Katgaz
12.05.09,06:53
Dobrý deň všetkým,
po prechode na euro mi v niektorých vzorcoch v mzdovom programe zostali koruny a teraz som objavila jednu chybu.
Zamestnanec dostal vyplatené namiesto 33,19 eur (1000 SK) na výplatu 1000 eur pohyblivú zložku.
Ja som to prehliadla, on sa samozrejme neozval a prišla som na to pri spätnej kontrole. Prosím o radu, ako najlepšie takúto chybu opraviť. Prerátať mzdu a urobiť aj opravné výkazy do poisťovní?
Ide mi tiež o spôsob zrážky. Keďže dobre vedel, že dostal neprávom vyplatenú sumu a niekoľko mesiacov mlčal s tým, že sa to prepečie, je možné mu strhnúť zo mzdy takú čiastku, aby mu zostalo len životné minimum?
Napísala by som mu list, vyzvala, aby rozdiel uhradil (rozdiel medzi čistou mzdou s chybou a čistou mzdou opravenou) a v prípade ak nevráti dobrovoľne, začneme mu zrážať zo mzdy.
Prosím o pomoc, ako tento problém zlikvidovať.
Ďakujem vopred.
Katarina
Fairy
12.05.09,05:16
Ja by som si ho dala predvolať a dohodla sa s ním na zrážkach (napr. na 3x). Písomne. 1000 € je predsa len dosť vysoká položka. Nemôžeš argumentovať, že o tom vedel. Bude ti tvrdiť, že si to nevšimol - nepozrel si pásku, výpis z účtu. Bola to, žiaľ, tvoja chyba a tak ho musíš požiadať.
Držím palce.
Tweety
12.05.09,05:18
Dobrý deň všetkým,
po prechode na euro mi v niektorých vzorcoch v mzdovom programe zostali koruny a teraz som objavila jednu chybu.
Zamestnanec dostal vyplatené namiesto 33,19 eur (1000 SK) na výplatu 1000 eur pohyblivú zložku.
Ja som to prehliadla, on sa samozrejme neozval a prišla som na to pri spätnej kontrole. Prosím o radu, ako najlepšie takúto chybu opraviť. Prerátať mzdu a urobiť aj opravné výkazy do poisťovní?
Ide mi tiež o spôsob zrážky. Keďže dobre vedel, že dostal neprávom vyplatenú sumu a niekoľko mesiacov mlčal s tým, že sa to prepečie, je možné mu strhnúť zo mzdy takú čiastku, aby mu zostalo len životné minimum?
Napísala by som mu list, vyzvala, aby rozdiel uhradil (rozdiel medzi čistou mzdou s chybou a čistou mzdou opravenou) a v prípade ak nevráti dobrovoľne, začneme mu zrážať zo mzdy.
Prosím o pomoc, ako tento problém zlikvidovať.
Ďakujem vopred.
Katarina
§ 222 ZP
Bezdôvodné obohatenie
(1) Ak sa zamestnanec bezdôvodne obohatí na úkor zamestnávateľa alebo ak sa zamestnávateľ bezdôvodne obohatí na úkor zamestnanca, musí obohatenie vydať.
(2) Bezdôvodné obohatenie na účely tohto zákona je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu, plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.
(3) Predmet bezdôvodného obohatenia sa musí vydať tomu, na čí úkor bol získaný. Musí sa vydať všetko, čo sa nadobudlo bezdôvodným obohatením. Ak to nie je možné najmä preto, že obohatenie spočívalo vo výkonoch, musí sa poskytnúť peňažná náhrada.
(4) S predmetom bezdôvodného obohatenia sa musia vydať aj úžitky z neho, ak ten, kto obohatenie získal, nekonal dobromyseľne.
(5) Ten, kto predmet bezdôvodného obohatenia vydáva, má právo na náhradu potrebných nákladov, ktoré na vec vynaložil.
(6) Vrátenie neprávom vyplatených súm môže zamestnávateľ od zamestnanca požadovať, ak zamestnanec vedel alebo musel z okolností predpokladať, že ide o sumy nesprávne určené alebo omylom vyplatené, a to v lehote do troch rokov od ich výplaty.
Katgaz
12.05.09,05:26
Áno, samozrejme je to moja chyba. Dám mu teda návrh ta také 3 splátky.
Bezdôvodné obohatenie je jasné si myslím v tomto prípade, zamestnanec musel z okolností predpokladať, že išlo o sumy nesprávne určené alebo omylom vyplatené (na základe výplatnej pásky).
Ešte mi ide o opravu. Myslíte, že mám robiť aj prepočet mzdy a opravné výkazy? Alebo stačí urobiť zamestnancovi zrážku a tú odúčtovať do výnosov?
Vďaka.
mzdarka renca
12.05.09,06:34
Mala by si so zamestnancom spísať dohodu o krátení hrubej mzdy z dôvodu nesprávne vyplatenej pohyblivej zložky mzdy, vo výške ....EUR/mesiac až do jej splatenia.

