L-M
13.05.09,13:58
Pekný deň prajem. Viem, že je tu toho už veľa napísané, ale predsa sa mi zdá, že tomu úplne nerozumiem. Alebo neviem či som to správne pochopila.
Máme nákladné automobily zaradené v majetku. Sme platci DPH.
Napr.v jednom z nich je v TP uvedená spotreba 7,0l/100km -ale nie je tam podľa akej normy.Používame na toto auto uplatnenie 80% náhrady za PHM. Kolega robí výkaz spotreby každý mesiac- tak som sa o to veľmi nezáujímala- ale teraz by som rada vedieť- ako na to ? Keďže nevedieme na toto auto knihu jázd- aj keď väčšinou jazdí v meste- nemôžeme si ani žiadnym aritm. priemerom zvýšiť spotrebu-pre jazdu v meste, je to tak?
Ako VOZD - v členení Materiál-dáme - spotrebu vyrátanú podľa TP a počtu najazd.km- teda z toho 80%.
DPH môžeme uplatniť celú- aj z nadspotreby ?- lebo má vždy nadspotrebu.
A tú ostatnú časť teda- 20% a nadspotrebu zaúčtujem ako VNZD?
A ešte AVIA- tá má obrovskú nadspotrebu- v TP je písaná 15l-ale nám vychádza niekedy aj 30l/100km- Je to nejako limitované- do akej výšky sa dá uplatniť DPH aj z tej nadspotreby?
Veľmi by mi to pomohlo, keby ste sa mi mohli na to pozrieť.
Ďakujem :)
marcik
13.05.09,12:06
Najlepšie by bolo vo vašom prípade dať autá do skúšobne a prelitrovať ho, čiže dať určiť spotrebu a možete sa riadiť protokolom a nie tech.preukazom a tak si dať všetko do nákladov. A čo sa týka DPH včetká do uplatnenia, bola som na školení a presne toto tam bolo preberané..trošku som sa čudovala ale vraj može DPH tam byť akurát ten rozdiel 20% je VNZD pokial nie je doklad o vyššej spotrebe.
L-M
13.05.09,12:14
Najlepšie by bolo vo vašom prípade dať autá do skúšobne a prelitrovať ho, čiže dať určiť spotrebu a možete sa riadiť protokolom a nie tech.preukazom a tak si dať všetko do nákladov. A čo sa týka DPH včetká do uplatnenia, bola som na školení a presne toto tam bolo preberané..trošku som sa čudovala ale vraj može DPH tam byť akurát ten rozdiel 20% je VNZD pokial nie je doklad o vyššej spotrebe.
A nevieš prosím ťa aj pri takej vysokej nadspotrebe môžme uplatniť celú DPH. O tom prelitrovaní som tu už čítala aje to dosť finančne náročné a údržba tej AVIE nás aj tak stojí dosť veľa- je už vééééľmi stará.
A to ostatné mám prosím ťa O.K? Lebo ja sa v tom ešte veľmi nevyznám- bude zo mňa doživotný začiatočník :D
Asi dosť hlúpa otázka ,ale mám v tom hokej- nadspotreba- tu píšu je pripočítateľná položka- to je to isté ako VNZD?
Ďakujem
marcik
13.05.09,12:24
Keďže nevedieme na toto auto knihu jázd- aj keď väčšinou jazdí v meste- nemôžeme si ani žiadnym aritm. priemerom zvýšiť spotrebu-pre jazdu v meste, je to tak? JE TAK, INAK NEVIETE PREUKÁZAŤ
Ako VOZD - v členení Materiál-dáme - spotrebu vyrátanú podľa TP a počtu najazd.km- teda z toho 80%.TOMU NEROZUMIEM - KED VYRATATE PODLA TECH.PREUKAZU TAK VSETKA DO NAKLADOV /IBA AK ROBITE PODLA NOVEHO ZAKONA KTORY TO UMOZNUJE, 80% A NETREBA KNIHU JAZD/
DPH môžeme uplatniť celú- aj z nadspotreby ?- lebo má vždy nadspotrebu.
A tú ostatnú časť teda- 20% a nadspotrebu zaúčtujem ako VNZD?
A ešte AVIA- tá má obrovskú nadspotrebu- v TP je písaná 15l-ale nám vychádza niekedy aj 30l/100km- Je to nejako limitované- do akej výšky sa dá uplatniť DPH aj z tej nadspotreby?
Veľmi by mi to pomohlo, keby ste sa mi mohli na to pozrieť.
Ďakujem :)
A ešte VNZD -výdaj neovp.základ dane
alušik
13.05.09,12:27
Riešite tu vlastne akoby 2 nezávislé oblasti. Jedna je oblasť DPH a druhá oblasť je oblasť daňovo uznaných výdavkov.
Tým, že sa v prípade, že nerobíte knihu jázd, môže uplatniť do nákladov 80% z nákupu, nijako nesúvisí s právom odpočítať DPH. Zmenil sa totiž len zákon o dani z príjmu, nie zákon o DPH. Z pohľadu zákona o DPH môžete odpočítať DPH celú, t.j. akoby aj z tej nadspotreby - bez ohľadu na to, aká tá nadspotreba vlastne je.
A z pohľadu zákona o dani z príjmov - áno, VNZD je vlastne tá nadspotreba, alebo teda pripočitateľná položka (ak bol bloček o nákupe phm pôvodne účtovaný celý ako VOZD). ;)
marcik
13.05.09,12:30
[QUOTE=L-M;1041741]A nevieš prosím ťa aj pri takej vysokej nadspotrebe môžme uplatniť celú DPH.JA OSOBNE BY SOM TO TAM NEDÁVALA,ALE NA ŠKOLENÍ POVEDALA PRI MALEJ ODCHYLKE: 20% JE UZ ASI DOST/ SKÚS POZRIEŤ EŠTE TU NA PORADE O tom prelitrovaní som tu už čítala aje to dosť finančne náročné a údržba tej AVIE nás aj tak stojí dosť veľa- je už vééééľmi stará.PRI VYSOKEJ NADSPOTREBE SA VÁM TO OPLATÍ,STOJÍ cca 10TIS:
A to ostatné mám prosím ťa O.K? Lebo ja sa v tom ešte veľmi nevyznám- bude zo mňa doživotný začiatočník :D TO SME VSETCI
L-M
14.05.09,05:12
PRE marcik:

Ďakujem, a áno robíme to podľa možnosti z nového zákona.
L-M
14.05.09,05:16
Riešite tu vlastne akoby 2 nezávislé oblasti. Jedna je oblasť DPH a druhá oblasť je oblasť daňovo uznaných výdavkov.
Tým, že sa v prípade, že nerobíte knihu jázd, môže uplatniť do nákladov 80% z nákupu, nijako nesúvisí s právom odpočítať DPH. Zmenil sa totiž len zákon o dani z príjmu, nie zákon o DPH. Z pohľadu zákona o DPH môžete odpočítať DPH celú, t.j. akoby aj z tej nadspotreby - bez ohľadu na to, aká tá nadspotreba vlastne je.
A z pohľadu zákona o dani z príjmov - áno, VNZD je vlastne tá nadspotreba, alebo teda pripočitateľná položka (ak bol bloček o nákupe phm pôvodne účtovaný celý ako VOZD). ;)
JÓJ- toto je odpoveď ako vyšitá pre mňa - pekne po lopate.

Ďakujem:)- v tento upršaný deň mi to hneď zdvihne náladu, keď tomu už dúfam, že aspoň trochu rozumiem:D
veronkaj
25.05.09,05:36
prosím poraďte aj mne,

ked robím szčo JU a tankuje do auta - ktoré má v majetku firmy, je staré a nikto mu nikdy nadspotrebu nepočítal, vždy kolko natankoval tolko uplatnil v dph aj vo VOZD ako PHM a tolko sa podla priem. spotreby rozpísali km, tachometer mu nesedí pretože ak náhodou ho použije na súkromnú jazdu tak vtedy phm za to do nákladov nedáva.

je potrebné aj v tomto prípade účtovať nadspotrebu ked vykazuje km podla prepočtu v TP. ???

ďakujem
Tweety
25.05.09,05:42
prosím poraďte aj mne,

.

je potrebné aj v tomto prípade účtovať nadspotrebu ked vykazuje km podla prepočtu v TP. ???

