SzabM
12.05.09,16:26
Prosím o radu, kde v Zákonníku práce nájdem povinnosť zamestnávateľa, ktorý je povinný (aspoň si tak myslím) preplatiť ďalšie vzdelávanie vodiča z povolania. Vodič je uňho zamestnaný v HPP a on ho preškolil - školenie vodičov sa zo zákona musí pravidelne vykonávať. Usudzujem, že ak táto činnosť je nutná k výkonu jeho práce, zamestnávateľ mu školenie musí preplatiť. Mám však také info, že tak nechce urobiť. Na ktorý paragraf ZP sa zamestnanec môže odvolať?
Ďakujem za radu SzabM
SzabM
12.05.09,18:04
Prosím poraďte, potrebujem súrne túto info! SzabM
polka
12.05.09,19:30
Prosím o radu, kde v Zákonníku práce nájdem povinnosť zamestnávateľa, ktorý je povinný (aspoň si tak myslím) preplatiť ďalšie vzdelávanie vodiča z povolania. Vodič je uňho zamestnaný v HPP a on ho preškolil - školenie vodičov sa zo zákona musí pravidelne vykonávať. Usudzujem, že ak táto činnosť je nutná k výkonu jeho práce, zamestnávateľ mu školenie musí preplatiť. Mám však také info, že tak nechce urobiť. Na ktorý paragraf ZP sa zamestnanec môže odvolať?
Ďakujem za radu SzabM
Pre vodiča z povolania je pravidelné preškoľovanie povinné, preto mu ho má zamestnávateľ preplatiť. V Zákonníku práce je uvedené:
§ 145
Náhrady výdavkov poskytované zamestnancom
v súvislosti s výkonom práce

(1) Zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi za podmienok ustanovených osobitným predpisom cestovné náhrady, náhrady sťahovacích výdavkov a iných výdavkov, ktoré mu vzniknú pri plnení pracovných povinností.
Chobot
12.05.09,19:33
Prosím o radu, kde v Zákonníku práce nájdem povinnosť zamestnávateľa, ktorý je povinný (aspoň si tak myslím) preplatiť ďalšie vzdelávanie vodiča z povolania. Vodič je uňho zamestnaný v HPP a on ho preškolil - školenie vodičov sa zo zákona musí pravidelne vykonávať. Usudzujem, že ak táto činnosť je nutná k výkonu jeho práce, zamestnávateľ mu školenie musí preplatiť. Mám však také info, že tak nechce urobiť. Na ktorý paragraf ZP sa zamestnanec môže odvolať?
Ďakujem za radu SzabM

Konkretizuj, o aké preškolenie či ďalšie vzdelávanie to ide.
SzabM
12.05.09,20:13
Zajtra sa popýtam, zatiaľ ďakujem za ochotu a odpovede, ktoré mi určite pomôžu.
Janurka
12.05.09,20:14
Súhlasím s Chobot a pridávam: pokiaľ ide o vzdelávanie v rámci Zákonníka práce, tak pozri §§ 153 - 155.