nordwest
11.05.09,21:13
zdravim.
chcem v 1podlaznom dome vyburat otvor,na balkonove dvere 2100x1600,do tehlovej steny,sirokej cca 550mm.
poradi mi niekto postup-> a aky nosnik,ci preklad pouzit?
surme,dvere su uz vo vyrobe.

dakujem ,za radu.-
220870
11.05.09,19:23
Aký máte strop? z akého materiálu ,aká je jeho skladba?sú na dome aj betónové vence? o akú tehlu sa jedná plná pálená ? alebo niečo iné
nordwest
12.05.09,06:58
Aký máte strop? z akého materiálu ,aká je jeho skladba?sú na dome aj betónové vence? o akú tehlu sa jedná plná pálená ? alebo niečo iné

hi.
no,strop je zadoskovany,so skvarovou vyplnou,s tenkym poterom.
ci je veniec,no neviem,ale predpokladam,ze ano.
je tam vymurovany "fayer mur,ale pod nim nebudem burat.
sedlova strecha,skrydla bude dakedy nova tazka..
a ak by sa nadstavovalo nebodaj,ten veniec sa musi tak,ci tak novy robit.
vyska stropu v izbe -3m.
pekny den!:)
220870
12.05.09,08:31
Pred 70-80 -timi rokmi sa pod trámové stropy sa nedávali vence .Kedže neviem ktorým smerom sú kladené stropné trámy je nutný následovný postup.Podstojkovať strop z interiéru na min 2,5 metrovú šírku.Min 4 stojky pod aj nad stojkami musí byť hranol alebo hrubá foršňa.Keď máte podstojkovaný strop možete začať vysekávať otvor na uloženie prekladov.Búrať treba začať z vonkajšej strany z exteriéru.vyznačiť miesto kde bude otvor na dvere a najskôr vysekať otvor LEN !!!na predklady( doporučujem použiť oceľové I-čka min 1400mm vysoké) preklady musia byť min 200mm ( doporučujem 300)uložené na stenách, ak máte šírku dverí 1600 tak otvor na preklad bude min 2000mm široký.Otvor do steny musíte sekať len do polovice steny do hĺbky cca250-270mm( podľa hrúbky, výšky I-čka ,alebo iného prekladu ktorý si zvolíte)v tomto prípade by ste mali vysekať do steny otvor v tvare hranola výška cca300mm x hĺbka 250-270mm x dĺžka cca2000 mm25.Ked je to vysekané tak poriadne vyčisťiť od prachu poliať vodou a osadiť I-čka 2ks tak aby ste ešte mohli z vonkajšej strany prilepiť polystyrén.I- čko treba bezpodmienečne dodatočne zatepliť( dá sa to aj termoomietkou,ale to je trochu zložitejšie).Potom vzniknutý otvor nad I-čkom perfektne vyplniť cementovou maltou a vykajlovať tehlou.To vykajlovanie je veľmi dôležité inak to môže praskať( len malta nestačí).Po zaschnutí a vytvrdnutí cca po dvoch dňoch, takto isto postupovať z interiéru.Upozorňujem ,že stojky slúžiace ako podpera stropu sa nesmú odstrániť skôr ako budete mať hotovú aj druhú stranu otvoru na preklady z interiéru.Po cca 48 hodinách po osadení prekladov I-čiek môžete vybúrať aj zbytok steny pre otvor na okennú zostavu, zároveň aj odstrániť stojky ktoré podopierali strop.
Miloš Mičega - CIMOM TN
12.05.09,09:03
zdravim.
chcem v 1podlaznom dome vyburat otvor,na balkonove dvere 2100x1600,do tehlovej steny,sirokej cca 550mm.
poradi mi niekto postup-> a aky nosnik,ci preklad pouzit?
surme,dvere su uz vo vyrobe.

dakujem ,za radu.-



Nič v zlom, ale vyžaduje to stavebné povolenie. V tom prípade je treba jednoduchú PD aj so statikou. Vtedy to bude v súlade so zákonom a aj technicky vyriešené.
Bez odbornej zdatnosti zasahovať do nosného múru a preklad riešiť cez poradu je podľa mňa nesprávne.
Preklad môže byť prefabrikovaný alebo ŽB. ŽB má aj armatúru. Takže nie je to len tak.
Predpokladám, že v tom dome chce niekto aj bývať a v kľude. Treba si uvedomiť, že pri výške 210 cm dôjde k prerušeniu nosného múru prakticky po celej jeho výške.



CIMOM
Milan.Žiška
12.05.09,09:11
Veľmi podrobný postup. Doplnil by som len otázku či je to určite pálená tehla v plnom priereze? Ak nie, je treba vytvoriť lôžka pre osadenie I-prfilov.
Niektoré stavby staršieho dáta mali obvodové múry zo zmiešaného muriva. Vonkajšia časť nosná vnútorná časť nosná a medzi zásyp. Zarazila ma len tá hrúbka 550mm.:D
Pozor na miesta uloženia trámov ( vzhľadom na výšku), aby nedošlo k poklesu stropov ak sú tieto kotvené /uložené do/na predmetnú stenu.
nordwest
12.05.09,09:46
Veľmi podrobný postup. Doplnil by som len otázku či je to určite pálená tehla v plnom priereze? Ak nie, je treba vytvoriť lôžka pre osadenie I-prfilov.
Niektoré stavby staršieho dáta mali obvodové múry zo zmiešaného muriva. Vonkajšia časť nosná vnútorná časť nosná a medzi zásyp. Zarazila ma len tá hrúbka 550mm.:D
Pozor na miesta uloženia trámov ( vzhľadom na výšku), aby nedošlo k poklesu stropov ak sú tieto kotvené /uložené do/na predmetnú stenu.

