kamakorka
14.05.09,12:05
Ahojte,

priateľ má vysoký krvý tlak. Neviete nejakú prírodnú liečbu? Čo je dobré okrem liekov od lekára?
Ďakujem.
Kvietocek
14.05.09,10:14
Doporučujem mu tabletky na vysoky krvny tlak uzivat tak ako mu to predpisal lekar a popri nich môze uzivat este prirodne preparaty. Vysoky krvny tlka nie je sranda a nenechavala by som to len na prirodnej baze.
A predovsetkym upravit jedalnicek, viac pohybu na cerstvom vzduchu, menej stresu, viac pokoja :)
patrixo
14.05.09,10:16
No dobré by bolo znížiť príjem sodných katiónov, dostatočne veľa pohybu, no tiež by možno pomohlo upraviť jedálny lístok, menej živočíšnych tukov, zvýšiť príjem rastlinných polysacharidov...
Kvietocek
14.05.09,10:25
Ak ma nadvahu (obezitu) doporucujem pod dohladom lekar zacat zhadzovat kilecka, papat ovocie, zeleninku, doporucujem papat vela ryb su fantasticke, kupovat nizkotucne jedla, ziadne mastniaky vyprazane v litroch oleja - ziadne rezne ak tak na prirodno urobene, vela vlakniny, ziadne mineralky a hlavne nie tie ktore obsahuju vela soli,
VladoaKatka
14.05.09,10:34
Dôležitá je zmena životosprávy, obmedzenie solenia, vylúčenie alkoholu, vylúčenie v najhoršom prípade obmedzenie fajčenia, úprava nadváhy, obmedzenie tučných pokrmov a dostatočý prísun zeleniny, ovocia a vlákniny, telesná aktivita (napr.beh, plávanie, cyklistika, aerobik), znižovanie až vylúčenie nadmerného stresu.
MarcelkaT
14.05.09,10:58
Ale ja mám rada sladkosti, hlavne čokoláááduuu, to bude ťažšie odolaťťťťťť..........No čo s tým????
terezamaria
14.05.09,11:02
Ahojte,

priateľ má vysoký krvý tlak. Neviete nejakú prírodnú liečbu? Čo je dobré okrem liekov od lekára?
Ďakujem.

V prvom rade je potrebné dodržiavať liečbu od odborného lekára - internistu.
Prestať fajčiť, piť z mineráliek Lucku a ovocný čaj s citrónom, nejesť mastné jedlá, pokiaľ zachutia rezne, je potrebné na druhej platni, keď sa smažia mať vriacu vodu, do ktorej na sekundu zapichnutý rezeň ponoríme. Nič to nezmení na chuti a raz-začas máme aj ten.Veľa ovocia, zeleniny a pohybu.Hlavne chôdza, keď sa dá, tak rýchla.

Okrem toho je výborné 2 x denne zjesť mocca - teda maličkú lyžičku škorice, môže byť v káve, v čaji. Já pijem kávu Kávičku s 30 % obsahom kávy, zvyšok je čakanka a obiloviny, žiadny rozdiel oproti nescafé nie je. Je 90 gramová a dostať ju v predajniach Racio výživy, alebo v Tescu . Mám to odkonzultované i s Dr.Bukovským-ambulancia výživy, škorica je vynikajúca na cievy, srdce, tlak, cukrovku. Ja osobne to pijem už vyše 4 mesiacov a pomáha to.Pokiaľ nemá priateľ cukrovku, môže škoricu miešať s lyžičkou medu, je to dobré.
patrixo
14.05.09,14:23
V prvom rade je potrebné dodržiavať liečbu od odborného lekára - internistu.
Prestať fajčiť, piť z mineráliek Lucku a ovocný čaj s citrónom, nejesť mastné jedlá, pokiaľ zachutia rezne, je potrebné na druhej platni, keď sa smažia mať vriacu vodu, do ktorej na sekundu zapichnutý rezeň ponoríme. Nič to nezmení na chuti a raz-začas máme aj ten.Veľa ovocia, zeleniny a pohybu.Hlavne chôdza, keď sa dá, tak rýchla.

Okrem toho je výborné 2 x denne zjesť mocca - teda maličkú lyžičku škorice, môže byť v káve, v čaji. Já pijem kávu Kávičku s 30 % obsahom kávy, zvyšok je čakanka a obiloviny, žiadny rozdiel oproti nescafé nie je. Je 90 gramová a dostať ju v predajniach Racio výživy, alebo v Tescu . Mám to odkonzultované i s Dr.Bukovským-ambulancia výživy, škorica je vynikajúca na cievy, srdce, tlak, cukrovku. Ja osobne to pijem už vyše 4 mesiacov a pomáha to.Pokiaľ nemá priateľ cukrovku, môže škoricu miešať s lyžičkou medu, je to dobré.

Chcel by som sa spýtať kvôli čomu sa tie rezne majú namáčať do vriacej vody. a kedy? pred alebo po vypražení?
Tweety
14.05.09,14:31
Chcel by som sa spýtať kvôli čomu sa tie rezne majú namáčať do vriacej vody. a kedy? pred alebo po vypražení?
Namáčajú sa po vypražení a preto, aby boli ľahšie stráviteľné a tým menej škodlivé.
terezamaria
14.05.09,14:36
Chcel by som sa spýtať kvôli čomu sa tie rezne majú namáčať do vriacej vody. a kedy? pred alebo po vypražení?

