Gabi03
15.05.09,07:46
Sa riadne čudujem, že ja zakladám túto tému. :rolleyes:

No čo vravíte na obe semifinále Eurovízie? Mne sa viac pesničiek páčilo v prvom kole. Ale ostala som prekvapená, že naši sa nedostali do finále. :( Veľmi som im fandila, pretože si myslím, že boli na dobrej úrovni.
A podľa môjho subjektívneho názoru sa do finále z včerajška dostali niektoré hrozné pesničky.

Diskutujme, komu sa čo páči.

Mne sa z prvého semifinále páčil Island a aj Malta.
Z druhého Nórsko.

Ktoré Vám?
optimistka
15.05.09,05:58
naši boli podľa môjho názoru super, hlavne nela spievala krásne
to že nespostúpili bolo možno spôsobené aj výberom piesne, ktorá je síce nádherná, ale tak na počúvanie, jej melódia nie je až taká chytľavá, nie je to taká typická hitovka
arizona
15.05.09,06:20
Aj mne sa páčili, čakala som, že postúpia. Ale asi máme málo Slovákov v zahraničí, ktorí hlasovali.:rolleyes:
Stanislav 1975
15.05.09,06:27
Aj keby zaspievali neviem ako pekne a krásne, aj tak by nepostúpili- je to viac-menej o lobby a dopredu je dané, kto asi postúpi a kto nie- je to súčasť politiky týchto súťaží...
Stanislav 1975
15.05.09,06:28
Aj keby zaspievali neviem ako pekne a krásne, aj tak by nepostúpili- je to viac-menej o lobby a dopredu je dané, kto asi postúpi a kto nie- je to súčasť politiky týchto súťaží...
len doplním-aj mne sa velmi páčili,:o
Leila2006
15.05.09,06:32
Prvé kolo som nevidela, druhé len od nášho vystúpenia, ale naši mali podľa mňa silnú konkurenciu, niektoré vystúpenia boli veľmi zaujímavé, viac sa chytili hlavne rytmickejšie skladby, ľahšie zapamätateľné, tá naša pieseň bola pekná, ale v podstate mala veľmi ťažkú melódiu, chýbal mi tam nejaký refrén, ktorý by utkvel v pamäti, v podstate je to taká ukričaná skladba, a ešte keď človek nerozumie, o čom spievajú, tak je to ťažké, možno keby bola v angličtine, tak by mala väčšiu šancu, ale takto nie.
Gabi03
15.05.09,06:35
Prvé kolo som nevidela, druhé len od nášho vystúpenia, ale naši mali podľa mňa silnú konkurenciu, niektoré vystúpenia boli veľmi zaujímavé, viac sa chytili hlavne rytmickejšie skladby, ľahšie zapamätateľné, tá naša pieseň bola pekná, ale v podstate mala veľmi ťažkú melódiu, chýbal mi tam nejaký refrén, ktorý by utkvel v pamäti, v podstate je to taká ukričaná skladba, a ešte keď človek nerozumie, o čom spievajú, tak je to ťažké, možno keby bola v angličtine, tak by mala väčšiu šancu, ale takto nie.


No aj som neviem prečo čakala, že ju budú spievať v angličtine. :rolleyes: A to ukričanie... boli aj iné aj viac ukričané a postúpili.
Ale asi ja som tú pesničku už inak vnímala ako iný hlasujúci diváci.
Žabinka
15.05.09,06:36
No škoda, že sme nepostúpili, ja som to nesledovala, iba našich (manžel má totiž chorobu, keď sa zmocní ovládača, je vo vytržení a stále prepína programy), ale náhodou prepol keď spieval nejaký maďarský (asi) umelec, a to bolo hrozné.
Naša pesnička bola síce pekná, ale do takejto súťaže sa podľa mňa hodia viac také la-la pesničky, niečo modernejšie.
Katka19
15.05.09,06:40
Súhlasím s tebou ,že niektoré pesničky tam fakt postúpili ktoré boli neznesiteľné,ale naši spievali pekne,no ja si myslím že veľkú šancu má vyhrať Anglicko je to veľmi pekná a melodická pesnička,a jedna škoda je na tejto sútaži že divák pesničky počuje len raz,veď keď nám začnú hrať v exprese nejakú novú pesničku ,tak sa nám nepači a po čase sa stane hitom....Takže tak to možno bolo aj s tou našou my sme ju už počuli viac krát nám sa pači ale tí ostatní lebn raz...
Gabi03
15.05.09,06:43
Súhlasím s tebou ,že niektoré pesničky tam fakt postúpili ktoré boli neznesiteľné,ale naši spievali pekne,no ja si myslím že veľkú šancu má vyhrať Anglicko je to veľmi pekná a melodická pesnička,a jedna škoda je na tejto sútaži že divák pesničky počuje len raz,veď keď nám začnú hrať v exprese nejakú novú pesničku ,tak sa nám nepači a po čase sa stane hitom....Takže tak to možno bolo aj s tou našou my sme ju už počuli viac krát nám sa pači ale tí ostatní lebn raz...

Počuli ste meno Andrew Lloyd Webber? Tuším sa mihol aj v klipe. :rolleyes:
icemonika
15.05.09,06:44
No mne sa páčili viacerí, ale nie všetci čo som typovala postúpili. Belgicko ("Elvis") bolo super, Izrael je senzačný a som rada, že postúpil :) A mam tiež radosť, že Portugalci postúpili a tiež Bosna a Hercegovina.
Z druhého semifinále sa mi páčilo Srbsko a Holandsko, ktorí nepostúpili :( Z tých, čo postúpili Nórsko bolo super (a najme ten Alexandrov úsmev ;) ). Grécko bolo tiež dobré.

Toľko môj názor. A škoda, že naši nepostúpili :(
Leila2006
15.05.09,06:47
Mne sa napríklad niektoré páčili hneď na prvýkrát, napr. Litva, Moldavsko, Estónsko, ale aj naša. Ale kto chcel, mohol si tie piesne posťahovať vopred, na youtube, na eurovision, čiže ľudia piesne poznali, viedli sa rozsiahle diskusie už pred týmito semifinálovými kolami, takže to až taký problém nebol. Ale aj pre mňa je dobrá pieseň taká, ktorá sa mi páči od začiatku, a nie len potom, keď si na ňu "zvyknem".
Slayer666
15.05.09,07:01
Ale aj pre mňa je dobrá pieseň taká, ktorá sa mi páči od začiatku, a nie len potom, keď si na ňu "zvyknem".

