adka8800
13.05.09,11:48
Potrebujem poradit ci je nutne si na den 12.4.09 vypisat dovolenkovy listok,ide totizto o Velkonocnu nedelu,ktora sa v niesla v tom duchu ze mali byt vsetky predajne zatvorene.Pracujem ako predavacka a vcera mi bolo povedane,ze na ten den ked som bola doma si musim vypisat dovolenkovy listok.
mzdarka renca
13.05.09,09:53
Potrebujem poradit ci je nutne si na den 12.4.09 vypisat dovolenkovy listok,ide totizto o Velkonocnu nedelu,ktora sa v niesla v tom duchu ze mali byt vsetky predajne zatvorene.Pracujem ako predavacka a vcera mi bolo povedane,ze na ten den ked som bola doma si musim vypisat dovolenkovy listok.
Majiteľ zatvoril v ten deň predajňu?
adka8800
13.05.09,10:20
Majiteľ zatvoril v ten deň predajňu?
Ano v ten den bolo zatvorene cele obchodne centrum a aj nasa predajna,takze boli doma aj vsetky predavacky.
mzdarka renca
13.05.09,10:25
Ano v ten den bolo zatvorene cele obchodne centrum a aj nasa predajna,takze boli doma aj vsetky predavacky.
Tak v tomto prípade to je prekážka v práci na strane zamestnávateľa, nakoľko ty predsa za to nemôžeš, že predajňa bola zatvorená a máš nárok náhradu mzdy za ten deň vo výške 100%.
Ak by bola predajňa otvorená, tak v tom prípade by išlo o dovolenku.
Barbara
13.05.09,10:35
zdravím

tak som to našla, sa mi zdalo, že som niekde vtedy čítala, že prezident podpísal novelu zákonníka práce, ú ale ten paragraf som nenašla/ v tej rýchlosti som našla toto

http://ekonomika.sme.sk/c/3910457/Potvrdene-Pocas-sviatkov-budu-obchody-zatvorene.html


takže podľa tohto by si mala mať volno, pravda platené, ako píše Renči a nie dovolenku:rolleyes:
Hepi
13.05.09,10:37
Ano v ten den bolo zatvorene cele obchodne centrum a aj nasa predajna,takze boli doma aj vsetky predavacky.
Bolo zatvorené preto, lebo to bolo nariadené vládou. Niektoré sviatky nesmú byť obchody otvorené, ide o Veľkonočnú nedeľu, Štedrý deň a Nový rok.
adka8800
13.05.09,10:51
Tak v tomto prípade to je prekážka v práci na strane zamestnávateľa, nakoľko ty predsa za to nemôžeš, že predajňa bola zatvorená a máš nárok náhradu mzdy za ten deň vo výške 100%.
Ak by bola predajňa otvorená, tak v tom prípade by išlo o dovolenku.
Tak to je super dakujem za radu,neviem kde to ta nasa mzdarka vynasla ze si na ten den musime vypisat dovolenkovy listok.Uvidim ako zareaguje ked jej to oznamim. Este raz velmi pekne dakujem.
veronikasad
13.05.09,13:32
zdravím

tak som to našla, sa mi zdalo, že som niekde vtedy čítala, že prezident podpísal novelu zákonníka práce, ú ale ten paragraf som nenašla/ v tej rýchlosti som našla toto

http://ekonomika.sme.sk/c/3910457/Potvrdene-Pocas-sviatkov-budu-obchody-zatvorene.html


takže podľa tohto by si mala mať volno, pravda platené, ako píše Renči a nie dovolenku:rolleyes:
Pozri § 94 Zákonníka práce :


(5) V dňoch 1. januára, vo Veľkonočnú nedeľu, 24. decembra po 12.00 hodine a 25. decembra nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác (ďalej len "maloobchodný predaj") s výnimkou maloobchodného predaja podľa prílohy č. 1a; ustanovenia odseku 3 písm. f) a odseku 4 sa v týchto prípadoch nepoužijú.

veronikasad
13.05.09,13:35
Tak to je super dakujem za radu,neviem kde to ta nasa mzdarka vynasla ze si na ten den musime vypisat dovolenkovy listok.Uvidim ako zareaguje ked jej to oznamim. Este raz velmi pekne dakujem.
Ako máte rozvrhnutý pracovný čas v týždni ? Máš iné dni volno - v zmysle § 93 Zákonníka práce?

§ 93
Nepretržitý odpočinok v týždni
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok.

(2) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas zamestnanca staršieho ako 18 rokov podľa odseku 1, poskytnú sa dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku v týždni v iných dňoch týždňa.

(3)Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 a 2, zamestnávateľ môže zamestnancovi, ktorý je starší ako 18 rokov, po dohode so zástupcami zamestnancov alebo, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 24 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu s tým, že zamestnávateľ je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi náhradný nepretržitý odpočinok v týždni do ôsmich mesiacov odo dňa, keď mal byť poskytnutý nepretržitý odpočinok v týždni.

(4) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 až 3, zamestnávateľ môže zamestnancovi, staršiemu ako 18 rokov, po dohode so zástupcami zamestnancov alebo, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 35 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý pripadne na nedeľu a na časť dňa predchádzajúceho nedeli alebo na časť dňa nasledujúceho po nedeli.