Po vysmažení, napichneš na vidličku, tá voda v druhom hrnci musí vrieť a Ty ho ponoríš do tej vriacej vody na 1 sekundu, vložíš a vytiahneš. Je to kvôli cholesterolu a tuku, ten rezeň to vôbec nezmení ,ale nie je mastný.Tým,že nie je mastný, neobsahuje ani toľko cholesterolu.
MarcelkaT
15.05.09,05:21
Ja mám dosť pohybu, aj ovocie, zelenina, pijem len čaj, kávu nie a minerálky všelijaké bezbublinkové. Skúsim s tou Luckou vodou. A sladkosti musím obmedziť. Niekedy mám chuť na sladké a niekedy aj dlhší čas vôbec. Aj tie rezne vyskúšam.
tutiola
15.05.09,08:07
Ak môže, tak každé ráno zjesť zubok cesnáku. Veľmi pomáha pitie paradajkovej šťavy alebo džusu. Cesnak aj paaradajková šťava znižuje krvný tlak. Odskúšané.
babijanka
15.05.09,08:56
Ak môže, tak každé ráno zjesť zubok cesnáku. Veľmi pomáha pitie paradajkovej šťavy alebo džusu. Cesnak aj paaradajková šťava znižuje krvný tlak. Odskúšané.
Na porade som Ti dala svoj súhlas, no žiaľ napísalo - zrušiť súhlas, neviem prečo ?:confused:
Ale v každom prípade doporučujem papkať cesnak:eek:, (môže sa načistiť a pretlačiť do zásoby - sklenenej flaštičky + pridá sa šťava z 1 citróna, každé ráno užiť 1 malú čajovú lyžičku + zapiť tekutinou. No ale to je samozrejme prírodná liečba, ináč každopádne vyhľadať lekársku pomoc pokiaľ je to nevyhnutné:)
patrixo
15.05.09,14:37
Po vysmažení, napichneš na vidličku, tá voda v druhom hrnci musí vrieť a Ty ho ponoríš do tej vriacej vody na 1 sekundu, vložíš a vytiahneš. Je to kvôli cholesterolu a tuku, ten rezeň to vôbec nezmení ,ale nie je mastný.Tým,že nie je mastný, neobsahuje ani toľko cholesterolu.

Tak vyprážajte na rastlinnom oleji a nebudete tam mať cholesterol
patrixo
15.05.09,14:39
Namáčajú sa po vypražení a preto, aby boli ľahšie stráviteľné a tým menej škodlivé.

prečo by mali byť stráviteľnejšie?
tutiola
15.05.09,14:54
mimotemyZačína tu byť pekný mrník a ja k nemu ešte pridám.:) V jednej téme Porady bol aj medzi radami recept na to, aby sme mohli jesť vyprážané rezne a zároveň príliš nepriťažili svojmu zdraviu. Rezne robím tak asi 3x ročne, ale vždy musím potom užiť Pancreolan alebo Espumisan. Teraz som ich urobila podľa rady a teda: vyprážala som klasický v trojobale na oleji a po vybrati z panvice som jeden po druhom vložila do nádoby s horúcou vodou a vybrala na papierovú utierku.( Vložila do nádoby s horúcou vodou - rozumej s rezeňom napichnutým na vidličke som prepláchla ako prádlo vo vode.) Tým zvyšky oleja a strúhanky ostali vo vode a rezeň nebol taký ostrý a bol zdravší. Skutočne som lieky nepotrebovala.
danushka
15.05.09,18:44
Tutiola, hneď to vyskúšam pri najbližšom vyprážaní rezňov. Hoci nemám problém s tlakom, v minulosti som ho mala zvýšený pre nadmerné stresy, po vyprážanom jedle idem umrieť. Určite táto rada prospeje ľuďom s tráviacimi ťažkosťami.
Priznám sa, že vegetariánkou by som nemohla byť a raz darmo, rezeň je rezeň :)
cactus
15.05.09,18:52
A ja som dnes začala kávu so škoricou. Je fakt chutná... Už asi inú piť ani nebudem.

http://www.tutikepeslapok.hu/kepeslapok/0000047234.gif za výborný tip, terezamaria.
tutiola
15.05.09,19:48
Danushka ja v podstate nemám problémy s tlakom, ale mám vyoperovaný žlčník a rezeň je dosť ťažké jedlo. Táto rada nie je z mojej hlavy, len som to čítala v niektorej téme a mne to pomohlo.
Na zníženie krvného tlaku je okrem liekov od lekára dobrý práve cesnak a paradajková šťava.
terezamaria
16.05.09,09:30
Tutiola, hneď to vyskúšam pri najbližšom vyprážaní rezňov. Hoci nemám problém s tlakom, v minulosti som ho mala zvýšený pre nadmerné stresy, po vyprážanom jedle idem umrieť. Určite táto rada prospeje ľuďom s tráviacimi ťažkosťami.
Priznám sa, že vegetariánkou by som nemohla byť a raz darmo, rezeň je rezeň :)

Ten rezeň ale nepláchaj vo vode, ako to napísala tutiola, len vložiť do vriacej vody a vybrať, strúhanka tam zostane, dáš to na papierovú utierku a žiadny rozdiel oproti normálnemu rezňu, ktorý nenamočíš do vriacej vody.
Zita5
16.05.09,09:39
A ja som dnes začala kávu so škoricou. Je fakt chutná... Už asi inú piť ani nebudem.

http://www.tutikepeslapok.hu/kepeslapok/0000047234.gif za výborný tip, terezamaria.