Skor ked ju pochopis, nie si zvyknes. Praveze take piesne obstoja v teste casu a take lalala, co sa pacia hned, upadnu do zabudnutia. Dnes kazdemu nieco hovori Pink Floyd napr., ale zo zaciatku ich valcovali desiatky az stovky lalala pesniciek v radiach - a dnes? Lalala nikto nepozna a...:)
optimistka
15.05.09,07:05
tá naša slovenská pesnička bola skôr taká, že si na ňu musíš zvyknúť a zapáči sa ti nie na prvé počutie
keď som ju počula v slovenskom kole eurovízie, tak som si povedala toto ????? nie !!!!!!
ale teraz sa mi páči, je podľa mňa ťažká na zaspievanie a myslím že veľa spevákov by si na ňu ani netrúflo
Leila2006
15.05.09,07:07
Skor ked ju pochopis, nie si zvyknes. Praveze take piesne obstoja v teste casu a take lalala, co sa pacia hned, upadnu do zabudnutia. Dnes kazdemu nieco hovori Pink Floyd napr., ale zo zaciatku ich valcovali desiatky az stovky lalala pesniciek v radiach - a dnes? Lalala nikto nepozna a...:)
Nemôžem nesúhlasiť, ale takáto súťaž je asi o inom, tam na nejaké hlbšie rozjímanie nad piesňou jednoducho nie je čas, buď ťa chytí hneď, alebo nie.
AlaNR
15.05.09,07:17
Myslím si, že 95 % ľudí, ktorí si to včera alebo v utorok pozreli a potom hlasovali, tie pesničky počuli prvýkrát. Ak to bolo aj v iných krajinách tak, že sa nehrala v rádiu ani jedna z nich...
Kto vsadil na chytľavú melódiu a celkový prvý dojem, ten postúpil.
babijanka
15.05.09,07:18
Nela bola výborná a to aj napriek tomu, aké mala v posledných dňoch ťažkosti s dutinami a čo všetko musela urobiť pre to, aby vôbec súťažila, klobúk dole. Veľmi som im fandila, ale žiaľ biznis je biznis - pesnička bola výborná !!!. Nemali veľký Fan-club a ešte by ma veľmi zaujímalo, ktorá krajina im poslala najviac hlasov. Ale to sa už asi nedozvieme. Ja osobne som poslala hlas pre 06, keďže našim sa hlas poslať nesmel, bol to mladý chalan, ktorý hral aj na husliach, dokonca som si všimla, že mu praskla 1 struna.
Nelka držím palce, bola si výborná aj s partnerom.
optimistka
15.05.09,07:25
babijanka, chcem ti dať súhlas, ale nedarí sa mi, niečo mi tam vypisuje, tak aspoň takto
súhlasím s tebou
icemonika
15.05.09,07:28
Naší boli veľmi dobrí a keď si vezmete pesničky, ktoré súťažili na o postup do Moskvy, tak bola najlepšia. Veľa rýchlovykvasených Superstaristov mali príšerne texty, ešte aj Šindlerka bola o ničom
astensova
15.05.09,07:29
Boli výborný no škoda že sa neumiestnili. Typovala som ešte na Poľku. Poväčšine vyhrali speváci z bývalého Ruska. Naši mali dosť veľký aplauz. No snáď nabudúce.
gastronom.mt
15.05.09,07:43
Ja som fandil našim. No a teraz je môj favorit Alexander Rybak, ktorý súťaží za Nórsko. Má parádne chytľavú pesničku.
babijanka
15.05.09,08:35
Ja som fandil našim. No a teraz je môj favorit Alexander Rybak, ktorý súťaží za Nórsko. Má parádne chytľavú pesničku.
A náhodou nevieš, aké mal číslo ?, lebo ja som posielala svoj hlas (06) nejakému chalanovi, len neviem odkiaľ bol, ale tá penička bola ozaj chytlavá, teda pokiaľ hovoríme o tom a jednom :confused:
VERONIKA6
15.05.09,08:57
A náhodou nevieš, aké mal číslo ?, lebo ja som posielala svoj hlas (06) nejakému chalanovi, len neviem odkiaľ bol, ale tá penička bola ozaj chytlavá, teda pokiaľ hovoríme o tom a jednom :confused:
Dobre si posielala, je to on. Tiež sa mi páčil, pekná pesnička, pekný chalan s pekným úsmevom. Veľmi sa mi páčili aj naši speváci. Vyzerali veľmi dobre obidvaja a pesnička bola tiež pekná.
Gabi03
15.05.09,09:00
Dobre si posielala, je to on. Tiež sa mi páčil, pekná pesnička, pekný chalan s pekným úsmevom. Veľmi sa mi páčili aj naši speváci. Vyzerali veľmi dobre obidvaja a pesnička bola tiež pekná.

Potom asi nemáme rovnaký vkus. :D
Podľa mňa Nela mohla mať aj krajšie šaty... tieto jej vyzdvihovali trochu nedostatky. A Kamil hoci mal "ležérny" štýl, aspoň učesať sa mohol do ležérneho štýlu. :D Toto mi z nich utkvelo v pamäti. Ooo a ešte, nie som si istá, ale ako keby sa Kamil v texte pomýlil. Alebo tú pesničku nepoznám tak dobre. :rolleyes:
.... to som ale kritická, čo?! :D
babijanka
15.05.09,09:11
Potom asi nemáme rovnaký vkus. :D
Podľa mňa Nela mohla mať aj krajšie šaty... tieto jej vyzdvihovali trochu nedostatky. A Kamil hoci mal "ležérny" štýl, aspoň učesať sa mohol do ležérneho štýlu. :D Toto mi z nich utkvelo v pamäti. Ooo a ešte, nie som si istá, ale ako keby sa Kamil v texte pomýlil. Alebo tú pesničku nepoznám tak dobre. :rolleyes:
.... to som ale kritická, čo?! :D
Nesúhlasím celkom s Tebou, lebo podľa mňa vôbec nezáleží na tom, kto aké má šaty alebo účes, ale ako podá tú pesničku. Samozrejme, že v takejto veľkej súťaži ako je EUROVÍZIA určite na to neprihliadajú, oni proste hľadajú šoumena, napr. ako bola ukrajinská madona". No a pokiaľ sa aj Mikulčík pomýlil v texte, ani sa mu nečudujem, veď skoro každý spevák mal trému.:cool:
VERONIKA6
15.05.09,09:15
Potom asi nemáme rovnaký vkus. :D
Podľa mňa Nela mohla mať aj krajšie šaty... tieto jej vyzdvihovali trochu nedostatky. A Kamil hoci mal "ležérny" štýl, aspoň učesať sa mohol do ležérneho štýlu. :D Toto mi z nich utkvelo v pamäti. Ooo a ešte, nie som si istá, ale ako keby sa Kamil v texte pomýlil. Alebo tú pesničku nepoznám tak dobre. :rolleyes:
.... to som ale kritická, čo?! :D
Mne osobne sa páčili, Nela bola jednoduchá, pekná. A Kamil mal svoje čaro, pekný pohľad. No čo už, očaril ma:D
Gabi03
15.05.09,09:20
Nesúhlasím celkom s Tebou, lebo podľa mňa vôbec nezáleží na tom, kto aké má šaty alebo účes, ale ako podá tú pesničku. Samozrejme, že v takejto veľkej súťaži ako je EUROVÍZIA určite na to neprihliadajú, oni proste hľadajú šoumena, napr. ako bola ukrajinská madona". No a pokiaľ sa aj Mikulčík pomýlil v texte, ani sa mu nečudujem, veď skoro každý spevák mal trému.:cool:

Nepochopila si ma. :o Ja som v citovanom príspevku reagovala čisto len na výzor.


Mne osobne sa páčili, Nela bola jednoduchá, pekná. A Kamil mal svoje čaro, pekný pohľad. No čo už, očaril ma:D

O to ide. Túto súťaž z akéhokoľvek hľadiska hodnotíme subjektívne. ;)
icemonika
15.05.09,10:59
aj tak je to teraz už jedno

http://www.youtube.com/watch?v=7zddZsxjGkE

ale boli sladký :):)
JarkaL
15.05.09,12:26
Aj keď tam išli ako chudobní príbuzní s minimálnym štábom, hanbu nám rozhodne neurobili a reprezentovali nás dôstojne. Niektorí, čo postúpili, spievali sem-tam aj falošne (napr. Arashovi by Habera povedal, že bol pod tónom niekedy), ale za tých našich naozaj asi nemal kto hlasovať. Balkánske republiky si asi posielali hlasy navzájom. Mne sa okrem našich veľmi páčili Noa a Mira z Izraela. A čo sa týka výzoru, Nelka bola krásna, Kamil bol fešák, ale teda niektoré speváčky čím boli širšie, tým horšie šaty si zvolili.
Slayer666
15.05.09,13:04
Nemôžem nesúhlasiť, ale takáto súťaž je asi o inom, tam na nejaké hlbšie rozjímanie nad piesňou jednoducho nie je čas, buď ťa chytí hneď, alebo nie.

Iste, v tom mas urcite pravdu. Vsetky taketo sutaze su len o jednom: zaujat co najvacsie mnozstvo ludi. Preto ani nemozu byt zlozite, musia to byt presne tie melodicke lalala, ktore zaujmu mainstreamove obecenstvo. Dokonca mozu byt aj trosku tvrdsie, ak si svoje lalala a showmanstvo zachovaju (ako sme videli v pripade Lordi).

A ked som videl tie shoty zo starsich eurosongov, tak som si uvedomil, ze tam takmer vylucne vyhravali trapne veci, obcas az uplny vysmech. To je asi aj dovod, preco nasi nepostupili.
danushka
15.05.09,13:14
No Eurovízia je o podpore domácich v zahraničí. Vôbec by ma neprekvapilo, keby mladá Albánočka z Tirany bola jednou z tých, čo dostala najviac hlasov.
Bože, zas aby túto moju poznámku nepochopil niekto zle !
Jednoducho som to myslela tak, že Albáncov je po Európe viac ako doma a o tom to celé je. S Turkami je to taky tak.

Naša pesnička dostala silný potlesk z hľadiska, čo znamená, že zaujala. Duetá tohto druhu nepotrebujú angličtinu, chytia za srdce každého a skladba bola naozaj na úrovni.
Taký Arash naživo vôbec nevie spievať podľa mňa.

A Nelka s Kamilom nás reprezentovali pompézne, nemôže im nik nič vyčítať.
Gabhus
15.05.09,15:21
Ja osobne som sklamaná. Naši spievali dobre, pesnička bola tiež O. K. Inak tá slečna z Albánska mi pripomínala bábiku. Kedysi boli také hracie krabičky, keď ste to otvorili, začalo to hrať a vyskočila taká baletka, nohy zavesené na akýchsi konštrukciách... Presne toto mi táto slečna pripomínala. A taká tá do zelena - tá by neuspela ani na folklórnom festivale. Ale diváci rozhodli a tak naša kvalita mohla ísť.....
Kazu
15.05.09,15:42
No Eurovízia je o podpore domácich v zahraničí. Vôbec by ma neprekvapilo, keby mladá Albánočka z Tirany bola jednou z tých, čo dostala najviac hlasov.
Bože, zas aby túto moju poznámku nepochopil niekto zle !
Jednoducho som to myslela tak, že Albáncov je po Európe viac ako doma a o tom to celé je. S Turkami je to taky tak.

