koral
12.05.09,13:21
Želám pekný deň,
a prosím o radu.
Môžem auto, ktoré bolo v majetku firmy a účtovne je už vyradené darovať fyzickej osobe bez poplatku?
Musím oceniť auto a zaplatiť daň z príjmu?
Ďakujem.
Vladimír Ozimý
12.05.09,12:15
Želám pekný deň,
a prosím o radu.
Môžem auto, ktoré bolo v majetku firmy a účtovne je už vyradené darovať fyzickej osobe bez poplatku?
Musím oceniť auto a zaplatiť daň z príjmu?
Ďakujem.

ano, môžte ho darovať to je vaše právo. Ak bolo odpísané a vyradené nemáte čo s ním robiť. Nemá to dopad na žiadne povinnosti pre Vás
Lianka
12.05.09,15:18
Nie je to problem, ani ked bude auto darovane spriaznenej osobe, napr. rodinnemu prislusnikovi spolocnika, konatela firmy alebo samotnemu spolocnikovi?
Vladimír Ozimý
12.05.09,18:18
Nie je to problem, ani ked bude auto darovane spriaznenej osobe, napr. rodinnemu prislusnikovi spolocnika, konatela firmy alebo samotnemu spolocnikovi?

môžete to darovať komu len chcete...ak darujete vyradený majetok ako súkromná osoba inej súkromnej osobe je jedno kto to je...nemá to dopad na nič...
Janurka
12.05.09,21:28
môžete to darovať komu len chcete...ak darujete vyradený majetok ako súkromná osoba inej súkromnej osobe je jedno kto to je...nemá to dopad na nič...
Túto otázku som riešila na porade cca pred dvomi rokmi a nejako mi to nešlo do hlavy. Ale odpoveď z DR bola taká, ako uvádza p. Ozimý, s poznámkou, že v tomto je zákon dosť benevolentný. Ale z pohľadu obdarovaného, ak by ho používal na podnikanie, tak by ho mal oceniť reprodukčnou obstarávacou cenou a následne si môže uplatniť odpisy.
januarq8
04.03.11,13:36
ano, môžte ho darovať to je vaše právo. Ak bolo odpísané a vyradené nemáte čo s ním robiť. Nemá to dopad na žiadne povinnosti pre Vás
Platí to aj pri právnickej osobe? Ak vyradí auto z majetku sro, čie to auto potom bude?
KEJKA
04.03.11,16:44
musí ho vyradiť z nejakého dôvodu
teda predaj
darovanie
šrotácia.....
junior78
06.09.11,06:02
Ahojte

Chcem sa informovať ohľadom vyradenia vozidla z majetku firmy darovaním alebo predajom vozidla (dôležité je aby vozidlo bolo vyradené a prepísané na konkrétnu fyzickú osobu nepodnikateľa ktorá nie je v spojení s firmou). Vozidlo je už odpísané.
Čo je lepšie:
1. Predať vozidlo vystaviť faktúru na fyz. osobu?(túto možnosť som už overil z daňového hľadiska)
2. Darovať vozidlo fyz osobe a vyradiť?(táto možnosť mi nie je jasná ako by sa to riešilo z daňového hľadiska aj zo strany s.r.o aj zo strany fyz. osoby)

Prosím Vás skúste mi poradiť. Ďakujem
Tweety
06.09.11,06:04
Ahojte

Chcem sa informovať ohľadom vyradenia vozidla z majetku firmy darovaním alebo predajom vozidla (dôležité je aby vozidlo bolo vyradené a prepísané na konkrétnu fyzickú osobu nepodnikateľa ktorá nie je v spojení s firmou). Vozidlo je už odpísané.
Čo je lepšie:
1. Predať vozidlo vystaviť faktúru na fyz. osobu?(túto možnosť som už overil z daňového hľadiska)
2. Darovať vozidlo fyz osobe a vyradiť?(táto možnosť mi nie je jasná ako by sa to riešilo z daňového hľadiska aj zo strany s.r.o aj zo strany fyz. osoby)

Prosím Vás skúste mi poradiť. Ďakujem
V obidvoch prípadoch musíš najprv vyradiť a až potom predať, alebo darovať.
Dary nie sú predmetom dane. V prípade predaja by ste zaplatili daň.
junior78
06.09.11,06:54
Ďakujem
Vyššie som sa dočítal, že musí byť dôvod na vyradenie a to by mohol byť predaj alebo darovanie. Čiže sa spraví darovacia zmluva a auto sa vyradí. Tak si to myslela?
Pre mňa by asi bolo rozumnejšie to darovanie ak v tom nebude nejaký zádrhel, nakoľko ide hlavne o vyradenie auta. To darovanie nemôže napadnúť DÚ pri kontrole? Nevieš náhodou kde sa rieši darovanie z daň hľadiska?(Zatiaľ som našiel Daň z príjmov §3 ods. 2.)

Firma už jedno auto predala a podľa všetkého spravili chybu lebo mohli aj darovať a vyradiť a nemuseli odviesť daň. Teraz riešia ďalšie auto a k tomu zháňam možnosti.
junior78
06.09.11,08:42
Čo si myslíte o takomto riešení?
S.r.o daruje na základe darovacej zmluvy odpísané auto fyzickej osobe nepodnikateľovi. Daň sa neodvádza ani u s.r.o. ani u Fyz osoby. Auto sa odhlási z DU(oznamovacia povinnosť – zánik daňovej povinnosti).
Potom Fyz osoba na základe zmluvy o výpožičke, auto bezodplatne požičia s.r.o. na podnikateľské účely. V zmluve uvedú, že s.r.o. bude platiť poistné na auto a náklady na opravy, daň z MV atď.
S.r.o. prihlási vozidlo na DU (oznamovacia povinnosť – vznik daňovej povinnosti). S.r.o. bude uplatňovať náklady na PHL buď 100% s knihou jázd alebo 80% bez knihy jázd(aj DPH odpočíta z PHL blokov).

Mohlo by to byť takto? Celkovo by sa menilo iba to, že auto nebude majetkom firmy. Náklady zostanú tie isté ako pred darovaním.
KEJKA
06.09.11,12:39
no a čom to je? načo takéto okľuky? ved auto rovno môže zostať v majetku, či o čo ti ide?
junior78
06.09.11,19:09
Je to kvôli sporom medzi spoločníkmi. Nechcem to konkretizovať. Čo si myslíš dalo by sa tak riešiť ako som napísal?
junior78
13.09.11,06:33
Ahojte

Situácia okolo auta sa komplikuje, Je možné podľa Vás na základe prevodu vlastníckeho práva vyradiť vozidlo z majetku firmy a prepísať na súkromnú osobu voči ktorej má firma záväzok? Vozidlo by bolo prepísané na súkr. osobu na tú dobu kým mu firma nesplatí pôžičku a počas tej doby by osoba vypožičala auto firme na používanie. Takže zase by sa malo oznámiť aj zánik a hneď aj vznik daňovej povinnosti na vozidlo s tým istým dňom podľa §90 Daň z MV oznamovacia povinnosť. Je to komplikované.

Vopred ďakujem