gastronom.mt
13.05.09,09:57
Dobrý deň. Som poslancom mestského zastupiteľstva a na poslednej schôdzi sme volili hlavného kontrolóra. Mali sme len jedného záujemcu o túto funkciu. Z 11 všetkých poslancov a 11 prítomných boli 5 za 3 proti a 3 sa zdržali. Takže sa konštatovalo, že HK sme nezvolili. No v zákone o obecnom zriadení je napísané: Na zvolenie HK je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov obec.zast. Ak ani jeden z kandidátov takú väčšinu nezískal, obecné zastupiteľstvo ešte na tej istej schôdzi vykoná druhé kolo volieb, do ktorého postúpia dvaja kandidáti, ktorí získali v prvom kole volieb najväčší počet platných hlasov. Ďalej sa píše: V druhom kole volieb je zvolený ten kandidát, ktorý získal najväčší počet platných hlasov.

Keďže mi sme mali iba jedného kandidáta, pýtam sa či sme nemali sprviť druhé kolo volieb a zvoliť HK. Postupovali sme správne, ked sme to ukončili tým, že sme hlavného kontrolóra nezvolili?

Ďakujem
susann2
13.05.09,14:59
Podrobnosti a spôsob volby hlavného kontrolóra upravuje VZN obce. Keby ste volby mali tajné, možno by ste sa boli zamysleli, že pri volbách sa hlasuje inak ako pri ostatných schvaľovaniach zastupiteľstva. Boli by ste konštatovali, koľko ste vydali hlasovacích lístkov, koľko bolo odovzdaných, koľko platných, neplatných atď. Zákon, ktorý ste citovali nerieši iný postup pri volbe hlavného kontroĺora v prípade, že kandiduje len jeden kandidát. Takže ste mali volbu opakovať. Hlavný kontrolór by bol zvolený aj keby získal len jeden hlas. Takisto keď je len jeden kandidát na starostu, stačí mu jeden platný hlas na zvolenie. Hlavný kontrolór je práve na to, aby kontroloval dodržiavanie zákonov. Keďže voľby sa uskutočnujú pre skončením funkcie, mali by ste ho mať /je to ten súčasný kandidát?/ a mal by to riešiť ale ako, Vám už ja neporadím.
gastronom.mt
13.05.09,16:12
Ďakujem za odpoveď.

Tým kandidátom bol práve ten predchádzajúci kandidát. Prečo si to neustrážil on neviem. Voľbu sme robili v poslední deň jeho funkčného obdobia. Tiež si myslím, že sme mali voľbu opakovať. Mne sa teraz naskytuje otázka ako ďalej. Prakticky on už teraz nieje kontrolórom, lebo mu už skončilo funkčné obdobie.
Myslíte, že je potrebné vyhlásiť nový deň konania volieb, vyvesiť ho na úradnú tabuľu na 40 dní. A čakať na nových kandidátov (hoci zase toho jedného). Alebo by sme mali zvolať trebárs mimoriadne zastupiteľstvo a napraviť chybu.
Pravdepodobne sme porušili zákon, a aj práva kandidáta, ktorý sa môže niekde sťažovať.

Ďakujem
susann2
14.05.09,09:35
Neviem, aké by bolo správne riešenie po právnej stránke. Ale aby nevznikli zbytočné problémy, asi by som sa snažila dohodnúť na riešení práve s dotknutou osobou, pretože skončenie funkčného obdobia, neznamená zároveň aj automatické skončenie pracovného pomeru. Malo by byť v záujme, aj keď momentálne, bývaleho HK, starostu i zastupiteľstva, daný stav uviesť do súladu so zákonom.
wagner
14.05.09,09:51
Je síce pravda, že voľba nebola úplne kóšer podľa zákona-voľbu ste mali opakovať. Hoci predpokladám, že keď ste ho nezvolili v prvom kole, určite by ste ho neboli zvolili ani v kole druhom. Možno by stálo za zváženie opätovne zvolať voľbu v druhom kole, teda usudzujem, že ho nezvolíte zas a potom vypíšte nové výberové konanie. Zvolaním voľby druhého kola spravíte podľa mňa zadosť zákonu, aj keď oneskorene. A otvoríte tým cestu vyhláseniu nového výberového konania. Poslanci predsa nemusia zvoliť HK z jedného kandidáta. Pokiaľ by bolo kandidátov viac, tak tam si poslanci podľa zákona vybrať musia. Pri voľbe HK je obmedzený akurát starosta, ten totiž musí podpísať uznesenie o zvolení HK, či sa mu ten kandidát ľúbi, alebo nie. Toť môj názor - podotýkam súkromný a nie právny.
gastronom.mt
14.05.09,10:02
No ja si myslím, že v druhom kole by sme ho boli zvolili, lebo v druhom kole je zvolený ten, ktorý získa najviac hlasov. Nemusí byť nadpolovičná väčšina všetkých poslancov. No a to by mu stačilo aby získal jeden hlas.

No a keď aj vyhlásime novú voľbu, je veľký predpoklad, že sa opäť nikto neprihlási, lebo sme stanovili, že kontrolór bude na polovičný úväzok a o taký nikto (zatiaľ) záujem nemá.
Takže sa zase dostaneme len k tomu, že sa prihlási ten jeden a zase to dopadne rovnako.
Možno by bolo riešením, keby sme nahovorili nejakého kandidáta neprijateľného pre nikoho (takého ktorý bude mať ukončenú strednú školu a je od 89-teho roku na úrade práce ;) - čiže lajdáka) a potom zvolíme kontrolóra v súlade so zákonom bez nejakých pochybností. ŠPEKULÁCIA
wagner
14.05.09,10:16
Môžeš mi napísať odkiaľ si? Že by som sa prihlásila a možno by ste ma aj vybrali. Mám 12 rokov praxe v samospráve.
gastronom.mt
14.05.09,16:33
Takáto odpoveď mi prišla zo ZMOSu:

"Ak ani jeden z kandidátov takú väčšinu nezískal,
obecné zastupiteľstvo ešte na tej istej schôdzi vykoná druhé kolo volieb,
do ktorého postúpia dvaja kandidáti, ktorí získali v prvom kole volieb
najväčší počet platných hlasov.
Keďže neboli minimálne dvaja, nemôžu splniť túto taxatívnu podmienku.

V ich prípade je potrebné vyhlásiť nové voľby na hlavného kontrolóra
v zmysle zákona 369/1990 z.z. o obecnom zriadení.

Takže sme zákon neporušili. :confused: