ekonomkaM
13.05.09,11:39
dobry den, mam taky problem. Prebrala som uctovnictvo po byvalej kolegyni a zistila dost vela zmatkov. Okrem ineho aj to, ze nam dosla faktura, ktoru zapisala do posty, zauctovala,ale namiesta spravneho uctovneho obdobia zadala uctovne obdobie o 3 mesiace dopredu. Neviem, co ju k tomu inspirovalo, dost na tom, ze ja som na to prisla uplne nahodou teraz a neviem, co s tym. DPH odvediem tento mesiac, ale ako to obhajim pre danovou kontrolou, ked pride?Hladala som aj v zakone o DPH, ale nic som nenasla :-(
azla
13.05.09,09:47
dobry den, mam taky problem. Prebrala som uctovnictvo po byvalej kolegyni a zistila dost vela zmatkov. Okrem ineho aj to, ze nam dosla faktura, ktoru zapisala do posty, zauctovala,ale namiesta spravneho uctovneho obdobia zadala uctovne obdobie o 3 mesiace dopredu. Neviem, co ju k tomu inspirovalo, dost na tom, ze ja som na to prisla uplne nahodou teraz a neviem, co s tym. DPH odvediem tento mesiac, ale ako to obhajim pre danovou kontrolou, ked pride?Hladala som aj v zakone o DPH, ale nic som nenasla :-(

Nerozumiem:confused:

fa na vstupe, alebo výstupe ?
dph odvádzaš, alebo odpočítavaš ?
aké je správne účtov. obdobie a aké bolo uvedené chybne?
si mesačný alebo Q.platiteľ ?
ekonomkaM
13.05.09,09:50
Aha, prepac, to som zabudla napisat. Faktura dosla nam, a aktualne UO bol februar, v programe je zadany maj. A sme mesacni platci DPH
azla
13.05.09,10:29
Aha, prepac, to som zabudla napisat. Faktura dosla nam, a aktualne UO bol februar, v programe je zadany maj. A sme mesacni platci DPH

Ak je dátum dodania február, faktúra došla do 25.3.2009 - právo na odpočet sa môže uplatniť (podľa starého zákona) vo februári alebo v marci.

Podľa novelizovaného zákona od 1.4.2009 sa môže právo na odpočet uplatniť najskôr v zdaňovacom období v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo a najneskôr v poslednom období kalendárneho roka.

Domnievam sa, že si môžte svoje právo na odpočet uplatniť aj v zdaňovacom období apríl.
Vychádzam z toho:

http://www.porada.sk/1028191-post29.html