miroslavbu
14.05.09,11:59
Sme tesne pred podpisom zmluvy o kúpe staršieho R D.
No, jeho momentálny majiteľ jednoznačne trvá na zaplatení plnej dojednanej
čiastky vopred, síce už po podpise zmluvy, ale pred podaním návrhu na vklad.
Preto i napriek tomu, že nie som žiadny paranojik mám troch z celej platby obavu. Preto sa chcem opýtať znalých, či sa dá urobiť návrh na vklad
trebárs v Bratislave ak je nehnuteľnosť v Košiciach. A ak áno, za aký čas
sú na katastroch povinný sa o takomto vklade informovať. /Proste ak sa urobí dnes poobede návrh na vklad v Bratislave, zajtra ráno to už bude evidované i v Košiciach?/
Pre istotu aby som nezostal ako kupujúci číslo 2 bez domu aj peňazí.
Cele sa to má uskutočniť už zajtra, preto súrne prosím o radu.
A ešte predávajúci nemá záujem o akýkoľvek iný spôsob zaplatenie.

Vrelá vďaka.
Lianka
14.05.09,10:10
Skor by som mala lepsi napad ohladom sposobu platby. Mam dobru skusenost s platbou cez notarsku uschovu - chrani to aj kupujuceho (ze svoje preniaze v pripade bezproblemoveho prevodu v katastri dostane), aj predavajuceho (peniaze zlozi notarovi v den podpisu zmluvy a notar ich moze previest kupujucemu az po vykonanie prevodu v katastri).

Je to aj fer, nakolko kupujuci uz v skutocnosti zaplatil (notarovi do uschovy), t. j. predavajuci ma istotu, ze kupujuci peniaze ma. A zaroven si aj kryty v pripade, ze by bol problem pri prevod v katastri, prip, by sa prevod neuskutocnil. Jedinu "nevyhodu" to ma pre kupujuceho v tom, ze peniaze nema k dispozicii hned, ale az po prevode vlastnictva v katastri.

Je to trosku drahsie, ale podla mojho nazoru za ten klud a zaruku beuproblemovosti to stoji.

Pozri aj temy:
http://www.porada.sk/t94172-uschova-penazi-v-banke-pri-kupe-bytu.html
http://www.porada.sk/t95360-ako-kupit-byt.html
Lianka
14.05.09,10:12
Aha, teraz citam, ze nema zaujem - no skoda. Ja by som preferovala svoj zaujem, t. j. zaujem kupujuceho.
mlisa
14.05.09,10:30
navrh na vklad treba podat na prislusnej sprave katastra, teda ak je nehnutelnost v kosiciach tak v kosiciach. Na dalsi den kataster vyznaci na LV plombu, t.j. ze sa nieco s LV deje. O vklade by mal rozhodnut do 30 dni, za predpokladu ze konanie neprerusi kvoli nedostatkom v navrhu.
Co sa tyka platby vopred, dajte si do zmluvy klauzulu o povinnosti poskytnutia sucinnosti oboch zmluvnych stran pri konani o vklade a pre pripad porusenia moznost odstupit od zmluvy (co znamena vratenie si vsetkeho co sa uz plnilo), a rovnaku moznost odstupenia pre pripad, ak vklad nebude povoleny napr. v lehote dvoch resp. troch mesiacov. Ale aj tak je to o dovere, lebo nik vam nezaruci ze predavajuci peniaze nasledne vrati a kym ho pripadne zazalujete nebude na mizine.
miroslavbu
14.05.09,10:41
Spôsob platby počnúc vinkuláciou v banke alebo zábezpekou u notára padla,
lebo treba 30 dní čakať na hotovosť. Ponúknutá spoločne založená vkladná knižka pre dvoch disponentov z ktorej sa po zaevidovaní návrhu na vklad v katastri prevedú na účet predávajúceho tiež nie. Síce z peniazmi nemôže samostatne nikto manipulovať, ale predávajúci má pocit že odmietnem prevod na jeho účet podpísať. Takže zas len hotovosť. A to predom.
Andy Kralik
14.05.09,10:49
Pred vkladom do katastra by som peniaze na ruku nedaval. Iba ak by to bol niekto komu skutocne mozem 100% doverovat, alebo suma o ktoru ide je zanedbatelna a stoji to za to riziko.

