TIBOR_1
19.07.05,13:02
Majiteľ firmy nám strhol staré dovolenky z r.2004,
ze môžeme len 5 dní použit v r. 2005.
Je to možne aby neplatil ZP § 113 ??
bea
19.07.05,11:22
Ak to bol zostatok dovolenky z r. 2004, tak máte nárok čerpať do konca r. 2005. Až potom dovolenka z r. 2004 prepadne.
Jura
19.07.05,11:27
Zamestnávateľ určil jej čerpanie ? Lebo ak nie tak je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roka.
Daskale
19.07.05,11:35
Zamestnávateľ je povinný Vám ju poskytnúť do konca roku 2005. O tom, že môže dovolenka prepadnúť neviem, spravidla, pokiaľ nie je možné ju vyčerpať sa preplatí nárok z minulého roka.
Sany
19.07.05,11:38
Zamestnávateľ je povinný Vám ju poskytnúť do konca roku 2005. O tom, že môže dovolenka prepadnúť neviem, spravidla, pokiaľ nie je možné ju vyčerpať sa preplatí nárok z minulého roka.dovolenka sa už nesmie preplácať, len pri skončení pracovného pomeru. Ono to s tými piatimi dňami je dosť diskutabilné....
Sany
19.07.05,11:45
dovolenka sa už nesmie preplácať, len pri skončení pracovného pomeru. Ono to s tými piatimi dňami je dosť diskutabilné....
§ 113 ods.2 hovorí, že zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň 4 týždňov dovolenky v kal.roku, ak má na ne nárok.......Ja ako zamestnávateľ poviem zamestnancovi, aby si dovolenku vyčerpal, ale on nechce, lebo chce si ju šetriť do ďalšieho roku....avšak po jednej debate s daňovákom si nie som istá, či vytvorená rezerva na viac dní dovolenky je vôbec daňovo uznaným nákladom, nakoľko presahuje tých päť dní, ktoré by sa mi pri ideálnom stave u zamestnanca prenášali do ďalšieho roka.
TIBOR_1
19.07.05,11:49
ale ked neurcí čerpanie dovolenky?
§ 113 ods.2 hovorí, že zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň 4 týždňov dovolenky v kal.roku, ak má na ne nárok.......Ja ako zamestnávateľ poviem zamestnancovi, aby si dovolenku vyčerpal, ale on nechce, lebo chce si ju šetriť do ďalšieho roku....avšak po jednej debate s daňovákom si nie som istá, či vytvorená rezerva na viac dní dovolenky je vôbec daňovo uznaným nákladom, nakoľko presahuje tých päť dní, ktoré by sa mi pri ideálnom stave u zamestnanca prenášali do ďalšieho roka.
endrju
19.07.05,11:58
ale ked neurcí čerpanie dovolenky? Treba o dovolenku požiadať. Najčastejšie vyplnením dovolenkového lístka, ktorý sa dá vedúcemu podpísať. :cool:
Podpisom vedúceho je dovolenka "určená".:p
Ak vedúci odmietne "určiť" dovolenku aj takýmto spôsobom, tak je to dôvod na "diskusiu" s vedúcim na inej úrovni. Napríklad, prostredníctvom inšpektorátu práce.

Ak bude zamestnanec čakať na "určenie" dovolenky vedúcim, tak sa nemusí tohoto "aktu" dočkať a dovolenka mu prepadne.
Vedúcemu (najmä, ak vedúci je súčasne majiteľom) vyhovuje ak sa nečerpá dovolenka. Má nižšie náklady a ...

Zamestnanec v prípade, že nevyčerpá dovolenku do konca roka nasledujúceho po vzniku nároku na dovolenku a z tohoto dôvodu mu nárok na dovolenku prepadne, sa môže sťažovať len a len na "lampárni".:(
TIBOR_1
19.07.05,12:02
Dobre prepadne le na konci roku 2005 nie?
Treba o dovolenku požiadať. Najčastejšie vyplnením dovolenkového lístka, ktorý sa dá vedúcemu podpísať. :cool:
Podpisom vedúceho je dovolenka "určená".:p
Ak vedúci odmietne "určiť" dovolenku aj takýmto spôsobom, tak je to dôvod na "diskusiu" s vedúcim na inej úrovni. Napríklad, prostredníctvom inšpektorátu práce.

