mamina h.
11.05.09,20:44
Dobry vecer, poprosim vas poradi niekto ?

1
Jeden majitel v bytovom dome ma zaujem dat postavit v dome vytah, je mozne aby ziskal suhlas od ostatnych vlastnikov bez zvolania schodze ? Pozerala som zakon, ale nenasla som tam nic take, pri ktorych musi rozhodovaniach musi byt zvolana schodza a kedy staci obehat susedov a vyziadat podpisy.

2
Na postavenie vytahu staci ziskanie 1/2 hlasov alebo su nutne 2/3 ?

Vopred velmi pekne dakujem :)
Elena Navrátilová
12.05.09,03:10
1. Rozhoduje sa vždy na schôdzi, zhromaždení..
k bodu 2.
Záleží či budete brať úver alebo použijete vlastné finančné zdroje.
Mária27
12.05.09,05:47
Pozri § 14:

(6) Ak nejde o rozhodovanie podľa odseku 3, môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda navrhnúť písomné hlasovanie. ... Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Toto hlasovanie nemôže byť písomné.
mamina h.
12.05.09,05:54
Pozri § 14:

(6) Ak nejde o rozhodovanie podľa odseku 3, môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda navrhnúť písomné hlasovanie. ... Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

Velmi pekne dakujem, pisomne hlasovanie znamena, ze hocikto z obyvatelov domu sa moze sam rozhodnut a po veceroch moze obehnut byty a vyzbierat podpisy, ano ?
Lotarka
12.05.09,06:22
Pozri § 14:

(6) Ak nejde o rozhodovanie podľa odseku 3, môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda navrhnúť písomné hlasovanie. ... Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

Ak dobre čítam, tak to môže byť len správca, zástupca vlastníkov alebo predseda - a písomné hlasovanie musí byť 7. dní vopred oznámené.
sito
12.05.09,06:25
NIE!

Zákon 182/1993, § 14, odsek 3 a 6.

(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Toto hlasovanie nemôže byť písomné.

(6) Ak nejde o rozhodovanie podľa odseku 3, môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda navrhnúť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Po vykonaní hlasovania písomnou formou zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci nemožno opakovať. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.

Takže on chce niečo v dome vstavať, niečo čo tam nebolo plánované. Najprv by asi potreboval posudok statika, povolenie stavebného úradu, súhlas dvoch tretín vlastníkov nie písomný. A čo financovanie? Bude náklady hradiť on, alebo sa musíte podieľať aj Vy ostatní.

Chýba viac informácii, aký je to dom, koľko má vchodov, bytov atď. Povedal Vám cenu, aspoň predbežnú, možno milión Sk., ak nebude málo.

Tak ako si napísala, v žiadnom prípade, je to v rozpore s uvedením zákonom!
Mária27
12.05.09,06:44
Sito, je to vstavba bytu alebo nebytového priestoru? Ani jedno.
Má uvedené zákonné ustanovenia o hlasovaní, ako chcela. Určite tam treba aj iné vybaviť.
sito
12.05.09,06:55
Výťah je vyhradené technické zariadenie, takže na jeho vstavbu do bytového domu budú ešte prísnejšie kritéria ako pri vstavbe bytu. Keby ten kto navrhoval zákon uvažoval s takýmto návrhom, určite by tam napísal aj vstavba vyhradených technických zariadení, zvlášť výťah, kde dochádza aj k smrteľným úrazom.

Keby si to vlastníci po nociach, pokútne, písomne vzali na zodpovednosť, predpokladám, že kompetentné úrady asi ťažko!

Podľa mňa ak splnia všetky technické, právne náležitosti, majú zabezpečené financovanie je to možné. Ale nie takým spôsobom ako opisuje mamina h.

Čauko.
Mária27
12.05.09,07:21
2/3 hlasov nezabráni úrazu lepšie ako 1/2.
Určite tam treba aj iné vybaviť, ale hlasovať sa dá aj písomne nad 1/2.
sito
12.05.09,07:39
mimotemy:D:D:D:D:D:D Vôbec nemusíš súhlasiť. Ale som sa :D:D:D:D:D Veď aj tie schôdze sú hlavne pre ľudí a keď sa vyjadril a nikomu z prítomných to nevadilo nič sa nedeje. Je to všetko o konkrétnej situácii... nie je vždy všetko len o legislatíve. Preto si ľudia zaviedli legislatívu aby sa uplatnila keď treba. Keby neboli takí čo vedia všetko využiť vo svoj prospech tak by sme ju možno ani nepotrebovali. ;)


Je to síce príspevok z témy: Kto sa môže zúčastniť na schôdzi vlastníkov bytov, Ale pani Navrátilova Elenka, to vystihla, ale je aj, len nie všetko je doslovne uvedené v zákone. Človek môže uvažovať a nemusí, musí len umrieť.
peton
12.05.09,07:50
A je vôbec ten výťah tak veľmi potrebný? Koľko poschodí dom má? Keď zoberiem klady a zápory, váha je oveľa viac naklonená na strane záporov a to z rôznych hľadísk - finančné, technické, vlastnícke a pod. Veľmi, veľmi dobre by som zvážil takúto investíciu.
Opäť mi to pripomína situáciu, keď sa šéf zle vyspal a vymyslel podriadeným úlohu, ktorej výsledok nikto nepotrebuje.
mamina h.
31.05.09,17:50
Dakujem velmi pekne za vase odpovede, ospravedlnujem sa, bola som odcestovana.

