takar
14.05.09,11:09
Dobry den!
Prosim vas o poradu! Ja som momentalne nezamestnany , evidovany na urad. prace! Manzelka podnika v autodoprave a chcel by som jej vypomahat (soferovat). Mozem robit u nej bez dohody? Alebo musi ma zamestnat ? Dakujem za odpovede!
dragan.michal
14.05.09,09:12
neviem presne, ale myslim ze v pribuzenskom pomere sa to da nazvat ako vypomoc a netreba ziadnu zmluvu.

avsak neviem presne
Xanti
14.05.09,09:18
neviem presne, ale myslim ze v pribuzenskom pomere sa to da nazvat ako vypomoc a netreba ziadnu zmluvu.

avsak neviem presne ale ja mám pocit, že toto platí len v prípade, že je zamestnaný u niekoho iného ( tj. že platia sa za neho odvody do SP ). Takar podľa mňa kludne Ti môže mng. urobiť dohodu o pracovnej činnosti abo o vykonaní práce, takto môžeš robiť a ak neprekročíš príjem tak ťa nevyradia z UP.
Kvietocek
14.05.09,09:23
Určite treba pracovny vztah mat potvrdeny pisomne, ci uz cez dohodu,pracovnú zmluvu alebo iny doklad aj napriek tomu ze manzel alebo manzelka je moj buduci sef/ka.
takar
14.05.09,09:23
Dakujem za rychlu odpoved! Neviete nahodou, ze ktory zakon to cituje?
takar
14.05.09,09:30
Prosim vas, ake odvody treba platit pri dohode o vykonani prace? Myslim do SP,ZP...atd. Na urade prace tvrdili ze do 130 eur mozem mat prijem!
Danielle369
14.05.09,09:31
Vypomáhanie manželovi (manželke)
Manželia môžu spoločne podnikať aj tak, že jeden z nich bude partnerovi – podnikateľovi, pri podnikaní pomáhať, napríklad bude mu viesť účtovníctvo, pomôže mu v predajni pri predaji, pri zásobovaní a podobne. Takéto vzájomné vypomáhanie pri podnikaní je možné od 1. 7. 2006 bez pokuty od pracovníkov Inšpektorátu bezpečnosti práce podľa novely zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní v znení neskorších predpisov (ďalej len ZNPaNZ). Doplnením § 2a zákona sa upresnilo, čo nie je nelegálna práca a čo nie je nelegálne zamestnávanie.

Do nadobudnutia platnosti novely ZNPaNZ museli manželia, ktorí spolu podnikali, ale len jeden z nich mal povolenie na výkon podnikateľskej činnosti (druhý z manželov bol najčastejšie zamestnaný alebo bol študentom vysokej školy, alebo bol dôchodcom a manželovi – podnikateľovi, len vypomáhal) vyriešiť prítomnosť svojho partnera v podnikateľskej prevádzke uzavretím pracovnej zmluvy alebo dohody (dohoda o vykonaní práce alebo dohoda o brigádnickej práci študentov) alebo vybavením si povolenia na výkon podnikateľskej činnosti, čo však niekedy nebolo pre manželov výhodné.

Kto môže partnerovi – podnikateľovi, vypomáhať

Partnerovi – podnikateľovi, môžu od 1. 7. 2006 pri výkone podnikateľskej činnosti vypomáhať podľa ustanovenia § 2a ZNPaNZ:
• príbuzní v priamom rade, ktorými sú podľa § 117 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov otec, syn, vnuk, mama, dcéra a vnučka,
• súrodenec,
• manžel (manželka),
ak spĺňajú podmienku, že:
• sú dôchodkovo poistení alebo
• sú poberateľom dôchodku, alebo
• sú žiakom alebo študentom do 26 rokov veku.

V prípade vypomáhania medzi manželmi môže bez pokuty vypomáhať napríklad manželovi – podnikateľovi, manželka, ktorá je napríklad:
• študentkou vysokej školy a má menej ako 26 rokov,
• zamestnaná u zamestnávateľa, s ktorým má uzavretú pracovnú zmluvu (zamestnávateľ odvádza dôchodkové poistenie do SP),
• manželka, ktorá nepracuje (je v domácnosti), ale platí si dobrovoľne dôchodkové poistenie do SP,
• poberateľkou starobného dôchodku,
• poberateľkou predčasného starobného dôchodku,
• poberateľkou invalidného dôchodku.

Povinnosti partnera – podnikateľa

Partner, podnikateľ, nemá žiadne povinnosti spojené s vypomáhaním druhého partnera pri výkone jeho podnikateľskej činnosti, t. j. neodvádza žiadne odvody ani dane a vypomáhanie partnera nikde nevykazuje. Jedinou jeho povinnosťou je preukázať pri kontrole, že osoba, ktorá mu vypomáha, spĺňa podmienky ustanovené v § 2a ZNPaNZ, t. j. že je jeho manželka (manžel) a že je dôchodkovo poistená alebo že je poberateľkou (poberateľom) dôchodku alebo je študentkou (študentom), ktorý má menej ako 26 rokov.

Partner – podnikateľ, nemá žiadne povinnosti, ale nemá ani žiadne práva, t. j. na základe toho, že mu partner vypomáha, nemôže mu vyplatiť odmenu, ktorú si môže započítať ako výdavok daňový, ktorý ovplyvňuje ZD.