Ach bože , terezamaria mi poslala aj kontakt , kde zohnať kávičku a ja som sa k tomu ešte nedostala . Ale v pondelok si to dám do pripomienok a určite si ju objednám .Budem piť aj ja.:);)
optimistka
16.05.09,13:16
idem to vyskúšať, môžem aj do klasickej nesky dať lyžičku škorice a zaliať ?
terezamaria
16.05.09,14:05
idem to vyskúšať, môžem aj do klasickej nesky dať lyžičku škorice a zaliať ?

Áno, aj do nescafé, aj do inej, akej chceš.Ja pijem kávu Kávičku len preto, že som vysokotlakárka a ona obsahuje 30 % kávy.Tej škorice plnú mocca lyžičku, alebo polovicu kávovej lyžičky.
tutiola
17.05.09,07:29
Ten rezeň ale nepláchaj vo vode, ako to napísala tutiola, len vložiť do vriacej vody a vybrať, strúhanka tam zostane, dáš to na papierovú utierku a žiadny rozdiel oproti normálnemu rezňu, ktorý nenamočíš do vriacej vody.
------------------------------------------------------------------------------------
Asi sme sa zle rozumeli. Samozrejme, že ho vo vode nedržím viac ako 5 sekúnd. A strúhanka z neho opadne len pripálená. Inak ostáva rezeň v trojobale nie holý. Vo vode urobím pohyb do prava a do ľava a hneď vyberám z vody.
branislavp
18.05.09,03:28
Tak vyprážajte na rastlinnom oleji a nebudete tam mať cholesterol
Ja by som neodporúčala vyprážanie na rastlinnom oleji. Vyprážanie je proces pri vysokých teplotách, pričom sa vytvárajú škodliviny u rastlinného oleja. Vyprážanie odporúčam iba na bravčovej masti, pretože bravčová masť znáša vysoké teploty, sa tak neprepaľuje pri vyprážaní. Vo všeobecnosti vyprážaným jedlám je najlepšie sa vyhýbať, aj keď sú také chutné a ťažko odolateľné......
ludmila12
18.05.09,06:21
ak môžem aj ja by som prosila adresu kde sa dá objednať tá dobrá kávička
vopred ďakujem :) Ludka
terezamaria
18.05.09,09:44
ak môžem aj ja by som prosila adresu kde sa dá objednať tá dobrá kávička
vopred ďakujem :) Ludka

Tú kávu robia Kávoviny Pardubice, dovozca je Avita Bratislava. Bolo ju dostať kúpiť v Tescu a Racio obchodoch. Ja som ju tam nedostala,hoci predtým som ju bežne kupovala, tak som poslala email do Avity.

Asi po týždni mi odpísali, že ich obchodný zástupca mi ju donesie domov, ale musím zobrať najmenej 10 ks, lebo tak je balená.Síce neverila som tomu, ale pre istotu som im poslala moje tel.číslo a poďakovanie, že sú ochotní mi ju doniesť.
Zrazu sa ozval obchodný zástupca Anton Fárek,že mi nesie kávu.Nechal mi vizitku,tak hádam nebude nič zlé na tom, že napíšem z vizitky jeho tel.číslo 0903639769.
Dal mi to za nákupnú cenu, 1,70 euro/ l ks, za 10 kusov som platila 17 euro. V obchode stála vždy okolo 70 Sk, toto vychádza cca 51 Sk.Má rok trvácnosť, keď sa s niekým podelíš, tak to nie je problém. Hlavne som bola úprimne prekvapená z veľmi seriózneho jednania tejto firmy. Daj vedieť, ako si pochodila.
Zabudla som napísať, že sa volá Kávička, je to 90 gramové balenie, má to plastový obal.
MarcelkaT
18.05.09,11:51
Vyskúšala som vypražaný rezeň namočiť do vriacej vody tam a nazad. Nič nestratil na chuti a manžel si to tiež pochváľoval.
ludmila12
19.05.09,02:46
terezamaria veľmi pekne ďakujem ešte dnes skúsim pozrieť v Tescu a ak nebude volám dodávateľovi. Mockrát vďaka za ochotu. Kávičku si neviem odputiť a mám problémy s tlakom tak vyskúšam. Ozvem sa ako som dopadla. Prajem pekný deň Ludka
patrixo
19.05.09,09:28
Ja by som neodporúčala vyprážanie na rastlinnom oleji. Vyprážanie je proces pri vysokých teplotách, pričom sa vytvárajú škodliviny u rastlinného oleja. Vyprážanie odporúčam iba na bravčovej masti, pretože bravčová masť znáša vysoké teploty, sa tak neprepaľuje pri vyprážaní. Vo všeobecnosti vyprážaným jedlám je najlepšie sa vyhýbať, aj keď sú také chutné a ťažko odolateľné......