Potom nemusíš nič opravovať a prerábať, hrubá mzda a tým pádom aj VZ na poistné do SP a ZP budú nižšie o zrazenú sumu.
Katgaz
12.05.09,06:50
Rozumiem, nemám teda zrážať mzdu čistú ale hrubú, tým sa upravia aj odvody a daň. Dúfam, že mi také niečo mzdový systém umožní.
Ďakujem za odpovede a rady.
Pekný deň všetkým.
K.
Katgaz
18.05.09,07:38
Prosím ešte o radu, akú výšku mu môžem strhnúť mesačne? Vôbec sa nevyznám v § 131 Zrážky zo mzdy a poradie zrážok.
Ďakujem pekne.
veronikasad
18.05.09,07:44
Prosím ešte o radu, akú výšku mu môžem strhnúť mesačne? Vôbec sa nevyznám v § 131 Zrážky zo mzdy a poradie zrážok.
Ďakujem pekne.
Len takú, s akou bude súhlasiť v dohode o zrážkach, ktorá bude podpísaná zamestnancom a zamestnávateľom.
mzdarka renca
18.05.09,07:45
Prosím ešte o radu, akú výšku mu môžem strhnúť mesačne? Vôbec sa nevyznám v § 131 Zrážky zo mzdy a poradie zrážok.
Ďakujem pekne.
Keďže je to tvoja chyba, tak sa dohodni zo zamestnancom na mesačných splátkach, resp. zrážkach z HM.
Ak sa dohodnete na 3. splátkach budú 3, ak na 12., tak ich bude 12.
Katgaz
18.05.09,07:57
Ok, navrhnem mu dohodu, aby sa to vyriešilo do konca roka 2009.
Ďakujem všetkým.
Sosa
10.06.09,13:28
Zamestnanec mal v pracovnej zmluve podpísanú zmluvnú pokutu. Jednalo sa o to, že boli vynaložené náklady na jeho zaškolenie. Ešte pred uplynutím skúšobnej doby chce odísť ku konkurenčnej firme. V čom mu samozrejme nemôžeme zabrániť. Nechcem ako účtovníčka rozoberať, či je zmluvná pokuta oprávnená, alebo nie. V každom prípade zamestnanec napísal do jeho žiadosti o výpoveď , že je ochotný uvedenú pokutu zaplatiť. Teraz sa mi jedná o to, ako budem o uvedenej zrážke zo mzdy účtovať. Bude sa to podľa Vášho názoru týkať aj triedy 6, resp. budem ponižovať mzdové náklady?
Chobot
10.06.09,13:44
Zamestnanec mal v pracovnej zmluve podpísanú zmluvnú pokutu. Jednalo sa o to, že boli vynaložené náklady na jeho zaškolenie. Ešte pred uplynutím skúšobnej doby chce odísť ku konkurenčnej firme. V čom mu samozrejme nemôžeme zabrániť. Nechcem ako účtovníčka rozoberať, či je zmluvná pokuta oprávnená, alebo nie. V každom prípade zamestnanec napísal do jeho žiadosti o výpoveď , že je ochotný uvedenú pokutu zaplatiť. Teraz sa mi jedná o to, ako budem o uvedenej zrážke zo mzdy účtovať. Bude sa to podľa Vášho názoru týkať aj triedy 6, resp. budem ponižovať mzdové náklady?

Tá zrážka sa vykoná až z čistej mzdy zamestnanca, takže mzdové náklady to nijako neovplyvní.

Pre firmu to bude príjem, ale neviem ti povedať, na ktorý účet to dať, resp. aký príjem to bude.
Arava
19.06.09,11:33
Prosím poraďákov o radu, ak sa stane opačný prípad, že zamestnávateľ vyplácal zamestancovi nižžšiu mzdu, z dôvodu nesprávneho zaradenie platovej triedy ( prišlo sa na to pri kontrole novej riaditeľky) Ako postupovať v takomto prípade je to obdobie 4 rokov???
16lukasko
19.06.09,11:51
slečna Katgaz ty nesmieš ako účtovníčka pomýliť sa..rozdiel 990 € je trošku veľa... a čo sa týka toho zrážania zo mzdy.. to nesmieš!! na to je zákon.. jedine s jeho dovolením.. na čo jediné mu môžeš siahnúť sú nenárokovatelné časti mzdy.. prémie, odmeny, podiel z výsledku hospodárenia atď.. a ja by som spravil to isté keby mi príde na účeť o 990 € viac.. ak máš nejakú poistku za zodpovednosť.. tak ju použi.. ak nemáš smola.. myslím si že tebe by to mali strhávať a nie jemu..
ivka70
19.06.09,11:55
slečna Katgaz ty nesmieš ako účtovníčka pomýliť sa..rozdiel 990 € je trošku veľa... a čo sa týka toho zrážania zo mzdy.. to nesmieš!! na to je zákon.. jedine s jeho dovolením.. na čo jediné mu môžeš siahnúť sú nenárokovatelné časti mzdy.. prémie, odmeny, podiel z výsledku hospodárenia atď.. a ja by som spravil to isté keby mi príde na účeť o 990 € viac.. ak máš nejakú poistku za zodpovednosť.. tak ju použi.. ak nemáš smola.. myslím si že tebe by to mali strhávať a nie jemu..

nemas az taku pravdu, je to sice jej chyba. ale u pracvnika neodvovodnene obohatenie sa a on MUSI podla zakona tie peniaze vratit....
Arava
19.06.09,12:05
Prosím poraďákov o radu, ak sa stane opačný prípad, že zamestnávateľ vyplácal zamestancovi nižžšiu mzdu, z dôvodu nesprávneho zaradenie platovej triedy ( prišlo sa na to pri kontrole novej riaditeľky) Ako postupovať v takomto prípade je to obdobie 4 rokov???
A mne nikto neporadí?? Prosím Vás!
ivka70
19.06.09,12:18
Prosím poraďákov o radu, ak sa stane opačný prípad, že zamestnávateľ vyplácal zamestancovi nižžšiu mzdu, z dôvodu nesprávneho zaradenie platovej triedy ( prišlo sa na to pri kontrole novej riaditeľky) Ako postupovať v takomto prípade je to obdobie 4 rokov???

Tak ak s tym riaditel suhlasi, dopocitajte mu rozdiel v hrubom a vyplatte mu to formou odmeny alebo doplatku v dalsej vyplate /alebo niekolkych vyplatach rozlozene/
16lukasko
19.06.09,17:53
musí vrátiť?? čo ste tam písali s tým nedovoleným obohatením.. to je blbosť.. to tam nespadá.. bezdôvodné obohatenie je niečo iné.. čo tak naštudovať radšej všeobecnú zodpovednosť ža škodu? hmm? a prečo je treba potom spýsať zmluvu o žrážkach zo mzdy?? Veď on to podľa vás musí vráátiť... blbosť...
16lukasko
19.06.09,18:07
§ 222 ZP
Bezdôvodné obohatenie

(6) Vrátenie neprávom vyplatených súm môže zamestnávateľ od zamestnanca požadovať, ak zamestnanec vedel alebo musel z okolností predpokladať, že ide o sumy nesprávne určené alebo omylom vyplatené, a to v lehote do troch rokov od ich výplaty.


