Habbs
13.05.09,03:48
Ahojte.
Chceme so snúbenkou kúpiť byt.Ale chceme ho ziskať darovacou zmluvou,aby sme predišli polpatkom /ak bude predajca súhlasiť/.Popritom by sme urobili aj kúpnopredajnú zmluvu ,keby sa náhodou predajca rozhodol,žeby chcel naspäť svoj dar, aby sme boli poistení.Da sa tento byt prepísať na nás oboch,ak ešte niesme manželia?
Diky za odpoveď
duves
13.05.09,04:12
Ahojte.
Chceme so snúbenkou kúpiť byt.Ale chceme ho ziskať darovacou zmluvou,aby sme predišli polpatkom /ak bude predajca súhlasiť/.Popritom by sme urobili aj kúpnopredajnú zmluvu ,keby sa náhodou predajca rozhodol,žeby chcel naspäť svoj dar, aby sme boli poistení.Da sa tento byt prepísať na nás oboch,ak ešte niesme manželia?
Diky za odpoveď
Rozhodujuce bude, co predložite do katastra na zmenu vlastnictva. Ak darovaciu zmluvu, tak len ta bude napisana ako nadobudaci titul. Co by ste si spísali nasledne aj 10 kupnych zmluv, ich vaha je nulova.
Nehnutelnost môžete nadobudnut este ako nemanželia. Do podieloveho vlastnictva, napr. ty do 1/2 a priatelka tiež do 1/2.
Akym poplatkom chcete predist?
mona091
13.05.09,04:30
snad este dololozim,
ze v buducnosti mozu vzniknut situacie, kedy vam dokladovanie kupy bytu bude potrebne,

duplujem otazku, akym poplatkom sa chcete vyhnut?
ivka70
13.05.09,04:40
snad este dololozim,
ze v buducnosti mozu vzniknut situacie, kedy vam dokladovanie kupy bytu bude potrebne,

duplujem otazku, akym poplatkom sa chcete vyhnut?

Tiez mi okamzite napadlo, akym poplatkom sa chcete vyhnut?

Myslim, ze si sposobite viac ako menej problemov.
Celsus
13.05.09,05:02
Ahojte.
Chceme so snúbenkou kúpiť byt.Ale chceme ho ziskať darovacou zmluvou,aby sme predišli polpatkom /ak bude predajca súhlasiť/.Popritom by sme urobili aj kúpnopredajnú zmluvu ,keby sa náhodou predajca rozhodol,žeby chcel naspäť svoj dar, aby sme boli poistení.Da sa tento byt prepísať na nás oboch,ak ešte niesme manželia?
Diky za odpoveď

Aj bez toho, že by som poznal detaily prípadu, by som chcel upozorniť, že simuláciou (predstieraním) darovania ako nadobúdatelia žiadne poplatky neušetríte. Okrem toho predstieraním darovania podstupujete podľa mňa mimoriadne vysoké právne riziko. Takže Vami zamýšľaný postup rozhodne neodporúčam.

Ešte by som sa spýtal: Tlačí Vás do darovania predávajúci?
Habbs
14.05.09,00:24
Poplatky som mal na mysli dan z predaja,aby nemusel platit predajca a dan z nadobudnutia majetku,aby sme nemuseli platit my.
A tou poistkou pre nas,pri darovacej zmluve by bola predpredajna zmluva/nie kupnopredajna ako som uviedol vyssie/ kde by boli
uvedene vyplatene ciastky odnas so svedkami
a to by sa vraj bralo do uvahy.Pri kupe bytu by nas vsetko vyslo na 2000sk ,kde je ten polpatok nutny.Len s tym musi suhlasit
predajca ak sa mu nechce platit dan z predaja.Robi to mojej priatelky dobra kolegyna,ktora to robi takto bezne,tak preto sa pytam
na vas nazor.
ivka70
14.05.09,04:11
Kupovali sme byt a cele poplatky boli - overenie podpisov predavajucich na kupno-predajnej zmluve a poplatkya za vklad do katastra.
Tymto sa nevyhnes ani pri darovani.
Samozrejme ak si nechas vypracovat pravnikovi zmluvu /ci uz kupno predajnu alebo darovaciu - platis za to/

Osobne si myslim, ze dan z predaja predavajuceho vas ako kupujucich zaujimat nemusi /a plati ju len ak byt nevlastnil aspon 5 rokov alebo v nom nemal aspon 2 roky trvale bydlisko/.

Co sa tyka dalsich vasich poplatkov - dan z nadobudnutia majetku je podla teba co?

Samozrejme kazdy rok platis dan z nehnutelnosti. Tu platis za kazdy rok, kedy ju vlastnis uz 1.1.

Stale si ma nepresvedcil, ze je darovacia zmluva pre vas vyhodna.

A take dobre kolegyne by som poslala kade lahsie.
Ona totiz ziadne dosledky v pripade pravnych sporov neskor znasat nebude.

A este poznamka k predkupnej zmluve - bude ti nanic, ak byt v pripade sporu uz nebude vas a budete mat predkupnu zmluvu.
Ja ako predavajuci vam ten byt s radostou predam, ved dostanem znovu tie iste penize, ktore prvy krat dostanem "darom" ako odplatu za darovanie bytu.