Úplne s tebou súhlasím. Reaktivita lipidov s počtom násobných väzieb rastie a vznikajú peroxidy, hydroperoxilové radikály a čo ja viem čo ešte. Rastlinné oleje obsahujú nenesýtené mastné kyseliny (až na nejaké výnimky) a je s nimi tento problém... ale zas na druhej strane živočíšne tuky majú nasýtené MK a zistilo sa, že príjem nas. MK zvyšuje syntézu LDL cholesterolu v pečeni... tak a neostáva nám nič iné vybrať si medzi cholesterolom a peroxidmi a radikálmi:)... alebo ako hovoríš-nevyprážať vôbec... ale čo by to bol za život, keby si nedoprajeme nejakú tú vyprážanú dobrotu:D
MarcelkaT
19.05.09,09:54
Terezamaria, ďakujem za bodík. Fakt ten rezeň bol výnikajúci. Budem to tak už robiť. Pekný deň.
liduska
20.05.09,06:07
Bežne dostať v obchodoch aj kávičku ktorej zloženie je 60% čakanka a 40% kávové zrná. Ja robím vyprážané kuracie rezne / stehienka/ na pekáči v rúre, kde sa použijú len 2 PL oleja. Môžem povedať že sú veľmi chutné a a diétne .
Iši
20.05.09,12:37
Na vysoký tlak poznám tento recept(nie je môj, počula som ho v rozhlase): Dve hrste orechových šupiek z vlašských orechov dobre umyť a v 2 litroch studenej vody močiť dve hodiny. Potom sa to celé dá variť 20 minút. Čaj sa pije vlažný niekoľkokrát denne. Je celkom chutný a hlavne zaberá pomaly, ale určite. Je to potrebné vyskúšať. Manželovi to pomohlo
terezamaria
20.05.09,18:40
Bežne dostať v obchodoch aj kávičku ktorej zloženie je 60% čakanka a 40% kávové zrná. Ja robím vyprážané kuracie rezne / stehienka/ na pekáči v rúre, kde sa použijú len 2 PL oleja. Môžem povedať že sú veľmi chutné a a diétne .

Môžeš napísať prosím podrobnejšie, ako to robíš? 2 lyžice oleja a smažiť v rúre, to si celkom neviem predstaviť.
wagner
20.05.09,19:14
Tie dve lyžice oleja sú na vymastenie pekáča. Potom tam naukladáš rezne, stehná alebo aj karfiol. Čo chceš. Ja tak bežne pečiem, odvykám si vysmážať. Jednoducho sa to upečie a nevysmážaš. Máš to zdravšie a je to aj chutné.
ondrejvla
20.05.09,19:59
Tie dve lyžice oleja sú na vymastenie pekáča. Potom tam naukladáš rezne, stehná alebo aj karfiol. Čo chceš. Ja tak bežne pečiem, odvykám si vysmážať. Jednoducho sa to upečie a nevysmážaš. Máš to zdravšie a je to aj chutné.

Rozhodne nevyprážať na rastlinnom oleji ktorý je bežne na trhu, odporúčam olivový olej pre teplú kuchyňu, 2-3 PL podľa počtu stravníkov na potretie plechu, rezne naukladať tesne veľa seba, pekáč prikryť alobalom a vložiť do horúcej rúry. O chvíľu je to hotové. Ale určite by som nepoužívala na rezne pri hypertenzii bravčové mäso, to dám tým v rodine, čo si to môžu dovoliť, ale použijem kuracie mäso, prípadne morčacie. Ak namiesto strúhanky urobíš len cestíčko, potrieš oliv. olejom teflonovú, prípadne titánovú panvicu, vyprážaš ako klasický rezeň, vôbec necítiť, že je to takmer bez tuku. Určite pri hypertenzii nepoužívať červené mäso, nevariť vývar z hovädziny, ale len hydinu na polievku.
Ja pijem kávičku - nescu so škoricou už veľmi dávno, pomáhala mi zo začiatku pri dýchaní, teraz si nosím škoricu so sebou na všetky rodinné oslavy, v reštaurácii si zásadne pýtam na uvarenú kávičku nasypať malú mocca lyžičku škorice. Nielenže mi klesol tlak a to podstatne, ale sa mi znížili aj hodnoty cukru v krvi. Taktiež odporúčam konzumovať veľa rybacieho mäska, najmä z morských rýb, pred grilovaním rýb si tieto namočím do mlieka, kde roztlačím jednu celú hlávku cesnaku, nechám marinovať cca 2-3 hodiny, potom mierne posolím, slabo potriem olivovým olejom a dám grilovať buď na elektrický gril, alebo na záhrade na drevené uhlie, počas grilovania posypem rozdrveným rozmarínom a pri podávaní veľa pomáčam citrónom.
Dúfam, že som pomohla.
dad111
20.05.09,20:01
Som "aktívny hypertonik" už dosť dlho. Mám rád práve to, čo mi lekári zakazujú, to je to pečené, vyprážané, mastné tmavé mäsá. Počítal som toho už veľa, len sa toho akosi nedržím. Niektoré rady a názory sú tu práve rozpore s tým, čo tu čítam.
Hlavne to vyprážanie. Ja som sa stretol s názorom, že keď už, tak na bravčovej masti, a to malé množstvo oleja je skôr chyba. To malé množstvo sa práve rýchlo prepáli. Teda tie zázračné hrnce bez tuku nepoužívať. Ak olej, tak olivový.
Hypertenziu sami nevyliečite, dôverujte lekárovi. Môžete jemu aj sebe ale výrazne pomôcť. Neverte žiadnym babským rečiam. Neexistuje nič zázračné. Je to súbor opatrení. Schudnúť, pohyb, striedmosť a hlavne vylúčiť stresy. Ten stres je bezpodmienečne nutné vylúčiť. Aj za cenu zmeny zamestnania. Samozrejme, že nezabíja hneď.
Ak fajčíte, prestante, nič Vás to nestojí. Tu asi nemožno tolerovať ani striedmosť.
Kávy sa nemusíte obávať. Podľa najnovších štatistík neškodí. Chyba vraj vznikla tým, že v minulosti pri testovaní konzumentov veľkých dávok kávy nesledovali ich ostatné neresti. Práve takíto konzumenti okrem kávy vraj často aj nadmerne fajčili a žili v strese.
Pekne sa to hovorí, len ťažko sa tým riadiť. Sám sa musím ohodnotiť ako nedisciplinovaný pacient.
ondrejvla
20.05.09,20:14
dad111 súhlasím s tebou v tom, že : Hypertenziu sami nevyliečite...
ale nesúhlasím s tým, že používať bravčovú masť, skúsila som, viem, o čom hovorím. Som už dlhé roky pod dohľadom lekára, užívam lieky, samozrejme žiadne cigarety, žiaden alkohol! Ale ten stres, ten sa zakázať nedá, stačí, ak máš v rodine niekoho chorého a máš o neho strach. Aj keď to najavo nedáš pred nikým z rodiny, vo svojom vnútri sa stresuješ, no a to nám práve škodí...
Ďalej píšeš, ( viem, že je to pravda, ale skús to povedať matke, čo musí sa stresovať aj v zamestnaní, aby uživila rodinu) :
Ten stres je bezpodmienečne nutné vylúčiť. Aj za cenu zmeny zamestnania.