Ako chcete dokázať že zamestnanec vedel alebo musel predpokladať o tom že bola nesprávne určená alebo omylom vyplatená? ak som to dobre pochopil jednalo sa o pohyblivú zložku mzdy.. mohli to byť napr odmeny prémie.. aj keď, keď jeden mesiac dostane 1000 sk a na ďalší 1000€ za odmenu.. nieje to v pohode.. xD ale tak keby sa do toho oprel poriadny právnik tak má pani problém.. a veď povinnosťou zamestnanca nieje kontrolovať si výpis z bankového účtu.. on na to fakt nemusel prísť..
ivka70
19.06.09,18:13
§ 222 ZP
Bezdôvodné obohatenie

(6) Vrátenie neprávom vyplatených súm môže zamestnávateľ od zamestnanca požadovať, ak zamestnanec vedel alebo musel z okolností predpokladať, že ide o sumy nesprávne určené alebo omylom vyplatené, a to v lehote do troch rokov od ich výplaty.


Ako chcete dokázať že zamestnanec vedel alebo musel predpokladať o tom že bola nesprávne určená alebo omylom vyplatená? ak som to dobre pochopil jednalo sa o pohyblivú zložku mzdy.. mohli to byť napr odmeny prémie.. aj keď, keď jeden mesiac dostane 1000 sk a na ďalší 1000€ za odmenu.. nieje to v pohode.. xD ale tak keby sa do toho oprel poriadny právnik tak má pani problém.. a veď povinnosťou zamestnanca nieje kontrolovať si výpis z bankového účtu.. on na to fakt nemusel prísť..

mimotemyPripadas mi, ze sem chodis len provokovat ....


Co si myslis, preco asi bol ten par. 222 do zakonnika prace vytvoreny?
Asi preto, ze sa take pripady stavali a aj stavat budu.
Aj mzdova uctovnicka je len clovek a kedze jej to urobil SW, mozno by sa skor dalo uvazovat o zodpovednosti dodavatela SW.

Nic to vsak nemeni na skutocnosti, ze zamestnanec vedel, ze ked kazdy mesiac dostane 1000 Sk, tak po konverzii sa z 1000 Sk zazrakom nestane 1000 EUR. Takze akykolvek pravnik by mu musel vysvetlit, ze sudne konanie v tomto pripade nema zmysel, ze by ho prehral so zaamestnavatelom.
16lukasko
19.06.09,18:17
Arava noo len aby to nebolo už premlčané.. vieš.. potom už nič..
16lukasko
19.06.09,18:22
no ivka hneď na začiatku môjho príspevku by som ťa chcel vyviesť z omylu a povedať ti že som neprišiel nikoho provokovať.. iba si myslím ked niekomu zaúčtuješ a vyplatíš 30 000 sk a nevšimneš si to.. že to by sa nemalo stať.. to je moc peňazí.. a prečo spravili ten paragraf?? To ja ti s určitosťou neviem povedať ale myslím si že ty to vieš lepsie a prezradíš mi to..
tak vieš ja viem že sa dejú chyby a tak.. že niektorým sa nedá predísť.. že sme len ludia..
ale 30 000 sk na odmeny?? Prepáč to preto som taký lebo ma to šokovalo.. 30 000 !!
a bolo tam niečo spomínané s konverzným kurzom.. čiže problém myslím že nastal už pekne dávno..
ivka70
19.06.09,18:28
no ivka hneď na začiatku môjho príspevku by som ťa chcel vyviesť z omylu a povedať ti že som neprišiel nikoho provokovať.. iba si myslím ked niekomu zaúčtuješ a vyplatíš 30 000 sk a nevšimneš si to.. že to by sa nemalo stať.. to je moc peňazí.. a prečo spravili ten paragraf?? To ja ti s určitosťou neviem povedať ale myslím si že ty to vieš lepsie a prezradíš mi to..
tak vieš ja viem že sa dejú chyby a tak.. že niektorým sa nedá predísť.. že sme len ludia..
ale 30 000 sk na odmeny?? Prepáč to preto som taký lebo ma to šokovalo.. 30 000 !!
a bolo tam niečo spomínané s konverzným kurzom.. čiže problém myslím že nastal už pekne dávno..

