Stevka13
15.05.09,08:40
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, či nemá niekto podobnú skúsenosť s riešením problému,aký mám ja.
V zamestnaní som prevádzala úhradu prostredníctvom internetbankingu. Bohužiaľ cez rolovaciu lištu som zadala nesprávny kód banky a problém bol na svete. Kontaktovala som svoju banku, tá kontaktovala banku prijímateľa so žiadosťou o vrátenie fin. prostriedkov. Ďalej mi oznámila, že keď do 15. dní mi peniaze nevráti, musím požiadať banku o odtajnenie klienta a ďalej si to riešiť sama. 15 dní prešlo od svojej banky nemám žiadnu správu a budem si to musieť riešiť po vlastnej osi. Má niekto skúsenosť s vymáhanim peňazí zaslaných na nesprávny účet. Ako mám postupovať? Existuje šanca primäť majiteľa účtu, aby mi peniaze vrátil? Legislatíva, ktorá to upravuje?Predpokladám, že sa jedná o trestný čin /1000eur/ - neoprávnené obohatenie?
Ďakujem
Viera.M.
15.05.09,06:46
Dobre rozmýšľaš... jedná sa o trestný čin... neoprávnené obohatenie sa...
azla
15.05.09,06:53
Riešila som , ale opačný problém.

Na náš účet nabehlo 500 000,- a nevedela som to identifikovať.
Požiadala som našu banku, aby kontaktovala odosielateľa (ten urobil chybu , zaslal peniaze nesprávnemu prijímateľovi). Bolo to o to jednoduchšie, že obaja sme mali účet v tej istej banke.

Odosielateľ kontaktoval banku, my sme dali súhlas na vrátenie platby a bolo to vyriešené v prospech firmy, ktorá poslala nesprávne platbu.
V tomto prípade sme iniciatívu vyvinuli my ako príjemca nesprávnej platby.
(nechcela som riskovať minutie peňazí, aby nebol potom problém vrátiť.).
Monča
15.05.09,06:58
Iba naokraj.
A keď niekto permanentne nahlasuje v banke stratu dokladu totožnosti, pritom sa ním kľudne legitimuje a na prevodných príkazoch zámerne pozmení podpis, nie 1 x, ale hneď na dvoch - podľa mňa ide tiež o trestný čin. Ale ten niekto presne vie, ako to v banke chodí - nahlásená strata dokladu, iný podpis - banka má konať v záujme ochrany klienta, príkaz nie je možné zrealizovať, je podozrenie, že sa niekto vydáva za klienta, banka príkaz pozastaví, vyzve klienta na opravu príkazu - a ten sa len rehoce, ako Vás dobehol a vykrikuje: "Nič neopravím! Dokážte mi, že som to urobil zámerne!".
Toť moja čerstvá skúsenosť.
Hlavne predajcovia áut si už dávajú pozor na týchto "tiež zákazníkov".
ivka70
15.05.09,07:08
Iba naokraj.
A keď niekto permanentne nahlasuje v banke stratu dokladu totožnosti, pritom sa ním kľudne legitimuje a na prevodných príkazoch zámerne pozmení podpis, nie 1 x, ale hneď na dvoch - podľa mňa ide tiež o trestný čin. Ale ten niekto presne vie, ako to v banke chodí - nahlásená strata dokladu, iný podpis - banka má konať v záujme ochrany klienta, príkaz nie je možné zrealizovať, je podozrenie, že sa niekto vydáva za klienta, banka príkaz pozastaví, vyzve klienta na opravu príkazu - a ten sa len rehoce, ako Vás dobehol a vykrikuje: "Nič neopravím! Dokážte mi, že som to urobil zámerne!".
Toť moja čerstvá skúsenosť.
Hlavne predajcovia áut si už dávajú pozor na týchto "tiež zákazníkov".
Tomu dost dobre nerozumiem, aky je povodny problem?
Preco vas zaujima ako zadava klient prevodne prikazy a nie az prijem penazi na vas ucet?
Monča
15.05.09,07:53
Dnes vieme, že to bola chyba a kým nie sú peniaze na účte, nevydáme nič ani samotnému ministrovi či štátnemu tajomíkovi.
Každý sa učí na vlastných chybách, všade sa nájdu podvodníci, aj v týchto "nedotknuteľných" kruhoch.

