Lalia1
14.05.09,18:31
Dobrý deň,

Som študentkou 5.ročníka VŠ a pracujem na DBPŠ, ktorej platnosť končí koncom júla 2009. V čase uzatvorenia dohody ešte nebol známy dátum štátnej skúšky. V súčasnosti je už isté že štátna skúška sa bude konať 1.6.-5.6.2009, čím zároveň končí aj môj štatút študenta.
Dátumom štátnej skúšky sa automaticky končí aj platnosť mojej DBPŠ? Alebo sa automaticky mení len jej povaha z DBPŠ na dohodu o vykonaní práce?
V spoločnosti ma potrebujú do júla, sú povinný uzatvoriť so mnou na ten jeden mesiac novú dohodu o vykonaní práce?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc !!!
KEJKA
14.05.09,16:49
platnosť DBPŠ končí. Zamestnávateľ už nebude môcť preukázať, že zamestnával študenta. Je aj v jeho záujme zmeniť typ zmluvy.
Ak aj nezmení, treba mzdy spracovať tak, akoby šlo o riadny pracovný pomer (najistejší postup).
Lianka
14.05.09,16:50
Moj nazor:

Den statnej skusky je poslednym dnom, kedy mozete pracovat na DoBPS. (tu si nie som celkom ista, ale logika mi tak hovori... skusenejsi nech potvrdia)
Doplnenie: KEJKA vyssie potvrdila

DoBPS sa automaticky nemeni a ani nemoze menit na inu dohodu. Dohodu je potrebne ukoncit a uzavriet novu (inu) dohodu. Zamestnatel moze, ale nie je povinny uzatvorit s Vam dohodu o vykonani prace.

§ 227,228 http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#223
Lalia1
14.05.09,17:11
Ďakujem za Vaše odpovede.

Znamená to, že dňom štátnej skúšky automaticky končí platnosť DBPŠ. Od nasledujúceho dňa by už zamestnávateľ musel uzavrieť so mnou dohodu o vykonaní práce.

A prosím Vás, náležitosti dodody o vykonaní práce sú rovnaké ako pri DBPŠ? Stačí keď sa zmení nadpis a platnosť od do ?

Ešte raz ďakujem !
Lianka
14.05.09,17:15
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#223, DEVIATA ČASŤ, DOHODY O PRÁCACH VYKONÁVANÝCH MIMO PRACOVNÉHO POMERU

dohoda o vykonani prace - max. 350 hod. za rok, vykon musi byt vymedzeny vysledkom (nie pravidelne opakujuca sa cinnost)
dohoda o pracovnej cinnosti - max. 10 hod. tyzdenne, moze byt pravidelne opakujuca sa cinnost
Jozef Mihál
14.05.09,19:50
Nesúhlasím s názorom, podľa ktorého by ukončením štúdia na VŠ automaticky zanikala dohoda o BPŠ.

Pozrite si prosím pozornejšie § 227 ZP - definuje, s kým možno DoBPŠ uzatvoriť - s FO, ktorá má štatút študenta.

Pozrite si pozornejšie § 228 ZP - dočítate sa napríklad, že ...Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer.

Nikde nenájdete slovíčko o tom, že pri skončení štúdia by DoBPŠ musela byť ukončená. Skúste si predstaviť napríklad prípad, keď študent preruší štúdium - to má okamžite zrušiť DoBPŠ, ktoré má pri doterajšom štúdiu "rozrobené" ?

Takáto povinnosť jednoducho nie je.
KEJKA
15.05.09,08:07
a čo s odvodmi? Nemala som na mysli, že sa ukončí pracovný pomer, ale odvody na základe DBPŠ sú iné a to podľa mňa riešiť treba.
Ak by DBPŠ platila bez zmeny ďalej, potom by sme mohli zamestnávať študentov dokedy? Aj ked stratia štatút študenta?
Jozef Mihál
16.05.09,21:15
Študenta (alebo časom bývalého študenta) na DoBPŠ zamestnávate dovtedy, dokedy ste sa dohodli na trvaní dohody pri jej uzatvorení. Dôležité je, že daná osoba mala pri začatí dohody štatút študenta, že to preukázala a že vy to máte v dokladoch k dohode.

A odvody z DoBPŠ s tým nesúvisejú, to je len dôsledok, ktorý riešiť netreba.
KEJKA
17.05.09,06:06
Zasa musím oponovať,lebo DBPŠ (možno bola uzavretá nesprávne) je na dobu neurčitú. Teda je uzavretá a apriori platná do dňa,pokiaľ vie študent preukázať, že je študentom.
To preukazuje každý semester potvrdením zo školy. A posledný semester končí dňom skúšky-štátnice, alebo sa mýlim? Z toho som odvodila (vlastná skúsenosť a postup), že ak dňom štátnice končí štatút študenta, DBPŠ nemá opodstatnenie od nasledujúceho dňa. Akceptujem názor, že v tomto bode sa mýlim, ale prosím usmernite, ako postupovať v popísanom prípade DBPŠ uzavretej na neurčito.
Jozef Mihál
17.05.09,10:15
Citujem z § 227 a 228 ZP:

"Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.
...
Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer."