S-EPI, s. r. o., Martina Rázusa 23A
Xanti
14.05.09,09:44
Prosim vas, ake odvody treba platit pri dohode o vykonani prace? Myslim do SP,ZP...atd. Na urade prace tvrdili ze do 130 eur mozem mat prijem!
No ked si zamestnaný na dohodu tak do SP ani do ZP neodvádzaš nič. Jedine ak by si chcel dobrovolne si platiť. Max. tak dan z príjmu zo mzdy ak ovšem nepodpíšeš mng. vyhlásenie. A mng. za teba bude odvádzať odvody do SP ale len na úrazové a garančné poistenie ( cca bajočko 1% z príjmu jestli se nepletu :D)
takar
14.05.09,09:46
Dakujem velmi pekne za opovede! Takze ja nepatrim do tej skupiny, lebo nemam dochodkove poistenie (urad prace neplati, len do ZP! Asi bude treba ta dohoda o vykonani prace....
Xanti
14.05.09,09:47
Tak tak ako hovoríš, bude treba Ti tú dohodu o vykonaní práce. Aby mng. nemala problémy s nelegálnym zamestnávaním.
hanelie
14.05.09,10:11
dohoda o vykonaní práce nerieši povinnosť /resp podmienku pri vypomáhaní manželovi/ dôchodkového poistenia
Xanti
14.05.09,10:25
dohoda o vykonaní práce nerieši povinnosť /resp podmienku pri vypomáhaní manželovi/ dôchodkového poistenia ako by nie? šak takar nebude mng. vypomáhať, ale bude zamestnaný na dohodu ako by to bolo u iných zamestnávateľov. :eek:
takar
14.05.09,10:27
Hm, uz neviem co mam robit...Nejedna sa o velku firmu, mame len dodavku...Vlastne ja soferujem ...len teraz som na urade prace,lebo mi dali vypoved v zamestna....
Xanti
14.05.09,10:29
Dohoda o pracovnej činnosti, alebo o vykonaní práce. Ináč to nepôjde. Nemôžeš oficiálne vypomáhať mng. ale môžeš byť u nej na dohodu zamestnaný.
hanelie
14.05.09,10:32
zamestnávateľ, ktorý zamestnáva na dohodu platí za dohodára povinne len GP a ÚP
hanelie
14.05.09,10:34
Nemôžeš oficiálne vypomáhať mng. ale môžeš byť u nej na dohodu zamestnaný.
ešte raz - môže vypomáhať, ale musí byť dôchodkovo poistený / hoci aj dobrovoľne - DOHODA NERIEŠI DOCHODKOVÉ POISTENIE!
Xanti
14.05.09,10:39
ešte raz - môže vypomáhať, ale musí byť dôchodkovo poistený / hoci aj dobrovoľne - DOHODA NERIEŠI DOCHODKOVÉ POISTENIE! Dobre pome o tom polemizovať, ja sa rada naučím niečo nové.
Mám firmu, a zamestnám suseda na dohodu o vykonaní práce ( sused je evidovaný nezamestnaný ) ... čiže je to v pohode
ale pokiaľ chcem zamestnať vlastného manžela na dohodu o vykonaní práce, budem za neho platiť odvod do GP a ÚP, tak ho nemôžem zamestnať na dohodu lebo je evidovaný nezamestnaný? Tak to myslíš?
Podľa mňa toto nedáva logiku. Lebo sa tam hovorí o výpomoci, že mng. môže vypomáhať ak bude dôchodkovo poistený. Ak nie je dôchodkovo poistený tak mi z toho vychádza, že vypomáhať nemôže ale zamestnať sa na dohodu u manželky môže. MÝLIM SA? Prosím vysvetlite mi to. Dakujem.:eek:
hanelie
14.05.09,10:48
ale pokiaľ chcem zamestnať vlastného manžela na dohodu o vykonaní práce, budem za neho platiť odvod do GP a ÚP, tak ho nemôžem zamestnať na dohodu lebo je evidovaný nezamestnaný? Tak to myslíš?
môžeš ho zamestnanť na dohodu aj keď je na ÚP / obmedzenie je v prijme - 65% zo ŽM



Ak nie je dôchodkovo poistený tak mi z toho vychádza, že vypomáhať nemôže ale zamestnať sa na dohodu u manželky môže.
áno, presne tak
Xanti
14.05.09,10:53
môžeš ho zamestnanť na dohodu aj keď je na ÚP / obmedzenie je v prijme - 65% zo ŽM no ved o tom píšem stále dokola a akurát Takar je z toho zmätený, lebo si písala o tom, že dohoda nerieši SP.

Takže zhrnuté: Takar mng. ťa môže zamestnať na dohodu o vykonaní práce.
takar
14.05.09,11:00
Prosim Vas , aku vyplatu(mzdu) je vhodne napisat do tej dohode, abysom nemusel platit dan?
Xanti
14.05.09,11:02
Takú aby ťa nevyradili z ÚP. Čiže oni ti na to odpovedali a aj ty si si to tu dnes písal. :D A pokiaľ podpíšeš u mng.
"V Y H L Á S E N I E
na zdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti" tak ten príjem sa Ti zdaňovať nebude lebo bude nizky.
veronikasad
14.05.09,11:39
dohoda o vykonaní práce nerieši povinnosť /resp podmienku pri vypomáhaní manželovi/ dôchodkového poistenia
Ak je manžel inak dôchodkovo poistený, nepotrebuje žiadnu dohodu - neporuší zákon o nelegálnej práci.
Ak dôchodkovo poistený nie je a navyše je evidovaný na úrade práce, musí ho manželka prihlasiť v SP ako dohodára. Platí preňho limit 350 hod. ročne na dohodu o vykonaní práce a max. 10 hod týždenne pri dohode o pracovnej činnosti a mesačný max. príjem 65 % životného minima - ako pre ktoréhokoľvek dohodára. Neberie sa do úvahy, že je to manžel.
takar
16.05.09,08:48
Dakujem Vam za odpovede!