Wotan
13.05.09,08:49
8 rokov som bol zamestnancom, a posledných 8 mesiacov som SZČO. Podnikanie mi už nejde, tak chcem zrušiť živnosť. Zostanem potom však bez práce. Otázka je, ak sa zahlásim na Úrad práce, mám nárok na nejaké dávky? Ak áno cca. aké?

Lebo viem, že keď stratím zamestnanie a následne sa nahlásim na ÚP, tak pol roka mám nárok na značnú časť z dovtedajšieho platu. Avšak ako je to, keď na Úp nastúpim po zrušení živnosti?

PS: Manželka je tiež nezamestnaná.
marcik
13.05.09,06:58
Ak ste boli prihlásený a platili poistné úradu práce ako SZČO tak mate nárok na 1/2roka . Bola to suma 2% okolo 152,-Sk tuším.
veronikasad
13.05.09,08:05
8 rokov som bol zamestnancom, a posledných 8 mesiacov som SZČO. Podnikanie mi už nejde, tak chcem zrušiť živnosť. Zostanem potom však bez práce. Otázka je, ak sa zahlásim na Úrad práce, mám nárok na nejaké dávky? Ak áno cca. aké?

Lebo viem, že keď stratím zamestnanie a následne sa nahlásim na ÚP, tak pol roka mám nárok na značnú časť z dovtedajšieho platu. Avšak ako je to, keď na Úp nastúpim po zrušení živnosti?

PS: Manželka je tiež nezamestnaná.
Počas prevádzkovania živnosti si nebol povinne poistený v nezamestnanosti
Nárok na dávku v nezamestnanosti máš v prípade, ak si v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky platil poistenie v nezamestnanosti. Ak sa doba poistenia v nezamestnanosti zo živnosti neposudzuje samostatne, ale spolu so zamestnaním, túto podmienku by si mal splniť.

Dávka v nezamestnanosti je 50 % z vymeriavacieho základu pre platenie poistného v nezamestnanosti /spravidla z hrubej mzdy - pokial ide o zamestnanca/.
Wotan
13.05.09,10:45
Pocas zivnosti som platil len odvody do ZP. V poslednych 4 rokoch som teda tie 3 roky platil poist. v nez. - kym som bol zamestnany. Ak (???) sa doba poistenia v nezamestnanosti zo živnosti neposudzuje samostatne tak tuto podmienku splnam.

A malo by sa jednat teda o 50% este z mojich prijmov zo zamestnania alebo nejaka ciastka zo zakladu SZCO?

Kazdopadne diky za info!
hanelie
13.05.09,10:50
len zo zamestnania - SZČO sa neberie do úvahy z dôvodu neplatenia PvN