Shaman
19.07.05,12:30
Mate niekto skusenosti s kontrolou PN?
Kto ma kontrolovat zamestnanca prvych 10 dni PNky? Ako to vlastne funguje?
janicka
19.07.05,10:34
Kontrolovať by mal ten, kto to platí. Takže prvých 10 dní zamestnávateľ, potom SP.
Jura
19.07.05,10:38
Už ato tu bolo, hľadaj v téme: kontrola počas PN.
Janka Gánovská
19.07.05,10:41
Nám kedysi hovorili na školení, že jediné právo na kontrolu má SP. Zamestnávateľ by mal hoci aj telefonicky požiadať SP o kontrolu zamestnanca. Kamarátka to využila, keď vo firme mala zamestnanca, ktorý jej zavolal, že je PN, ale potvrdenie nedoniesol, zavolala na SP, oni vykonali kontrolu a oznámili výsledok.
janicka
19.07.05,10:52
V zákone som sa dočítala: zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či dočasne práceneschopný zamestnanec dodržiava liečebný režim, má právo vykonať kontrolu dodržiavania liečebného režimu v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.
Myslím, že SP tých prvých 10 dní moc nezaujíma, dokonca som čítala, že ak je zamestnávateľ, ktorý vám jednoducho "nezaplatí" tých prvých 10 dní, môže sa tam napísať dovolenka a od 11. dňa to normálne platí SP.
Livia2
19.07.05,11:37
... dokonca som čítala, že ak je zamestnávateľ, ktorý vám jednoducho "nezaplatí" tých prvých 10 dní, môže sa tam napísať dovolenka a od 11. dňa to normálne platí SP.Tak toto som ešte nepočula, ak to myslíš tým, že "nezaplatí"? Nemyslím si, že by to tak mohlo byť.
endrju
19.07.05,11:42
Myslím, že SP tých prvých 10 dní moc nezaujíma, dokonca som čítala, že ak je zamestnávateľ, ktorý vám jednoducho "nezaplatí" tých prvých 10 dní, môže sa tam napísať dovolenka a od 11. dňa to normálne platí SP. Nesúhlasím :mad::mad::mad: s vyjadrením "môže sa tam napísať dovolenka". Nemôže. Zákon 462/2003 nič také nepripúšťa. Prípustné je zvýšenie náhrady zamestnávateľa dohodnuté v kolektívnej zmluve.

Niektorí zamestnávatelia napriek tomu "píšu dovolenku" spoliehajúc sa na beztrestnosť pri porušovaní zákona 462/2003 podopretú absenciou ustanovení o sankciách za takéto porušenie zákona a výrokmi typu: "Nepáči sa Ti? Môžeš ísť. "Vonku" na Tvoje miesto čaká X záujemcov.".

Niektoré prípady takéhoto porušovania zákona boli "ventilované" aj v televízii. Dozvedeli sme sa z televízie o tom, že zamestnávateľ si dovolil porušiť zákon. O aplikovaných sankciách voči takýmto zamestnávateľom však už televízia akosi "zabudla" informovať. Takže sa to úspešne zamietlo pod koberec a život si beží ďalej.
janicka
19.07.05,12:21
Tak toto som ešte nepočula, ak to myslíš tým, že "nezaplatí"? Nemyslím si, že by to tak mohlo byť.
Preto som tam dala tie úvodzovky. Myslela som tým napr. základný plat, bez prémií a tak. Samozrejme, že v mzde to je všetko ako má byť. Zažila to jedna moja známa. Bola PN, normálne zarába okolo 15.000 v hrubom, pri čom základný plat má 10.000 v hrubom. No a po tej PN-ke dostala len základnú mzdu. Na PN bola 14 dní, na účet jej neprišlo ani 7000. Bol to riadny šok lebo prácu, za ktorú je platená musela urobiť aj tak. To bola pomsta od zamestnávateľa za to, že bola chorá.

Čo sa týka tej dovolenky počas prvých 10 dní, nenapísala som, že to tak môže byť, ani to tak v našej firme nefunguje len som o tom niekde čítala, dokonca sa mi marí, že nám to hovorili na školení.
Je nespravodlivé, že zamestnávatelia to zneužívajú takýmto spôsobom, zamestnanec predsa nemôže za to, že ochorel.