Robili sme službu pre jednu organizáciu, nemali prevedenú úhradu, ale potrebovali tovar hneď, lebo by nesplnili podmienky pre peniaze z fondov. Mimochodom bola to štátna zákazka platená z peňazí ESF, takže žiadny pochybný kšeft. Bola som s ním priamo pri okienku v banke, dokonca som mu vypisovala príkazy na úhradu, on podpisoval. Preukázal sa pracovníčke OP, tá skontrolovala stav účtu príkazcu, opečiatkovala príkazy - všetko O.K.
Takže neverte nikomu, opečiatkované príkazy z banky o prevedení úhrady príkazcom na Vás účet sú Vám nanič, kým nie sú peniaze na účte, nedávajte nikomu nič.
Príkazy sa zozbierajú, ďalej postupujú ďalšiemu pracovníkovi, ten overuje, či je správny podpis, či nebola nahlásená stata dokladu a pod. /pracovník, ktorý Vám potvrdí príkaz o týchto skutočnostiach nevie/ a kontaktuje príkazcu. A je iba na jeho dobrej vôli, či príkaz opraví alebo nie.

Koncom roka 2007 sme kupovali auto, predajcovi stačila potvrdená kópia príkazu o prevedení úhrady, dnes s týmto nepochodíte. To isté stačilo kedysi na DÚ.
kkllc
15.05.09,08:21
Mne sa to stalo, zistila som koho je to účet. Bez problémov nam to vrátili na náš účet späť.
arion92
16.05.09,12:37
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, či nemá niekto podobnú skúsenosť s riešením problému,aký mám ja.
V zamestnaní som prevádzala úhradu prostredníctvom internetbankingu. Bohužiaľ cez rolovaciu lištu som zadala nesprávny kód banky a problém bol na svete. Kontaktovala som svoju banku, tá kontaktovala banku prijímateľa so žiadosťou o vrátenie fin. prostriedkov. Ďalej mi oznámila, že keď do 15. dní mi peniaze nevráti, musím požiadať banku o odtajnenie klienta a ďalej si to riešiť sama. 15 dní prešlo od svojej banky nemám žiadnu správu a budem si to musieť riešiť po vlastnej osi. Má niekto skúsenosť s vymáhanim peňazí zaslaných na nesprávny účet. Ako mám postupovať? Existuje šanca primäť majiteľa účtu, aby mi peniaze vrátil? Legislatíva, ktorá to upravuje?Predpokladám, že sa jedná o trestný čin /1000eur/ - neoprávnené obohatenie?
Ďakujem
Pokial by ti banka uviedla udaje majitela uctu, vystavi sa poruseniu bankoveho tajomstva. Takze tieto udaje ti nemoze poskytnut. Tebe neostava nic ine, len sa obratit priamo na banku prijemcu a poziadat ju, aby sa opatovne skontaktovala s klientom a poziadala ho o vratenie penazi. Ak tak ten klient neurobi, asi ti neostane nic ine, len podat trestne oznamenie na neznameho pachatela. Nie som vsak pravnik, takze mozno existuje aj iny sposob vyriesenia tejto situacie.
abel
16.05.09,13:08
To musí byť náhoda, aby v inej banke mali taký istý účet, Nehovorím, že je to nemožné, ale málo pravdepodobné. No zrejme sa tak stalo. Podobný problém sa riešil tu http://www.porada.sk/t95330-zle-vykonany-prevod.html
Zaujímavé je, že niekedy sa na výpisoch objavuje meno majiteľa účtu, či už ide o príjem alebo výdavok, a v takomto prípade ide o najutajenejšiu vec pod slnkom.
arion92
16.05.09,13:15
To musí byť náhoda, aby v inej banke mali taký istý účet, Nehovorím, že je to nemožné, ale málo pravdepodobné. No zrejme sa tak stalo. Podobný problém sa riešil tu http://www.porada.sk/t95330-zle-vykonany-prevod.html
Zaujímavé je, že niekedy sa na výpisoch objavuje meno majiteľa účtu, či už ide o príjem alebo výdavok, a v takomto prípade ide o najutajenejšiu vec pod slnkom.
Je mozne, aby mali banky rovnaky ucet. ;)
Na vypise z uctu sa ti zobrazuje meno majitela len v pripade pripisania penaznych prostriedkov na ucet (ci z tej istej banky alebo z inej banky). Tu vsak nejde o porusenie bankoveho tajomstva, kedze medzi platitelom a prijemcom musi byt nejaky vztah (obchodny, sukromny), kedze si uhradzaju penazne prostriedky.
Pri platbe z tvojho uctu sa ti meno majitela uctu prijemcu zobrazi len vtedy, ak ide o ucet v tej istej banke.