Nik z nás nie je dokonalý, radi by sme tu ešte nejaký čas filtrovali kyslík, ale kto je bez viny?...

Preto odporúčam, netrápiť sa sám, ísť s tým k odborníkovi a až potom naše rady. Môžeme poradiť, no lieči lekár a čas, za podmienky, že nepracuje voči nám...
dad111
20.05.09,20:27
Ďalej píšeš, ( viem, že je to pravda, ale skús to povedať matke, čo musí sa stresovať aj v zamestnaní, aby uživila rodinu) :
Ten stres je bezpodmienečne nutné vylúčiť. Aj za cenu zmeny zamestnania.
Viem o čom píšem. Prvý pobyt v nemocnici zmení veľa. Ale prebolí to. A vráti sa aj chuť na ten rezeň.
Neviem prečo hovoríš len o matke, aj otcovia sú v strese.
skill
21.05.09,03:56
Ja som mal teraz tiež cca 2 týždne vyšší tlak, obmedzil som sol, kupil som si čaj imelo a hloch, pijem ho 2x denne, a tlak sa mi upravil. Vyskušaj to, tiez nechcem brat lieky
liduska
21.05.09,04:07
Môžeš napísať prosím podrobnejšie, ako to robíš? 2 lyžice oleja a smažiť v rúre, to si celkom neviem predstaviť.
Kuracie horné stehná obalím v trojobale , menší pekáč potriem 2 PL oleja , naukladám mäso , pečiem 25 min. pri 210° potom rezne otočím na druhú stranu a znovu 25 min. pečiem. Pečiem odokryté.
branislavp
24.05.09,16:20
Úplne s tebou súhlasím. Reaktivita lipidov s počtom násobných väzieb rastie a vznikajú peroxidy, hydroperoxilové radikály a čo ja viem čo ešte. Rastlinné oleje obsahujú nenesýtené mastné kyseliny (až na nejaké výnimky) a je s nimi tento problém... ale zas na druhej strane živočíšne tuky majú nasýtené MK a zistilo sa, že príjem nas. MK zvyšuje syntézu LDL cholesterolu v pečeni... tak a neostáva nám nič iné vybrať si medzi cholesterolom a peroxidmi a radikálmi:)... alebo ako hovoríš-nevyprážať vôbec... ale čo by to bol za život, keby si nedoprajeme nejakú tú vyprážanú dobrotu:D
Najviac škodia jedlá pripravené na prepálených tukoch a jedlá príliš masné. Preto je dôležité obmedzovať aj tuky rastlinného pôvodu, aj živočíšne tuky, všetko s mierou a kde tá správna miera je, to je ťažko určiť..... Myslím, že to je u každého jedinca iné, pretože sme rôzni. Každý z nás si musí sam sebe rozumieť a musí si zvážiť ako sa bude stravovať, aby si uchoval aké také zdravie.
terezamaria
24.05.09,16:54
Kuracie horné stehná obalím v trojobale , menší pekáč potriem 2 PL oleja , naukladám mäso , pečiem 25 min. pri 210° potom rezne otočím na druhú stranu a znovu 25 min. pečiem. Pečiem odokryté.
Klobúk dole, zasa niečo nové a ako vidím, tak aj zdravé, ďakujem.
ludmila12
02.06.09,14:02
terezamaria vďaka za radu už mám kávičku doma, naozaj je dobrá a priviezli mi ju až do Blavy /veľmi milý a príjemný pán/ za 1,70 € za 1ks a naozaj som musela zobrať 10 kusov ale je to veľmi výhodná cena.:)
Len ja trdlo som si ju uvarila a žiadna škoricová chuť a až teraz som si znovu prečítala príspevky a zistila som, že škoricu si musím pridať.:o
Pekný deň Ludka
terezamaria
02.06.09,17:46
terezamaria vďaka za radu už mám kávičku doma, naozaj je dobrá a priviezli mi ju až do Blavy /veľmi milý a príjemný pán/ za 1,70 € za 1ks a naozaj som musela zobrať 10 kusov ale je to veľmi výhodná cena.:)
Len ja trdlo som si ju uvarila a žiadna škoricová chuť a až teraz som si znovu prečítala príspevky a zistila som, že škoricu si musím pridať.:o
Pekný deň Ludka

