Mata1
19.07.05,12:54
Prosim poraďte mi, vykonávame elektromontážne práce pre slovenskú firmu, ale miestom dodania služieb je Praha, vykonávajú sa tam elektoinštalácie na budove.
Mám vystaviť faktúru bez DPH, a zdaňovať to bude firma pre ktorú to robíme?
Socha
19.07.05,11:47
My tiež robíme čosi podobné. Dodávame kovové konštrukcie aj s montážou a montáž v zahraničí (väčšinou EU) nám robí slovenská firma. Fakturujú nám to bez DPH. Minulý rok mala tá firma za november daňovú kontrolu a mali tam aj jednu takúto faktúru. Daňováci sa dlho trápili a skúmali, či je to v poriadku alebo nie. Ide o to, že tie práce musia byť vykonávané na nehnuteľnosti, resp. dodávka musí byť pevou súčasťou nehnuteľnosti v zahraničí. Nám robia reklamné konštrukcie k budovám a tieto sú pevnou súčasťou daných nehnuteľností, takže to tej firme uznali, že je to v poriadku.
Zhrnutie: pokiaľ ide o služby, ktoré sú pevnou súčasťou nehnuteľností, resp. sa jej týkajú, tak bez DPH.
Zuzka
19.07.05,12:13
Prosim poraďte mi, vykonávame elektromontážne práce pre slovenskú firmu, ale miestom dodania služieb je Praha, vykonávajú sa tam elektoinštalácie na budove.
Mám vystaviť faktúru bez DPH, a zdaňovať to bude firma pre ktorú to robíme?
Mala by si upresniť, či tá slovenská firma pre ktorú pracujete je registrovaná pre daň v SR alebo aj v ČR. Pod akým IČ DPH si objednala elektroinštlačné práce. Myslím si, že aj to je dôležité.
KEJKA
19.07.05,17:04
Prosim poraďte mi, vykonávame elektromontážne práce pre slovenskú firmu, ale miestom dodania služieb je Praha, vykonávajú sa tam elektoinštalácie na budove.
Mám vystaviť faktúru bez DPH, a zdaňovať to bude firma pre ktorú to robíme?MIESTO DODANIA JE SR, len ak by objednávateľom bols firma z ČR !
Takže fa musí byť s DPH. Tvoj slovenský odberateľ si DPH odpočíta a fakturovať bude do ČR bez DPH. Teda predpokladám, že konečným odberateľom je firma z Česka.
KEJKA
19.07.05,17:05
Daňovaci sa pomýlili v prospech firmy, fajn, niekedy sa to stáva. Gratulujem.




My tiež robíme čosi podobné. Dodávame kovové konštrukcie aj s montážou a montáž v zahraničí (väčšinou EU) nám robí slovenská firma. Fakturujú nám to bez DPH. Minulý rok mala tá firma za november daňovú kontrolu a mali tam aj jednu takúto faktúru. Daňováci sa dlho trápili a skúmali, či je to v poriadku alebo nie. Ide o to, že tie práce musia byť vykonávané na nehnuteľnosti, resp. dodávka musí byť pevou súčasťou nehnuteľnosti v zahraničí. Nám robia reklamné konštrukcie k budovám a tieto sú pevnou súčasťou daných nehnuteľností, takže to tej firme uznali, že je to v poriadku.
Zhrnutie: pokiaľ ide o služby, ktoré sú pevnou súčasťou nehnuteľností, resp. sa jej týkajú, tak bez DPH.
liba2
19.07.05,17:12
MIESTO DODANIA JE SR, len ak by objednávateľom bols firma z ČR !
Takže fa musí byť s DPH. Tvoj slovenský odberateľ si DPH odpočíta a fakturovať bude do ČR bez DPH. Teda predpokladám, že konečným odberateľom je firma z Česka.Pozor, slov.firma vykonáva práce pre inú slov. firmu ale v Čechách. Tam nie je český odberateľ. (aspoň tak som rozumela otázke)
KEJKA
19.07.05,18:01
(2) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť
vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov
a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
správne Liba2, ospravedlňujem sa. Ja som automaticky myslela na §15 ods.7,8
Muška
20.07.05,13:38
Prosim poraďte mi, vykonávame elektromontážne práce pre slovenskú firmu, ale miestom dodania služieb je Praha, vykonávajú sa tam elektoinštalácie na budove.
Mám vystaviť faktúru bez DPH, a zdaňovať to bude firma pre ktorú to robíme?Miesto dodania služby podľa § 15 ods. 2 - je ČR
DPH z dodanej služby musí byť odvedená do českého ŠR.
V danom prípade je slovenský subjekt - zhotoviteľ, povinný sa v ČR registrovať ako platiteľ DPH a odviesť príslušnú DPH platnú v ČR - faktúru pre slovenskú firmu vystaví s českou DPH.
KEJKA
20.07.05,14:06
nuž .... babo, raď! presne tak som si to myslela, ale potom som akceptovala fa bez DPH, teraz Muška znova hlási opak. Vie to neikto stopercentne?
Muška
20.07.05,14:09
Lidka, keby to faktúroval českému subjektu - tak bez DPH.
KatkaZ
31.08.05,09:49
Mata1-mám podobný problém ako vy ohľadom DPH.Som platiteľ DPH.Vykonávam zváračské práce preslovenskú firmu /platiteľa DPH/, ale miestom dodanie je Nemecko.Sú to práce na stavbe.Ako ste nakoniec vystavili faktúru?Pomôžte prosím.
misa
31.08.05,10:16
Tak k tomuto som dostala konkrétnu a jednoznačnú odpoveď z daňového riaditeľstva v BB. Pokiaľ fakturuje slovenská firma platca DPH slovenskej firme tiež platcovi DPH za tovar s montážou alebo inštaláciou v zahraničí, povedzme v ČR, miestom dodania je ČR, DPH prináleží ČR. Slovenský dodávateľ sa musí registrovať v čechách ako platiteľ a faktúru vystaví slovenskému odberateľovi s českou DPH.
Vlastas
31.08.05,15:41
A ako je to s DPH v tomto prípade?
firma A je slovenská firma plátca DPH a vykoná na Slovensku pre Českú firmu B /registrovanú pre DPH v ČR/- poradenskú činnosť /službu/ možných spôsobov predaja českých výrobkov na území SR,
alebo - firma A poskytuje firme B informácie o potencionálnych distribučných kanáloch v SR. Dík. :confused: :confused: :mee:
Mirkaska
02.09.05,06:38
Tiež by som rada prispela otázkou:

