grušina
13.05.09,08:59
Dobrý deň,
vie mi prosím niekto poradiť ako vypočítať odvody zamestnancovi na prac.zmluvu, pracuje 2 hod.denne, jedná sa mi hlavne o to, či aj on je povinný vypočítať si odvody z min. VZ ( teda 295,50 e ) ?
mzdarka renca
13.05.09,07:01
jeho min. VZ je:
(295,50 : 40) x 10 = 73,88€
Hepi
13.05.09,07:20
Ja by som to riešila tak, že by som mu dávala hodinovú minimálnu mzdu, lebo každý mesiac odpracuje iný počet hodín. Nebolo by to tak správnejšie?
mzdarka renca
13.05.09,07:22
V pracovnej zmluve musí mať ustanovený na pevno pracovný úväzok za týždeň. Ak je počet odpracovaných hodín vyšší, tak sa jedná o nadčasy s príplatkom 25%.
Hepi
13.05.09,07:45
V pracovnej zmluve musí mať ustanovený na pevno pracovný úväzok za týždeň. Ak je počet odpracovaných hodín vyšší, tak sa jedná o nadčasy s príplatkom 25%.
Myslíš, že by sa to nedalo vyriešiť tak, že do zmluvy dáš skrátený pracovný úväzok? Ja som ešte nikdy do pracovnej zmluvy nedávala pracovný úväzok na týždeň, predsa aj platený je mesačne, či nie?
veronikasad
13.05.09,07:48
Myslíš, že by sa to nedalo vyriešiť tak, že do zmluvy dáš skrátený pracovný úväzok? Ja som ešte nikdy do pracovnej zmluvy nedávala pracovný úväzok na týždeň, predsa aj platený je mesačne, či nie?
V pracovnej zmluve musíš uviesť týždenný fond prac. času. Tvoju poznámku, že každý mesiac má iný počet hodín by som chápala pri hodinovej mzde s tým, že každý mesiac je iný počet pracovných dní - s tým súhlasím.
mzdarka renca
13.05.09,07:48
Myslíš, že by sa to nedalo vyriešiť tak, že do zmluvy dáš skrátený pracovný úväzok? Ja som ešte nikdy do pracovnej zmluvy nedávala pracovný úväzok na týždeň, predsa aj platený je mesačne, či nie?
A čo si dávala do zmluvy, ak nie týždený prac. úväzok? Ten je predsa povinný. Musí byť uvedený v PZ.
Hepi
13.05.09,08:41
A čo si dávala do zmluvy, ak nie týždený prac. úväzok? Ten je predsa povinný. Musí byť uvedený v PZ.
Ušlo mi niečo? Doteraz som do pracovnej zmluvy nedávala týždenný pracovný úväzok a boli u nás aj z IBP a nevytkli mi to. Takže neviem, som z toho prekvapená. Prečo týždenný prac. úväzok a je to, prosím, aj v ZP?
veronikasad
13.05.09,08:46
Ušlo mi niečo? Doteraz som do pracovnej zmluvy nedávala týždenný pracovný úväzok a boli u nás aj z IBP a nevytkli mi to. Takže neviem, som z toho prekvapená. Prečo týždenný prac. úväzok a je to, prosím, aj v ZP?
pozri § 43 ZP


(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.
mzdarka renca
13.05.09,08:48
§ 43

(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.

(3) Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1 písm. d) a odseku 2 dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy; inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto zákona.

(4) V pracovnej zmluve možno dohodnúť ďalšie podmienky, o ktoré majú účastníci záujem, najmä ďalšie hmotné výhody.

(5) Ak je miesto výkonu práce v cudzine, zamestnávateľ v pracovnej zmluve ďalej uvedie

a) dobu výkonu práce v cudzine,
b) menu, v ktorej sa bude vyplácať mzda, prípadne jej časť,
c) ďalšie plnenia spojené s výkonom práce v cudzine v peniazoch alebo naturáliách,
d) prípadné podmienky návratu zamestnanca z cudziny.

