alexandrap
12.05.09,21:02
citam vseobecne podmienky poistenia budov(Allianz) a nerozumiem zasadnym veciam

vie niekto vysvetlit beznym ludskym jazykom, ako prebieha v reali plnenie poistenia nehnutelnosti/rodinny dom pri zniceni (napr.: povoden,poziar-ostanu ruiny ,cize asi totalna skoda). poistene je na novu cenu.

nejake tie moje naivne otazky:
- vyplati poistovna prv peniaze(vo vyske odhadnutej ich odhadcom na postavenie rovnakeho noveho domu) ,alebo preplaca az faktury pri(po) stavani(a potom musi byt clovek milionar,aby mala poistka vyznam...)?
-ako je to so spatnou kontrolou poistovne? v jednom paragrafe je totiz napisane, ze ak poistovna poziada poisteneho o predlozenie dokladu preukazujuceho obstaranie novej veci miesto znicenej a ten to neurobi, tak poistovna ma pravo plnit skodu iba do vysky casovej sumy zniceneho domu-ta moze byt u starych domov snad aj nulova/smiesna.
cize potom musi vratit vyplatenu poistku?
chapem,ze je to opatrenie proti poistnym podvodom,ale ked to jednoducho nestihne do tej (nejakej,akej ?)doby realizovat?
-je nejako uzemne obmedzene,kde moze ten novy dom stavat( iny kraj,alebo dokonca v cudzine..viem,ze by mal byt nakladovo porovnatelny ,ale ked v cudzine to uz mozno vyjde aj lacnejsie..)?
-moze si v tej cene kupit byt, miesto postavenia domu?

dakujem.ak taka tema uz je ,prosim zmazat
preboha
13.05.09,20:03
ak je nehnuteľnosť zničená ( výbuch plynu, zrútenie po povodni...) pri poistení na novú cenu by ste mali dostať peniaze vo výške aktuálnej ceny nehnuteľnosti. Doporučujem nechať si vypracovať nezávislý odhad ceny nehnuteľnosti a výšku škody prúslušným odborníkom. Túto sumu následne požadovať od poisťovne, ktorá by ich mala vyplatiť. Čo urobíte s peniazmi je už len a len Vaša vec.
alexandrap
14.05.09,07:25
ale co s tymto paragrafom? :
"ak poistovna poziada poisteneho o predlozenie dokladu preukazujuceho obstaranie novej veci miesto znicenej a ten to neurobi, tak poistovna ma pravo plnit skodu iba do vysky casovej sumy zniceneho domu"

je tam sice to AK, ale zrejma moznost zo strane poistovne tam je...

"nezávislý odhad ceny nehnuteľnosti "- kto take odhady urobi?
preboha
14.05.09,15:01
v poistnej zmluve nájdete formulácie pre rôzne prípady - malé škody, veľké škody, to čo uvádzate je zrejme text vytrhnutý z kontextu.
Doporučujem požiadať o vysvetlenie príslušnú osobu z poisťovne, a potom doplniť otázku na porade.