ivo_b
13.05.09,15:21
Vysvetli mi niekto, ako moze u nas uz od nepamati fungovat celoplosne okradanie fyzickych osob - nepodnikatelov pomocou dane vyberanej zrazkou z uroku na beznom ucte?

Uvediem priklad:
Mesacny urok = 0,4 EUR
Mesacne poplatky = 1 EUR
Z toho vyplyva, ze na ucte mam "stratu" 0,6 EUR

To ale nezabrani statu, aby si zobral dan z uroku (0,4 x 0,19 = 0,076) tvariac sa, ze poplatky neexistuju. Tak je to vo vsetkych bankach a vyplyva to z ZoDP §43 bod a).

Je toto spravodlive? U vacsiny ludi to predstavuje nepodstatnu sumu za rok, ale ide o princip!
Kvietocek
13.05.09,13:23
:)
Kvietocek
13.05.09,13:42
Občania si to všetko odskacu či sa im to paci alebo nepaci - žial
Lianka
13.05.09,13:44
Pleties trochu jablka s hruskami...

Urok je cena penazi. To, ze si poskytol banke svoje peniaze (zalozil u nej ucet, mas tam isty zostatok ku kazdemu dnu, ktory banka "pouziva" pri svojich aktivnych cinnostiach - poziciava, investuje a pod.). Odmenou pre teba je urok. Urokova sadzba v bankach sa odvija najmä od sadzby ECB, ktora je dnes, pokial sa nemylim, 1,00% (minuly rok bola aj 4,00%). Urokova sadzba je dostupny udaj. Je na tvojom rozhodnuti, ktoru banku a aky jej produkt si zvolis. Akykolkovek prijaty urok je predmetom dane z prijmu.

Ak uhrn tvojho prijmu nedosahuje vysku nezdanitelnej casti na danovnika, mas pravo ziadat o vratenie zrazenej dane z urokov prostrednictvom podaneho danoveho priznania.

Co sa tyka poplatkov - ide o poplatky za sluzby, ktore pre teba banka poskytuje - spravuje ucet, posiela ti vypisy, realizuje platobne prikazy a pod. Vyska poplatkov je tak isto verejne dostupna informacia (vo VPP). Pri podpise zmluvy o bankovom ucte alebo inom produkte si sa zaviazal, ze budes tieto poplatky platit.

Ak nie si spokojny s jednou bankou, vyber si inu alebo maj peniaze v pancuche (ziadna ochrana, ziadne zhodnotenie, ziadne poplatky...).

K vyske poplatkov a k moralnej rovine sa nevyjadrujem.
Marianna01
13.05.09,14:04
Pleties trochu jablka s hruskami...

Urok je cena penazi. To, ze si poskytol banke svoje peniaze (zalozil u nej ucet, mas tam isty zostatok ku kazdemu dnu, ktory banka "pouziva" pri svojich aktivnych cinnostiach - poziciava, investuje a pod.). Odmenou pre teba je urok. Urokova sadzba v bankach sa odvija najmä od sadzby ECB, ktora je dnes, pokial sa nemylim, 1,00% (minuly rok bola aj 4,00%). Urokova sadzba je dostupny udaj. Je na tvojom rozhodnuti, ktoru banku a aky jej produkt si zvolis. Akykolkovek prijaty urok je predmetom dane z prijmu.

Ak uhrn tvojho prijmu nedosahuje vysku nezdanitelnej casti na danovnika, mas pravo ziadat o vratenie zrazenej dane z urokov prostrednictvom podaneho danoveho priznania.

Co sa tyka poplatkov - ide o poplatky za sluzby, ktore pre teba banka poskytuje - spravuje ucet, posiela ti vypisy, realizuje platobne prikazy a pod. Vyska poplatkov je tak isto verejne dostupna informacia (vo VPP). Pri podpise zmluvy o bankovom ucte alebo inom produkte si sa zaviazal, ze budes tieto poplatky platit.

Ak nie si spokojny s jednou bankou, vyber si inu alebo maj peniaze v pancuche (ziadna ochrana, ziadne zhodnotenie, ziadne poplatky...).