Banka ti vsak nemoze len tak uviest osobne udaje majitela uctu.
m.hladka
16.05.09,15:46
Stalo sa, bola to malá sumička. Ale aj tak sa snažila klientka osobne riešiť reklamáciu v druhej banke a pátrať po tom, kde peniaze išli, lenže nedopátrala sa. Druhá banka nebola ochotna pomôcť, vymýšľala nejakými predpismi atď. až to moja klientka vzdala. Išlo to z TB do UniBanky.
Takže tie peniaze sa jej dodnes nevrátili.
rennka
16.05.09,15:52
Treba poslat banke (prijmatela) pisomnu ziadost
Miri82
18.05.09,06:01
Ja som mala podobnú skúsenosť. Poslala som peniaze na nesprávny účet. V banke mi povedali, aby som napísala žiadosť o vrátenie prostriedkov. Poslali mi k tomu aj tlačivo. Oni to potom postúpili tej banke, na účet ktorej tie peniaze boli poslané, teda potom to už riešila banka. Povedali, že ak to nebude vrátené do 2 týždňov, tak bude potrebné napísať žiadosť o sprístupnenie údajov o majiteľovi účtu. Taktiež mi na to poslali tlačivo, kde bolo potrebné prehlásiť, že údaje nebudú zneužité a že budú slúžiť len na vrátenie mylnej platby. A tie peniaze nám boli vrátené, i keď to trvalo dlhšie. V banke mi povedali, že väčšinou sa takéto mylné platby vrátia.
sybila3
29.07.10,10:35
prosím Vás, má niekto internetbanking v čsob? prvýkrát zadávam ident.č. a PIN a stále vypisuje, že neplatné.
spor
05.09.10,09:07
Zdravím Vás, zaujímavá téma!!! Chcela by som vás poprosiť či by mi niekto neposlal link na tému bankového sektoru... snažila som sa tu neako preklikávať, ale samotnú tému " bankový sektor" som tu nenašla. Neviem sa tu moc zorientovať... Pomohli by ste mi. dakujeeeeem
MatoB
05.09.10,12:09
Mne sa tiez stalo ze mi na ucet prisla mylna platba (35€), lenze nakolko tam bol podpisany majitel uctu zrejme zivnostnicka cize meno, priezvisko a dodatok ako web stranka, este v ten den som sa s dotycnou pani skontaktoval. Najprv mi hovorila, ze kvoli mojej ochote a spravodlivosti si mam peniaze nechat alebo ich niekomu darovat kto to vazne potrebuje. Ale som jej to vytkol, ze nakolko som neni opravneny s cudzimi peniazmi manipulovat, to posielam v plnej sume spat. (Aj ked som ich prave vtedy vazne potreboval :) )

Inak banka udaje klienta ktoremu pride na ucet mylna platba udaje odtajni na zaklade pisomnej ziadosti. Asi 3 roky dozadu davali na TA3 ako postupovat v tomto pripade, tam bolo spominane ze treba kontaktovat banku prijemcu ktora odtajni udaje klienta. Inak to zalezi aj od banky.
apo
04.12.10,12:34
Áno stalo sa nám to pri jednej zdravotnej poisťovni.

Prešla do inej banky a zakrátko sa vrátila do pôvodnej.

Pri druhej zmene účtu sme nezmenili kód banky.

Keď sme pátrali po peniazoch bolo nám povedané, že nie sme jediný čo sa takto pomýlili a že sa na tom pracuje. Peniaze sa nám vrátili, ale dotyčná osoba - občan nepodnikateľ mala na svojom účte už sedemcifernú sumu.


Raz sme poslali na účet osoby, ktorá už nebola v pracovnom pomere cca 5.000 Sk. Tie sme už nevideli, lebo to bola osoba, ktorá prepila všetko čo mala.

apo
video1983
04.12.10,13:13
ja som omylom poslal 100€ do ucet jednej zdrav.poistovne. kontaktoval som moju banku ta mi odporucila kontaktovat poistovnu.kontaktoval som poistovnu mailom, odpovedali ze mam im poslat list. poslal som list so vsetkym co pozadovali, a po mesiaci cakania som tam volal.Povedali mi ze maju na vratenie 90dni. tento tyzden mali peniaze byt spat na ucte zatial nie su. V utorok vola zas . Tolko moja skusenost. Samozrejme ze to bola moja chyba. Co uz stava sa. Ked nejde o zivot ide o h....