizmu. Aspoň ja som to tak cítil a stále cítim. Žiaľ mal som aj kamarátov, ktorí si veľmi neužili svojej práce.
Na druhú stranu zase zistíš, kto sú Tvoji skutoční priatelia. Až vtedy, keď od známych potrebuješ pomoc prídeš na to, že najviac Ti pomohli ľudia, ktorí ani nemali za čo. Ja osobne som im za to vďačný.
Napriek tomu všetkému nebanujem, že som sa do svojpomocnej stavby pustil. Nech sa pozriem na čokoľvek, vždy za tým vidím moju prácu.