K vyske poplatkov a k moralnej rovine sa nevyjadrujem.

Súhlasím len sčasti. Ak ako fyzická osoba zverujem svoje finančné prostriedky banke, aby sa mi o ne starala, aby som o ne neprišla napr. krádežou, zneužitím a pod., potom mi banka môže a má účtovať poplatok. Doteraz je to OK, využívam ich služby, platím za ne, ale:

1. Ak mi vykradnú účet, prečo banka odmieta zodpovednosť za zverené finančné prostriedky, keď jej za to vlastne platím? resp. vráti mi ich po tortúrach, kedy ja som peniaze dávno potrebovala a nemala som ich
2. banka moje peniaze používa na svoje účely, t.j. moje peniaze "má" len "virtuálne". Za to, že ich požičiava s úrokom 12% a viac ja dostávam úbohých 0,x% - nie je to zdieranie?
3. banke zadávam príkazy na uhrádzanie mojich výdavkov, za čo si banka účtuje opäť nemalé finančné prostriedky. Je to v princípe OK, výška už OK nie je. Lenže banka mi ešte účtuje za spravovanie "virtuálneho" účtu, t.j. niečoho, čo fyzicky neexistuje, opäť nemalé finančné čiastky. A teda nebolo by logické, keby vedenie účtu nebolo spoplatnené a ja sa s bankou dohodnem, že financie uložené u nej nebudem mať zúročené?

Lenže táto logika vyhovuje miliónom občanov a nie desiatkam tým hore...
Lianka
13.05.09,14:15
Marianna, podla mna je to o moznosti volby. Su aj banky s nizsimi poplatkami... (ebanky) Som pisala, ze k moralnej rovine sa nevyjadrujem. Ja osobne sa nestazujem, resp. keby mi na mojej banke nieco vadilo, tak zoberiem vsetky uspory a idem do inej. Podla mna kazdy si musi hladat pre seba riesenie, ktore mu vyhovuje. Nie je predsa povinnost mat bankovy ucet.
Marianna01
13.05.09,14:19
Marianna, podla mna je to o moznosti volby. Su aj banky s nizsimi poplatkami... (ebanky) Som pisala, ze k moralnej rovine sa nevyjadrujem. Ja osobne sa nestazujem, resp. keby mi na mojej banke nieco vadilo, tak zoberiem vsetky uspory a idem do inej. Podla mna kazdy si musi hladat pre seba riesenie, ktore mu vyhovuje. Nie je predsa povinnost mat bankovy ucet.

Jasné, Lianka, ide o to, že v princípe na výber nemáš. Ano, líšia sa banky poplatkami, ale ide o tak malé rozdiely, že je to v podstate úplne jedno, v ktorej banke účet máš. Fakt mi ide len o princíp, myslela som, že som to vysvetlila jasnejšie.

No a ebanky? Dosť problém vložiť do nich hotovosť, nie? :confused:
ivo_b
13.05.09,14:24
Pleties trochu jablka s hruskami...

Urok je cena penazi. To, ze si poskytol banke svoje peniaze (zalozil u nej ucet, mas tam isty zostatok ku kazdemu dnu, ktory banka "pouziva" pri svojich aktivnych cinnostiach - poziciava, investuje a pod.). Odmenou pre teba je urok. Urokova sadzba v bankach sa odvija najmä od sadzby ECB, ktora je dnes, pokial sa nemylim, 1,00% (minuly rok bola aj 4,00%). Urokova sadzba je dostupny udaj. Je na tvojom rozhodnuti, ktoru banku a aky jej produkt si zvolis. Akykolkovek prijaty urok je predmetom dane z prijmu.

Ak uhrn tvojho prijmu nedosahuje vysku nezdanitelnej casti na danovnika, mas pravo ziadat o vratenie zrazenej dane z urokov prostrednictvom podaneho danoveho priznania.

Co sa tyka poplatkov - ide o poplatky za sluzby, ktore pre teba banka poskytuje - spravuje ucet, posiela ti vypisy, realizuje platobne prikazy a pod. Vyska poplatkov je tak isto verejne dostupna informacia (vo VPP). Pri podpise zmluvy o bankovom ucte alebo inom produkte si sa zaviazal, ze budes tieto poplatky platit.