Ak bude zamestnanec čakať na "určenie" dovolenky vedúcim, tak sa nemusí tohoto "aktu" dočkať a dovolenka mu prepadne.
Vedúcemu (najmä, ak vedúci je súčasne majiteľom) vyhovuje ak sa nečerpá dovolenka. Má nižšie náklady a ...

Zamestnanec v prípade, že nevyčerpá dovolenku do konca roka nasledujúceho po vzniku nároku na dovolenku a z tohoto dôvodu mu nárok na dovolenku prepadne, sa môže sťažovať len a len na "lampárni".:(
endrju
19.07.05,12:08
Dobre prepadne len na konci roku 2005 nie? Presne tak.

Na "odľahčenie" diskusie prikladám jeden vtip na túto tému (patril by síce do rubriky "Po Porade", ale dúfam, že nikto mi zaň nevynadá ani v tejto rubrike).

> Vedúci:
> "Máte radi teplé pivo?"
> Zamestnanci:
> "Nie."
> Vedúci:
> "Máte radi upotené ženy?"
> Zamestnanci:
> "Nie."
> Vedúci:
> "Dohodnuté, dovolenky budete čerpať v zime."

:eek:
Daskale
19.07.05,12:12
Vyborne, čím dlhšie čítam, tým viac som na prášky.... toľko vecí mi uniklo.. Ešteže Vás mám a aj so zmyslom pre humor:D Vďaka...
TIBOR_1
19.07.05,12:20
Ešte jedna otázka?
ked dotyčný mal úraz zavynené inou osobou a majiteľ o tom vedel ,zesi má vytvoriť fond na výplatu starej dovolenky ???
Presne tak.

Na "odľahčenie" diskusie prikladám jeden vtip na túto tému (patril by síce do rubriky "Po Porade", ale dúfam, že nikto mi zaň nevynadá ani v tejto rubrike).

> Vedúci:
> "Máte radi teplé pivo?"
> Zamestnanci:
> "Nie."
> Vedúci:
> "Máte radi upotené ženy?"
> Zamestnanci:
> "Nie."
> Vedúci:
> "Dohodnuté, dovolenky budete čerpať v zime."