Problem nastal v januarovej vyplate, premlcacia doba je 3 roky.

Chapem zamestnanca, ze mlcal, ved mozno by na to nikto neprisiel.
Zial, nevyslo to, taze musi vratit to, co dostal neopravnene.
Dáša_
19.06.09,18:35
no ivka hneď na začiatku môjho príspevku by som ťa chcel vyviesť z omylu a povedať ti že som neprišiel nikoho provokovať.. iba si myslím ked niekomu zaúčtuješ a vyplatíš 30 000 sk a nevšimneš si to.. že to by sa nemalo stať.. to je moc peňazí.. a prečo spravili ten paragraf?? To ja ti s určitosťou neviem povedať ale myslím si že ty to vieš lepsie a prezradíš mi to..
tak vieš ja viem že sa dejú chyby a tak.. že niektorým sa nedá predísť.. že sme len ludia..
ale 30 000 sk na odmeny?? Prepáč to preto som taký lebo ma to šokovalo.. 30 000 !!
a bolo tam niečo spomínané s konverzným kurzom.. čiže problém myslím že nastal už pekne dávno..

na tvojich príspevkoch vidieť, že ti chýba prax :D:D

Ale neboj, časom prídeš na veľa vecí....
mzdarka renca
20.06.09,03:16
§ 222 ZP
Bezdôvodné obohatenie

(6) Vrátenie neprávom vyplatených súm môže zamestnávateľ od zamestnanca požadovať, ak zamestnanec vedel alebo musel z okolností predpokladať, že ide o sumy nesprávne určené alebo omylom vyplatené, a to v lehote do troch rokov od ich výplaty.


Ako chcete dokázať že zamestnanec vedel alebo musel predpokladať o tom že bola nesprávne určená alebo omylom vyplatená? má predsa pracovnú zmluvu a tam dohodnutú mzdu za svoju prácu, a to napr. základný plat + osobné ohodnotenie, mzda za výkon a pod. (to sú tiež pohyblivé zložky mzdy) ak som to dobre pochopil jednalo sa o pohyblivú zložku mzdy.. mohli to byť napr odmeny prémie.. mohli, nemuseli aj keď, keď jeden mesiac dostane 1000 sk a na ďalší 1000€ za odmenu.. nieje to v pohode.. xD ale tak keby sa do toho oprel poriadny právnik tak má pani problém.. problém pani nemá a veď povinnosťou zamestnanca nieje kontrolovať si výpis z bankového účtu.. súhlasím, účet si kontrolovať nemusí, ale výplatnú pásku áno, preto je povinnosťou zamestnávateľa dávať proti podpisu zamestnancovi VP on na to fakt nemusel prísť..a tým pádom musel na to prísť, ale asi nechcel, tak teraz nech zamestnanec dokazuje, že si to nevšimol

