kacenka30
14.05.09,14:03
Mám problém s trávnikom. Doteraz som sa pýšila krásnym, hustým, sýto-zeleným trávnikom, až nedávno, skutočne zo dňa na deň sa mi v jednej časti trávnika objavili akoby vypálené, suché miesta, pomerne veľké. Dosť ma to prekvapilo, netuším, čo to mohlo spôsobiť. Nevedel by mi niekto poradiť, čo s tým?
Ďakujem.
KEJKA
14.05.09,12:14
skúšala si vertikuláciu?
kacenka30
14.05.09,15:54
Vertikulacia bola urobena pred mesiacom.
arizona
14.05.09,16:09
...ani si nestriekala burinu? vzniklo to iba teraz? niekedy sa tak aj prejavuje trávnik po zime.
KEJKA
14.05.09,16:15
Vertikulacia bola urobena pred mesiacom.
mne také mapy sa vytvorili hned po vertikulácii.
a hnojila si?


...ani si nestriekala burinu? vzniklo to iba teraz? niekedy sa tak aj prejavuje trávnik po zime.
súhlasím ako s možnosťou
kacenka30
14.05.09,16:41
Po vertikulácii bol trávnik v dobrej kondícii, nebolo treba ani dosievať a proti burine som nestriekala. Trávnik bol pohnojený, akurát práve na túto časť trávnika sme pozabudli, takže tie vysušené miesta nemohli byť napríklad z nadmerného hnojenia. Ostatná časť trávnika je v poriadku. A keďže bývame na juhu Slovenska, od zimy je už ďaleko a odvtedy sa trávnik pekne zazelenal.
KEJKA
14.05.09,16:45
tak práve naopak - mohli vzniknúť práve z nedostatku živín, nie?
kacenka30
14.05.09,17:00
Ale prekvapujúce je, že sa to udialo doslova zo dňa na deň, žiadne postupné žltnutie..... A keď to porovnám s minulým rokom, tak vtedy sme nehnojili vôbec a takéto problémy sa nevyskytli.
KEJKA
15.05.09,08:10
neviem, čo môže spôsobiť likvidáciu trávnika zo dňa na deň, to sa mi ani veriť nechce. To tam niekto vylial kyselinu, či čo?
Terza ma skôr zaujíma, čo si s tým urobila. Tráva je zničená, vysiala si novú? Alebo aký si zvolila posgtup?
kacenka30
15.05.09,10:09
Tiež tomu nerozumieme, z čoho to môže byť, pozerali sme na tie vypálené miesta ako " vyorané myši"......................môj manžel začal tie suché miesta zúfalo polievať, a ja som sa mu smiala, že sa snaží o nemožné a čuduj sa svete, po cca 4 dňoch intenzívneho polievania sa začali v strede tých suchých fľakov objavovať steblá mladej trávičky, síce len tak poskromne, ale predsa. Tak na to sme pozerali tiež, ako "vyorané myši". Pripadali sme si ako v rozpravke Mrazik, keď macocha nakázala Nastenke polievať suchý peň dovtedy, kým na ňom kvety neporastú..............
aviator
16.05.09,17:41
Dnes som takéto miesta tiež našiel na trávniku. Boli tam kde z kosačky odpadol väčší kus ubitej trávy, slnko na to zasvietilo, napršalo na to, automatika to poliala a už to bolo. Keď som to pozbieral, pod mnohými boli takéto plešinky. Asi to skúsim zopakovať, či to nebola náhoda :D
val007
04.10.11,03:53
Ja by som mala tiež jednu otázku k trávniku a vertikulácii. Čítala som, že vertikulácia sa robí na jar a na jeseň. No a na jeseň od augusta do konca septembra. To sme teda už nestihli. Teraz sa má ochladiť a popršať, tak či je dobré urobiť vertikuláciu až potom? Len sa bojím, že keď už na nedeľu hlásia aj prízemné mrazíky, či to potom trávnik prežije? (Teda chceli by sme to skúsiť až po tých ohlásených dažďoch niekedy na budúci týždeň).
Ešte by ma zaujímalo, či ju urobiť len s tým valcom s pružinami, alebo aj s nožmi, keďže teraz má trávnik práve rok a ešte sme ho nikdy nevertikulovali?
No a potom viem, že by sme ho mali pohnojiť a chceli sme ho ešte posypať prípravkom proti machu. V záhradkárstve povedali, aby sme robili, až keď naprší a bude dlhšie mokro, môže pri tom už aj v noci mrznúť?
Ďakujem za rady...:-)
KEJKA
04.10.11,04:25
pridávam sa - mám starý trávnik, niekoľko rokov, a začali mi na ňom "vyhúkať" trsy - nepravidelné útvary husto a vysoko vyrastenej trávy. vyzerá to ako "trávové krtince". tento rok sme vertikulovali asi 6krát, nemám vertikulátor s nožmi, len so strunami.
Naposledy sme vertikulovali cca pred mesiacom, už nebudem.
Ten nápad s prípravkom proti machu využijem, ja ho mám myslím vo forme zálievky od minulého roka.
Tiež som na J_SR. Pohnojim zajtra, lebo naozaj hnojivo má byť riadne poliate, takže polejem a nechám aj na prírodu.
Dúfam že je to dobre.
Trávnik, ktorý som vysievala v lete - vertikulovať zatiaľ nebudem, len pohnojím a znova podľa potreby pokosím.
Katarína Cigánová
04.10.11,07:25
Dievčatá , nechcem poučovat - viete o čom hovoríte - iba na upresnenie to nie je vertikulácia ale VERTIKUTÁCIA :)
sisima
04.10.11,08:07
tiež mám rovnaký problém... v trávniku sa robia "kruhy" kde vyrastá bohatšia, sýtejšie zelená a vyššia tráva, máme s tým problém cca 2 roky a nikto nevie čím to je, resp. ako to odstrániť...
Starostlivosť celoročná,... niekto mi povedal, ze tie kruhy vzniknú ked sa tam pri hnojení dostane napríklad vačšia hrudka hnojiva...??? ale aj susedia hnoja rovnako aj rovnakým hnojivom a kruhy sa im nerobia...
KEJKA
04.10.11,14:04
posúvam...............
ela77
06.03.15,08:48
ako si mám vysvetliť radu záhradkárstva: """Naše obecné doporučenie znie:
Prvú vertikutáciu vykonávame, až trávnik začne rásť. Z našich skúseností je najlepším termínom vertikutáciu vykonávať s prvým pokosom."""
najskôr vertikutovať a potom pokosiť, alebo opačne??????
lubko6394
06.03.15,09:55
Ževraj tak, že pokosíš o 1 cm nad minimum kosačky potom vertikutátor, nechať aspoň hodinu preschnúť a potom pokosiť na minimum.