:eek:
Sany
19.07.05,12:21
ale ked neurcí čerpanie dovolenky?Toto je práve to diskutabilné. Ja ako zamestnávateľ poviem zamestnancovi začiatkom decembra, že má ešte napr. 15 dní dovolenky a môže mu ostať len 5 podľa ZP ( keďže som bola povinná mu určiť jej čerpanie). Ja môžem podľa toho tvoriť rezervy uznané do nákladov len na 5 dní, ktoré som nebola povinná určiť. Je na zamestnancovi, či si ich v tom decembri vyčerpá, alebo prepadnú. Inak, najlepšie je dohodnúť so zamestnancom už na začiatku roka, aby si to sledoval, ale inak to riešime aj tak, že dovolenka sa vypíše, ale v skutočnosti si ju vyčerpá až niekedy neskôr (ale to je už interná vec každého, záleží na firme, ochote a vzťahoch - to nie je oficiálne). Ale z hľadiska navonok - dovolenka tak ako má byť, nemám obavy z nadmernej tvorby rezerv......
Sany
19.07.05,12:23
Ešte jedna otázka?
ked dotyčný mal úraz zavynené inou osobou a majiteľ o tom vedel ,zesi má vytvoriť fond na výplatu starej dovolenky ???prečítaj si prosím dôkladne ten §113.
TIBOR_1
19.07.05,12:26
A keď bol PN posledne 4 mesiace a nemohol čerpať dovolenku?
Toto je práve to diskutabilné. Ja ako zamestnávateľ poviem zamestnancovi začiatkom decembra, že má ešte napr. 15 dní dovolenky a môže mu ostať len 5 podľa ZP ( keďže som bola povinná mu určiť jej čerpanie). Ja môžem podľa toho tvoriť rezervy uznané do nákladov len na 5 dní, ktoré som nebola povinná určiť. Je na zamestnancovi, či si ich v tom decembri vyčerpá, alebo prepadnú. Inak, najlepšie je dohodnúť so zamestnancom už na začiatku roka, aby si to sledoval, ale inak to riešime aj tak, že dovolenka sa vypíše, ale v skutočnosti si ju vyčerpá až niekedy neskôr (ale to je už interná vec každého, záleží na firme, ochote a vzťahoch - to nie je oficiálne). Ale z hľadiska navonok - dovolenka tak ako má byť, nemám obavy z nadmernej tvorby rezerv......
TIBOR_1
19.07.05,12:29
však práve , že má mu umožniť čerpanie do konca budúceho kal. roka. Správne som to pochopil?
prečítaj si prosím dôkladne ten §113.
Sany
19.07.05,12:32
však práve , že má mu umožniť čerpanie do konca budúceho kal. roka. Správne som to pochopil?Áno, v tomto prípade by som bez obáv preniesla celý zvyšok a aj vytvorila daňovo uznateľnú rezervu.
Jura
19.07.05,12:32
Keď hovoríš o 4 mesiacoch tak, tam už nastupuje krátenie za prvých 100 takto zameškaných prac. dní o jednu dvanástinu a zakaždých ďalších 22 dní rovnako o jednu dvanástinu. Jedine v prípade prac. úrazu alebo choroby z povolania, za ktorú
zamestnávateľ zodpovedá sa dovolenka nekráti.
endrju
19.07.05,12:41
Ja ako zamestnávateľ poviem zamestnancovi začiatkom decembra, že má ešte napr. 15 dní dovolenky a môže mu ostať len 5 podľa ZP ( keďže som bola povinná mu určiť jej čerpanie). Ja môžem podľa toho tvoriť rezervy uznané do nákladov len na 5 dní, ktoré som nebola povinná určiť. Je na zamestnancovi, či si ich v tom decembri vyčerpá, alebo prepadnú. Sany, súhlasím s tým, že ak zamestnávateľ vyzve zamestnanca na čerpanie dovolenky v dostatočnom predstihu a nie sú nejaké objektívne dôvody brániace vyčerpaniu dovolenky, tak by si zamestnanec mal dovolenku vyčerpať. V tom prípade je asi aj celkom spravodlivé ak je dovolenka nemilosrdne "určená" a náhrada za ňu vyplatená v decembri aktuálneho roku tak, aby sa do nasledujúceho roku prenášalo najviac tých 5 dní "starej" dovolenky. Či sa dohodne zamestnávateľ so zamestnancom na prípadnom čerpaní v niektorom neskoršom termíne je už skutočne len vecou dohody "mimo záznam".

Akosi mi však uniklo, že zo Zákonníka práce povinne vyplýva maximálny zostatok "starej" dovolenky 5 dní a že podľa tohoto je možné vytvoriť rezervy len na náhradu za 5 dní. Môžu sa vyskytnúť predsa prevádzkové dôvody, pre ktoré nie je možné vyčerpať dovolenku v aktuálnom roku. Môže nastať prípad, ktorý popisuje Tibor_1 (úraz s dlhodobou PN niekedy v septembri a pod.). V takýchto prípadoch by podľa môjho názoru ani daňový úrad nemal mať dôvod na spochybnení "nákladovosti" rezervy na preplatenie starej dovolenky nad spomínaných 5 dní.
TIBOR_1
19.07.05,12:47
Teraz presný prípad: marod od 8.6.2004, presne vymeškal 148 dni to znamená , že za 100 dní 1/12 a 2x22 dni tiez 2x1/12 dokopy odrátat ked ma narok na 25 dni 25/12=2,080 tak 3x2dni správne?
Keď hovoríš o 4 mesiacoch tak, tam už nastupuje krátenie za prvých 100 takto zameškaných prac. dní o jednu dvanástinu a zakaždých ďalších 22 dní rovnako o jednu dvanástinu. Jedine v prípade prac. úrazu alebo choroby z povolania, za ktorú
zamestnávateľ zodpovedá sa dovolenka nekráti.
Sany
19.07.05,12:48
endrju, vyplýva mi to práve z tej blbej vety, že "je povinný určiť......". A čo sú objektívne dôvody? Podľa mňa každý zamestnanec vie v dostatočnom predstihu - celý rok, že má nárok na dovolenku. A ak na začiatku roka upozorním zamestnanca, že si ju musí vyčerpať tak, aby mu ostalo maximálne 5 dní, to je dostatočný predstih. Samozrejme, v objektívnycj prípadoch je to obhájiteľné aj pred daňovým úradom.
TIBOR_1
19.07.05,12:52
Kde sa to píše , že max. 5 dní?
Sany, súhlasím s tým, že ak zamestnávateľ vyzve zamestnanca na čerpanie dovolenky v dostatočnom predstihu a nie sú nejaké objektívne dôvody brániace vyčerpaniu dovolenky, tak by si zamestnanec mal dovolenku vyčerpať. V tom prípade je asi aj celkom spravodlivé ak je dovolenka nemilosrdne "určená" a náhrada za ňu vyplatená v decembri aktuálneho roku tak, aby sa do nasledujúceho roku prenášalo najviac tých 5 dní "starej" dovolenky. Či sa dohodne zamestnávateľ so zamestnancom na prípadnom čerpaní v niektorom neskoršom termíne je už skutočne len vecou dohody "mimo záznam".