My sme kupovali pozemok prostrednictvom notarskej uschovy, v den podpisu zmluvy sa podpisala dohoda o notarskej uschove a peniaze som okamzite vlozil na notarsky ucet, ked notarka mala potvrdenie ze peniaze nabehli vydala podpisanu zmluvu ktora bola potrebna na vklad na kataster (vsetko sa stihlo za cca.3hodiny). S peniazmi sme tym padom nemohli disponovat a v dohode o notarskej uschove bolo presne definovane, ze ked ktokolvek (teda hoci aj predavajuci) prinesia platny list vlastnictva na nase meno (cize nehonutelnost bola prevedena) notarka uvolni peniaze predavajucemu a ak kataster zamietne vklad (cize nehnutelnost nie je mozne predat a zmluva je teda neplatna) notarka uvolni peniaze spat nam. Sucasne sme na kataster poslali list, kde sme ich upozornili, ze ide o notarsku uschovu a ziadali sme ich dodrzat platne lehoty na vklad.

Odporucam preto notarsku uschovu. Chrani predavajuceho aj kupujuceho. Osobne ak by nesuhlasil s notarskou uschovou, nekupoval by som.
IgyPop
14.05.09,11:58
Asi budem paranojik, ale od takého predávajúceho by som dal ruky prec. Celé riziko z obchodu bude na tebe, on neponesie prakticky ziadne. Takýto predávajúci by mi bol vrcholne podozrivý. Ak to zle vypáli, budes bez domu aj penazí. Potom sú z toho námety pre Palbu a Reportérov ci ako sa to volá.

Doporucujem trvat na inom sposobe platby, myslím ze casy ked si predávajúci diktovali podmienky sú ta-tam.
pepa78
14.05.09,12:07
Nenechaj sa zatlačiť k "múru". Ako môžeš vedieť, či už danú nehnuteľnosť nepredal niekomu inému, resp. nezobral zálohu od niekoho iného, nespravil vklad do katastra hodinu predtým , ako by bral peniaze od teba...Nechcem nikoho strašiť, ale pre peniaze dokážu ľudia všetko...
IgyPop
14.05.09,12:25
Este ma napadol "Dokumentárny akreditív". Niektoré banky to robia a pokial viem, tak peniaze sa vyplatia iba na základe dokumentu, tj napr. LV s tebou ako majitelom.
geodet123
15.05.09,10:34
Sme tesne pred podpisom zmluvy o kúpe staršieho R D.
No, jeho momentálny majiteľ jednoznačne trvá na zaplatení plnej dojednanej
čiastky vopred, síce už po podpise zmluvy, ale pred podaním návrhu na vklad.
Preto i napriek tomu, že nie som žiadny paranojik mám troch z celej platby obavu. Preto sa chcem opýtať znalých, či sa dá urobiť návrh na vklad
trebárs v Bratislave ak je nehnuteľnosť v Košiciach. A ak áno, za aký čas
sú na katastroch povinný sa o takomto vklade informovať. /Proste ak sa urobí dnes poobede návrh na vklad v Bratislave, zajtra ráno to už bude evidované i v Košiciach?/
Pre istotu aby som nezostal ako kupujúci číslo 2 bez domu aj peňazí.
Cele sa to má uskutočniť už zajtra, preto súrne prosím o radu.
A ešte predávajúci nemá záujem o akýkoľvek iný spôsob zaplatenie.

Vrelá vďaka.
Pokiaľ nejdete cez notársku úschovu vždy bude mať v určitom okamihu niekto peniaze aj nehnuteľnosť (a ten druhý bude mať "holý zadok").

Buď sa zaplatí vopred a predávajúci má peniaze aj nehnuteľnosť do odvkladovania
alebo sa zaplatí po odvkladovaní a vtedy má kupujúci nehnuteľnosť a aj peniaze.

Pokiaľ by si zaplatil, návrh by neprešiel a z nejakého dôvodu by nevrátil peniaze máš možnosť ich od neho vysúdiť, pretože on nemá žiaden doklad podľa ktorého ich mohol získať (a uvedom si že pri platbe po by mohol byť v rovnakej situácií predávajúci, tj. bez peňazí aj bez chalupy).

Návrh na vklad je len formálny zdrap papiera a podať ho môžeš aj ty bez podpisu/súhlasu druhej strany (samozrejme prílohou návrhu na vklad je zmluva, kde tie podpisy musia byť).

Pre prípad opravy chyby v zmluve by bolo dobré vydupať si splnomocnenie k oprave chýb v "písaní, počítaní a iných zjavných nesprávností" aby to prípadne nemohla naťahovať druhá strana.
miroslavbu
17.05.09,11:19
Ďakujem všetkým zúčastneným za ochotu poradiť.
Nakoniec predsa len vyhral zdravý rozum a možno i prihovorenie notárky predávajúcemu a celý obchod sa uzavrel s notárkou úschovou.
Obe strany sme sa nakoniec rozišli v spokojnosti ale hlavne s uzatvorenou
kúpnou zmluvou.
Ešte raz vďaka.