Naša pesnička dostala silný potlesk z hľadiska, čo znamená, že zaujala. Duetá tohto druhu nepotrebujú angličtinu, chytia za srdce každého a skladba bola naozaj na úrovni.
Taký Arash naživo vôbec nevie spievať podľa mňa.
Podľa môjho názoru horúcou kandidátkou na víťazstvo bude tento rok Ukrajina, roztočili to tam poriadne.

A Nelka s Kamilom nás reprezentovali pompézne, nemôže im nik nič vyčítať.

Nuž, ja neviem.... počkám , až čo na to povie Nový čas :D:D:D
danushka
15.05.09,15:51
Nuž, ja neviem.... počkám , až čo na to povie Nový čas :D:D:D
Zuzka, to čo natliapa Nový čas už dávno neberiem vážne.

Môj brat je muzikant a deň po tom, ako hral na nejakej súkromnej párty u Sisi Sklovskej mi hovoril : ,,Jaj, akcia bola super, opili sme sa ako prasce, tak som sa tam rehotal, až mi malá hruška z hruškovice zabehla!"

Na druhý deň po telefonáte mi krátko na to volala moja svokra s plačom :
,,Danielka moja, čo sa stalo Janíkovi, tvojmu bratovi, leží v bezvedomí v nemocnici a nebyť Sisy Sklovskej, ktorá mu zachránila život na akcii, už by nebol medzi živými! "

A môjmu bratovi na druhý deň tak akurát zle po opici bolo:D:D:D a zabehnutú hrušku z krku mu vyrazil jeho kolega muzikant;).

Ale bola tam v tej chvíli novinárka z Nového času a mala v tej chvíli alebo tiež veľmi vypité, alebo jej fantázia v danej chvíli dosahovala bujarosť najvyššieho stupňa.

Zachovajte paniku prosím pri čítaní denníka Nový čas prosím.
abel
15.05.09,16:14
Ja som síce súťaž nepozerala, Nový čas nečítam, ale na Porade hovorili, že boli skvelí, tak to je pre mňa berná minca. Takže: SKVELÍ BOLI, NA PORADE TAK PÍSALI
danushka
16.05.09,21:14
A máme víťaza !
NÓRSKO!
kukurička
16.05.09,21:19
Osobne sa z víťaza teším, je veľmi príjemný a aj pešnička je zaujímavá. Naši súťažiaci tiež minule zvládli svoju pesničku výborne a Slovensko reprezentovali na úrovni.;)
icemonika
16.05.09,21:35
Ani sa nečudujem, že vyhral...s tak sladkým úsmevom;):D:D
danushka
16.05.09,21:43
Ani sa nečudujem, že vyhral...s tak sladkým úsmevom;):D:D

Však sme si my všetky 17tky aj poriadne zgustli na tom chrústikovi veru;)
icemonika
16.05.09,21:59
Však sme si my všetky 17tky aj poriadne zgustli na tom chrústikovi veru;)

a koľko takých "17" je v Európe???
Ale, tak ako poznamenal náš moderátor, uvidíme či sa chytí šance a udrží sa na scéne. Štart má skvelý a to má 23 rokov...hmm :D :D :D
Gabi03
17.05.09,08:31
Ľudia, ja som na finále totál zabudla. :((( Až teraz čítam, že už bol. Tak takúto smolu.... Ešteže máme net a rôzne web-stránky, kde si to môžem pozrieť. Ozaj, nebudú to opakovať?
icemonika
17.05.09,10:19
odporúčam www.youtube.com
Chobot
17.05.09,19:26
Ja si nepomôžem, ale mám taký pocit, ako keby sa naši inšpirovali Bondom:

http://www.youtube.com/watch?v=hM5UJvnbbuY

Veď porovnajte:

http://www.youtube.com/watch?v=A5bDWu86Mao
Slayer666
17.05.09,20:01
No mne sa vobec nezda. Jedine, co maju tie skladby spolocne, je, ze v oboch je duet muza a zeny.
buchač
17.05.09,20:20
Ľudia, ja som na finále totál zabudla. :((( Až teraz čítam, že už bol. Tak takúto smolu.... Ešteže máme net a rôzne web-stránky, kde si to môžem pozrieť. Ozaj, nebudú to opakovať?

Ja len dúfam , že nie ..../ zdôrazňujem to ja /...
icemonika
17.05.09,20:41
Veľmi tam podobnosť nevidím:confused:, no akurát sú to duety. Ale inač mi tie skladby znejú úplne rozdielne.
vierockak
17.05.09,21:07
noooooooooo, to že naši nepostúpili ma vôbec neprekvapilo, bohužiaľ mňa Nela vôbec nepresvedčila - už ani v našom národnom kole (pozn. oveľa viac sa mi páčili DESMOD, Komajota alebo Samo Tomeček), mne sa zdá ukričaná, urevaná, upišťaná, príliš nálad a emócií a veľmi málo príjemného spevu .... ale koľko ľudí, toľko chutí a kto nechce, nemusí so mnou súhlasiť ...
... a mladý Nór sa mi osobne páčil ... bolo to uchu ľahodiace, ľahké, veselé, spevavé, tanečné
jozka56
17.05.09,21:35
Nič som nevidela, iba čítala, hádam víťaz bude niekde prilepený s kvalitným videom:rolleyes: aspoň pozriem a počúvnem:D
icemonika
17.05.09,22:28
Nič som nevidela, iba čítala, hádam víťaz bude niekde prilepený s kvalitným videom:rolleyes: aspoň pozriem a počúvnem:D
Nech sa páči tu je víťaz Alexander Rybak so svojím sladkým úsmevom :D
http://www.youtube.com/watch?v=uiH4BFTELME
Gabi03
18.05.09,05:14
Ak náhodou niekto natrafíte na text, poďakovala by som vám, ak ho sem prilepíte. :)
Chobot
18.05.09,06:31
Ak náhodou niekto natrafíte na text, poďakovala by som vám, ak ho sem prilepíte. :)

Tu máš text:

LYRICS
Years ago when I was younger
I kinda’ liked a girl I knew.
She was mine, and we were sweethearts,
That was then, but then it’s true

I’m in love with a fairytale
Even though it hurts.
‘Cause I don’t care if I lose my mind;
I’m already cursed

Every day we started fighting,
Every night we fell in love.
No one else could make me sadder,
But no one else could lift me high above

I don’t know what I was doing
But suddenly we fell apart.
Nowadays I cannot find her.
But when I do we’ll get a brand new start

I’m in love with a fairytale
Even though it hurts.
Cause I don’t care if I lose my mind;
I’m already cursed

She’s a fairytale
Yeah
Even though it hurts.
Cause I don’t care if I lose my mind;
I’m already cursed

a tu máš toho o Alexandrovi viac:


http://esc-gr.blogspot.com/2009/05/2009-norway-alexander-rybak-fairytale.html
deha
18.05.09,06:44
Možno keby boli poslali Tomáša Bezdedu s jeho sladkým kukučom, tak by vyšiel z toho s lepším umiestnením. Ten spev viťaza nebol nič moc.
Leila2006
18.05.09,06:46
A. Rybak - krásna, chytľavá, neprehliadnuteľná pieseň, super interpretácia, choreografia, scéna, krásne využité národné motívy, nedivím sa, že očaril, zaslúžil si to víťazstvo. Naši podľa konečných výsledkov dopadli fakt katastrofálne, pieseň sa páčila asi len Slovákom. Ešte sa musíme veľa učiť.
Leila2006
18.05.09,06:49
Možno keby boli poslali Tomáša Bezdedu s jeho sladkým kukučom, tak by vyšiel z toho s lepším umiestnením. Ten spev viťaza nebol nič moc.
Myslím, že nestačí sladký kukuč, bola tam taká jedna sladká pop-rocková kapela, a vo finále moc nezaujali.
Slayer666
18.05.09,07:16
Ak náhodou niekto natrafíte na text, poďakovala by som vám, ak ho sem prilepíte. :)

Pre buducnost, ak chces nejaky text, napis do googlu: ''NAZOV PIESNE lyrics''. Urcite ti vyhodi plno.
Gabi03
18.05.09,07:18
Pre buducnost, ak chces nejaky text, napis do googlu: ''NAZOV PIESNE lyrics''. Urcite ti vyhodi plno.