Takze doplnim :
V nasom dome nepotrebujeme vytah, ale spominana osoba si pokutnym sposobom nadstavuje na dome dve podlazia, takze vytah potrebuje hlavne tento clovek pre svoje nove priestory, vytah v povodnom projekte nebol.
Pisomne hlasovanie nebolo oznamene. Domovnik sa na schodzi preriekol, ze ma vyzbieranych niekolko podpisov plus ostatne do 50% doplni prave kolaudovanymi priestormi.

Zrejme teda nebolo nic porusene, ak tomu dobre rozumiem :
1 staci na vytah 1/2 hlasov, kedze financovat to bude investor sam
2 a pisomne hlasovanie je mozne :)
peton
01.06.09,03:23
V nasom dome nepotrebujeme vytah, ale spominana osoba si pokutnym sposobom nadstavuje na dome dve podlazia, takze vytah potrebuje hlavne tento clovek :)

Tak ale toto je iná situácia, povedal by som ešte horšia. To akým spôsobom nadstavuje dve podlažia? So súhlasom či bez súhlasu vlastníkov? Toto je riadny zásah do spoluvlastníctva vlastníkov a mal by tu byť súhlas minimálne 2/3 vlastníkov na nadstavbu a samozrejme nie písomný. Nadstavba by mala byť doložená všetkými možnými dokumentami - t.j. projektom, stavebným povolením, súhlasom vlastníkov atď., atď. Treba si uvedomiť, že o takýchto veciach rozhodujú vlastníci spoločne, vlastník jednotlivec si nemôže robiť čo sa mu zapáči napr. vyhrám Lotto a postavím si na streche bytového domu presklenú zimnú záhradu, veď si to postavím za vlastné, tak načo koho súhlas. Absurdné. Byť Vami, tak by som pokútnemu vlastníkovi pozrel dôkladne na "zúbky".
mamina h.
01.06.09,05:03
Tak ale toto je iná situácia, povedal by som ešte horšia.....
pre : peton
nie, nie, na nadstavbu ma vsetko viac-menej v poriadku, 2/3 suhlas, stavebne povolenie atd, len ten vytah sa riesi az teraz, nikdy pred tym o nom nebola rec, vopred dakujem :)
Mária27
01.06.09,06:13
Poznám jeden trojposchodový a jeden štvorposchodový dom, v ktorých si postavili výťah zvonku a veľmi si pochvaľujú. Hoci to nie je vysoko, obyvatelia starnú a v jednom majú aj vozíčkára.
Chobot
01.06.09,06:43
pre : peton
nie, nie, na nadstavbu ma vsetko viac-menej v poriadku, 2/3 suhlas, stavebne povolenie atd, len ten vytah sa riesi az teraz, nikdy pred tym o nom nebola rec, vopred dakujem :)

Pokiaľ zmenil projekt a stavebné povolenie má aj na ten výťah, tak nemusí znovu žiadať o súhlas vlastníkov. Vy ste mu odsúhlasili nadstavbu ako takú, prípadné zmeny ste si asi nepodmienili novým súhlasom. Alebo je pri súhlase priložený projekt, že súhlas je len na tento projekt? Väčšinou pri odsúhlasovaní nadstavby je len predložená vizualizácia a projekt sa vyhotoví až po schválení.

A ešte by ma zaujímalo - ten výťah bude premávať len na jeho poschodia, alebo bude mať dvierka na každom, aj doteraz jestvujúcom poschodí?
Chobot
01.06.09,06:49
Takze doplnim :
V nasom dome nepotrebujeme vytah, ale spominana osoba si pokutnym sposobom nadstavuje na dome dve podlazia, takze vytah potrebuje hlavne tento clovek pre svoje nove priestory, vytah v povodnom projekte nebol.
Pisomne hlasovanie nebolo oznamene. Domovnik sa na schodzi preriekol, ze ma vyzbieranych niekolko podpisov plus ostatne do 50% doplni prave kolaudovanymi priestormi.

:)


pre : peton
nie, nie, na nadstavbu ma vsetko viac-menej v poriadku, 2/3 suhlas, stavebne povolenie atd, len ten vytah sa riesi az teraz, nikdy pred tym o nom nebola rec, vopred dakujem :)

Tak teraz neviem, či ja zle čítam, alebo ty nevieš čo píšeš...:confused:

RAz uvádzaš, že to nadstavuje pokútnym spôsobom a hneď na to, že to má odsúhlasené aj so stavebný povolením aj s 2/3 súhlasom. Tak kde jej pravda? Alebo čo je na tej stavbe pokútne?