Ja by som ďalej postupovala nie dohodou o zrážkach zo mzdy, ale poslala by som zamestnancovi oznámenie - list, že mu boli neoprávnene vyplatené mzdové prostriedky a je jeho povinnosťou ich ihneď vrátiť v zmysle § 222 ZP. Dohoda by bola na mieste, ak by zamestnávateľ súhlasil s tým, že zamestnanec bude neoprávnene vyplatenú sumu vracať v splátkach a nie naraz.
mzdarka renca
20.06.09,03:32
no ivka hneď na začiatku môjho príspevku by som ťa chcel vyviesť z omylu a povedať ti že som neprišiel nikoho provokovať.. iba si myslím ked niekomu zaúčtuješ a vyplatíš 30 000 sk a nevšimneš si to.. že to by sa nemalo stať.. to je moc peňazí.. a prečo spravili ten paragraf?? To ja ti s určitosťou neviem povedať ale myslím si že ty to vieš lepsie a prezradíš mi to..
tak vieš ja viem že sa dejú chyby a tak.. že niektorým sa nedá predísť.. že sme len ludia..
ale 30 000 sk na odmeny?? Prepáč to preto som taký lebo ma to šokovalo.. 30 000 !!
a bolo tam niečo spomínané s konverzným kurzom.. čiže problém myslím že nastal už pekne dávno..

lukasko, lukasko ivka70 je šikovná a fundovaná osoba tu na porade a naozaj sa vyzná a pomohla nejednému poraďákovi .....

Čo sa týka toho, že si mzdárka neuvedomila pri prechode mien, že tam má ako pohyblivú zložku mzdy nahratých 1000SK a tých 1000 jej zostalo aj keď boli Eurá, tak to sa pri veľkom množstve práce stať môže. Ak niekto nerobí mzdy, verím, že ani netuší, čím všetkým sme prešli pri prechode z SK na EUR.
Tiež som si tým prešla, našťastie mne sa toto nestalo, ale ak takéto veci kontroluješ v období, keď majú mzdárky na sebe najväčšiu záťaž (podpisovanie vyhlásení..., RZD a pod.) a ak sa ti v kancelárii otočí denne 30 ľudí, tak skús robiť X vecí naraz. A to nehovorím o tom, koľko času nad rámec svojej pracovnej doby v tomto období strávia v práci.
KEJKA
20.06.09,04:32
Len takú, s akou bude súhlasiť v dohode o zrážkach, ktorá bude podpísaná zamestnancom a zamestnávateľom.
podľa mňa ZP hovorí o zrážkach zo mzdy - v tej súvislosti je nutné spísať dohodu. Toto bola chybne vypočítaní výplata, takže tak ako bolo už napísané.
a) Najjednoduchšie by bolo mu nepriznávať žiadne pohyblivé časti mzdy, až do vyrovnania preplatku, ale ak to vždy je 1000 Sk, tak je to 30 mesiacov, hm:confused:.Okrem toho, ten január zostane akože správny, ak by zam-ec vymáhal pohyblivú odmenu,mohol by byť úspešný (závisí na interných pravidlách, formulácii v pracovnej zmluve, resp. platobnom dekréte. Tento spôsob je len akousi tichou náhradou neopravnene priznanej odmeny. Tu zam-ec nemôže účinne protestovať, lebo na odmenu a iné pohyblivé zložky mzdy nemá zákonný nárok - nebýva to striktne v zmluve uvedené.