Vadí ti, že som to sem dala a nie do googlu? :rolleyes:
Napriek tomu, to sem Chobot celkom rýchlo prilepil....
Slayer666
18.05.09,07:28
Vadí ti, že som to sem dala a nie do googlu? :rolleyes:
Napriek tomu, to sem Chobot celkom rýchlo prilepil....

Preco myslis?? Len ti radim, ako najdes texty, nic viac.
Jara
18.05.09,07:51
Leť tmou sa mi osobne páči a aj spev Pociskovej, ale myslím, že taký štýl pesničky na prvé počutie málokoho osloví. Víťaz mal chytľavú temperamentnú pesničku a aj dobrú choreografiu k nej. Osobne sa mi páčila a už pri druhom počutí som si ju pohmkávala. Bolo tam ale veľa pekných pesničiek a mňa len prekvapilo, že s takým veľkým náskokom vyhral.
vierockak
20.05.09,18:57
Tu máš text:

LYRICS
Years ago when I was younger
I kinda’ liked a girl I knew.
She was mine, and we were sweethearts,
That was then, but then it’s true

I’m in love with a fairytale
Even though it hurts.
‘Cause I don’t care if I lose my mind;
I’m already cursed

Every day we started fighting,
Every night we fell in love.
No one else could make me sadder,
But no one else could lift me high above

I don’t know what I was doing
But suddenly we fell apart.
Nowadays I cannot find her.
But when I do we’ll get a brand new start

I’m in love with a fairytale
Even though it hurts.
Cause I don’t care if I lose my mind;
I’m already cursed

She’s a fairytale
Yeah
Even though it hurts.
Cause I don’t care if I lose my mind;
I’m already cursed

a tu máš toho o Alexandrovi viac:


http://esc-gr.blogspot.com/2009/05/2009-norway-alexander-rybak-fairytale.html
a tu je aj nezáväzný slov. preklad piesne LYRICS mojou dcérou (16 ročná):

Pred rokmi, keď som bol mladší,
Mal som rád druh dievčaťa, ktoré som poznal.
Bola moja, boli sme milenci,
to bolo potom, ale potom pravda je že

som zamilovaný do rozprávky,
aj keď to bolí.
Pretože mi je jedno, či sa zbláznim,
už som aj tak prekliaty.

Každý deň sme začali bojovať,
Každú noc sme sa zaľúbili.
Nikto iný ma nemohol spraviť smutnejším,
ale nikto iný ma nemohol držať pri živote.

Neviem, čo som robil,
Ale zrazu sme sa oddelili.
Dnes ju nemôžem nájsť.
Ale keď ju nájdem, začneme odznova.

Som zamilovaný do rozprávky,
aj keď to bolí.
Pretože mi je jedno, či sa zbláznim,
už som aj tak prekliaty.

Ona je rozprávka.
Yeah
Aj keď to bolí.
Pretože mi je jedno, či sa zbláznim,
už som aj tak prekliaty.
Slayer666
20.05.09,19:32
To ma pobavilo.:) Piesen sa vola Fairytale (rozpravka), nie LYRICS. Lyrics znamena po anglicky text (piesne).
Ten preklad ma par banalnych chyb, nic v zlom.:)

Mal som rád druh dievčaťa, ktoré som poznal.
Spravne: Mal som tak trochu rad jedno dievca, ktore som poznal. (kind znamena druh, ale kind of je fraza, znamena tak trochu)

That was then, but then it’s true
Spravne: To bolo vtedy, ale je to pravda (then znamena nielen potom, ale aj vtedy)
vierockak
20.05.09,19:45
na konto pobavenia sa na preklade nórskej pesničky ... ja som napísala, že to je nezáväzný preklad 16 ročnej slečny a ak má niekto správnejší preklad - nech sa páči, môže ho sem priložiť ...
misomiso
20.05.09,19:56
A. Rybak - krásna, chytľavá, neprehliadnuteľná pieseň, super interpretácia, choreografia, scéna, krásne využité národné motívy, nedivím sa, že očaril, zaslúžil si to víťazstvo. Naši podľa konečných výsledkov dopadli fakt katastrofálne, pieseň sa páčila asi len Slovákom. Ešte sa musíme veľa učiť.

No pre mna ten Rypak - nic moc. Prejav mal suvereny, na podiu je doma, ale skladbaiba priemena. Nasa piesen bola lepsia, interpretacne bola ale zvladnuta malicko menej presvedcivo.

Nie som si isty tym, ci pri hlasovani aj v takej sutazi, ako je Eurovizia nehraju rolu sympatie a antipatie k jednotlivym narodom. Ked sa robi prieskum onlubenosti jednotlivych narodov v Europe, vzdy vyhraju Taliani, pripadne Francuzi a my sme uplne na poslednom mieste, hoci drviva vacsina Europanov so ziadnym Slovakom nikdy neprisla do styku - nemoze mat teda ziadnu skusenost. Jednoducho v psychologii to tak funguje. Nepoznam = nedoverujem, nepreferujem. S tymto zakladnym vzorcom robi dalej marketing.

To len my si myslime, ze sme uz v Europe. Ti na zapad od nas si to nemyslia. Dnes mi prisiel e-mail z Belgicka z firmy Philips. Jedna mila pani mi tam oznamuje, ze nam posielaju vzorky a ze do balika strcili fakturu na colne ucely (nemame ju platit) aby nam ulahcili preclenie...
misomiso
20.05.09,20:06
Aha - a myslim este jeden moment tam bol, ktory my nevnimame, ale ini asi dost intenzivne. nespieval vitaz po anglicky? Nasi mysli po slovensky nie? Teda ak pocuvate pesnicku napr. po grecky, tak vas tak nezaujme, lebo jej nerozumiete...
Chobot
20.05.09,20:25
na konto pobavenia sa na preklade nórskej pesničky ... ja som napísala, že to je nezáväzný preklad 16 ročnej slečny a ak má niekto správnejší preklad - nech sa páči, môže ho sem priložiť ...

Na 16 ročnú študentku je to dobrý preklad (napriek tým drobným chybám)...:cool:
icemonika
20.05.09,20:29
Ale snaha sa cení a vierockak máš šikovnú dcéru :)
Blankake
20.05.09,20:47
Náhodou je to dobrý preklad, texty piesní sa dosť ťažko prekladajú:)
lavi
21.05.09,09:49
podla mna Rybakova piesen je skvela.....velmi chytlava
Slayer666
21.05.09,11:08
na konto pobavenia sa na preklade nórskej pesničky ... ja som napísala, že to je nezáväzný preklad 16 ročnej slečny a ak má niekto správnejší preklad - nech sa páči, môže ho sem priložiť ...

Ten preklad ma nepobavil, ten bol inak OK, len tie dve chyby. Mna pobavilo to ''piesen Lyrics''. A zase opakujem, nic v zlom, nevysmievam sa ani nic take, OK?:) Viem, ze asi nevies po anglicky, takze si to nemohla vediet, len ma to skratka pobavilo.
Blankake
21.05.09,11:15
Ten preklad ma nepobavil, ten bol inak OK, len tie dve chyby. Mna pobavilo to ''piesen Lyrics''. A zase opakujem, nic v zlom, nevysmievam sa ani nic take, OK?:) Viem, ze asi nevies po anglicky, takze si to nemohla vediet, len ma to skratka pobavilo.
Možno bola chyba v tom, že to tak bolo uvedené v príspevku od Chobota a to "LYRICS" vyzeralo ako názov piesne ;)
babijanka
21.05.09,11:37
podla mna Rybakova piesen je skvela.....velmi chytlava
Mala som snahu Ti dať bodík,no žiaľ sa to nejak nedarí.
Ale máš pravdu, pesnička má vynikajúcu, chytlavú melódiu a taktiež text je zlatý. Dokonca dnes ju zahrali na moje potešenie na rádiu Východ.:---
icemonika
21.05.09,12:55
Ale zaujímavé je, že 23-ročný chalan dokázal skomponovať tak skvelú hudbu a ešte sám napísať text...kam sa hrabu naši??
Slayer666
21.05.09,15:47
Ale zaujímavé je, že 23-ročný chalan dokázal skomponovať tak skvelú hudbu a ešte sám napísať text...kam sa hrabu naši??

Nuz, mam taku teoriu. Keby u nas bola viac podporovana alternativna scena a nehralo sa v radiach a vsade stale tych istych par pesniciek dookola, tak by mozno mal slovensku scenu kto tahat. Pretoze aj ked ''alternativnu'' hudbu vzdy bude pocuvat menej ludi ako ten lalala mainstream, predsa ten lalala mainstream vzdy tazil z toho, co vymysleli serioznejsi interpreti/skladatelia. Oni jednoducho hybu scenou. Najprv ich oceni malokto, neskor sa stanu trochu popularnejsi a v zjednodusenej verzii sa zacnu odrhavat v radiach, ked z nich vsetko vyzmykaju, tak sa presadi novy pristup/styl a zase dookola.