ďakujem
Ak ich v účtovníctve má tak, ako píšeš, nadspotrebu nemá.
veronkaj
25.05.09,05:58
prosím o radu

ak má szčo - platca dph v majetku staré auto, ktoré používa pri podnikaní - autoklampiar, a na toto auto si dáva do nákladov PHM, nikdy mu nikto nerátal nadspotrebu, vždy sa uplatňovala dph a celá suma za PHM išla do nákladov. KM vykazoval na základe prepočtu z TP auta, tachometer mu nesedí pretože ak si niekedy niečo robí súkromne pre seba - teda nejaký prevoz alebo tak tak pHm vtedy do nákladov nedáva.

Treba mu rátať nejako nadspotrebu???
ďakujem
veronkaj
25.05.09,05:58
tweety až teraz som videla odpoved, ďakujem
L-M
30.06.09,06:36
Pekný deň prajem, ešte by som sa vrátila k tej nadspotrebe.
Ak nám nadspotreba vychádza až 25%. Napr. ZD 193,04€ DPH 36,68€( podľa TP), nadspotreba ZD 45,58€ DPH 8,66€.
V tomto prípade neviem, či nám daňováci uznajú uplatnenie DPH. Môže sa to urobiť aj tak, že si DPH neuplatním a prirátam ju k ZD a dám celé ako VNZD- v členení nadspotreba?
Aký máte prosím na to názor?
L-M
07.07.09,08:43
Posúvam
veronikasad
07.07.09,08:59
Pekný deň prajem, ešte by som sa vrátila k tej nadspotrebe.
Ak nám nadspotreba vychádza až 25%. Napr. ZD 193,04€ DPH 36,68€( podľa TP), nadspotreba ZD 45,58€ DPH 8,66€.
V tomto prípade neviem, či nám daňováci uznajú uplatnenie DPH. Môže sa to urobiť aj tak, že si DPH neuplatním a prirátam ju k ZD a dám celé ako VNZD- v členení nadspotreba?
Aký máte prosím na to názor?
z čoho vzniká tá nadspotreba ? Nesprávnou technikou jazdy alebo využívaním auta na súkromné účely ?
L-M
07.07.09,09:58
z čoho vzniká tá nadspotreba ? Nesprávnou technikou jazdy alebo využívaním auta na súkromné účely ?
Je to dosť stará AVIA r.výroby 1992 s hydraulickou plošinou, plne vyťažená, až preťažená už nedostať na ňu poriadne ani náhradné diely.
Tak z toho taká nadspotreba:(
L-M
08.10.09,08:24
A som tu opäť- nedá mi tá nadspotreba- a stále nieviem , čo s tým.
Máme všetky nákladné autá- a vždy aspoń pri jednom je nadspotreba- väčšinou,zrejme kôli plnemu naloženiu materiálom,alebo jazda na krátke vzdialenosti...
Tak stále rozmýšľam, či aj pri takej vysokej nadspotrebe- 15-30% si môžem uplatniť celú DPH.
Alebo radšej spísať dajakú IS, že pri nadspotrebe do 15% si uplatníme DPH a pri väčšej už nie?- neviem , či by to bolo v súlade so zákonom?
Nikde som sa nedočítala, že by to bolo dajako ohraničené- nadspotreba v súvislosti s DPH. Iba marcik mi tu písal(a), že na školení im povedali, že pri malej odchýlke sa dá uplatniť celá DPH.
A ak si ju neuplatníme, tak potom- je DPH pripočítaľná položka, albo sa priráta k ZD a celé je to VNZD.

Prosíííím, aký máte na to názor

Lucia
L-M
08.10.09,08:52
Prosím,veľmi by som potrebovala vedieť Váš názor, resp. skúsenosti :confused:
Jaro_
30.03.12,11:56
Riesi potom nadpostrebu nakladneho automobilu napriklad takyto system http://www.movys.sk/monitorovanie.html aj v pripade, ze ta nadspotreba vznika z nadmerneho nalozenia auta? lebo si myslim, ze to sa uz neda dodatocne dokazat. alebo je tam pointa v tom, ze monitorovacie zariadenia je namontovane stale a tym padom sa ta spotreba da uplatnit?