barbie18
14.05.09,13:34
Ahojte,

chcem sa spýtať.. Konateľ zároveň majiteľ vozidla, prenajíma svojej sročke toto auto na základe zmluvy o prenájme.
Nie je zamestnancom sročky.. Nie je ani živnostník..
Potrebujem len vedieť.. Nahlásili sme ho na DÚ, konateľ si jedine prepláca PHL a to takým štýlom, že pri tankovaní platí rovno kartou..

Môže si teda takto uplatňovať náhradu za PHL a zároveň dať DPH z bločku do DPH na vstupe??????

Musí viesť knihu jázd, však??

Ja len potrebovala by som súrne vedieť, či to že si uplatňuje tú DPH z bločkov nie je chybou.

PS: Prečítala som tu veľa veľa príspevkov.. ale nik sa konkrétne nevyjadruje... Ďalej som sa dočítala že musí byť živnostník keď prenajíma auto.. ale to sa mi zdá blbosť..

ĎAKUJEM VŠETKÝM..
KEJKA
14.05.09,12:09
závisí od znenia zmluvy. Ak má nájom za auta a podľa zmluvy všetky náklady spojené s užívaním auta znáša sro, tak potom sro si uplatní z bločkov DPH na vstupe.
Kedže sro nie je vlastníkom, ale držiteľom auta, mala by sa táto zmena nahlásiť na DI a aj na DU kvôli DMV..............:---:):D:D
pripomína vám to pesničku SKRATKY?
pre istotu DI -dopravný inšpektorát
DU - daňový úrad
DMV - daň z motorových vozidiel.
=================
PHM a kniha jázd..........podľa zmeny v ZDP by sa bez knihy jázd dalo ulatniť 80% PHM. ===================
aku náhradu za PHM máš na mysli? Ked si dáva PHM do nákladov a platí nájom, tak to je všetko.
azla
14.05.09,12:32
Kedže sro nie je vlastníkom, ale držiteľom auta, mala by sa táto zmena nahlásiť na DI a aj na DU kvôli DMV..............:---:):D:D


Podľa môjho názoru s.r.o. nie ani držiteľom,- vlastníkom je konateľ a s.r.o. je nájomcom (na základe zmluvy o prenájme).
Žiadnú zmenu na DI netreba hlásiť.

S.r.o. je povinná nahlásiť používanie auta iba na DÚ.

Aký je právny vzťah, také má byť aj účtovanie.

Prenajímateľ - konateľ - dostáva za prenájom vozidla nájomné.

Nájomca - s.r.o. platí nájomné, nakupuje PHM a účtovne sa k nákupu PHM stavia presne tak, "ako by" kupoval PHM do firemného auta, či už vo vlastníctve alebo napr. na leasing.
barbie18
15.05.09,06:52
Všetkým veľmi pekne ďakujem za rady..

Pomohli ste mi, respektíve utvrdili ste ma..

Prajem všetko dobré..

Pa
JM1968
30.06.09,06:16
Zdravím, prosím, už som úplne dopletená, myslela som, že daň z MV platí, kto auto používa....ale teraz už neviem....Prosím, ak SRO (nemá živnosť na prenájom) prenajme os.auto inej SRO na základe zmluvy o nájme hn.vecí, musia obe podať Oznámenie o vzniku/zániku daň.povinnosti na DÚ? Prenajímateľ o zániku a nájomca o vzniku...a daň za r.2009 sa bude uhrádzať podľa toho...Ďakujem
optimistka
30.06.09,06:34
toto je podľa mňa troška iný prípad ako ten predchádzajúci, keď prenajímatelom bol konatel, teda FO, ktorá nepodniká
vo vašom prípade zostáva platiteľom dane z MV prenajímatel z dôvodu, že toto auto prenajíma-podniká, berie za to nájomné
žiadna oznamovacia povinnosť nie je ani pre jednu ani pre druhú zmluvnú stranu
JM1968
30.06.09,06:46
toto je podľa mňa troška iný prípad ako ten predchádzajúci, keď prenajímatelom bol konatel, teda FO, ktorá nepodniká
vo vašom prípade zostáva platiteľom dane z MV prenajímatel z dôvodu, že toto auto prenajíma-podniká, berie za to nájomné
žiadna oznamovacia povinnosť nie je ani pre jednu ani pre druhú zmluvnú stranu
Ďakujem pekne, už som toho toľko k téme prečítala, že som sa domotala...
Ešte otázočka, prosím, ak teda nájomca neplatí daň Z MV, môže si dať do nákladov PHM a servis na toto auto? Vďaka za trpezlivosť.
optimistka
30.06.09,16:41
prenajaté vozidlo sa správa ako firemné, teda PHM do nákladov, DPH z PHM je možné odpočítať,do nákladov ide taktiež nájom za toto auto, odpočítať dph z neho môžeš v závislostiod toho, či je to N1 alebo M1-vtedy nie, servis je tiež daňovo uznaný - treba to zakomponovať do zmluvy v akom rozsahu je možné servisovať vozidlo nájomcom
JM1968
01.07.09,07:32
prenajaté vozidlo sa správa ako firemné, teda PHM do nákladov, DPH z PHM je možné odpočítať,do nákladov ide taktiež nájom za toto auto, odpočítať dph z neho môžeš v závislostiod toho, či je to N1 alebo M1-vtedy nie, servis je tiež daňovo uznaný - treba to zakomponovať do zmluvy v akom rozsahu je možné servisovať vozidlo nájomcom
Ešte raz ďakujem, pekný deň.
yvonlet
12.05.12,07:28
Dobry den

chcela by som vas poprosit ci nemate nahodou niekto vzor zmluvy resp.dohodu o vyuzivani firemneho auta pre szco, ktory vyuziva auto na rozvoz tovaru a pracovne cesty, pricom vsetky phm su nakladom firmy. je potrebna aj dohoda o prideleni vozidla jedinemu zamestnancovi, ktory je zaroven konatelom spolocnosti?

Dakujem velmi pekne.