Som rada, že sa Ti Kávička páči, mrzelo by ma, keby Ti nechutila, lebo ja som to radila.Ja si dávam 2 lyžičky kávičky, 1 lyžičku sójového prášku a maličkú lyžičku škorice. Všetci, čo ku mne chodia, už chcú len takú kávu.
astensova
20.03.10,17:14
Tak čítam Vaše príspevky a som rada, že som sa dostala k užitočným radám. Už dlhšie pociťujem tlak v hlave. Myslela som, že niečo na mňa lezie tak som vybrala tlakomer a keď som si namerala tlak tak som mala 171/105. Skoro som odpadla od hrôzi. Teraz sa stále merám a najnižší som mala ráno 131/96 za hodinu už 151/101. tak jem cesnačku a som zvedavá či mi klesne. Nemala som nikdy problém s tlakom ale toto ma skoro položilo veď to pociťujem už mesiac. K lekárovi samozrejme idem hneď v pondelok ale ak máte ešte neaké dobré rady na zníženie tlaku budem vďačná.
Zita5
20.03.10,17:39
Tak čítam Vaše príspevky a som rada, že som sa dostala k užitočným radám. Už dlhšie pociťujem tlak v hlave. Myslela som, že niečo na mňa lezie tak som vybrala tlakomer a keď som si namerala tlak tak som mala 171/105. Skoro som odpadla od hrôzi. Teraz sa stále merám a najnižší som mala ráno 131/96 za hodinu už 151/101. tak jem cesnačku a som zvedavá či mi klesne. Nemala som nikdy problém s tlakom ale toto ma skoro položilo veď to pociťujem už mesiac. K lekárovi samozrejme idem hneď v pondelok ale ak máte ešte neaké dobré rady na zníženie tlaku budem vďačná.

Lekár mi tvrdil , že nie je možné aby som cítila , že mám vysoký tlak , že to človek necíti .Ja to tiež cítim v hlave , proste už som sa zžila s tým, že sa občas stane,že to na mňa lezie a najmä už viem čo sa deje .
Zo začiatku to bolo horšie , keď sa mi ten tlak prejavil , a trvalo určitú dobu,keď ma dali do poriadku lieky,nejako sa to utriaslo a teraz je už dobre .Organizmus si musel zvyknúť a proste už som sa zmierila, že lieky budem užívať do konca života .

Len podstatné je , skutočne navštíviť lekára, nepodceňovať to, lebo bude zle nedobre.:) Najmä dodržiavať príkazy a zákazy lekára - čo ja sa ešte stále učím.;) Držím palce.
astensova
20.03.10,17:54
A ten tlak už necítiš každý deň? Zjedla som cesnak no moc mi neklesol. Možno to bude aj stresom, ktorý už mám mesiac.
Zita5
20.03.10,18:01
A ten tlak už necítiš každý deň? Zjedla som cesnak no moc mi neklesol. Možno to bude aj stresom, ktorý už mám mesiac.

Nie necítim každý deň , občas sa mi stane možno raz za mesiac , mesiac a pol .......ale to len prechodne určitú chvíľu .Zo začiatku to bolo horšie , keď ma to skoro položilo .Nevedela som o tom , že mám vysoký tlak , to bola náhoda a dobre, že sa prejavila v práci a nie niekde na ulici . Tie stresy nie sú dobré , ale ako sa im ubrániť to neviem .Ja s tým bojujem tak , že si poviem, že sa nebudem naháňať , stresovať , ale ťažko sa to dá dodržať .
wagner
20.03.10,20:15
A ten tlak už necítiš každý deň? Zjedla som cesnak no moc mi neklesol. Možno to bude aj stresom, ktorý už mám mesiac.

Na taký vysoký tlak Ti len samotný cesnak nepomôže. Cesnak je len doplnok k zdravej strave. Úplne vynechaj soľ, ak máš doma šumivý magnezium, tak ten by trochu pomohol. Zásadne treba ísť k lekárovi, tlak sa musí liečiť a brať pravidelne lieky. Nie je to sranda.
Laco-monter
20.03.10,20:23
Veľmi dobre znižuje krvný tlak, čerstvo vytlačená šťava z grepov.
Treba užiť nalačno , z jedneho grepu je asi 2 dcl.

