MartuskaN
14.05.09,08:00
dobrý deň, poraďte mi prosim kedy treba požiadať o preplatenie nevyčerpanej dovolenky, ktorá mi zostala pred nástupom na materskú. Z materskej prechádzam na rodičovskú a neviem či mi ju môžu vyplatiť po uplynutí materskej alebo až po rodičovskej. Dovolenku som nečerpala na požiadanie šéfa, ktorý sľúbil že mi ju preplatí - takže by som o peniažky nerada prišla ...
ivka70
14.05.09,06:15
Preplatit dovolenku z dovodu MD alebo RD nie je zo zakona mozne.
Je to mozne iba pri ukonceni PP.

Mozes si ju vycerpat medzi MD a RD a to tak, ze nastupis do prace - teda zamestnavatel ta prihlasi, hned si vycerpas dovolenku a po jej ukonceni ta odhlasi z poistovni a poziadas si o rodicovsky prispevok.

Nevidim ale dovod takehoto jednania, kedze dovolenka ti z dovodu MD a RD neprepadne a bude sa ti prenasat aj 3 roky a vycerpat si ju mozes po ukonceni rodicovskej dovolenky, kedy sa ti urcite viac zide.
silviad
18.05.09,09:55
Mala by som ešte otázku k tejo téme. Nárok na dovolenku mám 25 dní, v 6/09 nastupujem na MD, koľko dovolenky si môžem vyčerpať do nástupu ?
Ďakujem za odpoveď!
alušik
18.05.09,10:10
Mala by som ešte otázku k tejo téme. Nárok na dovolenku mám 25 dní, v 6/09 nastupujem na MD, koľko dovolenky si môžem vyčerpať do nástupu ?
Ďakujem za odpoveď!
Obdobie MD (nie RD) sa berie ako odpracovaný čas, preto sa dovolenka za rok 2009 nekráti a pred nástupom na MD si ju môžete vyčerpať celú (t.j. 25 dní). ;)
veronikasad
18.05.09,10:23
Mala by som ešte otázku k tejo téme. Nárok na dovolenku mám 25 dní, v 6/09 nastupujem na MD, koľko dovolenky si môžem vyčerpať do nástupu ?
Ďakujem za odpoveď!
Ak si pred nástupom na MD nebola PN a máš odpracovaných 60 kal. dní, vznikne ti nárok na dovolenku za kal. rok už pred nástupom na materskú.
Mel1001
18.05.09,12:01
Ahojte,nasa zamestnankyna odchadza na matersku dovolenku v juni, v roku 2009 ma odpracovanych 44 dní a bola na PN 65 dní. Dovolenku jej vypočítame za odpracované dní?čiže dostane 4 dni,a + počas materskej dovolenke 12 dní pri nároku 25 dní?
Dakujem
brčko
18.05.09,19:29
Ahojte,nasa zamestnankyna odchadza na matersku dovolenku v juni, v roku 2009 ma odpracovanych 44 dní a bola na PN 65 dní. Dovolenku jej vypočítame za odpracované dní?čiže dostane 4 dni,a + počas materskej dovolenke 12 dní pri nároku 25 dní?
Dakujem

ku dnu nástupu na MD jej vzniká nárok na dovolenku len za odpracované dni, t.j. len 2/12-tiny z celoroč. nároku za 44odprac.dní.

Dni MD sa považujú za odpracované (vid § 144 ods.4 ZP), takže k 31.12.09 bude mať:
- odpracovaných dní vdaka dnom MD určite aspon 60 (čo je dôležité pre nárok na dovolenku za kalend.rok vid § 101 Zákonník práce) a
- neodpracovaných dní 65dní počas PN + príp. niekolko dní čerpania rod.dovol. v decembri 2009 (ak začína MD v 6/09, tak trvá cca do 12/09) napr. 10dní (soboty a nedele sa samozrejme nerátajú ani do odpr. ani do neodpracovaných)

Nárok na dovolenku za rok 2009 k 31.12.09 bude mať v plnej výške 25dní, t.j. bez krátenia, nakolko dovolenka za kalendárny rok sa kráti len v prípade, ak je neodprac. dní aspon 100 (vid § 109 Zákonník práce) a to nie je jej prípad (má ich 65+10 = 75).

Túto dovolenku jej môžete umožniť vyčerpať (v ZP sa píše určiť čerpanie) ešte pred nástupom na MD, ak je predpoklad, že jej PP bude trvať k 31.12.09 (napr. že nejde o PP na dobu určitú ...) vid § 113 ods. 1 Zákonník práce.
massarro
24.08.09,09:49
Dobrý deň,
prosím o radu. Naša zamestnankyňa bola od 16.12.2008 do 18.06.2009 na PN. Od 19.06.2009 nastúpila na MD. 31.08.2009 jej končí PP uzatvorený na dobu určitú.
Má nárok na dovolenku?