Priznávam, že uvedené vety možno interpretovať tak, že dohoda by mala byť uzatvorená len na doby, pokiaľ má byť študent študentom, teda na dobu najneskôr do vykonania štátnic. Priamo to však v ZP uvedené nie je. A rozhodne nie je ošetrený v ZP stav, kedy študent prestane byť študentom z dôvodu prerušenia štúdia resp. z dôvodu vyhodenia zo štúdia. Viď posledná mnou citovaná veta.
Lianka
17.05.09,10:18
Suhlasim pan Mihal, tiez som si vsimla, ze zakon riesi len podmienky uzatvorenia dohody. Aky je Vas nazor na KEJKinu otazku? Nakolko zakon umoznuje uzatvorit takuto dohodu aj na dobu neurictu.


... ale prosím usmernite, ako postupovať v popísanom prípade DBPŠ uzavretej na neurčito.
KEJKA
17.05.09,10:32
presne.....aj mňa to zaujíma. Ppdmienka pre uzatvorenie je jasná, pre ukončenie nie je.
Dávam vám za pravdu, ale ako to riešiť v praxi bez rizika postihu?
Jozef Mihál
17.05.09,10:36
Opakujem sa...: ak dohodu uzavriem na určitú dobu a náhle študent doštuduje, nie je v ZP žiadne ošetrenie takéhoto stavu. Naopak, viď posledná veta citácie zo ZP vyššie.

Predsa nemožno nútiť zamestnávateľa aby "uprostred rozrobenej práce" na dohodu, študenta prepustil, lebo ho zrazu vyhodili zo štúdia... Mohli by tak zamestnávateľovi vzniknúť škody.
veronikasad
17.05.09,10:40
Opakujem sa...: ak dohodu uzavriem na určitú dobu a náhle študent doštuduje, nie je v ZP žiadne ošetrenie takéhoto stavu. Naopak, viď posledná veta citácie zo ZP vyššie.

Predsa nemožno nútiť zamestnávateľa aby "uprostred rozrobenej práce" na dohodu, študenta prepustil, lebo ho zrazu vyhodili zo štúdia... Mohli by tak zamestnávateľovi vzniknúť škody.
Tak teda "polopate" dokedy môže mať štatút študenta ak je DOBPŠ uzatvorená na neurčitý čas ? Nemala byť uzatvorená max. do konca štúdia ?
KEJKA
17.05.09,10:44
stále nepíšete odpoveď ako to riešiť. Že to nie je povinné, akceptujem. Vaše argumenty beriem.
Ale zopakujem svoj názor....nakoľko DBPŠ sa už nedá doložiť platným dokladom o štatúte študenta, tak ........ ?
čo s odvodmi?
Ste si istý, že odvody budem platiť len tak ako dovtedy?
A nepýtam sa na prípad DBPŠ uzavretej na dobu určitú, ale na dobu neurčitú...........
Môžete formulovať riziká, ak by som sa na neurčitú dobu tvárila, že platí DBPŠ a tým pádom napr. až do 31.8. platila "študenta" a odvádzala len tie minimálne odvody?
Jozef Mihál
17.05.09,10:46
Skúsme trocha logiky. Žiadne štúdium nemôže trvať donekonečna, teda na "neurčitú dobu". Zákonník práce ale umožňuje uzavrieť DoBPŠ na neurčitú dobu. Ak by zákonodarca chcel zaviesť obmedzenie, o ktorom sa diskutuje v tejto téme, tak v ZP by nebola veta:

"Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas"

ale veta:

"Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas, najdlhšie však na dobu štúdia."

Chápem, že v zákonoch občas logiku hľadať netreba, ale inak sa ja osobne k tomuto vyjadriť neviem.