ODSKÚŠANÉ.
Laco-monter
20.03.10,20:26
Čo sa týka jedenia rezňov ,
doležité je to z akou prílohou jeme ten rezeň.
Idealny je chlieb, či ryža.
Vobec by sme nemali kombinovať rezeň zo zemiakmi a už vobec nie z majonezovým šalátom.
truch
23.03.10,06:36
Nikdy som nemala problémy s tlakom, včera večer som cítila teplo a tlak v hlave. Odmerala som si tlak,mala som 162 na 102. Manžel mi dal tabletku pod jazyk na zníženie, zabrala. Neviem čím to bolo, ale pravdepodobne tým,že som mala dovolenku a celý deň som robila v záhrade a bola som na 2 dlhých prechádzkach so psom. Budem si musieť dávať pozor a občas tlak zmerať. Dnes už mám tlak normálny 130 na 76.
Tanče
23.03.10,19:56
kukučka
23.03.10,21:50
mimotemy fíha, Tanče, vitaj, kdeže si bola? A čo Savčo? Napíšeš? :) ;)
333kokso333
28.03.10,14:39
Hypertenzia 1. stupna... Ako sa to da vnimat? Je to uz nebezpecne? Zaujimaju ma vase nazory. Mam 24... Vdaka
Pri posudzovani invalidity je tato dg posudzovana 10% pokial viem, tak to nebude az take vazne ai...
zdenka131
28.03.10,17:59
Hypertenzia 1. stupna... Ako sa to da vnimat? Je to uz nebezpecne? Zaujimaju ma vase nazory. Mam 24... Vdaka
Pri posudzovani invalidity je tato dg posudzovana 10% pokial viem, tak to nebude az take vazne ai...


Želám pohodový večer.
Klasifikácia TK


Normálna hodnota 120 – 129 80 - 84
Vyššia normálna hodnota 130 – 139 85 - 89

1. stupeň – mierna hypertenzia 140 – 159 90 - 99
2. stupeň – stredne ťažká 160 – 179 100 - 109
3. stupeň – ťažká hypertenzia nad 180 nad 110



Liečba vysokého krvného tlaku by mala byť trvalá, zahŕňa vhodnú farmakoterapiu a úpravu životného štýlu.
Úprava životného štýlu zahrňuje predovšetkým zníženie hmotnosti u pacientov s nadváhou, pravidelnú fyzickú aktivitu u osôb so sedavým zamestnaním/ pre I. stupeň hypertenzie sú vhodné vytrvalostné aktivity- chôdza, rýchla chôdza, plávanie, cyklistika / a zmenu stravovacích návykov
Tanče
31.03.10,12:25
mimotemy fíha, Tanče, vitaj, kdeže si bola? A čo Savčo? Napíšeš? :) ;)

mimotemy to bol len taky maly "priskok". Savčo "funhuje" alen je to makacka...
Altrix
28.05.10,05:28
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na skúsenosti so znášaním liekov na VKT. Pred časom mi p. doktorka predpísala GOPTEN (1-0-0). Počas užívania som mala tlak cca 140 - 95. Bol teda nižší, ale užívaním GOPTENU som začala kašlať (dráždivo, cez deň aj v noci, nepríjemné hlavne v autobuse, alebo medzi ľudmi). Iný lekár mi predpísal LOKREN, ale teraz zase ledva chodím od únavy, šumenie v hlave, po chviľke chôdze sa úplne spotím. (predpokladám, že to je tiež z liekov).
Prosím Vás, má niekto podobné skúsenosti?

(Prírodná liečba, zníženie hmotnosti, úprava životosprávy mi je úplne jasná, ale ja asi bez liekov nemôžem byť).
Ďakujem za všetky rady.
astensova
28.05.10,06:24
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na skúsenosti so znášaním liekov na VKT. Pred časom mi p. doktorka predpísala GOPTEN (1-0-0). Počas užívania som mala tlak cca 140 - 95. Bol teda nižší, ale užívaním GOPTENU som začala kašlať (dráždivo, cez deň aj v noci, nepríjemné hlavne v autobuse, alebo medzi ľudmi). Iný lekár mi predpísal LOKREN, ale teraz zase ledva chodím od únavy, šumenie v hlave, po chviľke chôdze sa úplne spotím. (predpokladám, že to je tiež z liekov).
Prosím Vás, má niekto podobné skúsenosti?

(Prírodná liečba, zníženie hmotnosti, úprava životosprávy mi je úplne jasná, ale ja asi bez liekov nemôžem byť).
Ďakujem za všetky rady.
I keď neužívam žiadne lieky presne toto sa mi stáva šumenie, hlavne to spotenie a zistila som, že to mávam keď sa mi blíži cyklus. Vtedy mi tlak stúpne aj na 160/100. Ináč som v pohode celý mesiac. Sú nejaké odchýlky ale to sa dá. Je to aj z vyčerpania vtedy nerobím v podstate žiadnu väčšiu manuálnu prácu a pomôže.
ludmilla
28.05.10,07:34
užívaním GOPTENU som začala kašlať (dráždivo, cez deň aj v noci, nepríjemné hlavne v autobuse, alebo medzi ľudmi). Iný lekár mi predpísal LOKREN, ale teraz zase ledva chodím od únavy, šumenie v hlave, po chviľke chôdze sa úplne spotím. (predpokladám, že to je tiež z liekov).
Prosím Vás, má niekto podobné skúsenosti?