Slovenská firma uverejnila svoju prezentáciu na www stránke - niečo ako reklamu, a zaplatila ročný príspevok za registráciu.
Slovenská firma je platiteľom DPH. Dodávateľ služby uvedený na faktúre je rakúska firma - platiteľ DPH. Rakúšania majú vytvorené niečo ako kanceláriu v ČR - táto kancelária zabezpečovala registráciu na www stránke. (základná www stránka je rakúska www.xxxx.at (http://www.xxxx.at), ale slovenská firma je zaregistrovaná na www.xxxx.cz (http://www.xxxx.cz)). Česká kancelária vystavila faktúru na slovenský subjekt s rakúskym dodávateľom v SKK s DPH 20% - rakúska (tiež je vyčíslená v Skk).
Z toho vyplýva, že posúdili, miesto dodania služby je Rakúsko.

Podľa nás ide o reklamné služby, kde sa posudzuje miesto dodania služby podľa sídla odberateľa - malo by to teda byť SR.
Aký je Váš názor na DPH v tomto prípade? (ak má byť vystavená fa?)

Ďakujem veľmi pekne.

(mám pocit, že s DPH pri dodávkach medzi členskými štátmi EÚ je taký galimatiáš)
Janiela
10.01.07,11:49
Tak k tomuto som dostala konkrétnu a jednoznačnú odpoveď z daňového riaditeľstva v BB. Pokiaľ fakturuje slovenská firma platca DPH slovenskej firme tiež platcovi DPH za tovar s montážou alebo inštaláciou v zahraničí, povedzme v ČR, miestom dodania je ČR, DPH prináleží ČR. Slovenský dodávateľ sa musí registrovať v čechách ako platiteľ a faktúru vystaví slovenskému odberateľovi s českou DPH.

Slovenská firma sa v čl. štáte ako platca DPH zaregistruje až po prekročení obratu?
Milan Benka
10.01.07,13:52
Slovenská firma sa v čl. štáte ako platca DPH zaregistruje až po prekročení obratu?

Treba si pozrieť konkrétny zákon o DPH platiaci v danej krajine.
Lydka R
14.01.07,18:11
A ako je to s DPH v tomto prípade?
firma A je slovenská firma plátca DPH a vykoná na Slovensku pre Českú firmu B /registrovanú pre DPH v ČR/- poradenskú činnosť /službu/ možných spôsobov predaja českých výrobkov na území SR,
alebo - firma A poskytuje firme B informácie o potencionálnych distribučných kanáloch v SR. Dík. :confused: :confused: :mee:

Mám podobnú otázku.
Slovenská firma je výhradným obchodným zástupcom českej firmy na Slovensku. Za predaj výrobkov im fakturuje svoju províziu. Má sa fakturovať s DPH alebo bez?
Moja mienka: Miestom dodania tejto služby je ČR podľa §15 ods.7 a teda Fa bez DPH. Je to správne?
A ešte otázočka, slov. firma vystavuje fa v CZK a dátum vystavenia i dodania je iný. Pohľadávku evidovať s kurzom dňa vystavenia alebo dodania?
Milan Benka
14.01.07,18:15
Mám podobnú otázku.
Slovenská firma je výhradným obchodným zástupcom českej firmy na Slovensku. Za predaj výrobkov im fakturuje svoju províziu. Má sa fakturovať s DPH alebo bez?
Moja mienka: Miestom dodania tejto služby je ČR podľa §15 ods.7 a teda Fa bez DPH. Je to správne?
A ešte otázočka, slov. firma vystavuje fa v CZK a dátum vystavenia i dodania je iný. Pohľadávku evidovať s kurzom dňa vystavenia alebo dodania?

Províziu považujem za odmenu za sprostredkovanie. (viď §16/6)

Ak je česká firma platiteľom DPH v ČR, postupuješ správne.
KEJKA
14.01.07,18:44
......................
A ešte otázočka, slov. firma vystavuje fa v CZK a dátum vystavenia i dodania je iný. Pohľadávku evidovať s kurzom dňa vystavenia alebo dodania?
dňom vystavenia - recipročne druhá strana týmto dátumom dodaňuje...:)
Lajdáčik
14.01.07,20:55
Slovenská firma, pre ktorú tie práce na budove v ČR iná firmy z SR robí, zrejme už je registrovaná v ČR pre DPH a práce objednala pod českým ID. SK dodavateľ by to jej mal fakturovať bez DPH a ona by z toho mala DPH v ČR odviesť.
Milan Benka
15.01.07,09:20
Slovenská firma, pre ktorú tie práce na budove v ČR iná firmy z SR robí, zrejme už je registrovaná v ČR pre DPH a práce objednala pod českým ID. SK dodavateľ by to jej mal fakturovať bez DPH a ona by z toho mala DPH v ČR odviesť.

To je iba dohad.