Viac k tomu nemám čo dodať, pekný zvyšok nedele želám.
veronikasad
17.05.09,10:46
stále nepíšete odpoveď ako to riešiť. Že to nie je povinné, akceptujem. Vaše argumenty beriem.
Ale zopakujem svoj názor....nakoľko DBPŠ sa už nedá doložiť platným dokladom o štatúte študenta, tak ........ ?
čo s odvodmi?
Ste si istý, že odvody budem platiť len tak ako dovtedy?
A nepýtam sa na prípad DBPŠ uzavretej na dobu určitú, ale na dobu neurčitú...........
Môžete formulovať riziká, ak by som sa na neurčitú dobu tvárila, že platí DBPŠ a tým pádom napr. až do 31.8. platila "študenta" a odvádzala len tie minimálne odvody?
KEJKA, pokial ide len o odvody, tie sú rovnaké aj pri iných dohodách /DoVP, DoPČ/. U DoBPŠ je "v hre" dlžka prac.času ...
KEJKA
17.05.09,10:46
Predsa nemožno nútiť zamestnávateľa aby "uprostred rozrobenej práce" na dohodu, študenta prepustil, lebo ho zrazu vyhodili zo štúdia... Mohli by tak zamestnávateľovi vzniknúť škody.

akceptujem,nemôže..... ale podmienky pre DBPŠ nie sú splnené, a tak mne ako zamestnávateľovi nikto nebráni napr. odviesť odvody aj z DBPŠ akoby šlo o závislú činnosť.
Jozef Mihál
17.05.09,10:48
Odvody sa neodvádzajú "akoby".

Odvody sa odvádzajú v závislosti od toho, aký právny vzťah je uzavretý medzi tým, kto prácu dáva a tým, kto prácu vykoná.
KEJKA
17.05.09,11:17
súhlasím, zle som sa vyjadrila, čo sa týka "akoby odvodov".
Zastávam názor, že DBPŠ napriek tomu, že to nie je exaktne upravené, platí iba po dobu platnosti štatútu študenta.
Ako sa k tomu postaví kontrola SP, ZP, netuším.
Študent sa minimálne musí prihlásiť po ukončení štúdia do ZP, teda riešiť ukončenie "štatútu" musí.
Odvody do SP - to závisí od odpovede na otázku, ako sa k podľa mňa neplatnej DBPŠ postaví kontrola.
====================
Pre mňa to momentálne nie je aktuálne. Ale mala som tento prípad osobne - nakoľko mi študent ohlásil ukončenie štúdia, mala som ho zaujem zamestnať, tak som ukončila DBPŠ a od nasledujúceho dňa som uzavrela HPP.
Druhá možnosť bola, ponechať DBPŠ podľa vás? S tým, že študent by si platil ZP a ja by som riešila odvody ako z dohody?
Lianka
18.05.09,15:02
Kejka, zjavne to nasi zakonodarci nedomysleli... Lebo takto sa to javi, ze moze na tuto dohodu robit donekonecna.

Ostanem pri tom, ako doteraz, ze som preferovala dohodu na dobu urcitu na cca. 1 rok. Predlzit, resp. uzavriet nova sa da vzdy (po predlozeni potvrdenia).
gpuskarova
03.06.09,06:29
Ahojte, dakujem za predchadzajuce nazory.

riesim problematiku dohod o brigadnickej praci studenta prave u bakalarov, kde je predpoklad, ze budu pokracovat v inzinierskom studiu. dohody maju uzavrete do 30.6.2009, resp. 31.8.2009, ale statnice mali v priebehu maja resp. juna. stratili statut studenta, riesia si ZP. v tychto pripadoch treba uzatvarat dohody o vykonani prace na letne obdobie a potom v septembri opat DBPS? mate s tym niekto skusenost?

kedze ide o zmenu typu dohody, myslite, ze treba urobit odhlasku a potom nasledne hned prihlasku do socialnej poistovne?

dakujem za odpoved.
Lianka
03.06.09,13:26
Z vyssie uvedenych prispevkov mi vyplyva, ze dohody koncia ku dnu, ktory ste si dohodli, t. j. 30.6.2009, resp. 31.8.2009 (nie dnom vykonania statnych skusok). Ak od dalsieho dna uzatvorite dalsiu, resp. inu dohodu, odporucila by som odhlasit dohodarov dnom skoncenia povodnej dohody a opat prihlasit dnom zacatia novej dohody.
gpuskarova
03.06.09,14:13
tie odhlasky a prihlasky su myslite nevyhnutne? aj ked ide o navaznost dohod?
veronikasad
03.06.09,14:14
tie odhlasky a prihlasky su myslite nevyhnutne? aj ked ide o navaznost dohod?
Pokial vystavíš novú dohodu - ano
gpuskarova
03.06.09,14:18
fuha, nova informacia pre mna.
Lianka
04.06.09,06:35
Pri kazdom zacati a ukonceni pracovneho pomeru, ale aj dohod mimo pracovneho pomeru, musis zamestnanca prihlasit a odhlasit.
gabiga
04.06.09,08:57
a nepovazuje sa to za predlzenie dohody ako napriklad pri pracovnom pomere? ak je pracovny pomer dohodnuty na dobu urcitu a potom je po uplynuti tejto doby predlzeny na dobu neurcitu, tak netreba zamestnanca odhlasovat a prihlasovat do socialky opat.
pri brigadnikoch, pokial ide o pokracovanie toho isteho vztahu a teda predlzenie dohody, tak by nemalo byt potrebne ho odhlasovat a opat prihlasovat.
Lianka
04.06.09,09:06
Predlzenie dohody a ukoncenie a uzatvorenie novej dohody su dve rozdielne veci.

