ochar
12.05.09,07:40
Zdravím poraďáci,

mám zrekonštruovaný starší rodinný dom z pálenej tehly. Hrúbka obvodových múrov je 30 cm. Všade sú plastové okná a dvere, Na podlahe je 3 cm podlahový polystyrén, stropy SDK + 10 cm nobasil, podkrovie neobývané - klasická povala.
Tento rok chcem riešiť vonkajšú časť domu, to znamená určite robiť drenáž okolo domu + fasáda.
Otázka je či zatepliť, čo asi áno. a či zatepliť polystyrenom a kolko cm?
samozrejme čím viac tym lepšie len chcem vediet kolko by postacovalo nakolko sú obmedzené financie.
Dakujem za každú radu
jojkoz
12.05.09,08:45
V prvom rade by som lepsie zateplil strechu - to prinesie ovela vacsie uspory ako zateplenie murov.
Podlaha tiez velmi malo s tym sa ale uz asi moc neda robit.
ochar
13.05.09,06:08
strechu budem asi tiez zateplovat ale teraz potrebujem vyriesit obvodove mury.
pouzit polystyren? ak ano kolko cm?
dakujem
vratnik
13.05.09,07:00
Ak mate obmedzene financie, mozete teraz zateplit ale omietku nedavat (date dalsim rokom) a kleber len natriet penetracnym naterom (alebo risknete a nenatriete vobec, az pred omietanim). Na hrubke EPS by som nesetril, teraz je EPS vyrazne lacnejsi ako pred rokom, dajte aspon 10, lepsie 12tku. Ja som zateploval podobny dom, dal som si robit vypocty a minimum vychadzalo na 7-8 cm EPS (aby rosny bod bol v izolacii a nie v tehle). Zateploval som 1/2 domu vatou a druhu polovicu EPS, z pohladu klimi/rosenia okien nevidim ziadny rozdiel, ak nemate problem s vlhkostou - nevlhnu vam steny, dajte EPS.
AndrejG
13.05.09,08:06
15cm a do strechy pridat 20cm.
leonq
13.05.09,10:18
riesim podobny problem a podla toho co som zatial cital a pocul mi vychadza 15cm ako minimum.
napada ma ak by som dal 20 cm mozem nieco pokazit?
ochar
13.05.09,11:22
hmm, dakujem za odpovede

vyzera to tak ze dam asi 15 cm EPS a iba napenetrujem a omietku neskorej.
na dome je sokel ale nie vsunuty ale vysunuty to znamena ze nanho prsi. (nechapem ako sa vteda stavalo) mozem zateplit sokel 10 cm a steny 15 cm aby sa steny vyrovnali?
vratnik
13.05.09,11:34
Ja som zateploval cokel tak, aby priblizne vysiel rovnako zasunuty na kazdej stene. Prym rokom som nemal zatepleny cokel a zateplil som ho az na druhy rok. V nakladoch na kurenie som nenasiel vyrazny rozdiel. 10 cm na cokel je az, az.
mlyn16
22.05.09,06:04
Rovnako riešime problém čím a ako zatepliť starší tehlový rodinný dom. Financie dovolujú tento rok zatepliť len najproblemovú izbu, ktorú sa zimu nemôže vôbec používať. Teraz pri podpilovaní stien sme zistili hrúbku múru: východná stena 30 cm, západná stena 40 cm a severná, na ktorú je ale napojená dreváreň, má len 25 cm. Prosím o radu, čím by ste zatepľovali a v akej hrúbke. Nateraz sme prístupní zatepliť minerálnou vatou. Manžel by rád poznal aj vzorec na výpočet hrúbky izolačného materiálu. Pomôže nám niekto s radou?
Milan.Žiška
22.05.09,14:02
Možno pomôže http://www.stavba-online.sk/obvodove-steny/
je tam aj vzorec pre výpočet a ostatné podrobnosti.:)

Pekné počty.:D:D:D
ochar
25.05.09,04:58
podla danej stránky a výpočtov mi vyšlo že stačí ak zateplím 8 cm polystyrenom. Myslíte že to stačí?
Pretože nejakých 12-15 cm sa mi zdá zbytočne vzhladom na obmedzené financie.
mlyn16
25.05.09,05:21
Ďakujem, uvedená stránka pomohla.