Akosi mi však uniklo, že zo Zákonníka práce povinne vyplýva maximálny zostatok "starej" dovolenky 5 dní a že podľa tohoto je možné vytvoriť rezervy len na náhradu za 5 dní. Môžu sa vyskytnúť predsa prevádzkové dôvody, pre ktoré nie je možné vyčerpať dovolenku v aktuálnom roku. Môže nastať prípad, ktorý popisuje Tibor_1 (úraz s dlhodobou PN niekedy v septembri a pod.). V takýchto prípadoch by podľa môjho názoru ani daňový úrad nemal mať dôvod na spochybnení "nákladovosti" rezervy na preplatenie starej dovolenky nad spomínaných 5 dní.
endrju
19.07.05,13:03
endrju, vyplýva mi to práve z tej blbej vety, že "je povinný určiť......". A čo sú objektívne dôvody? Podľa mňa každý zamestnanec vie v dostatočnom predstihu - celý rok, že má nárok na dovolenku. A ak na začiatku roka upozorním zamestnanca, že si ju musí vyčerpať tak, aby mu ostalo maximálne 5 dní, to je dostatočný predstih. Samozrejme, v objektívnycj prípadoch je to obhájiteľné aj pred daňovým úradom.
Sany, okrem súhlasu cez tlačidlo "Súhlasím" pripájam už len niečo z vlastnej skúsenosti.

Môj zamestnávateľ ma tiež "upozorní" dostatočne dlho vopred, že mám nevyčerpanú dovolenku. Vzápätí reagujem oznámením termínov, v ktorých ju chcem vybrať. Moja odpoveď je sprevádzaná len mlčaním. Keď prídem niekoľko dní pred oznámeným termínom s dovolenkovým lístkom za vedúcim, tak tie pohľady zo strany vedúceho zaháňajú akúkoľvek chuť na dovolenku.
A vyskytne sa pritom aj komentár typu "O.K. Dovolenku v tomto termíne schvaľujem v plnom rozsahu, ale v prvý deň dovolenky treba ešte vycestovať k zákazníkovi X, na tretí deň k zákazníkovi Y a okrem toho je tu jedna zákazka, ktorá nám "spadla do náručia" včera a termín ukončenia je dva dni pred koncom Tvojej dovolenky.
A tak "sme dohodnutí" náramne rýchlo v duchu toho vtipu, ktorý som uviedol už skôr...:eek:
KEJKA
19.07.05,15:28
ak je nárok 25 dní a zamestnávateľ má určiť 20 dní, tak rzdiel 5 dní je tá dovolenka, ktorá prechádza do dalsieho roka, ak si ju zamestnanec nevyčerpá dobrovolne.
Paula
19.07.05,15:48
Príklad z praxe: Schopné vedenie získa dobré zákazky, vďaka čomu je možné zamestnancom zvýšiť mzdu. Na druhej strane však zamestnanci nestihnú vyčerpať dovolenku (súhlasia s tým) v danom roku. Budeme sa držať zákona o 5-tich dňoch , niektoré zákazky odmietneme, dovolenky sa vyčerpajú ...ale platy "zamrznú" ? Začarovaný kruh :)
KEJKA
19.07.05,16:16
zákonníl práce hovorí o konci nasledujúceho roka. Ak sú dva roky po sebe bohaté na zákazky, treba zvýšiť počet pracovníkov. Na tú dovolenku je nárok bez debaty. Na jej čerpanie dvojročná lehota dostatočne dlhá.
TIBOR_1
19.07.05,16:38
Presne o tomto je ten problém.Ale ked majitel neurcil 4 týždne dovolenky tak ako to mam chápať? Aj tak len 5 dni možem vyčerpať?
zákonníl práce hovorí o konci nasledujúceho roka. Ak sú dva roky po sebe bohaté na zákazky, treba zvýšiť počet pracovníkov. Na tú dovolenku je nárok bez debaty. Na jej čerpanie dvojročná lehota dostatočne dlhá.
TIBOR_1
19.07.05,16:41
ak je nárok 25 dní a zamestnávateľ má určiť 20 dní, tak rzdiel 5 dní je tá dovolenka, ktorá prechádza do dalsieho roka, ak si ju zamestnanec nevyčerpá dobrovolne.
Ďakujem Linda.
A presne kde sa cituje ten zákon že majiteľ určí 4 týždne dovolenky?
KEJKA
19.07.05,16:42
nie, nerobila by som si zbytočné starosti. Na konci roka vymazávame dovolenky od 26 dní vyššie, teda zamestanenc vstupuje do dalsieho roka s celkovým nárokom 50 dní maximálne (predchádzajúci rok a bežný rok).
KEJKA
19.07.05,16:43
hovorí sa o tom v predchádzajúcich príspevkoch, vraj Zákonník práce. Neoverovala som si to.

