hanusvas
13.05.09,11:29
Nevie mi niekto prosim poradit, ako je zakonne osetrena moznost pristupu k akcionarskej strukture u listinnych akcii resp. akcii zaknihovanych? Je povinny emitent akcii poskytnut taku informaciu kazdmeu akcionarovi? Ma vuobec emitent taku informaciu? Minimalne by som cakal ulozenie takej informacie na OR (obch. register), ale na internete nie je ani v OR taka informacia dostupna. Je mozne ze by takou informaciu disponoval iba avylucne predstavenstvo a malo pravo ju utajovat iba pre vlastne ucely?
Dakujem vopred za akykolvek podnet, alebo radu
Vasek
mi_ke
13.05.09,13:39
Akciova spolocnost je sice podla OBZ povinna viest zoznam akcionarov, no osobitny predpis (zakon o cennych papieroch) uvadza, ze zoznam akcionarov vedie pri listinnych akciach na meno centralny depozitar. Zoznam akcionarov je neverejny a preto, majitelov akcii by tretia osoba nemala zistit. Samotny akcionar moze tieto udaje pozadovat, ale tiez len v casti, ktorej sa ho tyka. Teda strukturu akcionarov spolocnosti by sa dozvediet nemal. Akcionar aj tak tieto udaje nezisti u spolocnosti, ale za poplatok v centralnom depozitari. Jedine co si mozes jednoducho zistit je z obchodneho registra udaje o akciovej spolcnosti, ale len s jedinym akcionarom, pretoze je to povinne zapisovany udaj do OR, ak ma spolocnost jedineho akcionara. V pripade zaknihovanych akcii je ich evidencia este zlozitejsia, v tomto pripade centralny depozitar registruje zaknihovane akcie a majitelom akcii vedie ucty zaknihovanych akcii. Predstavenstvo tuto informaciu o strukture z centralneho depozitara ma, ale urcite nie je povinna o nej informovat.
hanusvas
14.05.09,05:12
Dakujem za radu. Prekvapilo ma, ze i listinne akcie su evidovane u centr. depozitara. Ja som si myslel, ze v akomkolvek centralnom registri su iba dematerializovane akcie a ze listinne a zaknihovane si vedie iba sam emitent. Sokuje ma, ze akcionar nema sancu zistit akcionarsku strukturu a to dokonca ani z institucie zriadenej a spravovanej verejnou mocou - centralny depozitar. Uz zacinam chapat, kde su korene globalnej ekonomickej krizy.... Kazdopadne dakujem za radu.
mi_ke
18.05.09,16:44
Inak, ak chces zisit akcionarsku strukturu, napadaju ma este dva tipy: V pripade novozalozenej akciovky to zistis, ked si zo zbierky vytiahnes zakladatelsku zmluvu (teda dokial este nedoslo k prevodu akcii na noveho akcionara, ale kedy doslo to sa nedozvies, lebo na povinnost ulozit uplne znenie ZZ do OR sa z vysoka kasle) alebo z uctovnej zavierky. Niektore spolocnosti v uctovnej zavierke uvadzaju akcionarsku strukturu.
Chobot
19.05.09,06:21
Inak, ak chces zisit akcionarsku strukturu, napadaju ma este dva tipy: V pripade novozalozenej akciovky to zistis, ked si zo zbierky vytiahnes zakladatelsku zmluvu (teda dokial este nedoslo k prevodu akcii na noveho akcionara, ale kedy doslo to sa nedozvies, lebo na povinnost ulozit uplne znenie ZZ do OR sa z vysoka kasle) alebo z uctovnej zavierky. Niektore spolocnosti v uctovnej zavierke uvadzaju akcionarsku strukturu.

Sú ešte aj ďalšie možnosti - ísť na valné zhromaždenie a tam pri prezentácii uvidíš zoznam akcionárov (pokiaľ to nebude zoznam, čo má 200 akcionárov na 5 stranách). Alebo niektoré AS zakladajú aj zápisnice z valného do zbierky listín a súčasťou zápisnice je aj Zoznam prítomných akcionárov.
hanusvas
19.05.09,10:03
Dakujem. Tato moznost ma samozrejme napadla ako prva, ale je v mojom pripade nepouzitelna. Potrebujem poznat akcionarov skor, ako bude najbliuzsie valna zhromazdenie. A okrem toho, transakcne naklady takeho zistenia su prilis vysoke, nakolko prakticky zmysel ucasti na valnej hromade ne nulovy...pre minoritneho akcionara.
hanusvas
19.05.09,11:34
Dakujem. Ta prva moznost je asi nepouzitelna v mojom pripade, pretoze akciovka je pomeren stara a viem ze akcie hromadne menili majitela a okrem toho suhlasim s tebou, ze neverim ze by bola povinnost nahlasenia ZZ v OR splnena. A naviac mam pristup k OR iba cez verejny portal a tam asi nie su vsetky udaje zverejnene. Platit za vypis z OR nebudem. Ale druha ponukana moznost je velmi dobry tip (kuk do uct. zavierky). I ked, dam krk na to, ze tento emitent to tam zverejne nema. Su indicie, ze toto predstavenstvo uplatnuje voci minoritnym akcionarom nekale praktiky.