jokova
12.05.09,21:45
Dobry den.
Som zivnostnik a pracujem pre jednu nemenovanu firmu ktorej fakturujem za vykonane prace a nasledne mne fakturuju zivnostnici s ktorymi spolupracujem.Otazka znie ci si mozem odpocitat ciastky ktore mne fakturuju zivnostnici ked chcem ist cez pausalnu dan.
Dakujem za odpoved.
marjankaj
12.05.09,20:14
Paušálna daň už nie je. Sú iba paušálne výdavky.
Janurka
12.05.09,20:19
Tak, alebo si uplatníš preukázateľné výdavky, ktoré Ti fakturujú živnostníci, alebo si uplatníš paušálne výdavky. Buď 40%, alebo 60%, podľa toho, o akú živnosť ide.
veronikasad
13.05.09,05:13
Dobry den.
Som zivnostnik a pracujem pre jednu nemenovanu firmu ktorej fakturujem za vykonane prace a nasledne mne fakturuju zivnostnici s ktorymi spolupracujem.Otazka znie ci si mozem odpocitat ciastky ktore mne fakturuju zivnostnici ked chcem ist cez pausalnu dan.
Dakujem za odpoved.
K paušálnym výdavkom si môžeš pripočítať iba zaplatené odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne
jokova
14.05.09,17:02
No super ak tomu dobre rozumiem pokial sa mi to oplati lepsie na pausal tak stat beria dvakrat dane.Aj ja chcem mat taky dzop.
Jednoducho povadane ked budem zamestnavat zivnostnikov na cierno usetrim 19% ktore im nemusim davat lebo neplatia dan.
Je to tak ci nie?
Lianka
14.05.09,17:05
:eek:
Blankake
14.05.09,17:08
No super ak tomu dobre rozumiem pokial sa mi to oplati lepsie na pausal tak stat beria dvakrat dane.Aj ja chcem mat taky dzop.
Jednoducho povadane ked budem zamestnavat zivnostnikov na cierno usetrim 19% ktore im nemusim davat lebo neplatia dan.
Je to tak ci nie?
"Paušál", ktorý máš asi na mysli, sú vlastne paušálne výdavky (40 alebo 60 %), ktoré si môže živnostník uplatniť zo svojich príjmov (teda nemusí preukazovať skutočné výdavky), ale potom si normálne vypočíta daňový základ a z toho daň. ;)
Lianka
14.05.09,17:08
No super ak tomu dobre rozumiem pokial sa mi to oplati lepsie na pausal tak stat beria dvakrat dane.Aj ja chcem mat taky dzop.
Jednoducho povadane ked budem zamestnavat zivnostnikov na cierno usetrim 19% ktore im nemusim davat lebo neplatia dan.
Je to tak ci nie?

Zivnostnikov "nezamestnavas", nie je to pracovnopravny vztah.

Pokial nie si platitelom DPH, zakon ti dava moznost vybrat, si sposob, ktory je pre teba vyhodnejsi (skutocne vs. pausalne vydavky).

Nerozumiem, aka dvakrat dan a nacierno 19% zivnostnikom :eek:.

Kazdy zivnostnik si musi za seba podat DP a vypocitat dan.
jokova
14.05.09,18:37
No je to jednoduche.Ja idem na pausalne vydavky a vtom pripade si nemozem odpocitat to co mi fakturuje moj kolega zivnostnikm tz.platim ja dane a on tiez alebo nie?Ja mu dam peniaze bez faktury a vtom pripade si mozem nechat 19%?????????
veronikasad
14.05.09,19:24
No je to jednoduche.Ja idem na pausalne vydavky a vtom pripade si nemozem odpocitat to co mi fakturuje moj kolega zivnostnikm tz.platim ja dane a on tiez alebo nie?Ja mu dam peniaze bez faktury a vtom pripade si mozem nechat 19%?????????
Doporučujem zveriť účtovníctvo do rúk zodpovednej účtovníčky a venovať sa "podnikaniu"
jokova
14.05.09,19:41
Dakujem za odpoved,zverym to neakej uctovnicka ktoru najdem.