Ďakujem Linda.
A presne kde sa cituje ten zákon že majiteľ ur
í 4 týždne dovolenky?
TIBOR_1
19.07.05,17:07
100% pravda
endrju
19.07.05,18:25
A presne kde sa cituje ten zákon že majiteľ určí 4 týždne dovolenky?
Zákonník práce
§ 113


(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.

(2) Ak si zamestnanec nemôže dovolenku vyčerpať v kalendárnom roku z naliehavých prevádzkových dôvodov alebo preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci, je zamestnávateľ povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roka. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok a ak určeniu dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne jej zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení rodičovskej dovolenky.
sea
19.07.05,18:39
Pozri Zákonník práce § 111 - hlavne ukážte majiteľovi že chybu spravil on, podľa tohoto paragrafu určuje nástup na dovolenku zamestnávateľ a tak aby bola vyčerpaná spravidla do konca kalendárneho roku - takto nejako to tam je !

Držím palce !
TIBOR_1
20.07.05,07:52
A kde sa môžem sťažovať není sním ani reč teraz ,asi je vedomý svojej chyby!
Pozri Zákonník práce § 111 - hlavne ukážte majiteľovi že chybu spravil on, podľa tohoto paragrafu určuje nástup na dovolenku zamestnávateľ a tak aby bola vyčerpaná spravidla do konca kalendárneho roku - takto nejako to tam je !

Držím palce !
endrju
20.07.05,08:05
A kde sa môžem sťažovať není sním ani reč teraz ,asi je vedomý svojej chyby!
Najprv by som požiadal zamestnávateľa písomne o informáciu o tom ako mi bol vypočítaný nárok na dovolenku.
Počkal by som 30 dní na odpoveď.
Ak by som odpoveď dostal, rozhodoval by som sa ďalej podľa jej obsahu.
Ak by som odpoveď nedostal, existuje inšpektorát práce.
Okrem toho existujú aj odbory. Odborové centrály členom odborov v takýchto prípadoch poskytujú bezplatnú právnu pomoc.
TIBOR_1
20.07.05,08:30
Ďakujem, asi tak aj spravím.
Najprv by som požiadal zamestnávateľa písomne o informáciu o tom ako mi bol vypočítaný nárok na dovolenku.
Počkal by som 30 dní na odpoveď.
Ak by som odpoveď dostal, rozhodoval by som sa ďalej podľa jej obsahu.
Ak by som odpoveď nedostal, existuje inšpektorát práce.
Okrem toho existujú aj odbory. Odborové centrály členom odborov v takýchto prípadoch poskytujú bezplatnú právnu pomoc.