dakujem,za odpoved!
mury su z plnej ,palenej tehly500-550mm,teraz nemam moznost premerat presne.
sused,na podobnom dome robil ovela väcsi otvor,a dal tam iba zelezo,co mal doma,tak isto nemal stavebne povolenie.
este neplati novy zakon?
nordwest
12.05.09,09:53
dakujem,za odpoved a radu.
sused ma rovnaky dom,robil doslova vykladove okno,na tom istom mieste,,bez stav.povolenia,dokonca sa ani moc netrapil s nosnikmi.
ja som dufal,ze novy stav.zakon uz plati,ale ak nie,este pouvazujem,co a ako dalej.
hlavne to chcem mat radsej nosne predimenzovane,ako menej.
pekny den.
220870
12.05.09,10:10
dakujem,za odpoved a radu.
sused ma rovnaky dom,robil doslova vykladove okno,na tom istom mieste,,bez stav.povolenia,dokonca sa ani moc netrapil s nosnikmi.
ja som dufal,ze novy stav.zakon uz plati,ale ak nie,este pouvazujem,co a ako dalej.
hlavne to chcem mat radsej nosne predimenzovane,ako menej.
pekny den.
Pozor sused nemusel mať stropné trámy uložené nad novovzniknutými prekladmi a to je sto a jedno.
chandler
12.05.09,13:22
Pozor sused nemusel mať stropné trámy uložené nad novovzniknutými prekladmi a to je sto a jedno.

presne tak. este opravim ten preklep - Icka postacia aj 140mm vysoke :)

a este k tomu susedovi - ak ten strop padne pojde sa k niekto stazovat susedovi, ze ako to ze jemu to nepadlo? :) tiez by som doporucil statika.
nordwest
18.05.09,15:32
[QUOTE=220870;1040574]Pred 70-80 -timi rokmi sa pod trámové stropy sa ....
zdravim.
mne sa najviac paci ,ze by som vysekal iba jednu radu tehal a postupne vsunul taky isty siroky preklad.
celkom sa vojdu 4ks.
myslite,ze to bude stacit?,v stavebninach ma presviedcaju,ze ano.
co vy na to?
niesu tie preklady tenke?(hrubka tehly)
220870
18.05.09,20:20
Je to tak ako som písal.Ak budú preklady niesť strop tak je to málo.Ak na nich nieje uložený strop tak by to mohlo stačiť.je mi tažko sa k tomu presne vyjadrovať keď som to nevidel.Pri búračkách starých domov a ich nosných konštrukcií môžete natrafiť na x problémov.Mám s tým veľa skúseností väčšinou negatívnych.Za to čo vám radia v stavebninách by som bol schopný ísť do tých stavebnín a dať tomu idiotovi čo vám to radí riadnu po papuli.Ak vám môžem poradiť a ak je to možné otlčte omietku z kúta steny a stropu asi 10 cm v kúte kde idete robiť ten otvor po celej dĺžke z interiéru.Tak najlepšie zistíte kde a ako sú uložené stropné drevenné trámy .Odborne sa to nazýva urobiť sondu.Ak je to možné tak to odfote a dajte na poradu.
nordwest
03.06.09,05:42
Je to tak ako som písal.Ak budú preklady niesť strop tak je to málo.Ak na nich nieje uložený strop tak by to mohlo stačiť.je mi tažko sa k tomu presne vyjadrovať keď som to nevidel.Pri búračkách starých domov a ich nosných konštrukcií môžete natrafiť na x problémov.Mám s tým veľa skúseností väčšinou negatívnych.Za to čo vám radia v stavebninách by som bol schopný ísť do tých stavebnín a dať tomu idiotovi čo vám to radí riadnu po papuli.Ak vám môžem poradiť a ak je to možné otlčte omietku z kúta steny a stropu asi 10 cm v kúte kde idete robiť ten otvor po celej dĺžke z interiéru.Tak najlepšie zistíte kde a ako sú uložené stropné drevenné trámy .Odborne sa to nazýva urobiť sondu.Ak je to možné tak to odfote a dajte na poradu.

tak som to zacal robit,dam na Vas a osadim I,celkom 3ks 140mm,dodrzim presny postup,co ste pisal na zaciatku.vdaka a pajem Vam vsetko dobre.
nordwest
07.06.09,07:46
Veľmi podrobný postup. Doplnil by som len otázku či je to určite pálená tehla v plnom priereze? Ak nie, je treba vytvoriť lôžka pre osadenie I-prfilov.
Niektoré stavby staršieho dáta mali obvodové múry zo zmiešaného muriva. Vonkajšia časť nosná vnútorná časť nosná a medzi zásyp. Zarazila ma len tá hrúbka 550mm.:D
Pozor na miesta uloženia trámov ( vzhľadom na výšku), aby nedošlo k poklesu stropov ak sú tieto kotvené /uložené do/na predmetnú stenu.

tehla je plna,takze osadenie I bolo bez problemu.
3ks 1400 I + do betonu som este prihodil nejake roksory,to musi stacit,aj keby sa nadstavovalo.