b) V prípade opravy mzdy treba opraviť aj výkazy a potom vyvstáva potreba dohody o zrážkach, lebo vznikne preplatok. Toto je však zasa čisté, lebo preukážete neoprávnene vyplatenie vysokej odmeny a máte nárok na vrátenie preplatku. Vzhľadom na ZP je správny takýto postup, chce to však písomnú dohodu o zrážkach.
=======================
čo na to vedenie frmy? Všetko treba riešiť písomne pre prípad budúceho sporu.
Treba zvážiť aj možnosť, že zamestnanec "zdúchne", dá výpoveď ay sa vyhol vráteniu peňazí.
16lukasko
20.06.09,07:15
úplne súhlasím s Kejkou.. je to najlepšie riešenie..
ale aj ostatní máte z časti pravdu ale aj tak si myslím že nemôžu mu to len tak stŕhať na to treba jeho súhlas.. a aj tak si myslím že to nemusí vrátiť:D
keby mu nepriznávali tie pohyblivé časti mzdy.. ak na ne nemá nárok podľa pracovnej zmluvy alebo kolektívnej, tak by to bolo najlepšie riešenie.. aj vlk by bol sýty aj ovca celá
veronikasad
20.06.09,07:23
úplne súhlasím s Kejkou.. je to najlepšie riešenie..
ale aj ostatní máte z časti pravdu ale aj tak si myslím že nemôžu mu to len tak stŕhať na to treba jeho súhlas.. a aj tak si myslím že to nemusí vrátiť:D
keby mu nepriznávali tie pohyblivé časti mzdy.. ak na ne nemá nárok podľa pracovnej zmluvy alebo kolektívnej, tak by to bolo najlepšie riešenie.. aj vlk by bol sýty aj ovca celá
lukasko, ak by si bol v pozicii mzdovej účtovníčky a šéf by ti nariadil "preplatok" vrátiť zo svojho /netvrdím, že je to tento prípad/, aj vtedy by si takto uvažoval? Zrážku zo mzdy je možné urobiť naozaj len so súhlasom zamestnanca, ale aj zamestnanec by sa v tomto prípade nemal správať ako ch....ň /prepáčte za výraz, nezvyknem to používať často/. Ak nebol so šéfom dohodnutý na nejakej vyššej odmene, tak musel vedieť, čo to bol omyl a naviac vyplatenú mzdu má vrátiť ...
Chobot
21.06.09,12:25
úplne súhlasím s Kejkou.. je to najlepšie riešenie..
ale aj ostatní máte z časti pravdu ale aj tak si myslím že nemôžu mu to len tak stŕhať na to treba jeho súhlas.. a aj tak si myslím že to nemusí vrátiť:D
keby mu nepriznávali tie pohyblivé časti mzdy.. ak na ne nemá nárok podľa pracovnej zmluvy alebo kolektívnej, tak by to bolo najlepšie riešenie.. aj vlk by bol sýty aj ovca celá

Dobrovoľne to nemusí vrátiť, zrážky mu urobiť nemôžu. Ale keby sa zamestnávateľ súdom domáhal peňazí, čo mu vyplatiť neprávom (omylom) tka súd by platobným príkazom zaviazal zamestnanca tieto peniaze vrátiť, lebo mu nepatria. Vtedy, na základe súdneho príkazu mu môžu urobiť zrážky. V praxi existujú takéto prípady, väčšinou zamestnanci tie peniaze vrátia dobrovoľne.

Nie všetko, čo dostaneš omylom na účet (či už od zamestnávateľa, alebo od iného príkazcu) ti patrí, musíš mať na to nárok. Pokiaľ sa odosielateľ platby neozve a nežiada peniaze spať, tak si ich môžeš nechať. Ale ak ťa vyzvú, že si prijal bez opodstatneného dôvodu peniaze, tak by si ich mal vrátiť, v opačnom prípade to nariadi súd.
Arava
22.06.09,16:00
Arava noo len aby to nebolo už premlčané.. vieš.. potom už nič..A kedy je to už premlčane??
Chobot
22.06.09,19:59
A kedy je to už premlčane??

Všeobecná premlčacia doba podľa Obč. zákonníka sú 3 roky.
timejka200
17.06.12,06:04
Dobrý den
ja ako mzdová účtovníčka som prisla spätnou kontrolou na to ze mne ako zamestnancovo boloza obdboie 2011 - 1-4 mesiac vyplatený o 30 Eur vyšší osob. akor som mala na dekréte. Co mám v takomto prípade robiť. Písomne oznámiť zamestnávateľovi túto chybu aj s vypočítanými neoprávnene vyplatenými sumamai a rovno zaplatiť túto sumu na účet - my sme rozpo. organizácia a máme účet v Státnej pokladnici,
Nemá niekto vzor na takýtol list ?