Ak nie si spokojny s jednou bankou, vyber si inu alebo maj peniaze v pancuche (ziadna ochrana, ziadne zhodnotenie, ziadne poplatky...).

K vyske poplatkov a k moralnej rovine sa nevyjadrujem.
Nemyslim si, ze pletiem jablka s hruskami.

Podnikatel ma urok vo vynosoch a poplatky v nakladoch, dan plati zo zisku, teda z rozdielu medzi vynosmi a nakladmi.
Zrazkovu dan si nakonci roka v danovom priznani moze ako preddavok na dan zapocitat s danovou povinnostou.

Fyzicka osoba - nepodnikatel taku moznost nema. Moze si v danovom priznani opocitat sumu preddavku, ale podla §7 moze v danovom priznani uviest iba prijmy, nie vydavky.

Banku samozrejme mozeme vymenit, ale nas stat a jeho danovy system len velmi tazko! ;-)
azla
13.05.09,14:24
Doteraz je to OK, využívam ich služby, platím za ne, ale:

1. Ak mi vykradnú účet, prečo banka odmieta zodpovednosť za zverené finančné prostriedky, keď jej za to vlastne platím? resp. vráti mi ich po tortúrach, kedy ja som peniaze dávno potrebovala a nemala som ich
...

Tomu nerozumiem :D.
To ako nastane taká situácia ? Hádam sa to bežne nestáva ?:rolleyes:
Lianka
13.05.09,14:52
Podnikatel ma urok vo vynosoch a poplatky v nakladoch, dan plati zo zisku, teda z rozdielu medzi vynosmi a nakladmi.
Zrazkovu dan si nakonci roka v danovom priznani moze ako preddavok na dan zapocitat s danovou povinnostou.

Fyzicka osoba - nepodnikatel taku moznost nema. Moze si v danovom priznani opocitat sumu preddavku, ale podla §7 moze v danovom priznani uviest iba prijmy, nie vydavky.

Banku samozrejme mozeme vymenit, ale nas stat a jeho danovy system len velmi tazko! ;-)

Je to tak, to nespochybnujem. Ja vychadzam z toho, ako som pisala v prechadzajucom prispevku. Aj v zivote sa riadim tym: Co nemozem zmenit, s tym sa musim vyrovnat... Co mozem zmenit, tak, samozrejme, zmenim.

Osobne som s bankou ziadne velke problemy nemala, ako spomina Marianna (vykradnutie uctu). Vsetky reklamacie, ktore som mala, boli vyriesene kladne.

Ked sa budeme stazovat a nadavat na poplatky, zrejme si tym nepomozeme. Co moze kazdy z nas urobit je to, ze si vyberie banku a produkt, ktory mu najviac vyhovuje, aj vzhladom na poplatky - zefektivni mnozstvo svojich uctov, mnozstvo pohybov na ucte (platby cez ibanking, vklady/ vybery pobocka vs. karta), najde si najvhodnejsi balik poplatkov, prip. nebude mat ziaden ucet (osobne pre mna tazko myslitelne v dnesnej dobe...).

Mne osobne bezny ucet ulahcuje zivot. Vacsinu platieb mam na inkaso, takze sa nemusim starat, ci je nieco zaplatene alebo nie. Mojou jedinou povinnostou je zabezpecit dostatok financnych prostriedkov v potrebnom case.
ivo_b
13.05.09,14:58
Asi stale nechapes, ze ja nemam problem s bankou a s poplatkami ale so zrazkovou danou, ktora je v pripade uroku pre obcanov - nepodnikatelov nespravodliva, lebo im neumoznuje uplatnit si naklady.

A uviedol som to tu prave preto, ze mozno si tento fakt vsimne niekto, kto to vie ovplyvnit a zmenit. Ja na danove zakony zatial nemam ziadny vlyv, kedze nie som v politike, ani na MFSR. A ako radovy obcan sa hrach o stenu hadzat nechystam...