Vo vseobecnosti je na tom hudobny priemysel dnes velmi zle, a casom sa na to doplati, ale myslim, ze u nas je to este o nieco vaznejsie. Plus mame este iny vazny hendikep. Vdaka tomu, ze sme tu 50 rokov mali taky rezim, aky sme mali, chyba nam obrovska a velmi vyznamna etapa hudobneho vyvoja. O co sa davnejsich hudobnych korenov tyka, nas folklor nie je hudobne taky bohaty a zaujimavy ako v niektorych inych krajinach. Taktiez je odsudzovany aj heavy metal (vacsinou ludmi, ktori ho ani nepoculi, resp. poculi nieco, o com si mysleli, ze je heavy metal), ktory sice do hudby urcite nepriniesol tolko, ako r&b, fusion alebo progresivne kapely, ale predsa len istu virtuozitu a kvalitny spev si ziada (co potvrdzuje aj Petr Janda, ktory sam heavy metal isty cas hral), predsa nieco priniesol.

A tiez tu chybaju interpreti, hlavne mame vyrazny deficit kvalitnych vokalistov (co sa ozyva aj z rad hlasovych pedagogov). V nasom stvorakordovom rocku ani dobri spevaci potrebni nie su. Staci sa pozriet do krajin Skandinavie, USA a pod., kde sa hraju zanre, ktore si uz svojou podstatou ziadaju kvalitny spev (ci uz heavy metal, r&b, soul...), dobrych spevakov je tam velmi vela.

A co sa tyka skladby nasej reprezentacie, bola hudobne na vyssej urovni ako Rybakova, ale Rybakova bola urcite chytlavejsia, to je pravda. A ta sutaz o hudbe vobec nie je, takze aj ked nasi mali nepochybne kvality, boli tam prakticky bezpredmetne. Avsak predsa na vitaznej piesni bolo nieco take zaujimave - nechcem tu rozoberat harmonicku kadenciu atd, takze ostanem pri tom. Slovenskej scene uz jednoducho dochadzaju myslienky.

Teda ospravedlnujem sa za tento dlhy prispevok a za to, ze sa to musi skoro citat ako essay, ale chcel som povedat len tolko, ze to netreba hadzat len na nasich, ze nie su schopni prerazit, ale ze je to aj posluchac, kto tvori hudbu, nielen skladatel a interpret.
iriska
21.05.09,16:23
Ale zaujímavé je, že 23-ročný chalan dokázal skomponovať tak skvelú hudbu a ešte sám napísať text...kam sa hrabu naši??

Zuzana Smatanová?
icemonika
21.05.09,16:44
Zuzana Smatanová?

no ma par zaujímavých veci.

Ja som skôr narážala na naše semifinálové kola Eurovízie. Nela a Kamil, ktorí vyhrali, boli skutočne jediný s kvalitnou piesňou. Keď sa človek započúval do ostatných piesní, tak spievali o ničom. Napríklad Zachariáš Hubáček, Bezdeda...ale najlepšia bola Šindlerová, ktorá si dala napísať pieseň aj text a aj tak jej to nepomohlo :D:D
misomiso
21.05.09,17:04
O co sa davnejsich hudobnych korenov tyka, nas folklor nie je hudobne taky bohaty a zaujimavy ako v niektorych inych krajinach.

To hadam nemyslis vazne. Ktora krajina ma uz bohatsi foklor ako my?

To, ze ho malokto vie dnes vyuzit, resp, ani sa nesnazi, a ze dnes poznaju ludia odraz folkloru iba cez akysi Senzi Senzus, (ci ako sa to vola) - to uz je ina vec.
Slayer666
21.05.09,17:18
To hadam nemyslis vazne. Ktora krajina ma uz bohatsi foklor ako my?

To, ze ho malokto vie dnes vyuzit, resp, ani sa nesnazi, a ze dnes poznaju ludia odraz folkloru iba cez akysi Senzi Senzus, (ci ako sa to vola) - to uz je ina vec.

India, Iran, Maroko, Cina, Rusko, Armensko....
Slayer666
21.05.09,17:19
To hadam nemyslis vazne. Ktora krajina ma uz bohatsi foklor ako my?

To, ze ho malokto vie dnes vyuzit, resp, ani sa nesnazi, a ze dnes poznaju ludia odraz folkloru iba cez akysi Senzi Senzus, (ci ako sa to vola) - to uz je ina vec.

Ale ak sa zaujimas o slovensky folklor a vies mi uviest par zaujimavych veci, velmi rad si ich vypocujem.:)
buchač
21.05.09,17:22
To hadam nemyslis vazne. Ktora krajina ma uz bohatsi foklor ako my?

To, ze ho malokto vie dnes vyuzit, resp, ani sa nesnazi, a ze dnes poznaju ludia odraz folkloru iba cez akysi Senzi Senzus, (ci ako sa to vola) - to uz je ina vec.

Žeby USA ??????????????????????????:D

Veď títo nemajú ani svoj vlastný ..........
buchač
21.05.09,17:25
Ale ak sa zaujimas o slovensky folklor a vies mi uviest par zaujimavych veci, velmi rad si ich vypocujem.:)

Jedna z najkrajších , najlepších , počúvaj a potom kritizuj ......

Ej , ale si mi zarúbau , zaťau do živieho .....keď budeš chcieť , dám ešte viac ...

A to počúvam aj heavy metal, r&b, soul, rock , rap , opera ....Senzi Senzus nie ! Ten je pre jedného pána hokejistu .....aj
Ozaj , nie všetko je na You Tube ....


http://www.youtube.com/watch?v=36TOr2YzHxM
Slayer666
21.05.09,17:31
Žeby USA ??????????????????????????:D
Veď títo nemajú ani svoj vlastný ..........

Nuz s USA je trochu problem ten, ze hudobne tradicie, ktore sa tam vytvorili relativne nedavno, sa daju vystopovat az k svojim korenom v Europe, Afrike a inde. Ale koniec koncov, nikdy nie je tradicna hudba ''cistokrvna'', ani nasa nie je - okrem slovanskych vplyvov su tu aj madarske a ciganske.

Ale z USA by som si urcite srandu nerobil. Ich tradicna hudba dala vzniknut vsetkym zanrom 20. storocia - blues, jazz, r&b, soul, funk, hip-hop, rock-n-roll (plus vsetky jeho styly ako heavy metal, progressive rock, klasicky rock-n-roll, blues-rock, southern-rock blabla), disco a na co si len spomenies. Samozrejme, je tu aj vyrazny vplyv europskej klasickej hudby a to predovsetkym v heavy metale a progresivnom rocku.

V USA je vela tradicii. Su tam indianske piesne, piesne byvalych otrokov, v niektorych oblastiach je silny vplyv skandinavkeho folkloru, keltskeho folkloru. Z USA by som si srandu v tomto nerobil.
Slayer666
21.05.09,17:41
Jedna z najkrajších , najlepších , počúvaj a potom kritizuj ......

Ej , ale si mi zarúbau , zaťau do živieho .....keď budeš chcieť , dám ešte viac ...

A to počúvam aj heavy metal, r&b, soul, rock , rap , opera ....Senzi Senzus nie ! Ten je pre jedného pána hokejistu .....aj
Ozaj , nie všetko je na You Tube ....

Mas pravdu, tato je dobra. Ja poznam slovensky folk z cinnosti roznych folklornych suborov, teda sa jedna o tanecnu hudbu. Tam to naozaj nie je nic extra. Ale tato piesen ma aj melodiu zaujimavejsiu, o dost a v tomto prevedeni aj atmosferu.

Senzi Senzus suhlasim, je to najnizsia forma zabavy aka v hudbe existuje. Neviem sice, ktoreho hokejistu myslis, ale to je jedno.

Jasne ze chcem este viac.:D Aj ked asi by to chcelo zalozit novu temu, nech sa to tu nezvrhne na debatu o folklore.
icemonika
21.05.09,17:48
Rozvýrila sa tu zaujímavá debata a rada by som pridala svoj názor. Myslím si, že na Slovensku máme bohatú tradíciu. Výraznejšie sa ale pociťuje u starších, ale vezmite si napríklad takú vec ako je svadba...koľko tradičného sa tam zanechalo, a to nehovorím len o hudbe, na východe je to "redovy", na západe myslím "čepčenie" - nie som si istá. A tiež rôzne zvyky počas sviatkov. A nezabúdajme na folklórne slávnosti, ktoré sa každé leto pravidelne odohrávajú na mnohých miestach. A ešte spomeniem ľudové súbory, každá oblasť má ten svoj známy, napr. Šarišan, Stavbár, Železničiar....
Takže podľa mňa skutočne máme bohatú tradíciu a nie len v hudbe.
icemonika
21.05.09,18:18
Senzi Senzus suhlasim, je to najnizsia forma zabavy aka v hudbe existuje. Neviem sice, ktoreho hokejistu myslis, ale to je jedno.

