takar
14.05.09,12:19
Dobry den!
Mam zopar otazok ohladom odvodov do SP. Do 1.4.2009 bol som zamestnany v jednej firme, popri tomu aj zivnostnik. Do SP neplatil nic povinne, lebo nemal som taky prijem v minulom roku. Dobrovolne platim len NP a Poistenie v nezamest. Od 1.4.09 mi dali vypoved z orga. dovodov , taze som evidovany na urade prace. Zivnost mam pozastaveny na pol roka. Chcem sa vas opytat ci ma zmysel platit nadalej do SP tie dobrovolne poistenia? Hlavne to nezamestna.poistenie... Na SP mi nevedeli odpovedat...Ake su vyhody ked budem nadalej platit? Dakujem
macula
14.05.09,11:39
Poistenie v nezamestnanosti - ak by ste sa stali nezamestnaným, tak budete dostávať podporu v nezamestnanosti ( v posledných 4 rokoch 3 roky poistenia)
Poistenie nemocenské- ak by ste ochoreli, tak budete dostávať nemocenskú dávku.
veronikasad
14.05.09,11:57
Dobry den!
Mam zopar otazok ohladom odvodov do SP. Do 1.4.2009 bol som zamestnany v jednej firme, popri tomu aj zivnostnik. Do SP neplatil nic povinne, lebo nemal som taky prijem v minulom roku. Dobrovolne platim len NP a Poistenie v nezamest. Od 1.4.09 mi dali vypoved z orga. dovodov , taze som evidovany na urade prace. Zivnost mam pozastaveny na pol roka. Chcem sa vas opytat ci ma zmysel platit nadalej do SP tie dobrovolne poistenia? Hlavne to nezamestna.poistenie... Na SP mi nevedeli odpovedat...Ake su vyhody ked budem nadalej platit? Dakujem
Ak si teraz "vyčerpáš" dávku v nezamestnanosti - nárok na ďalšiu budeš mať najskôr o 3 roky - za podmienky že sa zamestnáš, alebo ako živnostník si budeš platiť dobrovolné poistenie v nezamestnanosti. Dávka v nezamestnanosti je 50 % z vymer. základu, najmenej z min. mzdy. Záleží na tebe, aké vidíš možnosti zamestnania, resp. prevádzkovania SZČO.

Dobrovolné nem. poistenie neruš, do doby poistenia 270 dní sa ti počíta aj poistenie zo zamestnania. Ak budeš PN, preruší sa ti poberanie dávky v nezamestnanosti a obnoví sa až po ukončení výplaty nemocenského. Počas poberania nemocenského sa DNP neplatí.
takar
16.05.09,08:44
Dakujem Vam za odpovede!
Prosim Vas ,teraz ked som evydovany na urade prace na pol roka, ma zmysel platit Dobrovolne Poistenie nezamestnanosti? Poberam aj davky...
veronikasad
16.05.09,09:15
Dakujem Vam za odpovede!
Prosim Vas ,teraz ked som evydovany na urade prace na pol roka, ma zmysel platit Dobrovolne Poistenie nezamestnanosti? Poberam aj davky...
to musíš zvážiť sám. Na ÚP môžeš byť evidovaný aj dlhšie ako pol roka - po 6 mesiacoch už bez dávky v nezamestnanosti. Nárok na ďalšiu dávku získaš najskôr až po 3 rokoch poistenia v nezamestnanosti
skuba
22.05.09,08:27
Ahojte, chcela by som si potvrdit či dobre rozumiem zákonu ohľadom sociálneho poistenia SZČO, ktorý robí aj na základe autorských zmlúv (režisér, kameraman) a to:
Ak SZČO má príjem aj z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods.2) tak tento príjem sa zahŕňa do okruhu príjmov na základe ktorých sa posudzuje povinné poistenie SZČO.
Ak SZČO zruší živnosť a stane sa zamestnancom a popri tom bude mať príjmy podľa autorských zmlúv, tak z tohto príjmu nebude odvádzať poistné do SP, avšak tieto príjmy musí zdaniť.
Ak SZČO zruší živnosť a založí si jednoosobovú s.r.o. a popri tom bude mať príjmy podľa autorských zmlúv, nebude tiež odvádzať poistné z týchto príjmov do SP, len ich zdaní.
Rozumiem tomu správne?
Ďakujem
hanelie
22.05.09,10:10
skuba
25.05.09,06:25
posúvam a prosím o potvrdenie. Dakujem