dabratranec
14.05.09,15:10
Mám otázku ohľadom strešného debnenia. Akú funkciu plní? Ak iba tep-izolačnú tak je možné ho vynechať a dať viac izolácie na strop? Bungalov. Vďaka
chandler
15.05.09,06:00
co je stresne debnenie?
vratnik
15.05.09,06:24
Stresne debnenie = na krokvy resp. kontralaty nabite dosky hrubky min 25 mm (1m3 dosiek okolo 5500 SKK) resp. OSB dosky (drahsia alternativa, ale menej pracna). Pouziva sa pod sindel, vo veternych oblastiach aj pod skridlovu strechu. Ako izolacia debnenie neobstoji - spari medzi doskami, pod debnenim sa zvykne vynechat odvetrana medzera. Zavisi od krytiny a sklonu ci vobec ma vyznam robit debnenie.
alltracboy
15.05.09,06:31
nooo ono ti to dost spevni strechu v skrute napriklad..ja by som to tam dal uz len kvoly spevneniu celej strechy. Ked mas len stresne laty tak po cca 30-50 rokoch sa ti poprehybaju pod vahou krytiny, ked to este aj podbijes doskami tak sa ta sila rozlozi.
dabratranec
15.05.09,07:07
Čiže ide o akúsi spevňujúcu funkciu? Pripadá mi to trochu kontraproblemové - keď tam dám debnenie spevním strechu a orkán mi ju neodfúkne ale zároveň viac zaťažujem krokvy, veniec, obvodové múry... Môže mi niekto zodpovedne prehlásiť že strešné debnenie na bung 467 od eurolinu nie je potrebné? Viem že každý si povie - daj projektantovi, ale ten aby bol na 342,7% krytý tak to debnenie potvrdí.
jojkoz
15.05.09,07:35
CI treba plne debnenie zalezi od krytiny, uhlu strechy a poveternostnych podmienok.

CO sa tyka izolacie nema to ziaden vplyv - tak ci tak izolacia ide pod debnenie ( kontralaty) ....
dabratranec
15.05.09,07:55
Ako som napísal, ide o bungalov. Krytina je klasika bramac škridla, sklon 20°, poveternostné podm. -normál. Strecha valbová, štít 5,7m. Ja som chcel na streche vynechať strešné debnenie aj s izoláciou - tú zdojnásobím na strope. Robil to už tak niekto alebo je to bežné?
chandler
15.05.09,11:22
nevola sa to debnenie ale zaklop. hlavna funkcia je ze mas tu budovu zatvorenu. tazsie ti tam niekto vlezie cez strechu.. kludne to tam nedaj.. ide len o tvoj pocit. to spevnenie strechy je trocha pravda ale ak je dobre navrhnuta tak to netreba. namiesto zaklopu tam mozes dat krizom laty zvnutra.

s tou izolaciou sa to tak da spravit.
220870
15.05.09,16:49
Projektant vám tam navrhol záklop presne pre to čo ste písali aby bol krytý .Na takýchto katalógových domoch projektanti bežne projektujú strechy tak aby si staviteľ mohol vybrať strešnú krytinu podľa svojho gusta.Preto tam asi aj navrhol záklop.Je to pomerne malý sklon na škridlu.Ten doskový záklop tam určite dávať nemusíte.Miesto toho úplne stačí podstrešná fólia.Pre istotu ju preložte viac ako doporučuje jej výrobca.
dabratranec
26.05.09,11:40
No, dostal som od projektanta nasledujúcu odpoveď. Záklop je tam preto lebo pre bramac je min. sklon strechy 22°. Keďže ja mám len 20° je potrebná úprava v podobe záklopu aby platila záruka. Ako vplýva sklon strechy na odolnosť proti vetru?
alltracboy
26.05.09,12:03
No, dostal som od projektanta nasledujúcu odpoveď. Záklop je tam preto lebo pre bramac je min. sklon strechy 22°. Keďže ja mám len 20° je potrebná úprava v podobe záklopu aby platila záruka. Ako vplýva sklon strechy na odolnosť proti vetru?
ked mas mokru strechu a fuka vietor tak ti moze nafukat vodu za skridlu..cize to moze zatekat.
Furko
19.08.09,12:31
Mám momentálne podobný problém, ale mňa navyše strašia tým, že keď tam nedám záklop, tak je riziko že strešné laty neunesú škridlu (TONDACH) aj prípadný sneh. je to tak isto bungalov ale s A-čkovou strechou skon 20° najväčšia rozteč medzi krokvami je 1 m. myslíte že je to naozaj možné. laty sú 50x30.
yahman
26.08.09,14:44
Záklop spevňuje strešnú krytinu, chráni pred podfúknutím, uzatvára strešnú konštrukciu, plní estetickú funkciu...ak vám to káže projektant, spravte to.