(Prírodná liečba, zníženie hmotnosti, úprava životosprávy mi je úplne jasná, ale ja asi bez liekov nemôžem byť).
Ďakujem za všetky rady.

Gopten je inhibítor ACE a preto patrí aj k liekom prvej voľby ako ostatné inhibítory ACE. Bohužiaľ relatívne častým vedľajším účinkom týchto inhibítorov je suchý kašeľ, tvoja pani doktorka urobila správne, pretože voľba iného ACE inhibítora by nemala zmysel.
Teraz užívaš Lokren - betaxolol sú to vlastne β-sympatolytika, blokujú β-receptory, zvyčajne znižujú prekrvenie kože, pspôsobujú pocity studených nôh a rúk a bohužiaľ aj tebou spomínanú únavu. Samozrejme takto sa neprejavuje u všetkých, niekto ho môže znášať veľmi dobre iný nie. Moja mama berie Lokren a neudáva žiadne výrazné ťažkosti.
Ak sa u teba takýto problém vyskytokl určite kontaktuj svojho lekára a poraď sa s ním. Tento liek sa nesmie náhle vysadiť, musí to byť postupne, pretože sa môže objaviť náhle prestrelenie zvýšeného tonusu sympatika

Tiež som brala liek z tejto skupiny β sympatolytík - Beloc, nemala som žiadne vedľajšie účinky, v tom čase sa moje hodnoty pohybovali okolo 145/100 tep 100, mojou zmenou hmotnosti zatiaľ 8,2 kg sa pohybujem okolo 120/70 tep 76, čiže som ho po dohode s lekárom postupne vysadila.
Altrix
28.05.10,11:40
Gopten je inhibítor ACE a preto patrí aj k liekom prvej voľby ako ostatné inhibítory ACE. Bohužiaľ relatívne častým vedľajším účinkom týchto inhibítorov je suchý kašeľ, tvoja pani doktorka urobila správne, pretože voľba iného ACE inhibítora by nemala zmysel.
Teraz užívaš Lokren - betaxolol sú to vlastne β-sympatolytika, blokujú β-receptory, zvyčajne znižujú prekrvenie kože, pspôsobujú pocity studených nôh a rúk a bohužiaľ aj tebou spomínanú únavu. Samozrejme takto sa neprejavuje u všetkých, niekto ho môže znášať veľmi dobre iný nie. Moja mama berie Lokren a neudáva žiadne výrazné ťažkosti.
Ak sa u teba takýto problém vyskytokl určite kontaktuj svojho lekára a poraď sa s ním. Tento liek sa nesmie náhle vysadiť, musí to byť postupne, pretože sa môže objaviť náhle prestrelenie zvýšeného tonusu sympatika

Tiež som brala liek z tejto skupiny β sympatolytík - Beloc, nemala som žiadne vedľajšie účinky, v tom čase sa moje hodnoty pohybovali okolo 145/100 tep 100, mojou zmenou hmotnosti zatiaľ 8,2 kg sa pohybujem okolo 120/70 tep 76, čiže som ho po dohode s lekárom postupne vysadila.


Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Ja mám pri týchto liekoch tlak cca 135/95, ale tep mám od 50-55. Predtým som mala vyšší.
Nemôže byť to šumenie a pocit neistoty pri chôdzi spôsobený aj tým?
ludmilla
28.05.10,15:26
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Ja mám pri týchto liekoch tlak cca 135/95, ale tep mám od 50-55. Predtým som mala vyšší.
Nemôže byť to šumenie a pocit neistoty pri chôdzi spôsobený aj tým?

Môže pretože tep je nižší. Ten betablokátor vlastne nerobí nič iné len odľahčí srdcový sval a tým zlepší jeho prekrvenie, srdce bije pomalšie menej energickejšie a spotrebuje aj menej kyslíka. Betablokátor zníži vlastne u srdca spotrebu kyslíka, čím vlastne odľahčí aj koronárne cievy. Tento ich účinok má práve veľký význam pri infarktoch, ktoré práve nastali - betabloker zníži tlak, odľahčí srdcový sval a zlepší jeho prekrvenie. Tie nežiadúce účinky môžu mať aj prechodný charakter pokým sa správen nenastaví dávka lieku. Ale pozor ako som už vyššie písala vždy sa treba poradiť s lekárom!!!! V žiadnom prípade nevysádzať svojvôlne liek!!!!! Pretože môže prísť k protiregulácii krvného obehu s nadmerným zvýšením krvného tlaku, môže to viesť k angine pectoris a až k infarktu myokardu!! Sila tej protiregulácie bude tým silnejšia, čím dlhšie predtým bol betablokátor užívaný. Poraď sa s lekárom možno úplne stačí len znížiť dávkovanie, ak nie vymení ti ho.
masser
24.04.12,15:55
zdravim všetkych, mam hypertenziu 1stupna.ekg,očne,obličky,krv,moč negativ. Betaloc ZOK 25 mg rano,aj večer.hlavnema zaujima,ako mam hypertenziu,mavam zvlaštne stavy,pred tym som ichnepoznal.neskutočna unava hlavne rano a doobedu,slabosť,nervozita,niekedyaž strach či sa mi niečo nestane.su to normalne prejavy hypertenzie alebo mamvyhladať psychologa.ma niekto podobnu skusenosť.dik