otázka
19.07.05,15:18
Potrebujem poradiť v nasledujôcej veci: zamestnanec - TPP má dohodnutú minim.mzdu+na každý deň diety-600CZK.Deň výplat je 30-eho v mesiaci.Mám ku spracovaniu mzdy výslednú sumu diét zameniť kurzom NBS v 30-om dni mesiaca?*Ďakujem.
endrju
19.07.05,15:05
Ako súvisia diéty so spracovním miezd?
Ak sa nemýlim a ak sa nedohodne zamestnávateľ so zamestnancom inak, tak sa diéty pri zahraničných služobných cestách vyplácajú v cudzej mene pred začiatkom služobnej cesty.
Nezabudni na nárok zamestnanca na 5% vreckového zo sumy diét.
Maxinka
03.11.05,08:09
Prosím Vás, ja by som chcela vedieť, že kde by som sa mohla dočítať o diétach v CZ? Je na to nejaký konkrétny zákon, akú čiastku mám zamestnancovi vyplatiť, keď ho firma poslala do Čiech montovať.Ešte som to nikdy nerobila, tak mi prosím pomôžte.Vopred Ďakujem
Tweety
03.11.05,08:12
Prosím Vás, ja by som chcela vedieť, že kde by som sa mohla dočítať o diétach v CZ? Je na to nejaký konkrétny zákon, akú čiastku mám zamestnancovi vyplatiť, keď ho firma poslala do Čiech montovať.Ešte som to nikdy nerobila, tak mi prosím pomôžte.Vopred ĎakujemKonkrétne je to zákon o cestovný náhradach 283/2002 v znení zákona 530/2004.
Olgica
03.11.05,08:14
Prosím Vás, ja by som chcela vedieť, že kde by som sa mohla dočítať o diétach v CZ? Je na to nejaký konkrétny zákon, akú čiastku mám zamestnancovi vyplatiť, keď ho firma poslala do Čiech montovať.Ešte som to nikdy nerobila, tak mi prosím pomôžte.Vopred Ďakujem
Je to zákon o cestovných náhradách č.283/2002 Z.z. v znení zákona č.530/2004 Z.z.( od § 10 )+ opatrenie Ministerstva financií SR č.712/2004 Z.z., ktorým sa ustanovujú na rok 2005 základné sadzby stravného v inej ako slovenskej mene pri zahraničných prac.cestách.
Maxinka
03.11.05,08:29
Ďakujem, pozrela som si to a s toho som usúdila, že mu mám vyplatiť 600,-CZK na 1 deň?Mám mu to vyplatiť v CZK alebo to mám prepočítať kurzom na SK a vyplatiť mu to v najbližšej výplate, alebo ako?Mám mu vyplatiť aj stravnú poukážku, ktorú mu bežne dávam za mesiac?Tie diéty mám ako daňový výdavok?Mala by som si otvoriť nejakú valutovú pokladňu, tam dať peniaze a z tej pokladne im dať CZK-diéty?Niečo mi aj podpisujú?
Tweety
03.11.05,08:34
Ďakujem, pozrela som si to a s toho som usúdila, že mu mám vyplatiť 600,-CZK na 1 deň?Mám mu to vyplatiť v CZK alebo to mám prepočítať kurzom na SK a vyplatiť mu to v najbližšej výplate, alebo ako?Mám mu vyplatiť aj stravnú poukážku, ktorú mu bežne dávam za mesiac?Tie diéty mám ako daňový výdavok?Nemôžeš mu dať za deň, keď je na sl. ceste stravenku. Vtedy má nárok na vyplatenie diét a to je jedno, či je na Slov. alebo v cudzine.
Cestovné mu môžeš vyplatiť aj v cudzej mene ak máš valutovú pokladňu, ak nie, tak prepočítaš kurzom na Sk.;) :eek:
Maxinka
13.12.05,10:50
Prosím Vás, ešte raz, diéty sú daňový výdavok alebo nie?Mám ich zahrnúť do mzdy zamestnanca, alebo nemusím.Neviem ako sa to robí, lebo som to ešte nikdy v živote nerobila.Prosím pomôžte mi?Ďakujem
Chobot
13.12.05,11:01
Prosím Vás, ešte raz, diéty sú daňový výdavok alebo nie?Mám ich zahrnúť do mzdy zamestnanca, alebo nemusím.Neviem ako sa to robí, lebo som to ešte nikdy v živote nerobila.Prosím pomôžte mi?Ďakujem

Na strane firmy sú cestovné náhrady (Ty ich nesprávne nazývaš diéty) daňové náklady. Na strane zamestnanca tieto náhrady nepodliehajú dani z príjmov, preto mu ich nezahŕňaš do mzdy, ale vyplácaš osobitne na základe vyúčtovania z pracovnej cesty v hotovosti alebo na jeho účet v plnej nárokovateľnej výške.
emily
13.12.05,11:03
Prosím Vás, ešte raz, diéty sú daňový výdavok alebo nie?Mám ich zahrnúť do mzdy zamestnanca, alebo nemusím.Neviem ako sa to robí, lebo som to ešte nikdy v živote nerobila.Prosím pomôžte mi?Ďakujem
Stravné na služ. ceste je nákladom pre firmu. Nie je to mzda. Len to môžeš so mzdou vyplatiť. Pripočítať ako samostatnú položku a poslať na účet.