ichromekova
13.05.09,18:13
Ahojte poraďáci, potrebovala by som pomôcť.
Keď je vystavená zmluva o vedení účtovníctva na dobu určitú do 30.11.2009
a jeden zo zúčastnených by chcel dať teraz výpoveď, ako je to zo zákona, koľko je výpovedná lehota, keď v zmluve je udané, že zmluvu je možné ukončiť dohodou oboch zmluvných strán.
Ďakujem
Chobot
13.05.09,20:02
Ahojte poraďáci, potrebovala by som pomôcť.
Keď je vystavená zmluva o vedení účtovníctva na dobu určitú do 30.11.2009
a jeden zo zúčastnených by chcel dať teraz výpoveď, ako je to zo zákona, koľko je výpovedná lehota, keď v zmluve je udané, že zmluvu je možné ukončiť dohodou oboch zmluvných strán.
Ďakujem

A podľa akého zákona sa tá zmluva riadi? Podľa akého zákona je uzatvorená, resp. na aký zákon sa odvoláva?
ichromekova
14.05.09,14:58
Zmluva o vykonávaní podvojného účtovníctva - vedenie podvojného účtovníctva podľa príslušných právnych predpisov Zákona o účtovníctve č. 431/2002 Zb.z. Neodvoláva sa na nič iné.
Chobot
15.05.09,07:56
Zmluva o vykonávaní podvojného účtovníctva - vedenie podvojného účtovníctva podľa príslušných právnych predpisov Zákona o účtovníctve č. 431/2002 Zb.z. Neodvoláva sa na nič iné.

V tom prípade by som to považoval za zmluvu o vykonanie diela v zmysle Obchodného zákonníka diel IX.

A zmluve nemáte dohodnutú žiadnu výpovednú lehotu? Čo je uvedené v zmluve ohľadne ukončenia zmluvného vzťahu (okrem uplynutia doby určitej)?

Pokiaľ tam nič nie je, tak bohužiaľ v zmysle obch. zákonníka nie je možné takéto zmluvy vypovedať (v zákone sa hovorí leno odstúpení pri určitých podmienok - napr. ak cena za dielo je vyššia o 10% ako bolo dohodnuté, pri nedodaní diela a pod.). Nedá sa takto uzatvorená zmluva vypovedať. Môžete odstúpiť od zmluvy, ale budete povinný uhradiť dohodnutú sumu až do doby skončenia zmluvy.

Ešte je možnosť vzájomnou dohodou ukončiť zmluvu, ale musí s tým súhlasiť druhá strana.