Ďakujem.
Chobot
24.08.09,10:03
Dobrý deň,
prosím o radu. Naša zamestnankyňa bola od 16.12.2008 do 18.06.2009 na PN. Od 19.06.2009 nastúpila na MD. 31.08.2009 jej končí PP uzatvorený na dobu určitú.
Má nárok na dovolenku?

Ďakujem.

Od 19. 6 do 31.8. odpracuje 51 dní, za čo jej vznikne nárok za dovolenku za odpracované dni v počte 1/12 za každých 21 odpracovaných dní. Takže jej nárok bude 2/12 z ročného nároku (20 alebo 25 dní - neuviedla si, aký má ročný nárok).
flaki
03.09.09,13:32
Dobrý deň, prosím o radu:
5.10.2008 som nastúpila do zamestnania ako učiteľka(8 týždňov dovolenky). Pracovnú zmluvu mám na čas určitý do 15.10.2009. Od 7.5.2009 som na PN (tehotenstvo). V roku 2009 som čerpala 12,5 dňa dovolenky. Prosím vás, ako je to s mojou dovolenkou,ak budem na PN až do skončenia pracovného pomeru? Na koľko dní dovolenky mám ešte nárok a ako ju mám čerpať resp. musia mi ju preplatiť?
Ďakujem
Zuzana
Tweety
03.09.09,13:39
Dobrý deň, prosím o radu:
5.10.2008 som nastúpila do zamestnania ako učiteľka(8 týždňov dovolenky). Pracovnú zmluvu mám na čas určitý do 15.10.2009. Od 7.5.2009 som na PN (tehotenstvo). V roku 2009 som čerpala 12,5 dňa dovolenky. Prosím vás, ako je to s mojou dovolenkou,ak budem na PN až do skončenia pracovného pomeru? Na koľko dní dovolenky mám ešte nárok a ako ju mám čerpať resp. musia mi ju preplatiť? Pri skončení PP nevyčerpanú dovolenku musia preplatiť.
Ďakujem
Zuzana
Odpoveď v texte.
ivka70
03.09.09,14:08
Dobrý deň, prosím o radu:
5.10.2008 som nastúpila do zamestnania ako učiteľka(8 týždňov dovolenky). Pracovnú zmluvu mám na čas určitý do 15.10.2009. Od 7.5.2009 som na PN (tehotenstvo). V roku 2009 som čerpala 12,5 dňa dovolenky. Prosím vás, ako je to s mojou dovolenkou,ak budem na PN až do skončenia pracovného pomeru? Na koľko dní dovolenky mám ešte nárok a ako ju mám čerpať resp. musia mi ju preplatiť?
Ďakujem
Zuzana

Este by bolo dobre napisat datum nastupu na matersku dovolenku, lebo aj za tu vznika narok na dovolenku.

Ak by nastup na matersku bol az po 15.10.,
tak narok 8 T = 40 dni / 12 * 9 = 30 dni bude krateny o 1/12 za 116 neodpracovanych dni, teda 3 dni, narok by mal byt 27 dni celkovo.
tehulka333
10.10.11,12:13
a co v pripade ze nenastupi do toho isteho zamestnania?
ivka70
10.10.11,12:15
a co v pripade ze nenastupi do toho isteho zamestnania?

V takom pripade snad musi byt nejakym zakonnym sposobom PP ukonceny, nie?
rodina1
10.10.11,12:15
a co v pripade ze nenastupi do toho isteho zamestnania?