Jasne ze chcem este viac.:D Aj ked asi by to chcelo zalozit novu temu, nech sa to tu nezvrhne na debatu o folklore.

Hokejisa..no predsa Golonka.

A som za tu novu tému!!!:D:D
buchač
21.05.09,18:23
Hokejisa..no predsa Golonka.

A som za tu novu tému!!!:D:D

Tvoje prianie je pre mňa rozkazom ....;)

http://www.porada.sk/t112162-slovenska-ludova-hudba-tradicie.html#nr-who-rated
misomiso
21.05.09,18:53
India, Iran, Maroko, Cina, Rusko, Armensko.... No myslim, ze nasa je rovnako kvalitna ako tie, co spominas. Samozrejme, mohli by sme pokracovat - Moldavsko, Rumunsko, Spanielsko, Irsko...


Ale ak sa zaujimas o slovensky folklor a vies mi uviest par zaujimavych veci, velmi rad si ich vypocujem.:) Asi nemozem, bude to vecou vkusu. V citate dole uvadzas, ze poznas tanecnu hudbu, ale sa ti velmi nepaci.


Mas pravdu, tato je dobra. Ja poznam slovensky folk z cinnosti roznych folklornych suborov, teda sa jedna o tanecnu hudbu. Tam to naozaj nie je nic extra.

Ja si zasa myslim, ze prave v etej tanecnej mame najvacsie klenoty. Len ich treba niekedy doslova vypatrat. Napr. ja dost pocuvam Devin a SRO, minule zozbieral nejaky redaktor nahravky gajdosov z okolia Velkej a Malej Lehoty, Jedlovych kostolian a Obyc (medzi Novou Banou a Zlatymi Moravcami). Podarilo sa mu zachytit posledne ukazky starych gajdosov pred ich smrtou tak, ze sa im nasackoval do baraku s mikrofonom a hodiny ich presviedcal, aby mu hrali (autorske prava??:)) Pre mna neuveritelny zdroj inspiracie, ani by som nepovedal, ze taketo sme mali na Slovensku.

A alternativne styly + folklor? No pre mna moze byt napr, Pacora trio, ja som skor na instrumentalnu hudbu - aj ked pripustam, ze vplyv moldavskej hudby je u nich ovela silnejsim ako slovenskej.
vierockak
22.05.09,19:43
Ten preklad ma nepobavil, ten bol inak OK, len tie dve chyby. Mna pobavilo to ''piesen Lyrics''. A zase opakujem, nic v zlom, nevysmievam sa ani nic take, OK?:) Viem, ze asi nevies po anglicky, takze si to nemohla vediet, len ma to skratka pobavilo.
vôbec som to nezobrala dotknuto a tragicky, iba som cítila potrebu zdôrazniť, kto to prekladal a odľahčila som to v úvode smailom ..... takže to "pobavenie sa na preklade" vôbec neberiem v zlom a je to OK ...... a ešte niečo - ostatným ďakujem za pochvaly na konto prekladu mojej dcéry
Slayer666
22.05.09,20:30
No myslim, ze nasa je rovnako kvalitna ako tie, co spominas. Samozrejme, mohli by sme pokracovat - Moldavsko, Rumunsko, Spanielsko, Irsko...

No urcite sa nasa hudba indickej rovnat nemoze, koniec koncov, maloktora moze. Indicka hudba je povazovana za jeden z najkomplexnejsich hudobnych systemov vytvoreny clovekom (ludmi). Aj ostatne krajiny, ktore som menoval, maju pestru hudobnu tradiciu - nemyslim teraz kulturnu mnohorakost, to by nebolo voci nasmu malemu statu fer.

Ale ved ja netvrdim, ze nasa hudba je nejaka zla, ze nemame pekne piesne atd. Ale su to jednoduchsie piesne melodicky aj rytmicky (dobre, rytmus je dany nasim jazykom, a ten je na prvej slabike, teda aj hudba sa hra vzdy na prvu, na rozdiel od krajin zapadnej europy napr.), ako v niektorych krajinach - a mam na mysli hlavne tie, ktore najvyznamnejsie prispeli k utvaraniu toho, co sa dnes nazyva popularna hudba. Na druhej strane treba povedat, ze slovenska ludova hudba ma peknu homofoniu (polyfoniu som nepocul, ale na vychodnom slovensku bude snad aj to).

Samozrejme, fakt, ze byvaly rezim nebol velmi nakloneny myslienke nechat hudobnu scenu volne rast a kontroloval vsetko, aj folklor, je ovela zavaznejsi.


Asi nemozem, bude to vecou vkusu. V citate dole uvadzas, ze poznas tanecnu hudbu, ale sa ti velmi nepaci.

Ci sa ti nieco paci urcite otazkou vkusu je, ale aka komplexna hudba je otazkou vkusu nie je, inak by vsetci hudobni teoretici stratili pracu.


...

Ak by si mi vedel poskytnut informacie ohladom tych gajdosov, kde by som ich mohol najst, alebo ako sa volali.:)
misomiso
23.05.09,09:19
Ale ved ja netvrdim, ze nasa hudba je nejaka zla, ze nemame pekne piesne atd. Ale su to jednoduchsie piesne melodicky aj rytmicky (dobre, rytmus je dany nasim jazykom, a ten je na prvej slabike, teda aj hudba sa hra vzdy na prvu, na rozdiel od krajin zapadnej europy napr.),

Prepac, vobec ti nerozumiem. Azda najvyraznejsi prvok slovenskej instrumentalnej hudby - tzv. "duvaj" (inak - mozno svetovy unikat) spociva prave v tom, ze je prizvuk na druhej dobe. Na druhej strane ja osobne velmi nepoznam ziadnu "zapadnu" ludovu hud. kulturu, kde by bol typicky prizvuk niekde inde, ako na zaciatku taktu, snad mozno iba trocha v Spanielsku.

Skus porovnat nasu ludovu hudbu nar. s takymi velkymi narodmi, ako napr. Nemecko (pivne pesnicky) alebo Francuzsko (nemaju uz absolutne ziadnu).


Na druhej strane treba povedat, ze slovenska ludova hudba ma peknu homofoniu (polyfoniu som nepocul, ale na vychodnom slovensku bude snad aj to).

V podstate 99% hudby na svete je homofonnej, a to aj ludovej, aj vaznej, a o pope uz ani nehovorim. Polyfonia bola akymsi fetisom (krasnym fetisom, treba poznamenat) iba v klasike v obdobi baroka, predovsetkym u J.S. Bacha, a potom zriedkakedy aj neskor, viac-menej ako spomienka na tohto velikana (napr. u Maxa Regera) v 20. storoci. Na druhej strane, ak chceme byt detailni, tak hudobny teoretik najde prvky polyfonie aj v slovenskej ludovej kulture.


Samozrejme, fakt, ze byvaly rezim nebol velmi nakloneny myslienke nechat hudobnu scenu volne rast a kontroloval vsetko, aj folklor, je ovela zavaznejsi.

Mrzi ma, ze ti vo vsetkom oponujem, ale hudba prezivala za totaca taku masivnu podporu, aku si dnes uz ani nedokazeme predstavit. Komunisti podporovali predovsetkym vaznu, a ludovu hudbu, ale aj domaci pop. Nerobili to z lasky k umeniu, ale vnimali to ako hradzu proti prenikaniu zapadnych kultur - predovsetkym v USA. Jednoducho dali ludom "neskodnu" kulturu, aby obmedzili ich hlad a akekolvek hladanie kultury za hranicami. Podobne, ako sa pri jadrovych havariach dava ludom cisty jod, aby ich stitna zlaza neabsorbovala radioaktivny jod. Samozrejme - komunisti na jednej strane davali peniaze, na druhej strane nemai ziadnu uctu k tradiciam a historii, (co sa prejavilo aj na burani histrorickych centier miest), takze narobili aj vela skody v kulture. No aspon peniaze boli.

Dnes uz je zachranovanie tradicii iba o cistom ludskom nadseni.


Ci sa ti nieco paci urcite otazkou vkusu je, ale aka komplexna hudba je otazkou vkusu nie je, inak by vsetci hudobni teoretici stratili pracu.

Problem je, ze v takychto veciach sa ani hudobni teoretici nezhodnu, podobne ako sa nezhodnu politologovia, ekonomi alebo pravnici (ani ustavni sudcovia dokonca). Stale to teda ostava otazkou vkusu.



