Forgetmenot
12.05.09,13:25
Dobry den,

poprosila by som o radu ci sa mi oplati stat sa platcom DPH. Prednedavnom som si zalozila firmu na svk, jednoosobova s.r.o. a mam obchodneho partnera v cechach, ktory mi bude fakturovat za dodanie tovaru z cr do sr. Oplati sa mi byt platcom dph?

Dik.
Dáša_
12.05.09,11:33
základná otázka, komu budeš na sk predávať? firmám alebo súkromníkom?
dufulus
12.05.09,14:04
no ja neviem teraz, ale od českého dodávateľa budeš uplatňovať samozdanenie - čiže nemáš akoby nárok na odpočet dane na vstupe a fakturovala by si v SR s DPH - čiže DPH na výstupe by si musela odviesť --- podľa mňa sa ti neoplatí registrovať :)
VladoaKatka
12.05.09,14:09
Podobným názvom je tu veľa tém, skús sa pozrieť aj na ich riešenia:
http://www.porada.sk/search.php?searchid=8270556
Dáša_
12.05.09,14:12
no ja neviem teraz, ale od českého dodávateľa budeš uplatňovať samozdanenie - čiže nemáš akoby nárok na odpočet dane na vstupe a fakturovala by si v SR s DPH - čiže DPH na výstupe by si musela odviesť --- podľa mňa sa ti neoplatí registrovať :)

no toto nie je celkom pravda, ak by bol platca dph, tak by zase v cechach nakupoval bez dph, cize za rovnaku sumu by nakupil viac.

A dph na vystupe by mu zaplatili slovenski odberatelia.

Skusim na priklade: nakupim v cechach od platitela dph za 100+19 dph


som platitel, tak zaplatim 100, na sk urobím samozdanenie a predavam 100+moja priražka+dph = 100*1,3*1,19=154,7 (pri 30% mojej priražke)

nie som platitel, tak vysledna cena 119*1,3= 154,7

Ak je mojim zakaznikom konecny spotrebitel, je to jedno.

Ale ak je mojim zakaznikom firma, ktora je platitelom dph, tak v prvom pripade je pre nu vysledna suma 130 a v druhom pripade 154,7


je sice pravda, ze statu musim odviest dph vo vyske 24,7, ale tuto mi v plnej miere zaplatil moj odberatel.
Forgetmenot
12.05.09,15:22
ahoj,

na svk budem predavat firmam aj konečným spotrebiteľom (v malom množstve), primárne firmám.
Dáša_
12.05.09,16:11
ahoj,

na svk budem predavat firmam aj konečným spotrebiteľom (v malom množstve), primárne firmám.

poviemti to takto, ja ako firma, platitel dph, ked by som si mala vybrať od dvoch dodavateľov popísaných nižšie v mojom prípade, tak rozhodne si vyberiem tovar od platiteľa dph