Ak ide o predlzenie zmluvy, dohody -rozumej dodatkom k zmluve - zamestnanca neodhlasujes, zmluva pokracuje.

Ak ide o ukoncenie dohody (skoncila najcastejsie z dovodu stanovenia doby urcitej) - zamestnanca odhlasis.
Ak s nim uzatvaras NOVU dohodu - zamestnanca opät prihlasis.
tosomya
30.05.10,19:20
Dobrý deň, mám podobný problém. Ukončila som štúdium na VŠ, ale mám podpísanú DBPŠ až do konca decembra a zamestnávateľ sa vyjadril, že zmluva je platná napriek ukončeniu štúdia. Rada by som sa opýtala, ako ste túto situáciu riešili a ako je to s platením odvodov a zdravotného poistenia.

Za odpoveď vopred ďakujem
KEJKA
30.05.10,20:00
Dobrý deň, mám podobný problém. Ukončila som štúdium na VŠ, ale mám podpísanú DBPŠ až do konca decembra a zamestnávateľ sa vyjadril, že zmluva je platná napriek ukončeniu štúdia. Rada by som sa opýtala, ako ste túto situáciu riešili a ako je to s platením odvodov a zdravotného poistenia.

Za odpoveď vopred ďakujem
vid moj príspevok 8, ja sa stotožňujem aj s č.9
riešila som to tak a riešim to znova rovnako.
veronikasad
30.05.10,21:23
Dobrý deň, mám podobný problém. Ukončila som štúdium na VŠ, ale mám podpísanú DBPŠ až do konca decembra a zamestnávateľ sa vyjadril, že zmluva je platná napriek ukončeniu štúdia. Rada by som sa opýtala, ako ste túto situáciu riešili a ako je to s platením odvodov a zdravotného poistenia.

Za odpoveď vopred ďakujem
DoBPŠ je platná do konca roka. Ak sa však zaeviduješ na úrade práce, štát bude platiť za teba zdravotné poistenie. Príjem z dohody nesmie presiahnuť 65 % živ.minima, zvýšeného o platby poistného, aj keď sa z dohody neplatia. Ak evidenciu stihneš do 7 dní od vykonania štátnej skúšky, zaevidujú ťa spätne od prvého dňa.

Ak sa nebudeš evidovať na úrade práce, príjem z dohody je neobmedzený. Musíš sa však do 8 dní od skončenia štúdia prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatitel.

V jednom aj druhom prípade nie si nemocensky poistená. Doporučujem príhlásiť sa v soc. poisťovni ako dobrovolne nemocensky poistená osoba.
milanr
28.06.10,07:08
Je možné zamestnať cez prázdniny (júl, august) na DoBPŠ žiaka strednej školy, ktorý už zmaturoval a od septembra bude pokračovať v štúdiu na VŠ ? Predložil potvrdenie o návšteve ešte strednej školy platné pre šk. rok 2009/2010.
ivka70
28.06.10,07:15
Je možné zamestnať cez prázdniny (júl, august) na DoBPŠ žiaka strednej školy, ktorý už zmaturoval a od septembra bude pokračovať v štúdiu na VŠ ? Predložil potvrdenie o návšteve ešte strednej školy platné pre šk. rok 2009/2010.

Ano, je to mozne, ved student strednej skoly po maturite je studentom az do 31.8. daneho roka.
mirka06121985
30.06.10,08:45
Ahojte poradaci,
mam jednu otazocku: mame dohodara, ktory u nas pracuje na dohodu o brig. praci studentov, tato dohoda mu konci 30.06.2010, teraz konci 1. rocnik inzinierskeho studia a ja neviem, ci s nim mozme uzavriet od júla dohodu o brig. praci studenta alebo dohodu o vykonani prace
drobeceva
30.06.10,08:49
Ahojte poradaci,
mam jednu otazocku: mame dohodara, ktory u nas pracuje na dohodu o brig. praci studentov, tato dohoda mu konci 30.06.2010, teraz konci 1. rocnik inzinierskeho studia a ja neviem, ci s nim mozme uzavriet od júla dohodu o brig. praci studenta alebo dohodu o vykonani prace
predpokladám, že v štúdiu pokračuje ďalej. Ak áno, tak má naďalej štatút študenta-môže byť dohod o brig.práci študenta.
mirka06121985
30.06.10,08:50
takze s nim mozme napr. od jula uzavriet dohodu o brig. praci studenta?
mirka06121985
30.06.10,09:08
drobeceva dakujem za pomoc :)