Ak by si mi vedel poskytnut informacie ohladom tych gajdosov, kde by som ich mohol najst, alebo ako sa volali.:)

Bohuzial, pocuval som iba SRO v aute, a bolo z reportaze zrejme, ze ti ludia uz nevystupuju, stiahli sa na dochodok, niektori uz zomreli. Ja sa nejako specialne o gajdy nezaujimam, ta reportaz bola ale pre mna obohatenim.
icemonika
23.05.09,10:06
Odkiaľ to všetko viete??? Žasnem nad vašimi znalosťami
a mimochodom sa tu vytvorila nová téma http://www.porada.sk/t112162-slovenska-ludova-hudba-tradicie.html#nr-who-rated
asi by vaša debata viac pasovala tam...veď kvôli tomu sa ta téma vytvorila:D
misomiso
23.05.09,11:14
Tato debata sa vyvinula z pokusov vysvetlit vsetky suvislosti nasho neuspechu v Erovizii. :). Kedze so Slayerom mame pocit, ze to hoho trocha vidime, :) tak sme sa trocha "pochytili" v nazoroch. Ja sa o ludovu hudbu nejako specialne odborne samozrejme nezaujimam.

Ja si stale myslim, ze nas neuspech v Eurovizii bol zapricineny hlavne mimohodobnymi dovodmi (co sa zas neda povedat o nasom neuspechu v MS hokeji) :)
icemonika
23.05.09,11:36
Ja si stale myslim, ze nas neuspech v Eurovizii bol zapricineny hlavne mimohodobnymi dovodmi (co sa zas neda povedat o nasom neuspechu v MS hokeji) :)
Myslím, že máš pravdu...a je to tak vždy s podobnými, ale aj s odlišnými formátmi. Vezmi si Superstar, Slovensko má talent, ale tiež Let`s Dance (a iné kraviny). Vždy ide o sympatie, nie o ukázanie talentu. A v Eurovízií zavážili navyše aj politické dôvody, priateľstvá, susedstvá štátov. A zrazu tu je malé Slovensko, ktoré ma roky spory s Maďarmi, Česi a ostatní susedia nás tiež nepodporili.
A čo sa týka hokeja...priznám sa, že už 3 roky nesledujem majstrovstvá z prostého dôvodu..máj = zápočty, skúšky...ale o veľa neprichádzam :(
lavi
23.05.09,15:45
Cesi nas podporit ani nemohli, v semifinale mohli hlasovat iba krajiny, ktorych interpret vystupoval prave v tom danom semifinalovom kole, cize ani my sme nemohli posielat Cechom,
divne pravidlo.
misomiso
26.05.09,07:59
Tak uz som si parkrat toho Rybaka vypocul aj v radiu. Mozem povedat, ze ta skladba je pri vsetkej ucte dost stupidna, napad tam motivicky nie je ziaden, ale je to perfektne aranzovane, pomerne netradicne s tymi huslami a tiez je to perfektne interpretovane.

Pre mna je to dokaz, ako sa z h... da upliest bic.
cloe
26.05.09,08:08
No nech je to ako chce, ale ako som sa dočítala, že Slovensko skončilo zo 42 krajín na 37 ! mieste, to asi hovorí za všetko...
Čo dodať, pieseň je to aj tak veľmi pekná a výkon oboch spevákov perfektný. Ja by som ich dala určite do prevej päťky.
Gabi03
26.05.09,08:12
Tak uz som si parkrat toho Rybaka vypocul aj v radiu. Mozem povedat, ze ta skladba je pri vsetkej ucte dost stupidna, napad tam motivicky nie je ziaden, ale je to perfektne aranzovane, pomerne netradicne s tymi huslami a tiez je to perfektne interpretovane.

Pre mna je to dokaz, ako sa z h... da upliest bic.

Však nie sme každý rovnakí. :rolleyes::)
icemonika
26.05.09,21:31
Tak uz som si parkrat toho Rybaka vypocul aj v radiu. Mozem povedat, ze ta skladba je pri vsetkej ucte dost stupidna, napad tam motivicky nie je ziaden, ale je to perfektne aranzovane, pomerne netradicne s tymi huslami a tiez je to perfektne interpretovane.

Pre mna je to dokaz, ako sa z h... da upliest bic.

Ale mne sa aj tak paci :D:D A aj keby mal prisernu piesen, spieval falosne aj tak by to vyhral...sak je taky rozkosny :D:D
A uplne by stacilo keby sa postavil na javisko a 3 minuty sa usmieval aj tak by to vyhral :D:D
jozka56
26.05.09,21:39
Ale mne sa aj tak paci :D:D A aj keby mal prisernu piesen, spieval falosne aj tak by to vyhral...sak je taky rozkosny :D:D
A uplne by stacilo keby sa postavil na javisko a 3 minuty sa usmieval aj tak by to vyhral :D:D
Icemonika mňa veru víťaz vôbec neoslovil, ani piesňou, ani úsmevom. Som asi z iného cesta. :D Ďakujem za prilepené video.
alla66
26.05.09,21:46
Icemonika mňa veru víťaz vôbec neoslovil, ani piesňou, ani úsmevom. Som asi z iného cesta. :D Ďakujem za prilepené video.
Počkaj za pár rokov:D...teraz je mladý zajačik:---.....spýtaj sa 17-tiek na jeho kukuč:)
misomiso
27.05.09,04:54
Ale mne sa aj tak paci :D:D A aj keby mal prisernu piesen, spieval falosne aj tak by to vyhral...sak je taky rozkosny :D:D
A uplne by stacilo keby sa postavil na javisko a 3 minuty sa usmieval aj tak by to vyhral :D:D


Počkaj za pár rokov:D...teraz je mladý zajačik:---.....spýtaj sa 17-tiek na jeho kukuč:)

Ano, osobna charizma valcuje uplne vsetko racio (spickovi marketeri maju pravdu). To je aj dovod, preco Meciar tak dlho vyhraval volby. Jednoducho niektori ludia vedia strhnut, je to o chemii. Aby niekoho neplietlo, ze spominam Meciara ako priklad, tak mne je ten Rybak tiez sympaticky. Za vykon 110%, ale ak sa pozriem racionalne na pesnicku, tak 30%.
Gabi03
27.05.09,05:23
Ano, osobna charizma valcuje uplne vsetko racio (spickovi marketeri maju pravdu). To je aj dovod, preco Meciar tak dlho vyhraval volby. Jednoducho niektori ludia vedia strhnut, je to o chemii. Aby niekoho neplietlo, ze spominam Meciara ako priklad, tak mne je ten Rybak tiez sympaticky. Za vykon 110%, ale ak sa pozriem racionalne na pesnicku, tak 30%.

Čo znamená pozrieť sa racionálne na pesničku?
Ak som to pochopila tak, ako si myslel, tak racionálne sa pozrieť na pesničku je zbytočné .... pre poslucháčov.
misomiso
27.05.09,06:58
Čo znamená pozrieť sa racionálne na pesničku?
Ak som to pochopila tak, ako si myslel, tak racionálne sa pozrieť na pesničku je zbytočné .... pre poslucháčov.

Mozno, ja som iba racionalne patral po tom, preco by som ja osobne Rybaka asi nedal na prve miesto. Proste na mna tiez vplyva sila osobnosti interpreta, ale kedze pocuvam rozne zanre, vzdy som si vyberal, co budem pocuvat a nepocuval som veci iba preto, ze prave idu v radiu, sam trocha hram, tak na mna prirodzene vplyva dost podstatne kvalita hudby, co sa tyka hodnoty napadov.

Teda v prenesenom slova zmysle - niektori politici maju dost vysoke preferencie, pretoze mnohi volici pocuvaju skor, AKO hovoria, zatial co ja patrim skor k tym, co pocuvaju CO hovoria. Rovnako som pocuval aj Euroviziu.

Proti Rybakovi nemam nic - naopak - ak by takyto chlapik dostal do ruky naozaj kvalitnu piesen, tak to bude hit storocia. Mozno sa dockame.
Gabi03
27.05.09,07:01
Mozno, ja som iba racionalne patral po tom, preco by som ja osobne Rybaka asi nedal na prve miesto. Proste na mna tiez vplyva sila osobnosti interpreta, ale kedze pocuvam rozne zanre, vzdy som si vyberal, co budem pocuvat a nepocuval som veci iba preto, ze prave idu v radiu, sam trocha hram, tak na mna prirodzene vplyva dost podstatne kvalita hudby, co sa tyka hodnoty napadov.

Teda v prenesenom slova zmysle - niektori politici maju dost vysoke preferencie, pretoze mnohi volici pocuvaju skor, AKO hovoria, zatial co ja patrim skor k tym, co pocuvaju CO hovoria. Rovnako som pocuval aj Euroviziu.