Pri ukončení PP jej bude dovolenka preplatená.
galanta
30.03.12,11:43
Ahoj a dopredu ďakujem za rady a postrehy:zaujímalo by ma: 1,Som na RD do 3/2013,od septembra 2012by som chcela nastúpiť do práce,ale k inému zamestnávateľlovi,už teraz si chcem dať výpoveď pôvodnému zamestnávateľovi,musí mi zamestnávateľ v tomto prípade preplatiť dovolenku za obdobie MD?Alebo si ju musím vyčerpať? 2,bola som na MD v roku 2008,náväzne som z RD prestúpila opäť na MD v roku 2010,preplatí mi dovolenku za obe MD? 3,Doteraz som bola zamestnaná,ale kým nenastúpim do novej práce ,čo bude v septembri,budem mať medzi zamestnaniami pauzu.Budem Však stále na RD,znamená to pre mňa nejakú nevýhodu?Zatiaľ som na žiadnu neprišla,ale kto vie.... Ďakujem za odpoved.
Tweety
30.03.12,11:45
Ahoj a dopredu ďakujem za rady a postrehy:zaujímalo by ma: 1,Som na RD do 3/2013,od septembra 2012by som chcela nastúpiť do práce,ale k inému zamestnávateľlovi,už teraz si chcem dať výpoveď pôvodnému zamestnávateľovi,musí mi zamestnávateľ v tomto prípade preplatiť dovolenku za obdobie MD?Alebo si ju musím vyčerpať? 2,bola som na MD v roku 2008,náväzne som z RD prestúpila opäť na MD v roku 2010,preplatí mi dovolenku za obe MD? 3,Doteraz som bola zamestnaná,ale kým nenastúpim do novej práce ,čo bude v septembri,budem mať medzi zamestnaniami pauzu.Budem Však stále na RD,znamená to pre mňa nejakú nevýhodu?Zatiaľ som na žiadnu neprišla,ale kto vie.... Ďakujem za odpoved.
Do druhého zamestnania môžeš nastúpiť aj bez toho, aby si odišla z prvého. Ak odídeš, nevyčerpanú dovolenku musí zamestnáv. preplatiť.
galanta
30.03.12,11:52
Ako môžem ostať u pôvodného zamestnávateľa/podotýkam že je to aj nemožé kvôli tomu,že sme sa presťahovali/aj u nového? U oboch predsa nemôžem byť v hlavnom pracovnom pomere? Alebo mi niečo ušlo?
A aj keď si dám u toho prvého výpoď ja,musia mi tú dovolenku preplatiť?Alebo je to len v prípade,že by mi výpoveď dali oni?
Tweety
30.03.12,11:53
Ako môžem ostať u pôvodného zamestnávateľa/podotýkam že je to aj nemožé kvôli tomu,že sme sa presťahovali/aj u nového? U oboch predsa nemôžem byť v hlavnom pracovnom pomere? Alebo mi niečo ušlo?
A aj keď si dám u toho prvého výpoď ja,musia mi tú dovolenku preplatiť?Alebo je to len v prípade,že by mi výpoveď dali oni?
AK je to tak, potom môžeš skončiť dohodou, alebo výpoveďou. O preplatení som už napísala jasne, nie?
galanta
30.03.12,12:07
Ďakujem,stále sa obávam,že v tom bude nejaký zádrhel,preto toľko otázok.Ešte jedna otázočka.Výpoveď si dám u starého zamestnávateľa už teraz,k novému nastúpim v septembri počas celej tejto doby budem stále na RD.Je nejaká nevýhoda vyplývajúca z pauzy medzi zamestnaniami keď som stále na RD?Myslím tým,dôchodkové,zdravotné atď?
veronikasad
30.03.12,12:25
Ďakujem,stále sa obávam,že v tom bude nejaký zádrhel,preto toľko otázok.Ešte jedna otázočka.Výpoveď si dám u starého zamestnávateľa už teraz,k novému nastúpim v septembri počas celej tejto doby budem stále na RD.Je nejaká nevýhoda vyplývajúca z pauzy medzi zamestnaniami keď som stále na RD?Myslím tým,dôchodkové,zdravotné atď?
ano je, nikto za teba nebude platitelom poistenia v nezamestnanosti.

Doporučujem výpoveď súčasnému zamestnávatelovi poslať koncom júna, aby výpovedná doba končila 31.8.
galanta
30.03.12,18:37
Tušila som ,že v tom bude nejaký háčik.Ďakujem za odpoveď.Takže sa spýtam inak.Keď požiadam zamestnávateľa teraz o čerpanie dovolenky,musí mi vyhovieť?
veronikasad
30.03.12,18:41
Tušila som ,že v tom bude nejaký háčik.Ďakujem za odpoveď.Takže sa spýtam inak.Keď požiadam zamestnávateľa teraz o čerpanie dovolenky,musí mi vyhovieť?
Z akého dôvodu to chceš urobiť ?

Nástup na dovolenku určuje zamestnávatel. Počas čerpania riadnej dovolenky sa prerušuje rodičovská dovolenka-nie poberanie rod.príspevku. Ak má zamestnávatel tvoje miesto obsadené pracovníkom na dobu určitú, ktorá končí nástupom do práce (tým sa považuje aj čerpanie riadnej dovolenky) nebude s tým súhlasiť.
galanta
30.03.12,18:44
Z jednoduchého...Chcem peniaze už teraz.Robí to cca 900€,fakt by sa nám zišli.Takže mi ju musia umožniť vybrať?
veronikasad
30.03.12,18:46
Z jednoduchého...Chcem peniaze už teraz.Robí to cca 900€,fakt by sa nám zišli.Takže mi ju musia umožniť vybrať?
Nemusia teraz, musia ti ju preplatiť pri skončení prac.pomeru (dôvod som doplnila v predch.príspevku)
galanta
30.03.12,19:04
Ďakujem za upresnenie.A môžu sa mi prekrývať dve zamestnania v hlavnom pracovnom pomere?Lebo o presnom dátume nástupu do novej práce sa dozviem až v auguste a je dosť možné,že to bude týždeň pred jeho koncom augusta.Keď si však dám v dvojmesačnom predstihu z pôvodnej práce výpoveď k 31,8,,obe zamestnania sa mi budú pprekrývať.Neviem,či je lepšie aby sa prekrývali/ak je to vôbec možné/alebo aby tam zostala prípadná týždňová pauza.