verca2
12.05.09,08:00
Ahojte, potrebujem poradiť.
Na účte 365 mám niekoľko záväzkov voči konateľovi, pričom časť vznikla na základe pôžičky, ktorú poskytol na BÚ spoločnosti a časť sú záväzky, ktoré vznikli z úhrady faktúr spoločnosti, ktoré realizoval konateľ zo svojho súkromného BÚ (t.j. reálne nedošlo k vloženiu PP ani na účet ani do pokladne, účtoval sa iba vznik záväzku). Pravdaže, druhá časť časť záväzkov nie je "zatiaľ" zmluvne ošetrená.
Ako previesť tieto záväzky na účet 413? :
1. zabezpečiť rozhodnutie o tvorbe Kapitálového fondu
2. Podpísať dohodu o poskytnutí PP formou vkladu mimo ZI (dátumom podpisu účtujem pohľadávku)
3. Zmluvne ošetriť "nedoriešené záväzky" - napr. zmluvou o bezúročnej pôžičke
4. Započítať pohľadávku, ktorá vznikla dohodou podľa podu 2 a záväzkov, ktoré visia na účte 365.

Môže byť?
ďakujem:D
optimistka
12.05.09,06:18
je konateľ aj spoločník ?
verca2
12.05.09,06:28
áno je
optimistka
12.05.09,06:43
všetky záväzky voči spoločníkovi preúčtuješ 365/413 na základe rozhodnutia spoločníka
navýši sa vlastné imanie spoločnosti
kapitálové fondy sa nezapisujú do OR
verca2
12.05.09,06:55
Rozhodnutie spločníka mám spravené tak, že tvorba KF bude realizovaná na základe dohody o vklade mimo ZI, takže sa riadim až podpísanou dohodou.

d.k.
mudroš
14.07.09,14:31
Ak ide o jedného spoločníka, tak to pravdepodobne nie je problém.
Ale pokiaľ viem, tak obchodný zákonník pozná pri sro iba vklad do základného imania.
Asi by mohol vzniknúť problém v prípade predaja podielu. Bude to pre spoločníka uznané za daňový výdavok?
Ak Vás netlačí banka, alebo iné dôvody na zvýšenie vlasného imania, vôbec by som to nerobil. Nechal by som ako pôžičku, ktorú si spoločník v prípade vhodnej situácie môže vrátiť bez akýchkoľvek problémov a nebude to predmetom dane.
A keď treba, tak by som radšej zvýšil ZI.
Marika428
06.08.09,09:08
Rozhodnutie spločníka mám spravené tak, že tvorba KF bude realizovaná na základe dohody o vklade mimo ZI, takže sa riadim až podpísanou dohodou.

d.k.
Vieš mi poslať vzor dohody o vklade jediného spoločníka mimo ZI? Musí byť táto dohoda overená notárom?