Proti Rybakovi nemam nic - naopak - ak by takyto chlapik dostal do ruky naozaj kvalitnu piesen, tak to bude hit storocia. Mozno sa dockame.

Tak dobre som pochopila. :D
icemonika
27.05.09,17:32
Ano, osobna charizma valcuje uplne vsetko racio (spickovi marketeri maju pravdu). To je aj dovod, preco Meciar tak dlho vyhraval volby. Jednoducho niektori ludia vedia strhnut, je to o chemii. Aby niekoho neplietlo, ze spominam Meciara ako priklad, tak mne je ten Rybak tiez sympaticky. Za vykon 110%, ale ak sa pozriem racionalne na pesnicku, tak 30%.


Mečiar a charizma...tomu neverím...ale bez srandy...ja som ju u neho nikdy nezbadala...ak ju niekedy mal...môže sa charizma vytratiť???

Pre mňa charizmatický človek je Stanislav Rakús (http://sk.wikipedia.org/wiki/Stanislav_Rak%C3%BAs) senzačný človek, Pán spisovateľ s neskutočnou skromnosťou, nekonečnou láskavosťou...milujem ho :)

Trochu iný typ ako Rybak...nie??:D:D
icemonika
30.05.09,18:58
Ano, osobna charizma valcuje uplne vsetko racio (spickovi marketeri maju pravdu). To je aj dovod, preco Meciar tak dlho vyhraval volby. Jednoducho niektori ludia vedia strhnut, je to o chemii. Aby niekoho neplietlo, ze spominam Meciara ako priklad, tak mne je ten Rybak tiez sympaticky. Za vykon 110%, ale ak sa pozriem racionalne na pesnicku, tak 30%.

misomiso ako si to myslel s tym Mečiarom...kedy?...ako???
misomiso
30.05.09,19:08
misomiso ako si to myslel s tym Mečiarom...kedy?...ako???

Co neda ti to spavat? No jedine charizmou sa dal vysvetlit ten pocetny a stabilny elektorat, ktorym disponoval. Jeho "percentami" vtedy nepohol ziaden skandal, ani Elektra, ani ine, hovorilo sa o osobnej charizme. Pocul som hovorit ludi, ktori s nim zakladali VPN a potom sa od neho oddelili. Vsetci sa zhodli na tom, ze z neho vyzarovala akasi zvlasta sila, ktorej sa dalo tazko odolat.

Ja teda osobne v nom ziadnu charizmu tiez nevidim, lenze ja som chlap (jeho elektorat bol vzdy z vacsej casti zensky) takze to neviem posudit. Kazdopadne by to mnohe veci vysvetlovalo.
lavi
30.05.09,19:45
Meciar a charizma...? :-O
misomiso
30.05.09,19:59
Meciar a charizma...? :-O

No ja by som sa z toho nevysmieval.

Definicia z Wikipedie: Charizma (gr. (http://sk.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%A9%C4%8Dtina)) je súbor vlastností uznávaných okolím, na základe ktorých sa človek s takýmito vlastnosťami môže stať vodcom (http://sk.wikipedia.org/wiki/Vodca) ovplyvňujúcim svojím konaním široké vrstvy
lavi
31.05.09,14:07
...to bol smajlik prekvapenia, nie vysmechu ;)
misomiso
31.05.09,14:13
...to bol smajlik prekvapenia, nie vysmechu ;)

No ved fajn, prekvapenych sa tu zda byt viac ludi. treba si ale uvedomit ze charizma je schopnost vplyvat na masy a tento termin sa nijako neviaze na sposob tohto vplyvu (neriesi, ci je pozitivny alebo negativny). Najcharizmatickejsou osobnostou 20. stor bol nepochybne Hitler.

Samozrejme je fajn, ak niekto vyuzije svoju charizmu opacnym sposobom a dokaze ludi naopak povniest, nie atakovat ich nizke pudy. Takuto sancu maju casto umelci, osobitne snad herci a hudobnici. Ale rec bola o tom, preco Rybak a preco prve miesto. Tak teda moj nazor je ten, ze tam zohrala rolu skor jeho charizma a profesionalita, ako kvalita pesnicky. To je vsetko, co som tycm chcel povedat.
buchač
31.05.09,19:17
Nevyčísliteľné škody

Koľko tak môže stáť Eurovízia?


Najprv to najdôležitejšie, aby som nezabudol a nemusel to kdesi googliť: Eurovíziu vyhral Alexander Rybak z Nórska, pôvodom z Minska, či odkiaľ. Žije však v Nórsku, aj sa za Nórsko zúčastnil, spieval, huslil a s obrovskou prevahou zvíťazil. Miesto v dejinách popmusic má Alexander isté. V tých najbanálnejších, na ktoré si ktokoľvek spomenie len raz do roka, pri ďalšom kole. Alexandrovu „hudbu“ si púšťať nebudem, neudržím ju dlhšie ako jeho meno.........

http://www.inland.sk/uvodniky/nevycislitelne-skody.html
icemonika
31.05.09,20:15
misomiso vďaka za vysvetlenie :)...asi mi to unikalo kvôli tomu, že v čase, keď vládol Mečiar som nesledovala politiku, ale pieskovisko, hračky.. :D :D
lavi
01.06.09,08:35
mne len skratka nejde do hlavy porovnavat charizmu Rybaka s Meciarom...to je troska iny druh charizmy...a asi posobi aj na ine vekove kategorie:D
misomiso
01.06.09,08:45
mne len skratka nejde do hlavy porovnavat charizmu Rybaka s Meciarom...to je troska iny druh charizmy...a asi posobi aj na ine vekove kategorie:D

Ano, presne ako pises, rozni ludia mozu posobit na rozne vekove, ale aj ine kategorie, (socialne, konkretne pohlavie a pod.) Ale porovnat sa to da - charizma znamena vzdy iba schopnost ovplyvnit masy a rovnako aj v jednom aj druhom pripade to vysvetluje uspech danej osoby. Jednoducho aj medzi spevakmi su taki, ktori vyhraju preto, ze perfektne spievaju hodnotnu hudbu, a potom taki, ktori si pomozu skor charizmou.

Rovnako aj v politike. Niektori sa dostanu hore pre to, co hovoria, ini zasa hlavne pre to, ako to hovoria a ako dokazu strhnut masy. Princip zostava stale rovnaky.
lavi
01.06.09,17:58
OK...pre mna ma obrovsku charizmu Dan Landa...ale stale si neviem predstavit porovnat ho s Meciarom...co sa charizmy tyka....povedzme tak s Pinochetom..
pre mna skratka uplne iny druh charizmy...spevak ak je sympaticky na mna ako na zenu posobi aj ako muz, kdezto charizmu politika vnimam uplne inak.
...ale nechcem sa natahovat za slovicka...;)
icemonika
01.06.09,18:00
Ano, presne ako pises, rozni ludia mozu posobit na rozne vekove, ale aj ine kategorie, (socialne, konkretne pohlavie a pod.) Ale porovnat sa to da - charizma znamena vzdy iba schopnost ovplyvnit masy a rovnako aj v jednom aj druhom pripade to vysvetluje uspech danej osoby. Jednoducho aj medzi spevakmi su taki, ktori vyhraju preto, ze perfektne spievaju hodnotnu hudbu, a potom taki, ktori si pomozu skor charizmou.

Rovnako aj v politike. Niektori sa dostanu hore pre to, co hovoria, ini zasa hlavne pre to, ako to hovoria a ako dokazu strhnut masy. Princip zostava stale rovnaky.

a nie len tam, všade, všade je to tak, že Vás hocikde oblbne niekto svojimi rečami...horšie je to keď to ma na človeka negatívny dopad:(
Napr. ja som si až po rokoch uvedomila ako na mňa pôsobili niektorí ľudia a ako som im slepo dôverovala :( ..ale od vtedy som už dospela a uvedomila som si, že svet nie je vždy ružový:mee::mee:
pasuliatko
10.06.09,20:20
ja sa ani nečudujem,že sa nedostali do finále. ja sa čudujem,že sa vôbec dostali na Eurovíziu. počula som pesníčku a bola som maximálne znechutená tým ako ,,spievali,,. Nela škriekala, mimo melódie, falošné a o tom jej partnerovi ani nehovorim. jedna velka chyba čo urobili bola,že spievali slovensky. nie,že by slovenské pesníčky boli zlé ale mali spievať v jazyku ktorému budú rozumeť aj v iných štátoch. ani ja by som nehlasovala za niečo čomu nerozumiem. mali tam ísť úplne iný hudobníci čo aj niečo dokázali a nie herci čo akože vedia spievať. a ten týpek čo vyhral celú Eurovíziu no coment :D