(6) Informácie uvedené v odseku 5 sa poskytnú zamestnancovi len vtedy, ak čas zamestnania v cudzine presiahne jeden mesiac.
Hepi
13.05.09,09:01
No dobre, dievčatá, máte pravdu. Ja dávam do zmluvy pracovný čas: 8 hodín denne. Takže preto som bola asi taká prekvapená tým týždenným pracovným úväzkom.
veronikasad
13.05.09,09:05
No dobre, dievčatá, máte pravdu. Ja dávam do zmluvy pracovný čas: 8 hodín denne. Takže preto som bola asi taká prekvapená tým týždenným pracovným úväzkom.
to nie je správne, pozri § 85 a nasl. ZP, napr.

...(5) Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. ...
Hepi
13.05.09,09:19
No u nás to predsa tiež nebude viac ako 40 hodín týždenne, keď je osemhodín denne. Ale takto, teraz som si pozerala ZP § 43, kde v 1 odstavci je to, čo je zamestnávateľ povinný dohodnúť so zamestnancom a v 2 odstavci je to čo má zamestnávateľ uviesť do zmluvy okrem náležitostí podľa odseku 1. Ak má byť aj odstavec 2 povinný, prečo to nie je všetko v odstavci 1? Skúste vysvetliť.
mzdarka renca
13.05.09,09:26
my ti to máme vysvetliť?

na to sa opýtaj tvorcu zákona

neviem, o čo ti teraz ide, nechápem
Hepi
13.05.09,10:25
my ti to máme vysvetliť?

na to sa opýtaj tvorcu zákona

neviem, o čo ti teraz ide, nechápem
Ale mne predsa o nič nejde, veď vy ste ma zvozili za ten pracovný čas. Tak som to vnímala ja. Preto som chcela vedieť, či robím nejakú chybu v pracovných zmluvách, to je všetko.
mzdarka renca
13.05.09,10:27
Ale mne predsa o nič nejde, veď vy ste ma zvozili za ten pracovný čas. Tak som to vnímala ja. Preto som chcela vedieť, či robím nejakú chybu v pracovných zmluvách, to je všetko.
To mi je ľúto, že si nadobudla takýto pocit, nechceli sme ťa zvoziť, chceli sme len, aby si mala veci na poriadku:)
Hepi
13.05.09,10:28
Ty si ale rýchla, klobúk dolu
mzdarka renca
13.05.09,10:30
Ty si ale rýchla, klobúk dolu
mimotemy volajte ma rýchly šíp :D:D:D:D:D:D
veronikasad
13.05.09,13:42
No u nás to predsa tiež nebude viac ako 40 hodín týždenne, keď je osemhodín denne. Ale takto, teraz som si pozerala ZP § 43, kde v 1 odstavci je to, čo je zamestnávateľ povinný dohodnúť so zamestnancom a v 2 odstavci je to čo má zamestnávateľ uviesť do zmluvy okrem náležitostí podľa odseku 1. Ak má byť aj odstavec 2 povinný, prečo to nie je všetko v odstavci 1? Skúste vysvetliť.
V odst. 2 sa píše :
2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.

Ak si tvoji kontrolori z IP tento nedostatok nevšimli, tí moji si v jednej firme všimli, že nemám v prac. zmluve dlžku výpovednej doby a mala som čo robiť, aby to skončilo bez pokuty. Samozrejme, som im musela ukázať doplnené zmluvy.
grušina
14.05.09,05:15
jeho min. VZ je:
(295,50 : 40) x 10 = 73,88€

áno , VZ je 73,88 ale odvody mu počítam z tohto VZ alebo mu musím počítať odvody z 295,50 pretože v programe ma stále upozorňuje, že nebol dosiahnutý min.VZ a mám ho dohodiť ručne.
mzdarka renca
14.05.09,05:40
áno , VZ je 73,88 ale odvody mu počítam z tohto VZ alebo mu musím počítať odvody z 295,50 pretože v programe ma stále upozorňuje, že nebol dosiahnutý min.VZ a mám ho dohodiť ručne.
odvody počítaš s VZ 73,88