miuh
12.05.09,22:56
dobrý deň, poprosil by som vás o radu ako postupovať?
pracujem na živnosť v rakúsku a na SK mám možnosť si finančne vypomôcť tým, že na mojom dome dám jednej firme do prenájmu reklamnú plochu. povedzme príklad, že ročne dostanem za prenájom 500 euro. mám povinnosť odviesť z tohoto daň? ako je vysoký príležitostný príjem ktorý nepodliehá zdaneniu pokiaľ na SK nemám iný príjem a daň z rakúskej živnosti si platím v rakúsku? je tu v tomto prípade správny výraz, že sa jedná o príležitostný príjem? potrebujem na toto mať živnosť aj na SK? jedná sa iba o jednu reklamu na mojom dome. ďakujem
Lianka
13.05.09,13:11
Aj napriek tomu, ze mas zivnost v Rakusku, pokial sa v SR nachadzas aspon 183 dni v roku, si povinny tu podat DP a uviest "celosvetove" prijmy.

§ 2 Základné pojmy, http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html#99

Na účely tohto zákona sa rozumie
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou
1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt1a) alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, 1a) ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu.

Prijem z prenajmu podlieha dani z prijmu. Z uvedeneho sa neda jednoznacne povedat, ci ide o prilezitostny prenajom, alebo nie (treba vychadzat zo zmluvy). V roku 2008 prilezitostne prijmy do vysky cca. 25 650 Sk (uz som presnu sumu zabudla) nepodliehali dani, v danovom priznani sa uvadzaju prijmy nad tuto sumu.

Na zaklade toho, co pises, nepotrebujes na prenajom zivnostenske opravnenie.